Lietuvos vaikų skiepų kalendorius: vakcinos ir ligos, nuo kurių saugomės

Firmus Medicus -

Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius pasipildė naujomis vakcinomis

Profilaktinių skiepijimų kalendoriusSu laiku profilaktinių skiepijimų kalendorius vis labiau plečiasi.

Skiepų planas vaikams reguliariai peržiūrimas ir kartais į jį įrašomos naujos vakcinos. Lietuvoje numatytas vaikų skiepijimų kalendorius susideda iš gan gausaus sąrašo, kuris 2023 metais ir vėl šiek tiek pasikeitė. Teigiama,[1] jog profilaktinių skiepijimų kalendorius sukurtas remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Europos Komisijos rekomendacijomis. Vaikų profilaktinis skiepijimas Lietuvoje pristatomas kaip visiškai saugus ir būtinas žingsnis siekiant kontroliuoti užkrečiamųjų ligų epidemiologinę situaciją šalyje.

Lietuvoje vaikus rekomenduojama skiepyti nuo daugybės ligų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, žmogaus papilomos viruso infekcijos, rotavirusinės infekcijos ir meningokokinės infekcijos. Iki 16 metų pilnai rekomenduojamomis vakcinomis paskiepytas vaikas būna sulaukęs įspūdingo kiekio skiepų, o patį pirmąjį gauna vos tik gimęs, iki 24h nuo atėjimo į šį pasaulį.

Priešingai nei dažnai bandoma teigti, visos nemokamos vakcinos, kuriomis siūloma skiepyti vaikus, nėra privalomos. Visi tėvai turi teisę reikalauti pateikti pilną informaciją apie galimas šalutines reakcijas ir prieš pasirašydami sutikimą pirmiausia gerai apgalvoti savo pasirinkimą, įvertinti vaiko sveikatos būklę, alergijas ir pan.

Remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos 2018 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu,[1] profilaktinis vaikų skiepijimų kalendorius šiuo metu atrodo taip:

Vakcina iki 24h 2-3 paros 1 mėn. 2 mėn. 3 mėn. 4 mėn. 5 mėn. 6 mėn. 12-15 mėn. 15-16 mėn. 18 mėn. 6-7 m. 11 m. 15-16 m.
BCG   +                        
HepB +   +         +            
DTaP       +   +   +     + +   + (Tdap)
Hib       +   +   +     +      
IPV       +   +   +     + +    
PCV       +   +     +          
MMR                   +   +    
HPV1, HPV2                         +  
RV       +   +   +            
MenB         +   +   +          

Svarbu pažymėti, kad nuo 2023 metų vasario 1 dienos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) skiepijamos ne tik mergaitės, bet ir berniukai[2]. Iki šiol tai buvo rekomenduojama tik mergaitėms, tačiau dabar nuspręsta, jog atnaujintas skiepų kalendorius turėtų apimti abiejų lyčių vaikus.

O įsisiūbavus COVID-19 pandemijai, vis daugiau tėvų susimąsto apie atžalų skiepijimą nuo koronaviruso. COVID-19 skiepai vaikams šiuo metu Lietuvoje nekompensuojami ir galimi tik sumokėjus savomis lėšomis.

Profilaktinių vaikų skiepų trumpas aprašymas

Aukščiau esanti lentelė gali atrodyti painiai, nes joje surašyti vakcinų sutrumpinimai, juos turėtumėte matyti ir savo skiepų pase. Tad žemiau pateikiame detalesnę informaciją su galimybe plačiau pasiskaityti apie vakcinas bei ligas, nuo kurių jos turėtų apsaugoti. Šią informaciją su laiku papildysime.

BCG – tuberkuliozės vakcina – seniau buvo duodama „BCG Vaccine SSI“.[3] Tuberkuliozė yra infekcinė liga, sukeliama oro lašeliniu būdu perduodamos tuberkuliozės mikobakterijos. Ši liga dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti ir kitus organus: smegenis (tuberkuliozinis meningitas), kaulus, inkstus. Simptomai:[4] drebulys, apetito stoka, naktinis prakaitavimas, kosulys, dusulys, karščiavimas, bendras silpnumas, skrepliavimas, atsikosėjimas krauju, kūno masės sumažėjimas, skausmas krūtinėje.

