ROCK projekto rengėjai: bangų pagalba galime priversti jus eiti į karą

Firmus Medicus -

Vilniuje vykdomas projektas ROCK – naujas būdas sekti Vilniaus gyventojus

A. KaklauskasA. Kaklauskas teigia, kad ROCK projekto metu kaupiama informacija yra itin naudinga savivaldybėms ir verslui.

Kai išgirstame naujienas apie viename ar kitame pasaulio mieste įdiegtas gyventojų sekimui naudojamas vaizdo kameras, turinčias galią atpažinti gyventojų veidus ar kitaip registruoti asmenis, nejučiomis pagalvojame apie jų privatumą pažeidžiančias teises, neteisėtai naudojamą informaciją ir iš to kylančias problemas.

Vis dėlto, ne kiekvienas turbūt girdėjo apie Vilniuje jau metus vykstantį projektą ROCK, kurio metu, specialių, skirtingose miesto vietose sumontuotų daviklių pagalba, yra sekami miesto gyventojai: skenuojamas jų veidas, matuojama temperatūra, pulsas, piktumo parametrai ir kita informacija. Nors pasaulyje tokios technologijos aktyviausiai plinta skurdesnėse šalyse, turinčiose prastą reputaciją žmogaus teisių srityje, projektas ypač aktyviai remiamas Vilniaus savivaldybės.  

Oficialiai, šio projekto tikslas yra padidinti miestiečių laimės lygį. Vis dėlto, ar toks žmonių registravimas negriauna jų asmeninių jų laisvių, ypač kai tai yra daroma be jokio sutikimo, o projekto rengėjai prisipažįsta, kad, tam tikrais atvejais, jie gali valdyti žmonių emocijas?

Projekto pagalba siekiama didinti miestiečių laimės lygį… ir jų pirkimus?

Anot šio projekto vadovo Prof. Artūro Kaklausko, pagrindinis ROCK projekto tikslas yra „kad visi gyventojai Vilniuje būtų laimingi, patenkinti.“ Vis dėlto, kiek vėliau savo interviu jis prasitaria, jog: 

Šita informacija yra labai naudinga verslui, savivaldybei ir gyventojams. Nes jeigu žmogus būna geros nuotaikos, jis į viską žiūri pro rožinius akinius ir žymiai daugiau perka.

Taip pat interviu yra pažymima, jog, specialių daviklių pagalba galima identifikuoti žmones, kurių piktumo rodiklis viršija sistemoje nustatytas ribas, ir įvardyti juos kaip pavojingus visuomenei. Ar projekto vadovas gali garantuoti, kad sistemos algoritmai nepadarys klaidos ir visuomenei pavojingu nebus apšauktas nekaltas žmogus? Tokie scenarijai greičiausiai net nebuvo svarstomi.

Video gale A. Kaklauskas pamini karo pramonę ir pateikia dar vieną jų naudojamų davilklių panaudojimo pavyzdį:

Tarkime važiuoja tankas ir sistema pamato, kad tanko vairuotojas, kareivis nelabai veržiasi į mūšį. Yra technologijos, kurios paleidžia alfa beta gama bangas ir jam pakyla didžiulis noras veržtis į mūšį. Tai reiškia, yra karinės pramonės [technologijos], kurios niekas neatskleidžia, o yra, reiškia, nekarinės pramonės, nors yra dar dvigubos paskirties [technologijos]. Bet kuriuo atveju, per atstumą yra labai naujas dalykas.

Šiuo metu įrenginiai yra sumontuoti šiose miesto vietose:

 • Pilies g. 1
 • Gedimino pr. 35
 • Santariškių g. 2
 • Kalvarijų g. 143
 • Žygimantų g. 1
 • Islandijos g. 6

A. Kaklauskas demonstruojaA. Kaklauskas demonstruoja kaip yra kaupiami su miestiečių laimingumu ir nuliūdimu susiję duomenys.

Sensoriai kaupia trylika skirtingų duomenų

Projekto iniciatorius riboja, o Vilniaus gyventojus bei miesto svečius tuo pat metu saugoja, Europos sąjungos išleista duomenų apsaugos direktyva, kuri reikalauja, kad kaupiami duomenys būtų nuasmeninti. Anot A. Kaklausko, to pasekoje jie pradėjo skaičiuoti visų pro daviklius praėjusių žmonių sukauptų duomenų vidurkį. 

Nors davikliai iš viso kaupia trylika skirtingų duomenų, įvardyti buvo šie:

 • pulsas
 • kvėpavimo dažnis
 • laimingumas
 • nuliūdimas
 • susidomėjimas
 • amžiaus grupės 

Pasidomėjus šiuo projektu, kyla klausimai:

Ar duomenys tikrai yra nuasmeninami?
Ar nuasmeninami tik pateikiant juos viešai, rodant vidurkius ir pateikiant sumines ataskaitas.

Ar tikrai nereikalingas žmonių sutikimas, ypač kai patys eksperimento rengėjai pripažįsta, kad tam tikrų bangų pagalba jie gali manipuliuoti žmonių emocijomis?

manome ne kiekvienas nori būti eksperimentinis triušis, būti matuojamas ar manipuliuojamas bangomis. 

Pilną interviu su A. Kaklausku galite pamatyti žemiau pateiktame video:

Projektas ROCK

Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) mokslininkais jau metus analizuoja vilniečių emocijas. Profesorius Artūras Kaklauskas mano, kad šis tyrimas padės ne tik savivaldybei, bet ir verslui. „Juk laimingas žmogus į viską žiūri pro rožinius akinius ir žymiai daugiau perka,“ sakė projekto vadovas.

Posted by Lietuvos žinios on Thursday, December 6, 2018

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Pamėk Mus Facebook'e