„Pfizer“ Covid-19 vakcinos apžvalga ir šalutiniai poveikiai

Firmus Medicus -

„Pfizer“ bei „BioNTech“ Covid-19 mRNR vakcinos bendroji informacija ir detali sudėtis

BNT162b2 vakcinaBNT162b2 vakcina – tai vaistinis preparatas, sukurtas siekiant apsaugoti žmones nuo COVID-19.

„Pfizer“ ir „BioNTech“ BNT162b2 vakcina[1][2] – tai su iki šiol dar niekada žmonių skiepijimui nenaudota RNR technologija pagaminta vakcina, skirta apsisaugoti nuo COVID-19, kurią sukelia SARS-CoV-2. Oficialus jos pavadinimas – „Comirnaty“. Vakcina turėtų sukelti natūralią antikūnų gamybą organizme ir stimuliuoti imunines ląsteles, šitaip apsisaugant nuo COVID-19 ligos. Šiuo vaistiniu preparatu jau skiepijami Lietuvos žmonės.

Apie naująją „Pfizer“ kompanijos vakciną nuo Covid-19 pirmiausiai informaciją pateikė Didžioji Britanija,[1] kuri pati pirmoji pradėjo skiepyti savo piliečius, taip tikėdamasi kovoti su pandemija. Pati pirma pacientė buvo paskiepyta gruodžio 8 dieną ir ja tapo devyniasdešimtmetė Margaret Keenan.[3] Taip pat papildomos informacijos suteikė JAV,[4] kadangi gruodžio 11 suteikė „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinai skubios pagalbos leidimą (ang. emergency use authorization, EUA), suteikiantį teisę skiepyti BNT162b2 vakcina 16 metų ir vyresnius asmenis. Su šiuo leidimu pradėti skiepyti ir JAV piliečiai.

Tiesa, nors šis vaistinis preparatas skiriamas suaugusiesiems ir paaugliams nuo 16 metų, tačiau žinios apie vakcinos poveikį nepilnamečiams nėra grįstos plačiais moksliniais bandymais. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) rašo:[5]

Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinos skubios pagalbos leidimas 16 ir 17 metų paaugliams pagrįstas 18 metų ir vyresnių suaugusiųjų saugumo ir veiksmingumo ekstrapoliacija.

Ekstrapoliacija[6] – tai tyrimo metodas, kai stebint vieną reiškinio dalį, išplečiama kita jo dalis ir taip numatoma įvykių eiga. Kitaip tariant, nauda ar galima žala 16-17 metų paaugliams buvo nuspręsta remiantis suaugusiųjų tyrimais. To veikiausiai buvo imtasi todėl, jog tik 66 16-17 metų paaugliai bandymų metu gavo COVID-19 vakciną.[5]

Taip pat verta paminėti, jog vakcina nuo Covid-19 ne tik buvo sukurta dar iki šiol nematytu greičiu, tačiau lygiai taip pat greitai buvo pradėta tiekti masiniam žmonių skiepijimui. Tam gamintojai gavo laikiną leidimą. Oficialiame JK puslapyje rašoma:[1]

Šis vaistas neturi JK prekybos leidimo, tačiau JK sveikatos ir socialinės rūpybos departamentas bei Vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra davė laikiną leidimą tiekti aktyvią imunizaciją, kad būtų išvengta SARS-CoV-2 sukeltos COVID-19 ligos 16 metų ir vyresniems asmenims.

Kitaip tariant, BNT162b2 vakcina JK neturi įprasto tokių vaistinių preparatų leidimo, tačiau skubos tvarka ją vis tiek leista laikinai pirkti ir naudoti. JAV taip pat pabrėžia, jog vakcina nėra patvirtinta įprastu būdu ir perspėja, jog kiekvienas besiskiepijantis prieš gaudamas vakciną turėtų būti informuotas, kad:[5]

 • FDA suteikė skubios pagalbos leidimą Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinai ir ji nėra FDA patvirtinta vakcina.

Be to, turi būti suteikiama informacija apie:

 • Reikšmingą žinomą ir galimą Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinos riziką ir naudą bei tai, kiek rizika ir nauda yra nežinoma.

Dėl unikalios, iki šiol niekada žmonių masiniam skiepijimui nenaudotos RNR technologijos, ši vakcina taip pat turi būti laikoma specialiame šaldiklyje, kuriame nuolat būtų palaikoma nuo -80 iki -60 °C temperatūra. Po vakcinos atšildymo sveikatos priežiūros specialistas privalo praskiesti šį vaistinį preparatą ir sušvirkšti jį per 6 valandas. Jeigu vakcina nebuvo panaudota per šį laiko tarpą, ją būtina išmesti.

Comirnaty vakcinos detali sudėtis

Vakcina BNT162b2, Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcina
Vaistinio preparato pavadinimas Comirnaty koncentratas injekcinei dispersijai COVID-19 mRNR vakcina (modifikuotais nukleozidais)
Gamintojas BioNTech Manufacturing GmbH ir Pfizer Manufacturing Belgium NV
Registruotojas BioNTech Manufacturing GmbH
Veiklioji medžiaga BNT162b2 RNR
Comirnaty išvaizda ir kiekis pakuotėje Vakcina yra balta arba balkšva dispersija (pH: 6,9-7,9), tiekiama daugiadoziame 5 dozių flakone. Tai skaidrus (I tipo stiklo) 2 ml tūrio flakonas su guminiu kamščiu ir nuplėšiamu plastikiniu dangteliu bei aliumininiu sandarikliu.
Grupė Covid-19 vakcinos

Comirnaty vakcinos veiklioji medžiaga yra BNT162b2 RNR.[1] Po atšildymo praskiedus vaistinį preparatą viename buteliuke yra 5 dozės po 0,3 ml. Kiekvienoje iš šių dozių yra po 30 mikrogramų mRNR.

Viengrandė matricinė (informacinė) RNR (mRNR) su kepurintu (angl. capped) 5’ galu, pagaminta taikant beląstelinį in vitro nurašymą (transkripciją) nuo atitinkamų DNR šablonų, koduojančių SARS-CoV-2 viruso smaigalio (S) baltymą.

Pagalbinės COVID-19 vakcinos medžiagos:

 • ALC-0315 = (4-hidroksibutil)azandediil)bis(heksan-6,1-diil)bis(2-heksildekanoatas)
 • ALC-0159 = 2 [(polietilenglikolis)-2000]-N,N-ditetradecilacetamidas
 • 1,2-Distearoil-sn-glicer-3-fosfocholinas
 • cholesterolis
 • kalio chloridas
 • kalio divandenilio fosfatas
 • natrio chloridas
 • dinatrio vandenilio fosfato dihidratas
 • sacharozė
 • Injekcinis vanduo
 • vakcinos dozėje yra mažiau kaip 1 mmol (39 mg) kalio, t. y. jis beveik neturi reikšmės
 • vakcinos dozėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t. y. jis beveik neturi reikšmės

Vienoje dozėje yra mažiau nei 1 mmol (39 mg) kalio ir mažiau nei 1 mmol natrio (23 mg).

Vakcinos skiepijimo dažnis

COVID-19 vakcina BNT162b2 skiriama kaip praskiesta 0,3 ml injekcija. Vakcina įšvirkščiama į viršutinės rankos dalies (žasto) raumenį. Iš viso reikalingos dvi injekcijos. Tarp pirmojo ir antrojo skiepo turi būti išlaikoma 21 dienos pertrauka.

Po 21 dienos suleidžiama ta pati vakcina ir teigiama, jog taip užbaigiama vakcinacijos serija. Manoma, jog apsauga nuo COVID-19 ligos gali būti veiksminga tik praėjus mažiausiai 7 dienoms po antrosios dozės, tad pasiskiepijus tik vieną kartą ši vakcina nėra veiksminga.

Be to, nėra aišku ir kiek tiksliai išlieka numanoma apsauga net ir gavus abi vakcinos dozes. Kol kas teigiama, kad šitokiu būdu galima apsisaugoti ~5 mėnesius. Apie ilgesnę apsaugą kol kas nėra surinkta pakankamai duomenų, kadangi paskutinio etapo (t. y. išbandant vaistinį preparatą su žmonėmis) klinikiniai BNT162b2 vakcinos tyrimai buvo pradėti tik prieš kelis mėnesius.

Comirnaty vakcinos veiksmingumas[2] buvo apskaičiuotas taip, kaip nurodyta žemiau pateiktoje lentelėje. Visų apsirgusių tiriamųjų buvo 170, o detalesnį pasiskirstymą pagal amžiaus grupes galite pamatyti apačioje.

Comirnaty vakcinos veiksmingumasVakcinos veiksmingumas (viešai prieinamo informacinio Comirnaty vakcinos lapelio duomenys).

Sveikatos problemos, dėl kurių draudžiama skiepyti Covid-19 vakcina

Perspėjama, jog ši vakcina nerekomenduojama jaunesniems nei 16 metų vaikams. Taip pat griežtai draudžiama skiepyti pacientą BNT162b2 vakcina, jei asmuo yra alergiškas kažkuriai veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai. Alerginė reakcija gali pasireikšti niežtinčiu odos bėrimu, dusuliu, liežuvio ar veido patinimu.[1] JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) neužmiršo paminėti,[5] jog skiepijant turi būti prieinamas tinkamas medicininis gydymas, jei kartais pasireikštų ūmi anafilaksinė reakcija. O oficialiame JK puslapyje rašoma:[1]

Jei pasireiškė alerginė reakcija, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją arba sveikatos priežiūros specialistą arba nedelsdami keliaukite į artimiausios ligoninės greitosios pagalbos skyrių. Tai gali būti pavojinga gyvybei.