HepB – hepatito B vakcina „Engerix-B“.[5] Hepatitas B yra užkrečiama ūminė arba lėtinė kepenų liga, kurią sukelia hepatito B virusas. Dažniausiai užsikrečiama per nesaugius lytinius santykius, nesterilias adatas, per kontaktą su užsikrėtusiojo krauju, perpilant kraują. 50-60 proc. užsikrėtusiųjų infekcija niekuo nesiskundžia ir jaučiasi gerai.[6] Kitiems pasireiškia tokie simptomai: pykinimas, kartumas burnoje, didelis bendras silpnumas, sąnarių skausmas, apetito stoka, karščiavimas, patamsėjęs šlapimas, skausmas ar diskomfortas dešinėje pašonėje, akių ir odos pageltimas.

DTaP – kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės vakcina. Skirtingame amžiuje skiepijimui naudojami skirtingi vaistiniai preparatai – 2 mėn. vaikui suleidžiama „Pentaxim“,[7] o 6-7 metų vaikas skiepijamas „Tetraxim“ vakcina.[8] Kokliušui būdingi stipraus kosulio priepuoliai, difterijai[9] – tonziles, ryklę, gomurį ir kitas gleivines dengiančios pilkos apnašos ir dėl jų plitimo atsiradęs gerklės skausmas, kosulys, dusimas. Tuo tarpu stabligei[10] būdinga labai stiprūs ir skausmingi raumenų spazmai, trūkčiojimai.

Tdap – kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės (suaugusiųjų) vakcina. Lietuvoje įprastai naudojama „Boostrix“[11] ir „Adacel“.[12]

Hib – B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina, kuri įprastai yra viename vaistiniame preparate kartu su DTaP vakcina ir IPV vakcina. Haemophilus influenzae bakterijos plinta oro lašeliniu būdu, kuomet žmogus kosėja ir čiaudi. B tipo Haemophilus influenzae infekcija[13] pasireiškia įvairioms peršalimo ir kvėpavimo sistemos ligoms būdingais simptomais, tik jie gali būti sunkesni nei įprastai. Taip pat ši infekcija gali sukelti kitas ligas: meningitą, pneumoniją, bakteremiją, epiglotitą.

IPV – inaktyvuota poliomielito vakcina įprastai yra HiB ir DTaP skiepų sudėtinė dalis. Poliomielitas[14] yra ūmi virusinė infekcija, galinti pasireikšti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi.

PCV – pneumokokinės infekcijos (polisacharidinė konjuguota) vakcina „Synforix“[15] (skirta kūdikiams nuo 6 sav. ir vaikams iki 5 metų) ir „Prenevar 13“[16] (skirta įvairaus amžiaus žmonėms, pradedant 6 sav. kūdikiais). Dėl pneumokokinės infekcijos[17] galima susirgti tokiomis ligomis kaip plaučių ir viduriniosios ausies uždegimas, meningitas, angina, endokarditas ir kt.

MMR – tymų, epideminio parotito (kiaulytės), raudonukės vakcina „Priorix“.[18] Tačiau rinkoje naudojamos ir kitos vakcinos: „M-M-R II“, „Tresivac“, „Trimovax“. Kviečiame skaityti plačiau apie Lietuvoje naudojamą MMR vakciną. Tymai yra ūmi, užkrečiama infekcinė liga. Tymai pasižymi visą kūną apimančiu bėrimu. Kiaulytė (epideminis parotitas)[19] yra liga, kurios metu patinsta veidas ir kaklas, pakyla temperatūra, ligoniui sunku kramtyti, ryti, jaučiamas bendras silpnumas. Tuo tarpu raudonukė[20] yra ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti peršalimą primenančiais simptomais ir bėrimu.

HPV1, HPV2 – žmogaus papilomos viruso infekcijos vakcinos „Silgard“[21] ir „Cervarix“.[22] Kartais taip pat naudojama „Gardasil9“.[23] Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija[24] yra lėtinė, dažniausiai nepasireiškianti jokiais simptomais infekcija. Visgi, veikiant rizikos veiksniams, ši infekcija gali sukelti odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar ikivėžinius ar vėžinius susirgimus.

RV – rotavirusinės infekcijos vakcina „RotaTeq“[25] (3 dozės) arba „Rotarix“[26] (2 dozės). Rotavirusinė infekcija[27] yra ūmus rotavirusų sukeltas skrandžio ir žarnyno uždegimas, kurio pagrindiniai simptomai – pykinimas, pilvo skausmai, viduriavimas ir vėmimas.

MenB – B tipo meningokokinės infekcijos vakcina „Bexsero“.[28] Meningokokinė infekcija[29] – tai ūmi bakterinė infekcija, galinti pasireikšti tokiomis būklėmis kaip sepsis (kraujo užkrėtimas) ir meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Lietuvoje skiepai yra ne privalomi, o rekomenduojami

Skiepai nėra privalomiKadangi skiepai nėra privalomi, tėvai ar teisėti globėjai turi teisę jų atsisakyti ir neskiepyti savo vaikų.

