20 faktų apie 5G, kuriuos privalote žinoti

Firmus Medicus -

5G ir mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškai kelia nerimą

20 faktų apie 5GNors mobiliojo ryšio kompanijos pristato 5G technologiją kaip išradimą, kuris teigiamai paveiks visų gyvenimus, tačiau įvairūs faktai kelia nerimą dėl 5G saugumo ir būtinumo.

Belaidžio ryšio kompanijos aiškina, kad kaimynystėje prie gatvių šviestuvų ir komunalinių stulpų reikia pastatyti mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų (ang. small cells) įrenginius, kad būtų galima pasiūlyti 5G – naują technologiją, jungiančią daiktų internetą (ang. Internet of Things).

Įvairaus lygmens naujais įstatymais ir naujuoju zonavimu siekiama supaprastinti šių 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų antenų įrengimą, nepaisant vis didėjančio nerimo ir jo pagrįstumą įrodančių mokslinių tyrimų.

Žemiau pateikiame 20 svarbiausių faktų, kuriuos privalote žinoti apie 5G ir mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškus.

1. 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų antenos bus dedamos visoje kaimynystėje.

Antenos bus visur:

  • Ant gatvės žibintų,
  • Ant šiukšlių konteinerių,
  • Ant komunalinių stulpų,
  • Autobusų stotelėse,
  • Ant pastatų šonų.

Ar jau turite 5G ryšį savo kaimynystėje? Viena įmonė yra užfiksavusi 5G diegimus visame pasaulyje, todėl galite patys susirasti visas vietas interaktyviame žemėlapyje.[1] Tačiau net jei dabar šalia jūsų nėra 5G, artimiausiu metu įmonės planuoja jį įdiegti, ypač – tankiai apgyvendintose teritorijose.

2. Mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų spinduliuotė anaiptol nėra maža.

Belaidės antenos skleidžia mikrobangas – nejonizuojančią radijo dažnio spinduliuotę – ir iš esmės veikia kaip mobiliojo ryšio bokštai. Kiekvienas įrenginys gali turėti daugiau nei tūkstantį vienu metu veikiančių antenų.

Mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų spinduliuotė anaiptol nėra maža, nes:

  • Padidina elektromagnetinę spinduliuotę šalia namų.
  • Jie turi šaldytuvo dydžio (ir didesnes) įrangos spinteles.
  • Nuosavybės vertė iš karto sumažėja po to, kai šalia namų pastatomas toks bokštas.
  • Antenoms reikia aukštesnių ir platesnių polių.
  • Įranga sveria šimtus svarų.

Nereikėtų pamiršti ir to, jog yra atlikta tyrimų, kurie įrodo 5G žalą sveikatai.[2]

Mažos aprėpties prisijungimo taškų instaliacijos nėra picos dėžutės dydžio

Kiekviena vadinamoji „maža“ mobiliojo ryšio instaliacija turi antenas viršuje ir elektronikos spinteles apačioje. Elektronika yra įmontuota metalinėse dėžėse, kurias pramonė vadina „gatvės baldais“, kad jos skambėtų šiltai ir jaukiai. Šios spintelės gali būti didesnės nei šaldytuvas, kad į jas galėtų tilpti dideli žmonės. Be to, jose bus įvairių radijo imtuvų, išmanusis skaitiklis ir galbūt netinkami laidai.

Šios didelės, bjaurios instaliacijos statomos visuose JAV miestuose. Tačiau tuo pat metu pramonė skelbia prieštaringus dalykus. Jie sako, kad instaliacija yra maža, kaip ir „Samsung“ inžinierius žemiau pateiktame vaizdo įraše. Šiame vaizdo įraše jis dalijasi beveik picos dėžutės dydžio 5G įrangos spintele. 

Taigi, kyla esminis klausimas: kodėl žmonių kiemuose įrengiamos negražios 20 kubinių pėdų instaliacijos, kai reikia tik šios mažos dėžutės? Jei instaliacija yra tokia maža, kodėl gi bendruomenės negali gauti mažų dėžučių?