Pateiktoje informacijoje teigiama, jog yra nedaug duomenų apie šios vakcinos suleidimą nėščioms moterims. Dėl šios priežasties raginama pasikonsultuoti su gydytoju, jei norite skiepytis, o esate nėščia, žindote kūdikį, planuojate pastoti arba įtariate, jog galite būti nėščia. Be to, JK perspėja, jog:[1]

Atsargumo dėlei turėtumėte vengti pastoti mažiausiai 2 mėnesius po vakcinacijos.

Prieš skiepijantis BNT162b2 vakcina reikia pranešti savo gydytojui ar vaistininkui, jei vartojate, neseniai vartojote ar ketinate vartoti kokius nors vaistinius preparatus arba neseniai gavote kažkokią kitą vakciną. Be to, raginama neskubėti skiepytis ir pirmiausia pasikonsultuoti su gydytoju, vaistininku ar sesele, jei:

 • patyrėte rimtą alerginę reakciją dėl prieš tai gautos vakcinos, vaistų ar maisto,
 • patyrėte kokių nors problemų po ankstesnio pasiskiepijimo šia vakcina (pvz., pasireiškė alerginė reakcija, kvėpavimo sutrikimai, sunki liga su dideliu karščiavimu),
 • turite nusilpusią imuninę sistemą, nes, pvz., sergate ŽIV arba vartojate vaistus, kurie veikia jūsų imuninę sistemą,
 • kenčiate nuo kraujavimo problemų, lengvai atsirandančių mėlynių arba vartojate vaistinius preparatus, kurie slopina kraujo krešėjimą.

Visgi, pateikiamoje informacijoje rašoma, jog lengvas karščiavimas, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kaip kad peršalimas, neturėtų būti laikoma pakankamai svaria priežastimi atidėti skiepijimą. Taip pat perspėjama, jog šis skiepas neapsaugos visų, kurie nuspręs pasiskiepyti. O apie tai, kaip vakcina veikia asmenis, kurių imuninė sistema yra nusilpusi arba kurie šiuo metu gauna imuninį atsaką slopinantį gydymą, duomenų kol kas išvis nėra.

Ši vakcina gali laikinai paveikti žmogaus gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus, todėl pacientas turėtų nevairuoti ir nevaldyti jokių mechanizmų, kol pilnai neįsitikino, jog nejaučia tokio šalutinio poveikio.

Bendrosios Comirnaty vakcinos rekomendacijos

Comirnaty gali sukelti anafilaksinį šoką 

Gauta pranešimų apie anafilaksijos atvejus. Visada reikia būti pasiruošus tinkamas gydymo priemones ir stebėti paskiepytuosius, jeigu suleidus vakciną išsivystytų anafilaksinių reakcijų.
Po vakcinacijos rekomenduojama atidžiai stebėti bent 15 minučių. Jeigu po pirmosios Comirnaty dozės pasireiškė anafilaksija, antrosios vakcinos dozės leisti negalima.

Galimos su nerimu susijusios reakcijos įskaitant sinkopę, hiperventiliaciją

Dėl skiepijimo kaip psichogeninis atsakas į adatos dūrį gali pasireikšti su nerimu susijusių reakcijų, įskaitant vazovagalines reakcijas (sinkopę), hiperventiliaciją arba su stresu susijusias reakcijas. Svarbu imtis tinkamų atsargumo priemonių, kad būtų išvengta sužalojimų nualpus.

Sergant ūmine infekcine liga vakcinacija privalo būti nukelta

Asmenų, sergančių sunkia ūmine karščiavimą sukeliančia liga arba ūmine infekcine liga, vakcinaciją reikia nukelti vėlesniam laikui. Lengvų infekcinių susirgimų atvejais ir (arba) silpnai karščiuojant vakcinacijos atidėti nereikia.

Esant trombocitopenijai, hemofilijai gali kilti kraujavimas

Kaip ir atliekant kitas injekcijas į raumenis, vakciną atsargiai reikia leisti asmenims, vartojantiems antikoaguliantų arba kuriems yra trombocitopenija ar bet kokių kitų krešumo sutrikimų (pvz., hemofilija), nes tokiems žmonėms gali kilti kraujavimas arba atsirasti kraujosruvų po suleidimo į raumenis.

Žmonės, kurių sutrikusi imuninė sistema, klinikiniuose tyrimuose įvertinti nebuvo

Vakcinos veiksmingumas, saugumas ir imunogeniškumas žmonėms, kurių sutrikusi imuninė sistema, įskaitant asmenis, kuriems skiriama imunitetą slopinanti terapija, nebuvo įvertinti. Asmenims, kurių imuninė sistema sutrikusi, Comirnaty veiksmingumas gali būti mažesnis.

Vakcinos suteikiama apsaugos trukmė nežinoma

Nežinoma, kiek laiko vakcina suteikia apsaugą, nes tai dar turi parodyti vykstantys klinikiniai tyrimai.

Comirnaty vakcina gali apsaugoti ne visus paskiepytuosius

Kaip ir skiepijant kitomis vakcinomis, Comirnaty gali apsaugoti ne visus paskiepytuosius. Paskiepytieji gali būti ne visiškai apsaugoti, iki kol po antrosios vakcinos dozės suleidimo praeis 7 paros.

Comirnaty vartojimas kartu su kitomis vakcinomis ir/ar vaistais netirtas

Sąveikos tyrimų neatlikta. Comirnaty vartojimas kartu su kitomis vakcinomis netirtas.

Comirnaty poveikis nėštumo metu, bei poveikis vaisingumui nežinomas

Nėštumas – Patirties apie Comirnaty vartojimą nėštumo metu nepakanka. Tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo toksinio poveikio nėštumui, embriono ar vaisiaus vystymuisi, gimdymui ar postnataliniam vystymuisi neparodė. Apsvarstyti Comirnaty skyrimą nėštumo metu galima tik tada, jeigu tikėtina nauda didesnė už galimą riziką motinai ir vaisiui.
Žindymas – Nežinoma, ar Comirnaty išsiskiria į motinos pieną.
Vaisingumas – Tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo toksinio poveikio reprodukcijai neparodė.

Toksinis poveikis reprodukcijai ir vystymuisi tirtas su žiurkėmis atliekant sudėtinį toksinio poveikio vaisingumui ir vystymuisi tyrimą, kuriame žiurkių patelėms Comirnaty į raumenis suleista prieš poravimąsi ir vaikingumo laikotarpiu (intervalu nuo 21 dieną prieš poravimąsi iki 20 vaikingumo paros suleidus 4 pilnas žmogui skiriamas dozes, dėl ko žiurkėms susidarė didesnė koncentracija dėl kūno masės skirtumų). SARS-CoV-2 neutralizuojančių antikūnų atsakas patelėms išliko nuo laikotarpio prieš poravimąsi iki tyrimo pabaigos 21 parą po vaikavimosi, ir toks atsakas taip pat nustatytas vaisiams bei jaunikliams. Su vakcina susijusio poveikio patelės vislumui, vaikingumui arba embriono, vaisiaus ar jauniklių vystymuisi nenustatyta. Duomenų apie Comirnaty vakcinos perdavimą per placentą arba patekimą į pieną duomenų nėra.

Comirnaty genotoksiškumo ir kancerogeniškumo tyrimai neatlikti

Genotoksiškumo ir kancerogeniškumo tyrimų neatlikta. Nemanoma, kad vakcinos komponentai (lipidai ir mRNR) daro genotoksinį poveikį.

Šalutiniai „Pfizer“ Covid-19 vakcinos poveikiai

Kaip ir su visais kitais vaistiniais preparatais, „Pfizer“ BNT162b2 vakcina nuo Covid-19 gali sukelti įvairias nepageidaujamas reakcijas. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) rašo:[4] 

Pažymėtina, kad daugiau žmonių patyrė šiuos šalutinus poveikius po antros dozės nei po pirmosios dozės, todėl vakcinacijos teikėjams ir pacientams svarbu tikėtis, kad po bet kurios dozės gali pasireikšti tam tikras šalutinis poveikis, bet dar labiau – po antrosios dozės.

Nepageidaujamos reakcijos, pastebėtos klinikinių tyrimų metu

JK trumpai pateikia tokį nepageidaujamų reakcijų sąrašą, užfiksuotą klinikinių tyrimų metu:[1]

Labai dažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 pacientų)

 • karščiavimas
 • nuovargis
 • galvos skausmas
 • raumenų skausmas
 • sąnarių skausmas
 • šaltkrėtis
 • skausmas injekcijos vietoje

Dažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 pacientų)

 • pykinimas
 • patinimas injekcijos vietoje
 • paraudimas injekcijos vietoje

Nedažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 pacientų)

 • padidėją limfmazgiai
 • bloga savijauta
 • galūnių skausmai
 • nemiga
 • injekcijos vietos niežėjimas

Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1000 žmonių)

 • laikinas vienos veido pusės paralyžius

Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)

 • sunki alerginė reakcija

Informacija apie sunkius nepageidaujamus reiškinius

Verta paminėti, jog iš 18 801 COVID-19 vakciną gavusio savanorio (likę 18 785 gavo placebą) keturiems buvo diagnozuotas Bello paralyžius (ang. Bell's palsy),[7] dar žinomas kaip veidinio nervo neuropatija. Bello paralyžius[8] pasireiškia veido raumenų (daliniu ar visišku) paralyžiumi. Dažniausiai ši liga pažeidžia dešinę veido pusę, todėl veidas atrodo perkreiptas, nusvyra lūpos kampas, nevisiškai užsimerkia akis, gali sutrikti jutimai, skonis, ar atsirasti jautrumas garsui. Požymiai gali skirtis ir vieniems pasireikšti lengvesne, o kitiems sunkia ligos forma.

