E128 maisto dažiklis – kancerogenas, kuris draudžiamas Europos Sąjungoje

Firmus Medicus -

Raudonasis 2G maisto dažiklis seniau naudotas mėsai dažyti

E128E128 buvo naudojamas mėsai dažyti. Alleno Rado/Unsplash nuotrauka

Parduotuvių lentynos lūžte lūžta nuo gausaus maisto prekių pasirinkimo. Dažnu atveju pirkėjų akį patraukia dailesni įpakavimai, ryškesnės spalvos ir kitos gudrybės, naudojamos suvilioti į parduotuvę atėjusius žmones. Tačiau verta įsidėmėti, jog didesnės dalies maisto produktų gamyboje yra naudojami maisto priedai. Nors dalis tokių priedų yra būtini ir laikomi visiškai saugiais naudoti, kai kurie maisto priedai gali kenkti sveikatai. Šį kartą plačiau aptarsime E128 maisto priedą.

E128 maisto dažiklis dar žinomas kaip raudonasis 2G. Jis pirmą sykį buvo susintetintas XX amžiaus pradžioje ir pirmiausia buvo naudojamas kaip tekstilės dažiklis. Bet laikui bėgant šis sintetinis azodažiklis, kaip ir daugelis kitų, buvo pradėtas naudoti maisto pramonėje. Jis pasitelktas siekiant valgomiems produktams suteikti patrauklią raudoną spalvą. E128 taip pat buvo maišomas su kitais maistiniais dažikliais, kad būtų gautos kitokios spalvos, taip nesunkiai keičiant produktų išvaizdą.

Raudonasis 2G Europos sąjungoje buvo patvirtintas naudoti dar 1977 metais. Čia šis maisto dažiklis buvo naudojamas siekant suteikti mėsai raudoną spalvą, nes pardavėjai buvo įsitikinę, jog natūraliai ruda spalva nėra tokia viliojanti ir priimtina pirkėjams. Tiesa, Europos sąjungoje jį buvo galima naudoti tik tam tikrose pusryčių dešrelėse, kuriose grūdų kiekis buvo ne mažesnis kaip 6% ir mėsainių mėsoje, kurioje daržovių ir/ar dribsnių kiekis buvo ne mažesnis kaip 4%[1].

Tad žmogui žalinga medžiaga buvo sėkmingai dedama į Europos valstybėse gaminamus ir parduodamus maisto produktus net 30 metų. Tik 2007 metais E128 oficialiai uždraudė visose ES šalyse narėse. Visą tą laiką pirkėjai, įsigiję E128 turinčių dešrelių, mėsainių ar kitų produktų, net nežinojo, jog rizikavo patirti alergijas, vaikų hiperaktyvumą ir kitas problemas. Tad tai verčia tik dar sykį susimąstyti apie maisto saugumą ir maisto priedų vengimo svarbą.

E128 žala susijusi su alergijomis, vaikų hiperaktyvumu ir net vėžiu

Maisto dažikliaiMaisto dažikliai gali sukelti nepageidaujamas reakcijas. Bruno Kelzerio/Unsplash nuotrauka

Raudonasis 2G kenkia žmonėms, ypač tuo atveju, jei vartojamas reguliariai ar didesnėmis dozėmis. Kaip ir E127, E123 bei daug kitų maistinių dažiklių, jis siejamas su vaikų hiperaktyvumu, jų negebėjimu susikaupti ilgesnį laiko tarpą ir panašiomis problemomis.

Be to, jautriems žmonėms jis gali sukelti alergines odos reakcijas, tokias kaip bėrimas, egzema ar dilgėlinė. E128 gali būti kaltas dėl dusulio ar į astmą panašių priepuolių, taip pat stipresnių astmos priepuolių, jei asmuo jau serga šia liga[2]. Raudonasis 2G netgi siejamas su anemija, nevaisingumu, smegenų pažeidimais ir kita labai rimta žala žmogui, nors tam įrodyti dar reikalingi išsamesni eksperimentai[3].