Dauguma kaimynystėje esančių gatvės žibintų nėra pakankamai stiprūs, kad atlaikytų 5G įrangą. Todėl juos pakeis žymiai aukštesni bei platesni poliai su antenomis ir 6 pėdų burzgiančiomis dėžėmis. Tai vadinama polių „grūdinimu“, tačiau iš esmės tai reiškia, kad poliai bus iš daug platesnio ir storesnio metalo. Pavyzdžiui, Montgomery mieste ploni 14 pėdų žibintų stulpai bus pakeisti sunkiais 24 pėdų bokštais su 300 svarų antenomis ir 6 pėdų burzgiančiomis dėžėmis.

3. Dėl 5G ryšio žmonių kiemuose turi būti pastatyta milijonai mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų.

Federalinė ryšių komisija (FCC) apskaičiavo ir palaiko faktą, kad milijonai šių belaidžių siųstuvų bus pastatyti kelių link, tiesiai priešais gyventojų namus.

4. 5G pridės papildomą sluoksnį (o ne pakeis) mūsų dabartinės belaidės technologijos.

5G technologija panaudos dabartinius jau naudojamus 3G ir 4G belaidžius dažnius ir pridės dar daugiau papildomų dažnių, skleidžiančių kenksmingą spinduliuotę. Norint perduoti duomenis milžinišku greičiu, bus naudojamos aukštesnio dažnio submilimetrinės ir milimetrinės bangos.

5. Bendruomenės valdžios institucijos yra atmetamos visais lygmenimis.

Bendruomenėms atimama teisė priimti sprendimus dėl šios naujos technologijos. Taip vadinamas „supaprastinimas“ reiškia beveik automatinį patvirtinimą. Panaikinami vieši pranešimai ir vieši klausymai. Net jei kiekvienas daugiabučio buto savininkas priešinsis antenoms jų gatvėje, opozicijos nuomonės bus nepaisoma, pasitelkiant naujus federalinio ar valstijų lygio įstatymus.

JAV miestų merai, valstybės ir miestų tarnautojai jungiasi prie raginimo sustabdyti federalinį žingsnį „supaprastinti“ mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų įjungimą.[3]

JAV merų konferencija griežtai prieštarauja naujausiems Federalinės ryšių komisijos pasiūlymams suteikti ryšių paslaugų teikėjams subsidijuojamą prieigą prie vietinės viešosios nuosavybės ir diktuoti, kaip vietos valdžia tvarko savo vietines kelių teises ir viešąją nuosavybę. Šis precedento neturintis federalinis įsiskverbimas į vietos (ir valstijų) vyriausybių nuosavybės teises turės didelį neigiamą poveikį miestams ir jų mokesčių mokėtojams, įskaitant mažesnį finansavimą būtiniausioms vietos valdžios paslaugoms, taip pat padidins kelio teisės ir kitus visuomenės saugumo pavojus.

Žemiau galite peržiūrėti vaizdo įrašą, kuriame senatorius Patrick Colbeck išreiškė susirūpinimą dėl 5G.

6. Mobiliųjų telefonų kompanijos patvirtino, kad 5G „mažų“ mobiliųjų telefonų bokštų nereikia statyti kas 100 pėdų.

Nepaisant pramonės atstovų teiginių, kad arti namų yra reikalingi tankiai išdėstyti mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškai, buvo išsiaiškinta, jog tai nėra būtina. „Verizon“ generalinis direktorius Lowel McAdam teigė, kad 4G ir 5G antenos makro bokštuose veiks 3000 pėdų atstumu. Šis teiginys įrodo, kad „Verizon“ nereikia talpinti 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų gyvenamuosiuose rajonuose kas 500–1000 pėdų.

Pateiktame vaizdo įraše Lowel McAdam aiškino:

Kai „Verizon“ išėjo į šias 11 [5G bandymo] rinkų, mes vykdėme bandymus daugiau nei metus, kad galėtume pamatyti visus augalus ir kiekvieną audrą. Dabar sugriovėme mitą, kad [5G dažniai] turi būti perduodami netoli vienas nuo kito – to nereikia. Mes sugriovėme mitą, kad augalai trukdys [5G] veikimui… taip neatsitiko. Ir 200 pėdų nuo namų taisyklė? Dabar mes projektuojame tinklą, kuris veikia daugiau nei 2 000 pėdų nuo siųstuvo iki imtuvo, o tai daro didžiulį poveikį mūsų kapitalo poreikiui ateityje. Šie mitai išnyko.