Didesnė dalis asmenų, kuriems pasireiškia Bello paralyžius, pasveiksta per pirmą mėnesį, tačiau 15%  prireikia 3-6 mėnesių ir gydymo. Visgi net ir po to dalis žmonių išgyvena įvairius liekamuosius reiškinius ar ne iki galo išgyja.

Bello paralyžiusBello paralyžiaus atvejis. (Top Doctors nuotrauka)

COVID-19 vakciną gavę keturi asmenys susidūrė su Bello paralyžiumi praėjus 3, 9, 37 ir 48 dienoms po vakcinacijos. Nors placebą gavusioje grupėje Bello paralyžiaus atvejų nebuvo užfiksuota, tačiau COVID-19 vakcinos grupėje užregistruoti atvejai vis tiek laikomi kaip atitinkantys šios ligos dažnumą visoje populiacijoje. Kitaip tariant, dokumentuose teigiama, jog nėra aiškių įrodymų, kad Bello paralyžių sukėlė vakcina. Tačiau įdomu tai, jog platinamuose informaciniuose lapeliuose šis laikinas veido paralyžius visgi įrašytas kaip galimas šalutinis poveikis.[2]

Klinikinių tyrimų metu užfiksuoti ir kiti sunkūs reiškiniai. Tokie atvejai, kurie buvo kur kas dažniau užregistruoti COVID-19 vakcinos gavėjų grupėje nei kontrolinėje grupėje, buvo šie:[7] apendicitas (0,04%), ūminis miokardo infarktas (0,02%) ir smegenų kraujotakos sutrikimas (0,02%).

Klinikinių tyrimų metu užfiksuotos mirtys

Mirtys Pfizer tyrimo metuMirtys tyrimo metu (FDA duomenys).

Remiantis paskelbtais oficialiais duomenimis, kurie buvo paviešinti FDA (JAV Maisto ir vaistų administracijos),[7] šeši žmonės, dalyvavę šios vakcinos eksperimente, jo metu mirė. Tiesa, ne visiems iš jų buvo suleista tikroji vakcina, be to nepripažįstama, jog ir vakciną gavę asmenys mirė būtent dėl jos.

Pagal pateiktus duomenis iš šešių mirusių asmenų du gavo Covid-19 vakciną, o likę keturi priklausė kontrolinei grupei. Dokumentuose rašoma:

Iš viso šeši (2 gavę vakciną, 4 placebą) iš 43 448 dalyvių (0,01%) mirė per ataskaitinį laikotarpį nuo 2020 m. balandžio 29 d. (pirmasis dalyvis, pirmasis apsilankymas) iki 2020 m. lapkričio 14 d(galutinė data). Abu vakcinuoti asmenys buvo >55 metų amžiaus; vienas patyrė širdies sustojimą 62 dienos po antros vakcinacijos ir mirė po 3 dienų, o kitas mirė nuo arteriosklerozės praėjus 3 dienoms nuo pirmo skiepijimo. Placebo gavėjai mirė nuo miokardo infarkto (n=1), hemoraginio insulto (n=1) arba nežinomos priežasties (n=2); trys iš keturių mirčių įvyko vyresnėje grupėje (>55 m. amžiaus).

Nepageidaujamos šalutinės reakcijos, kurios kasdien fiksuojamos masinio skiepijimo metu

Kadangi tai visiškai nauja vakcina, kurios klinikiniai tyrimai buvo atlikti itin greitai, didelė tikimybė, jog su laiku užfiksuotų įvairių šalutinių poveikių padaugės. JK prašo[1] visus pasiskiepijusius iš karto pranešti apie nepageidaujamas reakcijas ir pripažįsta, jog jos gali būti visiškai kitokios, nei paminėtos aukščiau. FDA šiuo atveju nevynioja žodžių į vatą ir rašo:[5]

Papildomos nepageidaujamos reakcijos, iš kurių kai kurios gali būti sunkios, gali išryškėti plačiau paplitus Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinos naudojimui.

Kadangi klinikiniai tyrimai atliekami labai skirtingomis sąlygomis, klinikinių vaisto tyrimų metu pastebėtų nepageidaujamų reakcijų dažnis <…> gali neatspindėti praktikoje pastebėtų dažnių.

Buvo pranešta apie sunkias alergines reakcijas po Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinos, atliekant masinę vakcinaciją ne klinikinių tyrimų metu.

Taip pat visi medicinos darbuotojai privalo pranešti apie vakcinos skyrimo klaidas, sunkius nepageidaujamus reiškinius, daugiasisteminio uždegiminio sindromo atvejus ir COVID-19 atvejus, dėl kurių asmenys hospitalizuojami ar miršta. Sunkūs nepageidaujami reiškiniai FDA apibrėžiami kaip:

 • mirtis,
 • gyvybei pavojingas nepageidaujamas reiškinys,
 • hospitalizacija ar jos pratęsimas, jei asmuo jau guli ligoninėje,
 • apsigimimas/įgimta anomalija,
 • nuolatinis ar reikšmingas nedarbingumas arba esminis sutrikimas, nebeleidžiantis atlikti įprastas gyvenimo funkcijas,
 • svarbus medicininis atvejis, pagrįstas tinkamu medicininiu sprendimu, kuris gali pakenkti asmeniui ar gali prireikti medicinines ar chirurginės intervencijos, kad būtų išvengta vieno iš aukščiau išvardintų rezultatų.

Nors masinis skiepijimas šia vakcina prasidėjo visai neseniai, jau fiksuojami pirmieji nusiskundimai. Buvo užregistruotas ne vienas anafilaksinės reakcijos atvejis[9] dėl stiprios alerginės reakcijos po skiepo suleidimo. Pavyzdžiui, Aliaskoje moteriai vos po dešimties minučių pasidarė sunku kvėpuoti, ji paraudo ir jai buvo suleista adrenalino bei kitų vaistų nuo anafilaksijos.[10]

CDC informacija apie COVID-19 vakcinąVos per kelias dienas net keli tūkstančiai pasiskiepijusių asmenų nebegalėjo dirbti, atlikti įprastų veiklų ir jiems prireikė medikų pagalbos. (CDC duomenys)

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) puslapyje rašoma, jog vos per kelias masinio vakcinavimo dienas JAV užfiksuota 6 anafilaksinės reakcijos ir daugybė atvejų, kai po pirmosios vakcinos pacientams prireikė medikų pagalbos, jie negalėjo dirbti ir užsiimti sau įprasta veikla.[11] Tokių su sveikatos problemomis susidūrusių žmonių kasdien smarkiai daugėja: gruodžio 15 dieną buvo registruota 50 asmenų, gruodžio 16 dieną – 373, gruodžio 17 dieną – 1 476, o gruodžio 18 dieną – jau 3 150.

Be to, vis didėja paskiepytų nėščiųjų kiekis, nors pagal informacinius lapelius perspėjama, kad dėl informacijos trūkumo šia vakcina neturėtų būti skiepijamos nėščios, žindančios ar per artimiausius mėnesius žadančios pastoti moterys. Nors neaišku kuo tai gali baigtis, tačiau paskiepytų nėščiųjų gruodžio 18 dieną buvo jau 514. Galima spėti, jog tokių moterų ir toliau kasdien vis daugės.

Žiniasklaidoje, įvairių šalių organizacijų pranešimuose ir oficialiose duomenų bazėse publikuojamos galimos šalutinės reakcijos ir įvairios naujienos:

Pranešame, jog darome pertrauką šalutinių reakcijų pildyme. Manome, jog pateikėme pakankamai informacijos, jog būtų galima susidaryti nuomonę. Papildysime duomenis tuomet, kai bus pilnai baigti COVID-19 vakcinos tyrimai. Numatyta, jog tai turėtų įvykti 2023 metais.

Kadangi įvairių įvykių, kurie galimai susiję su vakcinacija, yra itin daug, nebespėjame taip išsamiai pildyti informacijos ir nuo šiol pateiksime tik susistemintą užregistruotų mirčių lentelę. Po lentele žemiau rasite senesnius įvykius, kurie nėra paminėti šioje lentelėje.