Nepaisant nuolatinio spaudimo norint įteisinti privalomus skiepus arba sukurti tokias sankcijas, dėl kurių tėvai neturėtų kitos išeities, kaip tik skiepyti savo vaikus, visgi vakcinos kol kas išlieka rekomenduojamos. Todėl tėvai turi pilną teisę nesutikti skiepyti savo vaikų siūlomomis vakcinomis. Galima atsisakyti jų visų arba tik tam tikrų – vieną sykį paskiepiję savo atžalą kažkokia vakcina, tėvai neįsipareigoja būtinai skiepyti ir kitais rekomenduojamais skiepais.

Kiekvieną kartą, kai remiantis profilaktinių skiepijimų kalendoriumi ateina laikas suleisti vaikui dar vieną vakciną, tėvai ar teisėti globėjai pirmiausia turėtų būti supažindinami su vakcinos skyrimu ir gauti detalią informaciją apie galimas nepageidaujamas reakcijas į skiepą. Po to, kai gaunama visa reikiama informacija, tėvai pasirašo „Sutikimo dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo formą“, jog susipažino su visa informacija ir sutinka skiepyti savo vaiką.

Jei nenorite skiepyti savo vaiko arba nesate pilnai susipažinę su vakcinos sudedamosiomis dalimis ar galimomis reakcijomis, turite teisę reikalauti išsamios informacijos ir nesutikti su skiepijimu. O jei visgi apsvarstę visą riziką nuspręsite skiepyti savo atžalą, tuomet nepamirškite atsižvelgti į vaiko sveikatą ir atidžiai stebėkite jo būklę artimiausiomis paromis bei kreipkitės į medikus, jei pastebėsite šalutinę reakciją. Apie šalutinę reakciją pranešti reikėtų šiame ULAC puslapyje.

Ar skiepai turėtų būti privalomi?

Amžinas klausimas nuolatos supriešinantis daugybę žmonių, kartais net artimiausioje aplinkoje. Visgi vienareikšmiškai atsakome: ne, skiepai negali būti privalomi.

„Ar skiepyti?“, „kurias vakcinas rinktis?“, „nuo kurių ligų skiepyti?“ – šiuos klausimus girdime dažnai, gauname daugybę užklausų elektroniniu paštu, esame prašomi „nukreipti teisinga linkme“. Tiesa ta, kad šiuo atveju vienos tiesos nėra. Kviečiame domėtis, skaityti, rinkti informaciją ir tiesiog susimąstyti, išgirsti.

Beveik visi šventai įtikėję medicina ir skiepais, tyliai pripažįsta, kad visgi pasitaiko šalutinių reakcijų. Tačiau jie mano, kad retos reakcijos reiškia, jog jų tai nepalies. Įsivaizduokite, jei Jūsų pirmagimis grįžus iš gimdyklos turėtų apčiuopiamą guzą, kurį reikėtų stebėti ir tikėtis, kad nesupūliuos. O jei vistik nepasiseks, savo kelių savaičių mažylį, įkūnijantį Jūsų visą gyvenimą, teks dėti ant operacinio stalo ir laukti už durų. Sunku įsivaizduoti ką tuo metu išgyvena mamos širdis, bet kiekviena mama, nepaisant savo pažiūrų į skiepus, pritars, kad to patirti nenorėtų. Todėl mes raginame nebūti kategoriškais, nes nežinia kas jūsų laukia rytoj.

Jei tikite skiepų naudingumu ir nemanote, jog jie gali padaryti žalos, tuomet skiepykitės. Sąlygos Lietuvoje puikios – daug nemokamų vakcinų, gerai išvystyta medicina, kuri pakankamai lengvai prieinama visiems norintiems. Niekas Jums nesutrukdys apsisaugoti ir apsaugoti artimuosius sau priimtinu būdu. Skiepijimasis yra jūsų pasirinkimas, į kurį turite teisę.

Tuo pačiu labai kviečiame suprasti, jog tokią pačią pasirinkimo teisę turi ir nesiskiepijantys asmenys. Prašome nesmerkti neskiepijančių, nes nežinote jų patirčių. Paprastai jos liūdnos, karčios, plaunamos ašaromis ir slepiamos giliai po kaltės skraiste. Tikėkimės nepatirti to patys, neverskime skiepytis kitų, o kol kas:

Kovokite už teisę rinktis, jos gali bet kada prireikti ir Jums.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e