Jason L., „Verizon“ lauko inžinierius, teigė:

[„Verizon“ 5G] yra tikrai aukšto dažnio [28 000 MHz ir 39 000 MHz], todėl visi mano, kad jis nekeliauja labai toli, tačiau tai tikrai didelis vamzdis ir būtent tai leidžia jums pasiekti ypač didelį greitį. Mes esame 3000 pėdų atstumu nuo savo radijo mazgo. Šaunus faktas, kad mes nejudinome radijo mazgo… Net 3000 pėdų atstumu, mes vis dar pasiekiame 1000 [megabitų per sekundę] greitį… Taigi, nuo radijo mazgo mes nuvažiavome maždaug 1/3 mylios (1 760 pėdų) atstumu. Mes vis dar pasiekiame labai gerą greitį, nors esame tarp augalų [800 megabitų per sekundę].

7. Viso pasaulio mokslininkai ragina sustabdyti 5G įdiegimą.

Europos Sveikatos, aplinkos ir kylančios rizikos mokslinis komitetas (SCHEER) paskelbė pareiškimą, kuriame nustatė 14 kylančių problemų, į kurias reikia atkreipti Komisijos tarnybų dėmesį, įskaitant 5G, elektronines cigaretes ir lėtines ligas. Jie įvertino 5G poveikį kaip „didelį“.

SCHEER pareiškime „Galimas elektromagnetinės spinduliuotės padidėjimo poveikis laukinei gamtai“[4] teigiama:

Ateityje siūloma sukurti dar trumpesnių 5G bangų ilgių, kad būtų stiprinamas daiktų internetas (IoT). IoT žada mums patogų ir lengvą gyvenimo būdą, naudojant didžiulį susietą 5G telekomunikacijų tinklą. Tačiau plačiajuosčio ryšio išplėtimas trumpesnių bangų radijo dažnio spinduliuote kelia susirūpinimą, nes vis dar nežinomos sveikatos ir saugos problemos. Vis dar tęsiasi ginčai dėl žalos, kurią daro dabartinės 2G, 3G ir 4G belaidės technologijos. 5G ryšio poveikis žmonėms ir aplinkai buvo daug mažiau tyrinėtas.

Galiausiai skelbiama tokia išvada:

5G tinklai netrukus bus pristatyti mobiliųjų telefonų ir išmaniųjų įrenginių vartotojams. Klausimas, kaip elektromagnetiniai laukai gali paveikti žmones, išlieka ginčytina sritimi, o tyrimai nepateikė aiškių įrodymų apie poveikį žinduoliams, paukščiams ar vabzdžiams. Aiškių įrodymų trūkumas, kurie padėtų tobulinti 5G technologijų gairių rengimą, palieka nenumatytų biologinių pasekmių galimybę.

Mokslininkai iš viso pasaulio paskelbė 2017 m. deklaraciją, pavadintą „5G apeliacija“,[5] ragindami paskelbti moratoriumą 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų antenų skaičiaus didinimui, paminėdami poveikį žmonių sveikatai ir laukinei gamtai. Šis žingsnis įvyko po EML mokslininkų 2015 m. kreipimosi,[6] kuriame buvo raginama, jog Jungtinės Tautos nedelsiant imtųsi veiksmų. Kreipimasis buvo pasirašytas daugiau nei 240 mokslininkų iš 42 tautų.

Moksliniame kreipimesi teigiama:

Mes rekomenduojame penktosios kartos (5G) telekomunikacijų plėtros moratoriumą, kol mokslininkai galutinai ištirs galimą pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai… Įrodyta, kad radijo dažnių elektromagnetinė spinduliuotė yra kenksminga žmonėms ir aplinkai.