Šaltinis Data Mirčių kiekis Konkrečių atvejų aprašymai
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-09-27 2586
 • 19 metų mergina (VAERS ID 1693704-1) mirė po 15 dienų. Oficiali mirties priežastis – ūmus fentanilio (tai stiprus vaistas nuo skausmo) toksiškumas. Patologė per skrodimą aptiko mirusiosios plaučiuose kraujo krešulių, todėl nerimavo, jog jie gali būti susiję su COVID-19 vakcina, kurią mergina gavo vos prieš 15 dienų.
 • Nėščioji (VAERS ID 1674646-1) neteko 12 sav. vaisiaus praėjus vos 3 dienoms po vakcinacijos. 40 metų moteris buvo visiškai sveika, prieš tai neturėjusi nė vieno persileidimo, tačiau sėkmingai auginanti tris sveikus vaikus.
 • Nėščioji neteko 31 sav. vaisiaus, praėjus 9 dienoms po pasiskiepijimo. Kaip teigia pati moteris, prieš tai itin aktyvus vaisius nustojo judėti dar tą pačią dieną po vakcinacijos. Praėjus 5 dienoms po pasiskiepijimo moteris nebegalėjo rasti vaisiaus širdies plakimo su namuose turėtu įrenginiu. Po 9 dienų nuo vakcinacijos gydytojas patvirtino, jog vaisiaus širdis nustojusi plakti ir dar po 2 dienų moteris pagimdė negyvą kūdikį. Atliekant skrodimą buvo rastas vienos kraujagyslės susiaurėjimas ir kraujo krešulys.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-09-01 2249
 • 34 metų vyras (VAERS ID 1578593-1) mirė praėjus 8 dienoms po vakcinacijos. Jam tiesiog netikėtai sustojo širdis.Po skrodimo buvo patvirtinta, jog vyras buvo visiškai sveikas, nesirgo jokiomis širdies ar kepenų ligomis, nesirgo pnemomija. Ataskaitoje rašoma, jog vienintelis veiksnys – vakcina nuo COVID-19.
 • 35 metų vyras (VAERS ID 1518468-1) mirė per pirmąją parą po pasiskiepijimo šia vakcina. Jis neturėjo jokių gretutinių ligų ar žinomų alergijų.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-08-09 2101
 • 21 metų mergina (VAERS ID 1486852-1) mirė praėjus 3 dienoms po vakcinacijos. Praėjus 2 dienoms po pasiskiepijimo jai sustojo širdis ir prasidėjo traukuliai. Ji buvo išvežta su greitąja ir gaivinama. Mergina buvo vežama į dvi skirtingas ligonines, jos gyvybė vis geso, todėl medikams vis teko ją gaivinti, tačiau galiausiai jauna moteris vis tiek mirė.
 • 27 metų vaikinas (VAERS ID 1513095-1) praėjus vos 24 valandoms po vakcinacijos.
 • 13 metų mergaitė (VAERS ID 1505250-1) mirė praėjus 26 dienoms po vakcinacijos. Dėl tachikardijos ji greitąja buvo atvežta į ligoninę, tačiau jos būklė prastėjo ir galiausiai mergaitė mirė. Prieš tai ji buvo sveika paauglė, be jokių sveikatos nusiskundimų.
 • 16 metų vaikinas (VAERS ID 1475434-1) mirė praėjus 6 dienoms po suleistos antrosios vakcinos dozės.
 • 27 metų vaikinas (VAERS ID 1500862-1) mirė kitą dieną po vakcinacijos. Po pasiskiepijimo jaunam vyrui svaigo galva, jis jautėsi pavargęs, o praėjus 18 valandų po vakcinacijos vaikinas buvo rastas gulintis ant grindų be gyvybės ženklų.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-07-26 1991
 • 13 metų berniukas (VAERS ID 1440065-1) mirė praėjus 3 dienoms po antros vakcinos dozės suleidimo. Atlikus skrodimą paaiškėjo, jog berniukas mirė dėl padidėjusios širdies ir aplink širdį susidariusio skysčio.
 • 25 metų asmuo (VAERS ID 1039954-1) mirė praėjus vos 15 minučių po vakcinos suleidimo.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-07-12 1895
 • 13 metų berniukas (VAERS ID 1431289-1) mirė praėjus 18 dienų po vakcinacijos. Prieš tai jis buvo visiškai sveikas, tačiau staiga jam sustojo širdis, prasidėjo smegenų kraujavimas ir galiausiai jis mirė.
 • 28 metų vyras (VAERS ID 1440769-1) tiesiog susmuko bebėgiodamas ir mirė, praėjus 15 dienų po pasiskiepijimo. Prieš tai jis buvo visiškai sveikas.
 • Praėjus 2 su puse savaitėms po antros vakcinos dozės, nėščia 37 metų moteris (VAERS ID 1429845-1) sužinojo, jog jos vaisiaus širdis sustojo. Moteris mano, jog dėl to kalta vakcina, nes jos nėštumas buvo visiškai normalus, jokių apsigimimų ar kitų problemų iki tol nebuvo pastebėta.
 • Praėjus ~4 savaitėms po vakcinos suleidimo, į ligoninę buvo paguldyta 16 metų mergina (VAERS ID 1420630-1), kuri skundėsi krūtinės skausmu. Galiausiai jai buvo diagnozuota hemofagocitinė limfohistiocitozė ir ji mirė.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS)  2021-07-12  20 Tai tie mirties atvejai, kur liko neaišku, kurią iš COVID-19 vakcinų gavo mirę asmenys.
 • Europos vaistų agentūra (EVA) pareikalavo į informacinį lapelį įtraukti du naujus šalutinius poveikius – miokarditą ir perikarditą. Širdies raumens uždegimo ir krūtinės skausmo atvejai yra itin reti, tačiau ištyrę visus atvejus ekspertai priėjo išvados, jog šie negalavimai turi būti įtraukti į galimų šalutinių poveikių sąrašą. Tiesa, ekspertai teigia, jog vakcinos teikiama nauda vis tiek yra didesnė nei galima rizika.[12]
 • Izraelis pranešė, jog „Pfizer“ vakcinos efektyvumas nukrito iki 64%. Pasak jų, šalyje buvo pastebėtas akivaizdus vakcinos veiksmingumo sumažėjimas, užkertant kelią užsikrėtimui ir simptominei ligai, tačiau teigė, jog vakcina tebėra labai veiksminga bandant išvengti sunkios ligos atvejų. Pagal naujausius rodmenis, kuriuos pateikė Izraelio Sveikatos apsaugos ministerija, vakcina vis dar veiksminga 93%, siekiant užkirsti kelią hospitalizacijai ir sunkiems koronaviruso atvejams, tačiau veiksmingumas užkertant kelią simptominiams atvejams ar užsikrėtimui nukrito iki 64%.[13]

 

 • Singapūras pataria savaitę po vakcinacijos neužsiimti fizine veikla. Pasak specialistų, tokios rekomendacijos paskelbtos po to, kai buvo užfiksuoti keli širdies problemų atvejai po vakcinos suleidimo jauniems vyrams, o vienam paaugliui išvis sustojo širdis. Buvo atskleisti, jog iki 2021 metų birželio 30 dienos Singapūre registruota 12 žmonių, kurie patyrė širdies problema po vakcinacijos, o 7 iš jų – 30 metų arba jaunesni vyrai. Tokia statistika yra dažnesnė nei turėtų būti šioje amžiaus grupėje. Vis dar atliekami išsamūs tyrimai, kad būtų išsiaiškinta, ar tikrai yra ryšys tarp 16 metų jaunuolio širdies sustojimo, praėjus vos 6 dienoms po vakcinacijos.[14]

 

 • Mičigane 13 metų berniukas mirė praėjus vos 3 dienoms po vakcinacijos. Berniukas buvo visiškai sveikas, nesirgo jokiomis ligomis. Po vakcinacijos jis skundėsi įprastu šalutiniu poveikiu (nuovargiu ir karščiavimu), bet kai gavo antrąją vakcinos dozę, vos po poros dienų staiga mirė miegodamas. Pranešama, jog šiuo metu atliekamas tyrimas, ar ši mirtis susijusi su skiepu.[15]

 

 • VAERS duombazėje registruoti 1742 mirties atvejai. Per savaitę JAV duomenų bazėje atsirado dar 29 mirtys. Tarp jų ir šie atvejai:
  * 13 metų berniukas mirė po 2 dienų. Po vakcinos suleidimo vaikui (VAERS ID 1406840-1) prasidėjo į gripą panašūs simptomai, o po 2 dienų jis buvo rastas negyvas.
  * 48 metų vyras mirė tą pačią dieną. Jis (VAERS ID 1396032-1) gavo pirmąją vakcinos dozę ir dar tą patį vakarą atvyko į priimamąjį, nes jam pradėjo trūkti oro. Deja, dar apžiūros metu vyras neberodė gyvybės ženklų ir nors buvo iš karto intubuotas, tačiau po kelių valandų buvo konstatuota paciento mirtis.
  * 49 metų moteris mirė po 14 valandų. Jai (VAERS ID 1398802-1) tiesiog staiga sustojo širdis ir nebebuvo įmanoma jos išgelbėti. Vis dar neaišku kas sukėlė tokią staigią mirtį, nes dar neatliktas skrodimas.
  * 22 metų vyras mirė po 8 dienų. Jaunas vaikinas (VAERS ID 1403396-1) praėjus 8 dienoms po vakcinacijos kaip įprasta atidirbo visą darbo dieną, bet tuomet savo kambariokams pasiskundė, jog jaučiasi prastai. Jis vėmė, jį krėtė drebulys ir galiausiai vyras nusprendė prigulti. Deja, vėliau draugai jį rado negyvą. Vaikinas sirgo vėžiu, tačiau nepanašu, jog mirties priežastis buvo vėžys, nes prieš tai jam buvo atlikti tyrimai ir paciento būklė buvo normali.
  * 34 metų vyras mirė po 3 dienų. Jaunam vyrui (VAERS ID 1410110-1) buvo suleista antroji vakcinos dozė. Deja, trečią dieną jis tiesiog staiga mirė. Daugiau duomenų nepateikta, todėl neaišku kokia oficiali šio paciento mirties priežastis.
  * 46 metų vyras mirė dieną po vakcinacijos. Jis (VAERS ID 1404484-1) tiesiog staiga nualpo ir nebebuvo įmanoma užčiuopti pulso. Vyro kaimynas, kuris yra medikas, bandė į gaivinti apie 5 minutes, kol atvyko greitoji pagalba. Tuomet pacientas buvo išvežtas į priimamąjį, tačiau jo taip ir nepavyko atgaivinti. Gydytojai teigia, jog vyras veikiausiai mirė nuo širdies smūgio, tačiau skrodimas nebuvo atliktas, todėl nėra aišku ar tai tiesa. Apie šį mirties atvejį pranešęs šeimos narys rašė:

  Pagal COVID politiką, skubiosios pagalbos skyrius atsisakė atlikti medicininę ekspertizę, kad būtų nustatyta mirties priežastis. Būtų reikėję privataus skrodimo, už kurį neišgalėjau sumokėti.

