Su kuriais maisto produktais nepatariama gerti kavą?
Kavos gėrimas ir tam tikri maisto produktai – ne visada teisingas sprendimas
Kava yra labai populiarus gėrimas. David O. Andersen/Unsplash nuotrauka
Kava – neatsiejama daugelio žmonių kasdienybės dalis. Ji suteikia energijos, padeda susikaupti ir netgi gali būti malonus ritualas, leidžiantis atsipalaiduoti. Tačiau kavos vartojimas kartu su tam tikrais maisto produktais gali ne tik sugadinti jos skonį, bet ir neigiamai paveikti virškinimą ar net trukdyti organizmui įsisavinti svarbias maistines medžiagas.
Kava yra populiarus gėrimas visame pasaulyje. Daugelis žmonių ja mėgaujasi ryte, pietų pertraukos metu ar net vakare su desertu. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad kava dera su įvairiais maisto produktais, iš tikrųjų tam tikri deriniai gali ne tik sugadinti gėrimo skonį, bet ir neigiamai paveikti organizmo veiklą.
Viena pagrindinių problemų – kavos poveikis skrandžio rūgštingumui. Kadangi kava jau savaime yra rūgštus gėrimas, netinkamai pasirinkti maisto produktai gali dar labiau dirginti skrandžio gleivinę, sukelti nemalonų diskomfortą ar net skausmus. Dėl to svarbu žinoti, kokių produktų reikėtų vengti vartojant kavą, ypač jei turite jautrų skrandį ar sergate gastritu.
Be to, kava gali turėti įtakos tam tikrų maistinių medžiagų įsisavinimui[1]. Kai kurie vitaminai ir mineralai, tokie kaip geležis ar B grupės vitaminai, sunkiau pasisavinami, jei tuo pat metu geriama kava. Dėl šios priežasties specialistai rekomenduoja kavą vartoti ne valgio metu, o bent valandą prieš ar po jo.
Kava nedera su maisto papildais ar aštriu maistu
Kavos nereikėtų gerti drauge su kai kuriais maisto produktais. Ross Parmly/Unsplash nuotrauka
Nors kava dažnai laikoma gėrimu, kurį galima vartoti bet kada, tam tikri maisto produktai gali neigiamai paveikti tiek kavos skonį, tiek bendrą savijautą.
Citrusiniai vaisiai – apelsinai, greipfrutai, citrinos ir jų sultys gali padidinti skrandžio rūgštingumą. Kadangi kava jau savaime yra rūgštus gėrimas, tokia kombinacija gali sukelti rėmenį ar net skrandžio skausmus.
Pienas ir pieno produktai – daugelis mėgsta kavą su pienu ar grietinėle, tačiau ne visiems ši kombinacija yra tinkama. Pienas gali apsunkinti virškinimą, ypač jei žmogus netoleruoja laktozės. Be to, pienas gali sumažinti kavos antioksidantų įsisavinimą, tad gėrimas praranda dalį savo naudos sveikatai.
Alkoholis – nors kava su alkoholiu, pavyzdžiui, airiška kava ar espresso martini, gali atrodyti patrauklus pasirinkimas, toks derinys iš tikrųjų apkrauna organizmą. Alkoholis lėtina centrinės nervų sistemos veiklą, o kava veikia stimuliuojančiai, todėl organizmui gali būti sunku prisitaikyti prie šio prieštaringo poveikio.
Šokoladas – nors šokoladas ir kava yra populiarus derinys, juodajame šokolade yra kofeino, todėl jų vartojimas kartu gali sukelti per didelį širdies plakimą, nerimą ar nemigą.
Cukrus – nors cukrus yra dažnas kavos priedas, per didelis jo kiekis gali sukelti staigų cukraus kiekio kraujyje šuolį, po kurio greitai jausitės išsekę.
Aštrūs produktai – čili pipirai, paprikos ir kiti aštrūs ingredientai gali dirginti virškinimo sistemą, ypač jei vartojami kartu su kava. Tai ypač svarbu žmonėms, turintiems jautrų skrandį ar sergantiems gastritu.
Kava yra beveik pats populiariausias gėrimas pasaulyje
Kava yra tokia populiari, kad ji nusileidžia tik vienam kitam gėrimui. Gregory Hayes/Unsplash nuotrauka
Kava yra ne tik vienas dažniausiai vartojamų gėrimų, bet ir viena iš labiausiai prekiaujamų prekių pasaulyje. Kasdien pasaulyje išgeriama daugiau nei 2 milijardai puodelių kavos, o pagal prekybos apimtis ji nusileidžia tik naftai[2].
Pagal statistiką, daugiausiai kavos suvartoja Suomija – vidutinis suomis per metus išgeria apie 12 kg kavos pupelių[3]. Po jos rikiuojasi kitos Šiaurės Europos šalys, tokios kaip Norvegija, Islandija, Danija ir Švedija. Vidutiniškai pasaulyje vienas žmogus išgeria apie 1,3 puodelio kavos per dieną, tačiau šis skaičius skiriasi priklausomai nuo regiono – Europoje ir Šiaurės Amerikoje vartojimas yra didesnis nei Azijoje ar Afrikoje.
Lietuvoje taip pat mėgstama kava – vidutiniškai vienas gyventojas per metus suvartoja apie 3,2 kg kavos pupelių, kas prilygsta maždaug vienam puodeliui per dieną.
Kava gali būti naudinga žmogaus organizmui
Nors kai kurie kavos deriniai gali būti kenksmingi, pats gėrimas turi daug naudingų savybių. Kavoje yra kofeino, antioksidantų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios teigiamai veikia organizmą.
- Pagerina energiją ir koncentraciją – kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, padeda sumažinti nuovargį, gerina atmintį ir dėmesio sutelkimą.
- Turtinga antioksidantais – kava yra vienas didžiausių antioksidantų šaltinių, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais ir mažina lėtinių ligų riziką.
- Mažina tam tikrų ligų riziką – tyrimai rodo, kad saikingas kavos vartojimas gali sumažinti 2 tipo diabeto, Alzheimerio ir Parkinsono ligų riziką, taip pat padėti išvengti kepenų ligų.
Tačiau per didelis kavos vartojimas gali sukelti nerimą, dirglumą, nemigą ar net priklausomybę nuo kofeino. Be to, ji gali didinti skrandžio rūgštingumą, todėl žmonėms, turintiems jautrų skrandį, patartina ją vartoti atsargiai.
- ^ Chelsea Rae Bourgeois. 6 Foods To Not Consume With Coffee. health.com.
- ^ usha.com. History of coffee. usha.com.
- ^ Rachel Hosie. Finns consume more coffee than anywhere else in the world — I went to Finland to find out the surprising reason. Business Insider.