8. Kasdienė spinduliuotė yra susijusi su rimtu poveikiu sveikatai.

EML mokslininkų kreipimesi rašoma:

Poveikis apima padidėjusią vėžio riziką, ląstelių stresą, kenksmingų laisvųjų radikalų kiekio padidėjimą, genetinius pažeidimus, reprodukcinės sistemos struktūrinius ir funkcinius pokyčius, mokymosi ir atminties trūkumą, neurologinius sutrikimus ir neigiamą poveikį bendrai savijautai.

Visuomenė nežino, jog publikuoti moksliniai tyrimai rodo, kad bevielio ryšio spinduliuotės poveikis gali sukelti vėžį, pakeisti smegenų vystymąsi ir pakenkti spermai. Mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštų spinduliuotė taip pat yra susijusi su galvos skausmais, hormonų pokyčiais, atminties ir miego problemomis.

„Environmental Research“ publikuotame apžvalginiame straipsnyje[7] daroma išvada, kad dabartiniai moksliniai įrodymai patvirtina, jog mobilieji telefonai ir belaidė radijo dažnio spinduliuotė (RFR) sukelia vėžį.

Daugelis žmonių taip pat nežino, kad bevielės technologijos niekada nebuvo išbandytos siekiant ilgalaikio saugumo prieš dešimtmečius, kai šios technologijos buvo pirmą kartą pristatytos. Vaikai yra labiau pažeidžiami šios spinduliuotės, o sukaupti moksliniai įrodymai rodo žalingą poveikį.

Žemiau pateiktame vaizdo įraše galite pasiklausyti 36 metų vyro, kuriam buvo diagnozuotas kaklo navikas, kalbos.

Onkologo Lennart Hardell ir jo kolegų laiško[8] ištrauka:

Yra daugybė įrodymų, kad ši technologija yra kenksminga žmonėms ir aplinkai. Žinoma, kad 5G milimetrinė banga kaitina akis, odą ir sėklides… Ypač daug nerimo kelia pažeidžiamiausi iš mūsų – dar negimę vaisiai, vaikai, silpni žmonės, pagyvenę žmonės ir neįgalieji. Taip pat manoma, kad drastiškai sumažės bičių ir paukščių populiacija.

Dr. Cindy Russell 2018 m. straipsnyje „5G bevielio ryšio plėtra: poveikis visuomenės sveikatai ir aplinkai“[9] rašoma:

Augantis mokslinės literatūros kiekis patvirtina neterminius ląstelių pažeidimus, atsirandančius dėl nejonizuojančios belaidės spinduliuotės, naudojamos telekomunikacijų srityje. Įrodyta, kad ši radijo dažnių elektromagnetinė spinduliuotė sukelia daugybę neigiamų padarinių DNR vientisumui, ląstelių membranoms, genų ekspresijai, baltymų sintezei, neuronų funkcijai, kraujo smegenų barjerui, melatonino gamybai, taip pat sukelia spermos pažeidimus ir imuninę disfunkciją.

2018 m. ataskaitoje,[10] kurią Pasaulio sveikatos organizacijai pateikė Rusijos spinduliuotės tarnyba, Rusijos nacionalinis nejonizuojančiosios spinduliuotės apsaugos komitetas, rašoma:

Sveikatos saugos perspektyvos, susijusios su 5G mobiliosiomis sistemomis, buvo aptartos „RussCNIRP“ ir Rusijos mokslų akademijos Radiobiologijos mokslynės tarybos posėdžiuose. Pasak daugumos mokslininkų, masinis milimetrinių bangų naudojimas kelia realų pavojų sveikatai, nes jų veikimas turi rezonansinį mechanizmą ir tiesiogiai veikia odos receptorius.

9. Mokslininkai teigia, kad bevielė spinduliuotė yra kancerogeniška žmonėms.

Vyriausybės neturi 5G saugumo įrodymų, o publikuotoje mokslinėje literatūroje galima rasti svarių įrodymų apie šios technologijos žalą. JAV Kongreso atstovai kreipėsi į FCC, prašydami įrodyti 5G saugumą ir iš FCC gavo netinkamus atsakymus. Kongreso laiškai FCC dėl 5G problemos yra laisvai prieinami kiekvienam norinčiam juos perskaityti.[11]

Žemiau pateikiamas senatoriaus Blumenthal kalbos įrašas, kuriame jis išsako nerimą dėl 5G technologijos poveikio ir FCC neveiksnumo.