  * 58 metų moteris pasiskiepijo, bet mirė nuo COVID-19 komplikacijų. Ji (VAERS ID 1408206-1) gavo abi vakcinos dozes, tačiau praėjus mažiau nei 2 mėnesiams pacientei buvo nustatytas koronavirusas. Praėjus 17 dienų po teigiamo COVID-19 testo, ji galiausiai mirė ligoninėje, dėl COVID-19 sukeltų komplikacijų.
  * 41 metų vyras mirė po 21 dienos. Visiškai sveikas, jokių ligų ar alergijų neturėjęs vyras (VAERS ID 1400337-1) gavo abi vakcinos dozes, o po 3 savaičių netikėtai mirė. Mirties dieną pacientui prasidėjo stiprus nugaros skausmas, nutirpo abi rankos ir jis vėmė. Vyras paskambino savo mamai, prašydamas, jog ji atvyktų padėti pasirūpinti kūdikiu, nes jis nesijautė gerai. Deja, tai vyro mama atvyko po pusvalandžio, jis jau nekvėpavo ir nebuvo įmanoma jo atgaivinti. Vyras mirė nuo kraujo krešulio širdies priekyje.
  * 56 metų moteris mirė po 12 dienų. Ji (VAERS ID 1395203-1) praėjus 10 dienų po vakcinacijos praleido visą dieną lovoje, nes jautėsi blogai. Kitą dieną ji beveik nebesugebėjo vaikščioti ir kalbėti, o naktį tiesiog nualpo ir nustojo kvėpuoti.

 

 • Izraelis pranešė apie galimą ryšį tarp „Pfizer“ vakcinos ir miokardito atvejų. Izraelio sveikatos ministerija pranešė, jog pastebėti keli miokardito atvejai, kurie dažniausiai pasireiškė jauniems vyrams, greičiausiai yra susiję su „Pfizer“ COVID-19 vakcinomis. Tiesa, pati „Pfizer“ kompanija pakomentavo, jog priežastinio ryšio tarp miokardito atvejų ir vakcinos nenustatyta, tačiau Sveikatos ministerija citavo atliktą išsamų tyrimą, apimantį metų (nuo 2020 metų gegužės mėnesio iki 2021 metų gegužės mėnesio) laikotarpį. Per metus buvo pranešta apie 275 miokardito atvejus tarp daugiau nei 5 milijonų paskiepytų žmonių. Tyrime nustatyta, jog:[16]

yra tikėtinas ryšys tarp antrosios (Pfizer) vakcinos dozės gavimo ir miokardito atsiradimo tarp 16–30 metų vyrų

Remiantis tyrimo išvadomis, toks ryšys labiausiai pastebėtas tarp 16-19 metų jaunuolių, o ne vyresnių vyrų.

 

 • VAERS sistemoje registruota 1713 mirčių. Tai reiškia, jog per savaitę ši duomenų bazė pasipildė dar 49 mirtimis. Pateikiame kelis užfiksuotus mirties atvejus:
  * 16 metų vaikinas mirė po 4 dienų. Vos 16 metų paauglys (VAERS ID 1386841-1), praėjus porai dienų po antros vakcinos dozės suleidimo, pradėjo skųstis galvos skausmu ir skrandžio veiklos sutrikimu. Po to jautėsi gerai, tačiau praėjus 4 dienoms po vakcinacijos buvo rastas negyvas savo lovoje. Kol kas dar nėra atliktas skrodimas, todėl nėra aiški oficiali mirties priežastis.
  * 15 metų vaikinas mirė po dienos. Paauglys (VAERS ID 1383620-1) gavo antrąją vakcinos dozę, o kitą dieną tiesiog staiga mirė. Iki tol jis buvo visiškai sveikas, neturėjo jokių alergijų ar ligų.
  * 15 metų paauglys mirė per 48 valandas. Penkiolikmetis (VAERS ID 1382906-1) tiesiog gavo antrąją vakcinos dozę ir staiga mirė per pirmąsias 48 valandas. Jis nesirgo jokiomis gretutinėmis ligomis ir neturėjo jokių žinomų alergijų.
  * 48 metų vyras mirė po 20 dienų. Visiškai sveikas vyras (VAERS ID 1391864-1), praėjus maždaug 14 dienų po pirmos vakcinos dozės suleidimo, pateko į priimamąjį dėl stipraus krūtinės skausmo. Jis buvo išsiųstas namo po to, kai atlikus porą tyrimų medikams pasirodė, jog viskas yra normos ribose. Deja, po dar kelių dienų vyras buvo rastas negyvas.
  * 41 metų vyras mirė po 8 dienų. Iš pradžių vyrui (VAERS ID 1391226-1) pradėjo tinti kojos/pėdos, po to pradėjo skaudėti krūtinę, o galiausiai ištiko širdies smūgis ir širdis išvis sustojo. Panaudojus elektrošoką jis buvo atgaivintas, tačiau gulėjo komoje. Po to nustojo funkcionuoti jo inkstai, dar vėliau – plaučiai ir kepenys. Jis buvo gyvas tik todėl, jog vyro gyvybė buvo palaikoma aparatais, tačiau galiausiai mirė patyręs dar 4 širdies smūgius.

 

 • Comirnaty vakcina Lietuvoje leista skiepyti vaikus nuo 12 metų. Kaip praneša Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, vaikui net nereikalingas tėvų sutikimas – jei tėvai pasisako prieš savo mažamečio skiepijimą, jam tereikia gauti išrašą iš savo gydytojo ir gali gauti vakciną be tėvų sutikimo ir be lydinčiojo asmens:[17]

  Jeigu vaiko nuomonė dėl vakcinacijos nesutampa su tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų nuomone, jis gali kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis dokumentuotų, jog asmuo gali teisingai įvertinti savo sveikatos būklę. Gavęs tokį dokumentą, vaikas gali savarankiškai registruotis skiepui ir pats atvykti į vakcinacijos centrą.

 

 • VAERS duomenų bazėje – 1664 mirties atvejai. Per savaitę JAV duombazėje įrašyta dar 51 mirtis, kuri ištiko neseniai pasiskiepijusius pacientus. Keli konkretūs atvejai:
  * 23 metų vyras mirė po 9 dienų. Praėjus 2 dienoms po vakcinacijos jaunas vyras (VAERS ID 1365075-1) pradėjo vemti. Tėvai nuvežė jį į priimamąjį, kur jam buvo duoti vaistai, kad būtų sustabdytas vėmimas. Visgi po dviejų dienų jis ir toliau vėmė, bet medikai įtikino vaikiną gerti vaistus dar porą dienų, su viltimi, jog jie pagaliau pradės veikti. Taip pacientas retkarčiais vemdavo tamsiai rudomis gleivėmis be jokių maisto dalelių iki pat savo mirties, kuri jį ištiko praėjus 9 dienoms po vakcinacijos.
  * 39 metų vyras mirė vos po ~2-3 valandų. Jam (VAERS ID 1372096-1) buvo suleista antroji vakcinos dozė, tačiau staiga, vos po maždaug 2-3 valandų, buvo konstatuota jo mirtis. Vis dar nežinoma oficiali mirties priežastis.
  * 24 metų vyras mirė kitą dieną. Jaunam vaikinui (VAERS ID 1372338-1) buvo suleista pirmoji Comirnaty vakcinos dozė, tačiau jau kitą dieną jis mirė. Deja, daugiau detalių nepateikiama.
  * 49 metų vyras mirė po 14 dienų. Pasiskiepijęs vyras (VAERS ID 1365222-1) netikėtai mirė praėjus vos porai savaičių po pirmos vakcinos dozės suleidimo. Visgi skrodimas nebuvo atliktas, nes medikams tai nepasirodė įtartina, o šeima neturėjo pinigų, kad patys užsakytų skrodimą.
  * 31 metų vyras mirė po 8 dienų. Vyrui (VAERS ID 1364631-1) buvo suleista antroji Comirnaty vakcinos dozė. Kitą rytą jis parašė savo mamai, jog jaučiasi juokingai, tačiau vis tiek išėjo į darbą. Vyras dirbo visą savaitę, tačiau vis skundėsi, jog pavalgius jaučiasi keistai. Atėjus savaitgaliui jis ir toliau jautėsi keistai po maisto, tačiau planavo susitikti su mama, todėl vairavo automobilį. Deja, degalinėje jis išlipo iš mašinos, kad įsipiltų degalų ir čia pat susmuko be gyvybės ženklų. Nors buvo iškviesta greitoji pagalba, ji jau niekuo negalėjo padėti, todėl buvo konstatuota vyro mirtis. Jo motina mano, kad dėl vyro mirties gali būti kalta vakcina, kadangi vyras buvo visiškai sveikas ir neturėjo jokių sveikatos problemų, tačiau skrodimo rezultatai paaiškės tik po 3-6 mėnesių.
  * 40 metų vyras mirė nepraėjus net ir 24 valandoms. Vyras (VAERS ID 1358491-1) pats paskambino greitajai pagalbai ir pranešė, kad jam trūksta oro ir skauda krūtinę. Atvykus medikams jis dar buvo sąmoningas ir pasakė, kad vakar gavo Pfizer vakciną. Po to vyras prarado sąmonę ir dingo pulsas. Medikai bandė jį gaivinti, tačiau galiausiai teko konstatuoti paciento mirtį.