Tyrimų su pelėmis metu buvo nustatyta, jog E128 suskaidomas į aniliną, kuris gali sukelti vėžį ne tik pelėms, bet ir žmonėms. Būtent dėl šios priežasties Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) 2007 metais pranešė, jog šis priedas gali būti nesaugus vartoti žmonėms ir turėtų būti uždraustas[4]:

„Įrodyta, kad raudonasis 2G daugiausia organizme virsta medžiaga, vadinama anilinu. Remdamasi tyrimais su gyvūnais, grupė padarė išvadą, kad anilinas turėtų būti laikomas kancerogenu <…> remiantis panašiu anilino metabolizmu gyvūnams ir žmonėms, negalima atmesti kancerogeninio pavojaus žmogui.“

Reaguodami į tokius perspėjimus, politikai dar tais pačiais metais uždraudė E128 naudojimą visoje Europos sąjungoje. Tačiau šį dažiklį ir toliau galima sutikti daugelyje kitų pasaulio kampelių, o taip pat išlieka rizika, jog maisto gamintojai jį naudoja nelegaliai, paslapčiomis atsivežę iš jį leidžiančių valstybių.

Raudonasis 2GE128 šiuo metu yra uždraustas ES. Logano Jeffrey/Unsplash nuotrauka

E128 draudžiamas Europos Sąjungoje, bet kai kurios pasaulio šalys vis dar naudoja šį maisto priedą

Verta paminėti, kad E128 žala pripažinta ne tik Europos sąjungoje, bet ir kai kuriose kitose vietovėse. Raudonasis 2G yra uždraustas JAV, Kanadoje, Japonijoje, Australijoje, Malaizijoje, Norvegijoje ir Izraelyje. Tačiau kitur jis vis dar gali būti naudojamas,[5] todėl išlieka rizika, jog susidursite su žalingu maisto dažikliu kelionių metu, gyvendami svetur ar kitais būdais.

Maisto pramonės atstovai nenori atsisakyti šio maisto dažiklio dėl jo savybių. Jis pasižymi puikiu stabilumu karščiui, šviesai, rūgštims ir sieros dioksidui, o tai reiškia, kad jį paprasta naudoti įvairiuose gaminiuose ir džiaugtis, kad šie išlaiko ryškią spalvą. Tad daug šalių E128 vis dar naudojamas įvairiuose maisto produktuose, įskaitant dešras, kumpį, šoninę, vaisių sultis ir saldumynus. Jis taip pat naudojamas alkoholiniuose gėrimuose, tokiuose kaip vynas ir vermutas.

Gaila, jog kai kuriems maisto produktų gamintojams vis dar svarbiau pigesni ir ilgiau išsilaikantys būdai kuo estetiškiau pateikti savo prekes, nei pirkėjų sveikata. O juk būdų, kaip išgauti raudoną spalvą, galima rasti ir tarp visiškai natūralių priemonių. Tam puikiai gali tikti tokie natūralūs maisto dažai kaip:

  • burokėlių sultys,
  • granatų sultys,
  • raudonieji kopūstai,
  • raudonosios paprikos milteliai,
  • kinrožė,
  • anato sėklos.

Kol daug šalių vis dar delsia uždrausti E128, belieka tik labai atidžiai skaityti etiketes ir kuo dažniau gaminti maistą patiems. Tai galioja net ir su maisto produktais, kurie perkami Lietuvoje. Deja, nors raudonasis 2G yra draudžiamas Lietuvoje, čia ir toliau sėkmingai naudojami kiti sintetiniai maisto dažikliai, kurie taip pat siejami su vaikų hiperaktyvumu, alergijomis ir kitomis sveikatos problemomis. Tad geriausia vadovautis auksine taisykle, jog kuo trumpesnis ir labiau suprantamas naudotų medžiagų sąrašas, tuo maisto prekė yra sveikesnė.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e