Remiantis dabartiniu mokslu, keletas tyrėjų paskelbė savo nuomonę skirtinguose straipsniuose, teigdami, kad mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų (tipas, kurį skleidžia mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštai) radijo dažnio spinduliuotė yra kancerogeniška žmonėms. 2018 m. JAV Nacionalinės toksikologijos programos apžvalginės studijos mokslininkai padarė išvadą,[12] kad didžiausio JAV tyrimo su gyvūnais, kuris kada nors buvo padarytas šia tema, metu buvo gauti „akivaizdūs vėžio įrodymai“, kuriuos sukėlė mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų spinduliuotė.

Paskelbto tyrimo pavyzdžiai:

  • Vėžio epidemiologijos atnaujinimas, atliktas po 2011 m. IARC Radijo dažnio elektromagnetinių laukų įvertinimo (102 monografija).[13]
  • Su radijo dažnio spinduliuote susijęs vėžys: priežastinio ryšio įvertinimas profesinėje/karinėje aplinkoje.[14]
  • Rėmimasis „Hill“ požiūriais nuo 1965 m., siekiant įvertinti smegenų navikų, susijusių su mobiliųjų ir belaidžių telefonų naudojimu, rizikos įrodymų tvirtumą.[15]
  • Mobiliųjų telefonų ir belaidžių telefonų naudojimo ir gliomos rizikos vertinimas, dėl asociacijos ir priežastinio ryšio naudojant „Bradford Hill“ požiūrio taškus nuo 1965 m.[16]

10. Antenos šalia namų sumažina turto vertę.

Tyrimai rodo, kad namų, stovinčių šalia mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštų, turto vertė sumažėja iki 20%. Ar nusipirktumėte namą su mini mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštu kieme?

Galima rasti daugybę mokslinių tyrimų, kurie patvirtina, jog 5G ryšio bokštai sumažino turto vertę.[17]

11. Ekspertai teigia, kad 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų srautinio perdavimo sąskaitos neturi finansinės prasmės.

Kalifornijos Finansų departamentas atmetė[18] Kalifornijos 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bevielės infrastruktūros įstatymą nr. S. 649, teigdamas, kad:

Finansų depertamentas nepritaria šiam įstatymo projektui… Šis įstatymas nueina per toli, pasisavindamas miesto ir apskrities teritorijų įgaliojimus infrastruktūros plėtrai, ir jis potencialiai gali nustatyti kompensuojamas, valstybės įpareigotas išlaidas miestuose ir apskrityse.

12. Radijo dažnio antenos kiemuose sukelia darbuotojų ir visuomenės saugumo problemas.

Profesinės sąjungos jau pateikė komentarus, kad buvo sužeisti darbuotojai, kurie dirbo šalia antenų to nežinodami. Kaip bus apsaugoti šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (HVAC) darbuotojai, langų plovėjai ir medžių pjovėjai?

Sunkios, didelės įrangos spintelės, sumontuotos ant polių palei mūsų šaligatvius, taip pat kelia naujų pavojų. Automobiliai dažnai įvažiuoja į komunalinius polius, o kas tada? Galima rasti daug JAV Darbo departamento laiškų ir pranešimų apie mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštų keliamas sveikatos ir saugos problemas.[19]

13. Laidinis internetas – geras sprendimas ir saugi alternatyva.

Daugelis regionų visame pasaulyje investuoja į laidines šviesolaidines jungtis, kurios yra saugesnės, greitesnės, patikimesnės, suteikia didesnę talpą ir yra labiau saugios kibernetiniu požiūriu. Apie tai plačiau galite paskaityti Nacionalinio mokslo, teisės ir viešosios politikos instituto publikacijoje „Laidų išradimas iš naujo: fiksuotojo ryšio ir tinklų ateitis“.[20]

14. Belaidžių technologijų įmonės įspėja investuotojus apie riziką, tačiau neinformuoja vartotojų ir žmonių, gyvenančių šalia bokštų.