 

 • Beveik 6 000 Danijos gyventojų vis tiek susirgo COVID-19, nors ir gavo abi vakcinos dozes. Kaip praneša danų žiniasklaida, Danijoje dažniausiai naudojama Pfizer vakcina, tačiau po dviejų vakcinos dozių vis tiek susirgo beveik 6 000 pasiskiepyjusiųjų. Iš jų 585 pateko į ligoninę ir net 321 asmuo mirė su COVID-19 susijusia mirtimi. Statistika paimta įtraukiant lotarpį tarp 2020 metų gruodžio 27 d. – 2021 metų birželio 1 d.[18]

 

 • VAERS duomenų bazėje registruota 1613 mirčių. Tai reiškia, jog JAV duomenų bazė per dvi savaites pasipildė dar 188 mirties atvejais. Pateikiame kelis tokius įvykius:
  * 45 metų vyras mirė praėjus 12 val. Tą patį vakarą po gautos vakcinos jis (VAERS ID 1357362-1) pasijuto taip, lyg sirgtų ir nuėjo miegoti. Deja, vyras daugiau nebepabudo. Oficiali mirties priežastis nėra nustatyta.
  * 45 metų moteris mirė po 2 dienų. Plačiau nenurodyta ar ji (VAERS ID 1356045-1) juto kokius nors kitus negalavimus ir ar buvo atliktas skrodimas.
  * 32 metų nėščioji patyrė vaisiaus mirtį praėjus mėnesiui po vakcinos gavimo. Moteris (VAERS ID 1330783-1) buvo nėščia 40 savaičių, kai sužinojo, jog jos dar negimęs kūdikis yra negyvas. Prieš tai ji spėjo gauti abi COVID-19 vakcinos dozes. Pranešime rašoma, kad tai veikiausiai nesusiję su vakcinacija, tačiau nenurodoma ar buvo atlikti išsamesni tyrimai. Moteris neturėjo jokių alergijų ar ligų.
  * 28 metų vyras mirė po 11 dienų. Praėjus trims dienoms po vakcinacijos jaunas vyras (VAERS ID 1334527-1) pradėjo kosėti, jaustis sergantis ir su kiekviena diena jo būklė vis blogėjo. Praėjus 10 dienų po skiepo gavimo jis kosėjo krauju, buvo išbalęs, sunkiai galėjo pajudėti ir buvo išvežtas į ligoninę. Deja, kitą dieną jam jau sunkiai sekėsi kvėpuoti ir nors medikai dar bandė jam duoti antibiotikų, tačiau vyras mirė. Prieš tai jis buvo visiškai sveikas. Gydytojų teigimu, vyras mirė dėl plaučių edemos.
  * 23 metų vyras mirė praėjus dienai po vakcinacijos. Rašoma, jog jaunas vaikinas (VAERS ID 1321517-1) nesiskundė jokiais negalavimais ir neturėjo jokių alergijų, tačiau kitą dieną po skiepo staiga mirė.
  * 35 metų vyras mirė vos po kelių valandų. Gavęs skiepą jis (VAERS ID 1314342-1) po kelių valandų nuėjo miegoti ir po to buvo rastas negyvas. Oficiali mirties priežastis vis dar nėra aiški.
  * 42 metų moteris mirė po 3 dienų. Jai (VAERS ID 1301355-1) buvo suleista antra vakcinos dozė ir po jos moteriai pradėjo trūkti oro. Daugiau jokių nusiskundimų nebuvo užfiksuota, tačiau praėjus vos trims dienoms po vakcinacijos jos tėvai rado moterį negyvą lovoje.

 

 • JAV Maisto ir vaistų administracija suteikė leidimą skiepyti 12-15 metų vaikus. Šią COVID-19 vakciną prieš tai (nuo 2020 metų gruodžio 11 dienos) JAV leista skiepyti visus asmenis nuo 16 metų, tačiau dabar leidimas išduotas ir žymiai jaunesniems vaikams.[19]

 

 • Didžiojoje Britanijoje fiksuojamos anafilaksinės reakcijos ir kiti nepageidaujami reiškiniai. Iš viso pranešimai apie įvairias šalutines reakcijas gauti 55 716 kartus. Iš registruotų nepageidaujamų reakcijų užfiksuota 291 anafilaksinė reakcija ir 370 mirčių, kurios pacientus ištiko netrukus po vakcinacijos. Tokie duomenys pateikiami oficialiame Didžiosios Britanijos tinklalapyje. Į duomenis įtraukti beveik 8 mėnesių registruoti atvejai – nuo 2020 metų rugsėjo 12 dienos iki 2021 metų gegužės 5 dienos.[20]

 

 • VAERS duomenų bazėje užfiksuotos 1425 mirtys. Per dvi savaites JAV duomenų bazėje buvo užregistruoti 172 mirties atvejai. Tarp jų ir šie:
  * Pasiskiepijęs 32 metų vyras mirė kitą dieną. Jis (VAERS ID 1293685-1) skundėsi, jog jaučiasi lyg pervažiuotas sunkvežimio. Taip pat vyrui prasidėjo šaltkrėtis, pakilo temperatūra. Galiausiai jam sustojo širdis, o medikai nesugebėjo išgelbėti jo gyvybės.
  * 26 metų vaikinas mirė vos po 4 dienų. Vaikino (VAERS ID 1247997-1) tėvų teigimu, jis pradėjo justi pykinimą praėjus maždaug valandai ar dviems po suleistos antros COVID-19 vakcinos dozės. Tą pačią naktį jauno vyro būklė pablogėjo, nes prie pykinimo prisidėjo drebulys, o vidury nakties jis išvis apsivėmė. Kitą dieną vaikinas vėl apsivėmė ir porą dienų vis jautėsi blogai. Praėjus 4 dienoms po vakcinacijos jis paskambino savo mamai, merginai ir globėjui, pasakydamas, kad jaučiasi blogai, svaigsta galva, krečia drebulys ir jis ketina sustabdyti savo automobilį, kad pasiimtų ko nors atsigerti. Deja, po to jis nebeatsakė į telefono skambučius ir vėliau tą pačią dieną buvo rastas negyvas savo automobilyje. Policija vis dar tiria šį atvejį.
  * 48 metų vyras mirė po 2 dienų. Jam (VAERS ID 1256112-1) buvo suleista antroji vakcinos dozė. Vyras skundėsi, jog po jos jaučiasi prastai, tačiau ne tiek, jog jis būtų sunerimęs dėl savo gyvybės. Deja, praėjus vos 2 dienoms po vakcinacijos, vyras mirė miegodamas.
  * 58 metų moteris mirė nepraėjus 24 valandoms po vakcinacijos. Gavus skiepą moteriai (VAERS ID 1268162-1) iš karto prasidėjo šalutinė reakcija, nes ji juto labai stiprų šaltkrėtį. Ją namo vežęs draugas turėjo įjungti automobilyje šildymą ir duoti moteriai paltą. Draugo teigimu, vėliau ji prakaitavo. Kitą dieną jos aplankyti atvykusi sesuo rado moterį jau negyvą. Šį atvejį užregistravęs mirusiosios vaikas rašė:

  Kai mano mama buvo rasta, tuo metu mes nežinojome, kad ji gavo covid skiepą dieną prieš mirtį. Jos mirtis tuo metu buvo laikoma natūralia. Po dviejų dienų sužinoję apie skiepą, mes paskambinome į medicinos eksperto biurą, kad tai praneštumėme. Šią savaitę pagaliau kalbėjau su medicinos ekspertu ir jis man pasakė, kad galbūt niekada nesužinosime, ar tai įvyko dėl skiepo.

  * 44 metų vyras mirė po 3 dienų. Vis dar nėra nustatytos oficialios priežasties, kodėl šis jaunas vyras (VAERS ID 1292382-1) staiga paliko gyvųjų pasaulį.
  * 49 metų vyras mirė po 2 dienų. Iš pradžių jam (VAERS ID 1286144-1) pradėjo trūkti oro, po to vyras nualpo, o tuomet mirė. Skrodimo metu buvo patvirtinta dvišalė plaučių embolija. Plaučių embolija – tai problema, kai plaučių kraujotakos arterijos užsikemša kraujo krešuliais.
  * 45 metų vyras mirė po 5 dienų. Visiškai sveikas, jokių sveikatos nusiskundimų iki tol neturėjęs vyras (VAERS ID 1278349-1) praėjus vos 4 dienoms po antrosios vakcinos dozės suleidimo patyrė traukulius ir plaučių edemą (skysčio kaupimąsi smulkiuosiuose kvėpavimo takuose ir plaučių parenchimoje, dėl kurio sutrinka dujų apykaita plaučiuose ir išsivysto kvėpavimo nepakankamumas). Pacientas mirė vos po kelių valandų nuo šio įvykio.
  * 2 metų mergaitė mirė po 6 dienų. Jai (VAERS ID 1255745-1) buvo suleista antroji vakcinos dozė, nors mergaitė išvis buvo per maža tokiam skiepijimui. Apie tai pranešęs asmuo piktinosi, jog reikėtų ieškoti tyrėjų, kurie tikriausiai norės ją pašalinti iš tyrimo, veikiausiai teigdami, kad mergaitės mirtis neturėjo nieko bendro su vakcinacija – ji vis tiek būtų mirusi tą dieną, praėjus vos kelioms dienoms po skiepo.

