Naudingi patarimai, kaip greitai atsikratyti kosulio

Firmus Medicus -

Ilgalaikis kosulys gali tapti praeitimi, jei pasitelksite efektyvius metodus

KosulysKosulys gali varginti tiek dieną, tiek naktį. Annie Spratt/Unsplash nuotrauka

Kosulys – gan dažna problema, kuri daugelį aplanko šaltuoju metų periodu. Deja, neretai nutinka taip, jog kosulys kamuoja dienų dienas. Atrodo tarsi visi negalavimai jau praeityje, tačiau iš pirmo žvilgsnio nekenksmingas kosulys vis nedingsta, gadindamas naktinį poilsį ar ramias dienos akimirkas. Tačiau iš tiesų yra būdų, kurie gali padėti greičiau atsikratyti kosulio ir vėl džiaugtis ramiu gyvenimu.

Toks varginantis kosulys dažnai nepasitraukia net ir nejaučiant jokių peršalimo ar kitų viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomų. Nors peršalimas atrodo baugesnis tiems, kurie priklauso rizikos grupei dėl lėtinių ligų ar silpno imuniteto, tačiau juo tikrai nesidžiaugia niekas. Juk nenumaldomas kosulys, dažnas čiaudulys, užgulta nosis yra labai nemalonūs pojūčiai, o nakties metu jie taip vargina[1], kad net darosi sunku užmigti.

Be to, peršalimas sukelia ir daug kitų nemalonių fizinių nepatogumų. Pavyzdžiui, sergant gali pablogėti koncentracija, kamuoti pulsuojantys galvos skausmai, o sutrikęs miego režimas ir bendras savijautos pablogėjimas kaip reikiant apkartina kasdienybę.

Dauguma žmonių su nemaloniais simptomais kovoja gerdami šiltą arbatą su medumi, taip pat griebiasi sirupo nuo kosulio ar organizmo stiprinimo vitaminais. Tačiau iš tikrųjų įkyrų kosulį galima įveikti ne tik su sirupu nuo kosulio.

Varginančio kosulio priežastys – ne tik virusinės ar bakterinės infekcijos

Nemalonus ir nuolatinis kosulys nėra retas nusiskundimas. Iš tiesų, tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės nusprendžia kreiptis į medikus. Net maždaug maždaug 40% tokių atvejų gali prireikti konsultacijos su pulmonologu, su plaučiais susijusių klausimų medicinos ekspertu. Kosulys dažnu atveju tėra tik natūralus refleksas, padedantis išvalyti gerklę nuo skreplių, dulkių ar kitų dirginančių medžiagų. Tačiau nuolatinis kosulys taip pat gali reikšti pagrindines sveikatos problemas,[2] todėl nerimaujant tikrai verta apsilankyti pas gydytoją.

Kosulį sukeliančių veiksnių sąrašas gali būti gan ilgas, tačiau bene dažniausios kosulio priežastys yra šios:

  • alerginės reakcijos,
  • virusinės ar bakterinės infekcijos,
  • problemos nesusijusios su plaučių funkcijomis, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso liga (GERL).

Dažniausiai žmonės griebiasi nereceptinių vaistų, kai prasideda peršalimo, sinusų infekcijų ar alergijų sukeltas kosulys. Tačiau svarbu įsidėmėti, jog bakterijų sukeltam kosuliui paprastai reikia antibiotikų, kuriuos gali paskirti tik gydytojas.

Nereceptiniai vaistai dažnai yra pirmoji gynybos linija nuo kosulio, atsirandančio dėl peršalimo, sinusų infekcijų ar alergijų. Tačiau bakterijų sukeltam kosuliui paprastai reikia antibiotikų.

Naudingi natūralūs sprendimai, padedantys kovoti su kosuliu

Be medikamentų yra ir kitų gydymo būdų, kurie gali palengvinti ar greičiau sustabdyti kosulį. Tiesa, prieš pradedant vartoti bet kokias natūralias priemones, svarbu įsitikinti, jog jos tinkamos drauge su kitais vartojamais vaistais, taip pat reikia užtikrinti, jog žmogus neturi kokių nors alergijų bei tinkamai naudoja natūralias priemones. Nors natūralios bei patikrintos priemonės dažniausiai nesukelia stipraus šalutinio poveikio, tačiau vis tiek būtina laikytis visų saugumą užtikrinančių taisyklių.