„Crown Castle“ (įmonė, kurianti mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų infrastruktūrą visoje JAV) savo 2016 m. 10-K metinėje ataskaitoje teigia:

Jei bus įrodyta, kad radijo dažnio spinduliavimas iš belaidžių telefonų ar įrangos mūsų belaidėje infrastruktūroje sukelia neigiamą poveikį sveikatai, potencialios būsimos pretenzijos gali neigiamai paveikti mūsų operacijas, sąnaudas ar pajamas… Šiuo metu mes neturime jokio reikšmingo apsisaugojimo šiais klausimais.

Panašius įspėjimus savo metinėse ataskaitose nurodo ne tik „Crown Castle“ bei „Verizon“, bet ir kitos belaidžio ryšio įmonės.[21]

15. Antenos šalia mūsų namų turės įtakos mūsų miegui.

Pakartotiniai tyrimai tiek su gyvūnais, tiek su žmonėmis rodo, kad belaidžio ryšio spinduliuotė keičia miego įpročius, . Pavyzdžiui, atlikus tyrimą su gyvūnais,[22] nustatyta, kad valandos trukmės radijo dažnio spinduliuotė žiurkėms sukėlė vienos valandos uždelsimą, kad jos panirtų į greito akių judesio miegą (REM) ar gilų miegą. Tyrimais su žmonėmis[23] nustatyta, kad spinduliuotės poveikis sumažina[24] REM miegą, keičia[25] elektroencefalografijos (EEG) signalą ir jos veikimą.

16. Mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų spinduliuotė neigiamai veikia paukščius ir bites.

Paskelbtuose tyrimuose nustatyta, kad spinduliuotė daro neigiamą įtaką laukinei gamtai.[26] Pavyzdžiui, tyrimais nustatyta, kad spinduliuotė trikdo natūralią paukščių navigaciją ir naminių bičių kolonijas.[27] Tyrimai taip pat rodo poveikį medžiams ir augalams.[28]

17. JAV miestai ir kai kurios šalys balsuoja už 5G sustabdymą.

Tokie Kalifornijos miestai kaip Petaluma, Mill Valley, Monterey, Hillsborough, Ross, San Anselmo ir Sebastopol bei Doylestown Pensilvanijoje balsavo ir priėmė politiką, kuria siekiama sustabdyti 5G bei apriboti belaidžio ryšio plėtrą mikrorajonuose.

Petalumos miesto taryba balsavo prieš 5G taškų įrengimą ant miestui priklausančių šviesos stulpų ir kitų miestui priklausančių gatvės įrengimų bei nustatė 500 pėdų nuotolio reikalavimą nuo bet kurios gyvenamosios vietos.

Mill Valley mokyklos yra priskirtos bendruomenės priemonėms (o tai apima gyvenamųjų namų kodą), draudžiančioms mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštus. Taigi, šiame mieste mokyklos yra apsaugotos nuo 5G antenų.

Po to, kai Palm Beach meras pasakė, kad 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškai bus „estetinė katastrofa“, Palm Beach ir kitos pakrančių bendruomenės visiškai atsisakė įstatymų, supaprastinančių 5G antenas, priėmimo. Kiti miestai irgi ėmėsi panašių veiksmų.[29]

Žemiau galite peržiūrėti vaizdo įrašus, kuriuose kalbantys žmonės pasakoja apie mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškus visoje JAV.

Kitose šalyse galiojantys griežtesni nei JAV įstatymai sėkmingai stabdo 5G plėtrą

Daugelyje šalių, pavyzdžiui, Kinijoje, Indijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Italijoje ir Šveicarijoje, yra kur kas daugiau griežtesnių apsauginių spinduliuotės apribojimų nei JAV. Remiantis telekomunikacijų pramonės pranešimais, šiose šalyse labiau apsaugotos spinduliuotės ribos neleis[30] pilnai įdiegti 5G, nes padidėjusi 5G spinduliuotė viršys leistiną spinduliuotės lygį.