 

 • VAERS duomenų bazėje registruotos 1253 mirtys. Tai reiškia, jog duomenys vos per savaitę buvo papildyti dar 112 mirčių, įvykusių JAV. Kelios iš jų:
  * 15 metų vaikinas mirė po 2 dienų. Paauglys (VAERS ID 1242573-1) neturėjo jokių alergijų ar sveikatos problemų. Deja, praėjus vos 2 dienoms po vakcinos suleidimo, vaikinui sustojo širdis. Oficiali mirties priežastis – širdies nepakankamumas.
  * 44 metų vyras mirė po 5 dienų. Jam (VAERS ID 1242906-1) buvo suleista antroji vakcinos dozė ir iš pradžių jam tik skaudėjo ranką, kitų šalutinių reakcijų nejuto. Deja, tačiau po 5 dienų vyras buvo rastas be gyvybės ženklų, susmukęs tiesiog ant bėgtakio, nes prieš tai sportavo. Nors buvo iškviesti medikai, tačiau jiems nepavyko atgaivinti paciento ir buvo konstatuota jo mirtis.
  * 33 metų vyras mirė po 7 dienų. Visiškai sveikas, jokių vaistų nevartojęs vyras (VAERS ID 1242117-1) buvo rastas negyvas savo namuose. Jo gyvybė užgeso praėjus 7 dienoms po vakcinacijos, miego metu.
  * 45 metų vyras mirė nepraėjus 24 valandoms po vakcinacijos. Pacientui (VAERS ID 1241805-1) pasiskiepijus, per pirmas 4 valandas jam pradėjo skaudėti galvą, todėl išgėrė rekomenduojamą vaistų dozę. Tačiau dar po 4 valandų jis vis dar kankinosi nuo stipraus galvos skausmo, prie kurio prisidėjo vėmimas. Vyras išgėrė dar vieną „Tylenol“ tabletę, tačiau ir toliau jautėsi prastai. Jis atsisakė vykti į ligoninę, nes manė, kad tai nerimta, o vemia tik dėl stipraus galvos skausmo. Deja, tačiau anksti ryte jis buvo rastas negyvas savo lovoje.
  * 26 metų vyras mirė kitą dieną po vakcinacijos. Jam (VAERS ID 1237709-1) buvo suleista antra skiepo dozė. Deja, tačiau plačiau nerašoma ar jis juto kokius nors negalavimus ir ar buvo atliktas skrodimas.
  * 35 metų vyras mirė po 4 dienų. Jis (VAERS ID 1228351-1) tiesiog staiga pabudo anksti ryte ir pasakė, jog jam reikalinga pagalba, o tada mirė.

 

 • Po 2 vakcinos dozių vilnietė vis tiek susirgo COVID-19. Antrąją vakcinos dozę ji buvo gavusi vos prieš mažiau nei 2 mėnesius. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto infekcinių klinikos ligų vadovė prof. Auksė Mickienė patvirtino, kad tokių dalykų gali pasitaikyti, tačiau teigė, kad labai retas atvejis, jog pasiskiepijusiams prireiktų hospitalizacijos.[21]

 

 • VAERS duomenų bazėje – jau 1141 mirtis. Vos per savaitę JAV duomenų bazė pasipildė net 178 naujais mirties atvejais, kurie buvo užfiksuoti tarp pasiskiepijusių šia COVID-19 vakcina. Kadangi nespėjame fiksuoti visų mirčių, pateikiame tik kelias iš jų:
  * 44 metų vyras mirė po 2 dienų. Jis (VAERS ID 1212517-1) kitą dieną po vakcinacijos juto nuovargį ir raumenų skausmus, kurie tęsėsi ir kitą dieną. Vyras, praėjus 2 dienoms po vakcinacijos, pasakė einantis pagulėti, tačiau po 10 minučių žmona jį rado negyvą. Žmona mėgino jį gaivinti, o atvykę greitosios pagalbos medikai perėmė darbą, tačiau vis tiek nepavyko jo išgelbėti ir teko konstatuoti mirtį.
  * 17 metų mergina mirė po 8 dienų. Dar pilnametystės nesulaukusi mergina (VAERS ID 1199455-1) pasiskiepijo „Pfizer“ Covid-19 vakcina ir pranešė, jog jai pradėjo skaudėti krūtinę, darėsi sunku kvėpuoti. Deja, tačiau galiausiai, praėjus vos 8 dienoms po vakcinacijos, merginai sustojo širdis ir ji mirė.
  * 19 metų mergina mirė po savaitės. Deja, tačiau atvejį užfiksavęs asmuo nežinojo daugiau informacijos, todėl neaišku kaip mergina (VAERS ID 1209903-1) jautėsi tas 7 paskutines savo gyvenimo dienas po vakcinos suleidimo ir ar buvo atliktas skrodimas.
  * 55 metų moteris mirė po 18 dienų. Kitą dieną po gautos pirmosios vakcinos dozės jai (VAERS ID 1209873-1) prasidėjo galvos skausmas už dešinės akies, kuris taip niekada ir neišnyko. Praėjus 15 dienų po pasiskiepijimo moters mama rado ją lovoje nebegalinčią vaikščioti ar kalbėti, ji buvo labai prakaituota, veidas nukaręs ir buvo pasituštinusi lovoje. Jos mama iškvietė greitąją ir moteris buvo nugabenta į ligoninę, kurioje medikai patvirtino, kad ją ištiko hemoraginis insultas. Moteris buvo nedelsiant nugabenta į kitą ligoninę, tačiau mirė praėjus 2 dienoms po insulto.
  * 44 metų vyras mirė po 2 dienų. Jaunas vyras (VAERS ID 1205423-1) spėjo pasiskiepyti antra vakcinos doze, tačiau kitą dieną jis pradėjo jaustis blogai ir nemalonūs pojūčiai nesiliovė. Praėjus 2 dienoms po pasiskiepijimo jis vis dar skundėsi, jog jaučiasi blogai ir nuėjo miegoti. Tačiau paciento žmona rado jį nekvėpuojantį, iškvietė greitąją ir pati mėgino jį gaivinti. Deja, atvykę medikai nebegalėjo padėti ir konstatavo vyro mirtį.

 

 • Po 6-12 mėnesių tikriausiai reikės trečios vakcinos dozės. Apie tai, jog norint išlaikyti apsaugą nuo COVID-19 veikiausiai prireiks pasiskiepyti trečią kartą, pranešė pats „Pfizer“ vadovas. Jis taip pat teigė, kad tikriausiai vakcinaciją teks kartoti kasmet:[22]

Tikėtinas scenarijus, jog greičiausiai reikės trečios dozės maždaug po 6-12 mėnesių, o vėliau – kasmetinės revakcinacijos, tačiau tai dar reikia patvirtinti.

 • Lazdijuose koronavirusu susirgo jau abi vakcinos dozes gavę medikai. Du medikai, kurių koronaviruso testai buvo teigiami, prieš tai jau buvo persirgę COVID-19, o po to buvo paskiepyti dvejomis COVID-19 vakcinos dozėmis.[23]

 

 • VAERS duomenų bazėje iš viso registruotos 963 mirtys. Tai reiškia, jog per savaitę šioje JAV duomenų bazėje buvo įrašytos dar net 110 mirčių. Tarp jų ir šie mirties atvejai:
  * Pasiskiepijusi 50 metų moteris mirė tą patį vakarą. Po vakcinacijos stebint pacientę (VAERS ID 1179444-1) numatytas 15 minučių nebuvo pastebėta jokių šalutinių reakcijų, tačiau ji buvo rasta negyva savo namuose dar tą patį vakarą. Deja, tačiau vis dar neaišku kodėl ji mirė.
  * 33 metų moteris mirė tos pačios dienos vakare. Pasiskiepijusi COVID-19 vakcina jauna moteris (VAERS ID 1177548-1) vakare tiesiog gulėjo lovoje, kai staiga žioptelėjo ir liko be gyvybės ženklų. Buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, tačiau medikai jau nebegalėjo jos atgaivinti.
  * 40 metų vyras mirė praėjus 12-15 valandų po vakcinacijos. Jaunas vyras (VAERS ID 1174338-1) prieš tai nebuvo sirgęs COVID-19 ir per paskutines 4 savaites neturėjo jokių kitų vakcinų. Pasiskiepijęs Pfizer COVID-19 vakcina jis mirė vos po 12-15 valandų. Deja, tačiau skrodimas nebuvo atliktas.

 

 • VAERS duomenų bazėje – jau 853 mirtys. Per savaitę JAV duomenų bazė pasipildė dar 23 mirties atvejais. Pateikiame kelis atvejus:
  * 50 metų vyras mirė praėjus 13 dienų po vakcinacijos. Po skiepo jau kitą dieną vyras (VAERS ID 1138370-1) pradėjo jaustis blogai ir skundėsi į gripą panašiais simptomais. Dar po 5 dienų jis atvyko į ligoninę ir vyrui buvo nustatytas koronavirusas, o po savaitės jis buvo rastas negyvas savo namuose.
  * 60 metų moteris mirė po 8 dienų. Po vakcinos suleidimo ji (VAERS ID 1125956-1) buvo stebima 15 minučių, bet jokių reakcijų nebuvo pastebėta. Deja, neaišku ar vėliau grįžusi namo moteris nesijuto blogai, nes žinoma tik tiek, jog ji buvo rasta negyva savo namuose praėjus 8 dienoms po vakcinacijos.

 

 • „Pfizer“ planuoja pasibaigus pandemijai didinti savo vakcinos kainą. Frank A. D'Amelio, „Pfizer“ finansų direktorius ir pasaulinio tiekimo vykdomasis direktorius prasitarė, jog bendrovė mato didelę galimybę labiau pasipelnyti iš COVID-19 vakcinos, kai bus pereita iš pandeminės į endeminę situaciją pasaulyje. Jo teigimu dabartinė kainodara yra nenormali ir valdoma susiklosčiusios nepavydėtinos situacijos, tačiau vėliau bus galima didinti kainą, nes vėl pradės veikti normalios rinkos jėgos.[24]

 

 • VAERS duomenų bazėje registruota 830 mirčių. Tai reiškia, kad šioje JAV gyventojų duomenų bazėje per savaitę įregistruotos dar 54 mirtys, kurios buvo pastebėtos jau po pasiskiepijimo. Tarp mirties atvejų buvo ir šie:
  * 31 metų vyras mirė po 3 dienų. Jaunam vyrui (VAERS ID 1124794-1) po vakcinacijos pasireiškė itin stiprus galvos skausmas, krūtinės skausmas bei ~38,3 C karščiavimas. Jam buvo suduoti vaistai, tačiau jaunam vyrui trečios dienos po vakcinacijos rytą sustojo širdis ir buvo konstatuota jo mirtis.
  * 21 metų jaunuolio smegenys mirė ir manoma, kad jis neišgyvens. Vaikinas (VAERS ID 1121695-1) neturėjo jokių reikšmingų ligų (įskaitant ir diabetą), tačiau praėjus vos savaitei po vakcinacijos jam pasireiškė labai sunki diabetinė ketoacidozė. Jam išsivystė sunki metabolinė encefalopatija, aspiracinė pneumonija ir teko jį prijungti prie gyvybės palaikymo aparato. Deja, tačiau jaunuoliui buvo patvirtinta smegenų mirtis ir manoma, jog jis neišgyvens.
  * 39 metų moteris mirė nepraėjus 24 valandoms po vakcinacijos. Ji (VAERS ID 1116808-1) buvo rasta negyva sėdinti ant sofos, o nuo pasiskiepijimo dar nebuvo praėjusios 24 valandos. Atlikus skrodimą nutarta, jog oficiali mirties priežastis – kardiomiopatija (širdies raumens liga).