Kosulio gydymasKosulys neretai vargina drauge su peršalimo simptomais. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Štai keletas natūralių priemonių, kurios gali padėti įveikti kosulį:

  • Medus. Naujausi tyrimai rodo, kad medus gali veiksmingai nuraminti kosulį. Lyginant su kosulį slopinančiais vaistais, tokiais kaip dekstrometorfanas, medus tyrimuose parodė panašius rezultatus, o kai kuriuose netgi buvo geresnis už įprastus vaistus.
  • Imbieras. Jis gali padėti palengvinti tam tikrų tipų kosulį, kadangi yra puikiai žinomas dėl savo priešuždegiminių savybių. Tiesa, imbierą reikėtų vartoti saikingai, kad išvengtumėte galimų skrandžio problemų.
  • Garai. Garai gali būti labai naudingi, kai kamuoja šlapias kosulys su skrepliais.
  • Karšti skysčiai. 2008 m. atliktas tyrimas parodė, kad šiltų skysčių gėrimas gali padėti nuraminti kosulį ir kitus peršalimo simptomus. Čia tinka įvairūs karštų gėrimų variantai, įskaitant žolelių arbatas, sultinius ir tiesiog paprastą šiltą vandenį.
  • Čiobreliai. Nors čiobreliai dažniausiai naudojami kulinariniuose patiekaluose, tačiau jie taip pat gan dažnai pasitelkiami medicinoje. Jie naudojami kai užklumpa kosulys, gerklės skausmas ir bronchitas.
  • Sūraus vandens skalavimas. Gerklės skalavimas sūriu vandeniu gali padėti atsikratyti gleivių, kurios nepasišalina ir dirgina gerklę. Tiesa, specialistų nuomonės dėl jo veiksmingumo mažinant virusų kiekį yra skirtingos.
  • Bromelainas. Tai medžiaga, kuri gausiai randama ananasuose, ypač šerdyje. Bromelainas turi priešuždegiminių ir mukolitinių savybių, o jo galima gauti tiek geriant ananasų sultis, tiek ir tiesiog renkantis maisto papildus.

Tačiau prieš renkantis natūralias priemones, visada svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu bei elgtis atsargiai. Tokiu būdu būsite tikri, jog pasirinkta natūrali priemonė bus naudinga jūsų organizmui ir netrukdys esamam gydymui.

Imbieras – efektyvi ir natūrali priemonė nuo kosulio

Verta paminėti, jog kai kuriems žmonėms, kuriuos ilgai kamuoja kosulys, gali pasireikšti nepageidaujamas poveikis. Pavyzdžiui, gali atsirasti pykinimas, mieguistumas, galvos svaigimas ar vidurių užkietėjimas. Be to, nuolat dirginama gerklė gali baigtis vėlesniu refliukso sutrikimu ar kitais susirgimais.

Jei įprastos priemonės neveikia organizmo, verta išmėginti imbierą. Jis veikia priešuždegimiškai ir gali pasitarnauti, kai kankina nuolatinis gerklės dirginimas bei kosulys[3].

Imbieras yra šakninis augalas, daugelyje kultūrų gerbiamas dėl gydomųjų savybių. Naudojant lokaliai, jis ne tik malšina kosulį, bet ir padeda nuo gerklės dirginimo, geba padėti išvalyti susikaupusias gleives iš plaučių ir stiprina organizmą.

Tad siūlome išmėginti imbiero maišelį, kuris turėtų padėti įveikti kosulį. Tiesa, su šiuo maišeliu reikėtų elgtis atsargiai. Nors suaugusiesiems imbiero pakuotę saugu palikti per naktį, tačiau vaikams ar jautrią odą turintiems asmenims, šią priemonę reikėtų nuimti jau po trijų valandų, kad išvengtumėti odos sudirginimo.

Imbiero maišelio paruošimas yra gan paprastas:

Jums reikės:

  • Šaukštas šviežiai susmulkinto imbiero
  • Šaukštas medaus
  • Šaukštas miltų
  • Keli lašai alyvuogių aliejaus

Dubenyje sumaišykite susmulkintą imbierą, medų, miltus ir alyvuogių aliejų. Gerai išmaišykite, kol susidarys vientisa pasta. Tuomet užtepkite mišinį ant marlės gabalėlio. Pritvirtinkite marlę su mišiniu ant krūtinės ar nugaros, naudodami medicininį pleistrą arba bet kokią kitą odai švelnią priemonę.

Ryte greičiausiai pastebėsite, jog kvėpavimas tapo lengvesnis, o kosulys išnyko ar tapo daug retesnis.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e