Ataskaitoje „Griežtesnių nei ICNIRP ar IEEE RF-EMF apribojimų poveikis 4G ir 5G mobiliojo tinklo diegimui“[31] apžvelgiama, kaip 5G diegimą „riboja“ šios šalys. Be to, dėl griežtesnių spinduliuotės limitų yra problemiškas ir visiškas 4G LTE įdiegimas.[32]

Šios šalys kelia daug „kritinių problemų“[33] pasaulinei telekomunikacijų pramonei, kuri, reaguodama į tai, pradėjo plataus masto viešųjų ryšių pastangas[34] panaikinti šiuos apribojimus. Tačiau daugelis šalių tvirtai laikosi savo limitų. Pavyzdžiui, 2018 m. Šveicarijos parlamentas atmetė[35] (22 prieš 21 balsą) nejonizuojančiosios spinduliuotės ribų sušvelninimą.

18. FCC nestebi mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų įrenginių spinduliuotės kiekio ir daugelis bokštų pažeidžia spinduliuotės ribas.

„The Wall Street Journal“ 2014 m. pateikė tyrimo ataskaitą,[36] kurioje ištyrė daugiau nei 5000 mobiliųjų telefonų antenų ir nustatė, kad 1 iš 10 vietų pažeidė taisykles atliekant saugos auditus, taikomus tiekėjams ir vietos savivaldybėms „pabrėžiant saugos laipsnį“. Tačiau FCC tiekėjams paskelbė tik dvi pastabas nuo 1996 m., nes FCC sako, kad jai „trūksta išteklių kiekvienai antenai stebėti“.

„CBS Atlanta“ tyrimas taip pat patvirtino, kad spinduliuotė nustatytas ribas viršija iki 400 procentų. Ribos daugiausiai viršijamos šalia ant stogo esančių antenų. Tai kelia rimtą pavojų sveikatai, ypač ant stogo lipantiems darbuotojams.

19. Amerikos pediatrų akademija yra viena iš daugelio medicinos organizacijų, reikalaujančių federalinių veiksmų, apsaugant vaikus.

Amerikos pediatrijos akademijos tinklalapyje rašoma:[37]

„Egipto tyrimas patvirtino, kad gyvenant šalia mobiliųjų telefonų bazinių stočių padidėjo rizika tokioms problemoms kaip:

  • Galvos skausmai,
  • Atminties problemos,
  • Svaigulys,
  • Depresija,
  • Miego problemos.“

Tiesą sakant, Amerikos vaikų pediatrų akademija (AAP), didžiausia Amerikos vaikų gydytojų organizacija, ne kartą yra rašiusi[38] JAV vyriausybei,[39] kad dabartiniai mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų spinduliuotės reglamentai yra pasenę ir neapsaugo vaikų bei nėščių moterų. Viename iš AAP laiškų teigiama:

Vaikai nėra maži suaugusieji ir jiems daro neproporcingai didelę įtaką visi aplinkos poveikiai, įskaitant mobiliųjų telefonų spinduliuotę. Dabartiniai FCC standartai neatsižvelgia į unikalų nėščių moterų ir vaikų pažeidžiamumą. Labai svarbu, jog bet koks naujas mobiliųjų telefonų ar kitų belaidžių prietaisų standartas būtų pagrįstas jauniausių ir pažeidžiamiausių gyventojų apsauga, kad jie būtų apsaugoti visą savo gyvenimą.

20. Ugniagesiai smarkiai kovoja, priešindamiesi 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų įdiegimui Kalifornijoje.

Tarptautinė ugniagesių asociacija dar nuo 2004 m. oficialiai priešinosi mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštams jų stotyse, kai atliktas tyrimas nustatė[40] neurologinius pažeidimus ugniagesiams, kurių stotyje yra antenos.

2017 m., kai 5G mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškai buvo pristatyti Kalifornijoje, naudojant 5G modernizavimo įstatymą nr. SB649, gaisrininkų organizacijos griežtai priešinosi įstatymo projektui ir citavo daugelį patvirtintų tyrimų. Jie reikalavo, kad 5G bokštai nebūtų įrengti gaisrinėse. Gaisrininkų reikalavimai buvo sėkmingi ir įstatymo projektas nr. SB649 buvo iš dalies pakeistas, siekiant išbraukti jų stotis iš galimų 5G dislokavimo vietų dėl susirūpinimo gaisrininkų sveikata.[41]

Žemiau pateiktame vaizdo įraše pasakojama apie 5G bokštų įtaką sveikatai.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e