 

 • VAERS duomenų bazėje – jau 776 mirtys. Tad per savaitę duomenų bazė pasipildė dar 120 mirtimis, kurios pacientus ištiko jau po pasiskiepijimo. Pateikiame kelis pavyzdžius:
  * 52 metų vyras mirė po 3 dienų. Iš esmės sveikas, tik prieš tai nugaros skausmu besiskundęs vyras (VAERS ID 1107265-1), gavo COVID-19 vakciną kovo 2 dieną, o kovo 5 dieną jau buvo miręs. Dieną prieš mirtį jam buvo atlikti kraujo tyrimai ir buvo rastas labai didelis baltųjų kraujo kūnelių kiekis, todėl buvo rekomenduota, kad pacientas kreiptųsi į gydytojus. Kaip praneša mirusiojo sutuoktinė, skrodimo rezultatai nebus aiškūs dar keletą mėnesių, todėl vis dar nežinoma nei oficiali mirties priežastis, nei kodėl vyro kraujyje buvo toks didelis baltųjų kraujo kūnelių skaičius.
  * 35 metų moteris mirė vos po 2 dienų. Jauna moteris (VAERS ID 1104175-1) spėjo gauti abi vakcinos dozes, tačiau po antrosios dozės suleidimo kitą dieną ji skundėsi, jog skauda galvą. Antros dienos rytą ji taip pat prasitarė, jog neturi jokio apetito ir jaučia pilvo skausmus. Deja, tačiau vidurdienį šeimos nariai rado ją be gyvybės ženklų, o iškviesta greitoji medicinos pagalba nebegalėjo niekuo padėti ir konstatavo moters mirtį.
  * 39 metų moteris mirė nepraėjus net ir 24 valandoms po vakcinacijos. Moteris (VAERS ID 1095327-1) mirė tos pačios dienos naktį, kai jai buvo suleista COVID-19 vakcina.

 

 • Didžiojoje Britanijoje maždaug 3-6 pacientai iš 1 000 praneša apie šalutinius poveikius. Iš registruotų nepageidaujamų reakcijų pasitaikė 223 anafilaksinės reakcijos ir 237 mirtys, ištikusios netrukus po vakcinacijos. Tokie duomenys pateikiami oficialiame Didžiosios Britanijos tinklalapyje, įtraukiant beveik 6 mėnesių registruotus atvejus – nuo 2020 metų rugsėjo 12 dienos iki 2021 metų kovo 7 dienos.[25]

 

 • JAV VAERS duomenų bazėje registruotos 656 mirtys. Tai reiškia, kad per savaitę duomenų bazėje atsirado dar 70 mirusių asmenų, kurie buvo užregistruoti VAERS tinklalapyje. Keli iš užfiksuotų atvejų:
  * 28 metų vyras mirė praėjus savaitei po pasiskiepijimo. Vyrui (VAERS ID 1088723-1) buvo suleista antroji vakcinos dozė, tačiau po trijų dienų jam pakilo temperatūra ir pasidarė sunku kvėpuoti. Kitą dieną asmuo buvo paguldytas į ligoninę, tačiau palaipsniui jo padėtis tik dar labiau blogėjo ir galiausiai jaunas vyras tiesiog mirė. Jam buvo atlikti įvairūs testai, įskaitant ir COVID-19, tačiau gydytojai taip ir nespėjo laiku suprasti, kas jam nutiko.
  * 28 metų moteris mirė vos po 2 dienų. Jauna, sveika moteris (VAERS ID 1076915-1) mirė praėjus vos porai dienų nuo pasiskiepijimo. Buvo atliktas skrodimas, tačiau nerasta jokių ligų, kurios būtų galėjusios sukelti mirtį.
  * 37 metų vyras mirė po 8 dienų. Jam (VAERS ID 1085783-1) taipogi buvo suleista antroji vakcinos dozė, o praėjus vos 8 dienoms vyras tiesiog staiga mirė. Kaip rašoma VAERS duomenų bazėje, iki jo mirties nebuvo pastebėta jokių požymių, kad vyro sveikata blogėjo, jis neturėjo jokių alergijų ar ligų.
  * 37 metų vyras mirė praėjus 2 dienoms po pasiskiepijimo. Vyras (VAERS ID 1085413-1) tiesiog sportavo namuose bėgdamas bėgtakiu, bet staiga jam pritrūko oro, jis nualpo ir krisdamas trenkė galvą į grindis. Šeima jį bandė gaivinti visą pusvalandį, kol atvyko greitoji. Jis buvo intubuotas, mėginta gaivinti šoku, tačiau galiausiai medicinos darbuotojams teko konstatuoti vyro mirtį. Žmona reikalavo skrodimo, tačiau kol kas jis vis dar neatliktas.

 

 • VAERS duomenų bazėje – jau 586 mirčių. Vos per savaitę užregistruotų mirčių kiekis padidėjo 102 atvejais. Kadangi nespėjame registruoti kiekvieno atvejo atskirai, pateikiame tik kelis pavyzdžius:
  * Pasiskiepijęs 28 metų vyras mirė tą pačią dieną. Po vakcinos gavimo jaunas vyras (VAERS ID 1071935-1) pasijuto blogai – skundėsi, kad svaigsta galva, ją skauda, bet visgi vis tiek atėjo į darbą. Deja, tačiau vėliau jis buvo rastas susmukęs vieno iš pacientų vonios kambaryje, kur rūpinosi pacientu, nes dirbo slaugytoju. Jaunas vyras buvo išgabentas į skubios pagalbos skyrių ir jį mėginta gaivinti, tačiau vyras vis tiek mirė.
  * 46 metų moteris mirė po 2 dienų. Deja, tačiau plačiau nerašoma ar moteris (VAERS ID 1066274-1) jautė kokius nors negalavimus ir ar turėjo alergijų.
  * 46 metų vyras pasiskiepijo ir mirė kitą dieną. Vyrui (VAERS ID 1066118-1) sustojo širdis tiesiog lauke ramiai bevedžiojant šunį. Jį mėginta gaivinti ir vyras išvežtas į skubios pagalvos skyrių, tačiau pastangos buvo bevaisės ir pacientas mirė.
  * 47 metų vyras mirė po 5 dienų. Vyrą (VAERS ID 1065434-1) ištikusios staigios mirties oficiali priežastis liko neaiški, nes nebuvo atliktas skrodimas.
  * Praėjus 2 savaitėms po pasiskiepijimo moteris sužinojo, kad nėštumas nustojo vystytis. Remiantis ultragarso duomenimis, vaisius žuvo (VAERS ID 1064123-1) būdamas maždaug 15-18 sav. amžiaus.

 

 • Netrukus po paskiepijimo Panevėžyje mirė moteris. 80 metų pacientė po skiepo, kaip ir yra privaloma, buvo stebima 15 minučių, tačiau netrukus pasijuto blogai ir pasiskundė, kad jai trūksta oro. Savanoriai išvedė moterį į lauką, tačiau čia ji tiesiog sukniubo. Nors jai buvo iškviesta greitoji pagalba, moters atgaivinti nepavyko. Tikinama, jog šis įvykis nesusijęs su vakcina, nes moteris mirė pernelyg greitai po skiepo suleidimo ir turėjo sveikatos problemų.[26]

 

 • VAERS duomenų bazėje registruotos 484 mirtys. Tai reiškia, kad vos per savaitę į šią JAV duomenų bazę pateko dar 66 mirties atvejai. Vis dar dominuoja vyresnių nei 65 metų asmenų mirtys. Pacientų netenkama įvairiu laiku – nuo vos keliolikos minučių ar valandų iki keliolikos dienų ar po antros dozės suleidimo. Keli pavyzdžiai:
  * Užfiksuota dar viena vaisiaus mirtis. 31 metų moteris (VAERS ID 1050476-1) pasiskiepijo būdama 14 sav. nėščia ir būtent 14 sav. buvo nustatyta, jog vaisius žuvo. Prieš tai nebuvo nustatyta jokių nėštumo komplikacijų, o atlikti genetiniai tyrimai nerodė jokių genetinių ligų.
  * 38 metų moteris mirė po 6 dienų. Pacientė (VAERS ID 1046447-1) buvo paskiepyta vasario 12 dieną, o 18 dieną jau buvo konstatuota jos mirtis. Dieną po vakcinacijos moteriai pasireiškė burnos opos, jai buvo silpna. 4 dienos po vakcinacijos pacientė buvo atgabenta į skubios pagalbos skyrių dėl sąmonės praradimo, pakitusios psichinės būklės, kraujavimo iš tiesiosios žanros. Jai buvo nustatytas sepsis, anemija, pneumonija, pancitopenija ir kt. ligos. Galiausiai ji mirė šeštos dienos ankstų rytą.

 

 • Suleidus vakciną 60 metų rentgeno technologas mirė vos po 4 dienų. Kaip pasakoja jo žmona, medicinos darbuotojas labai džiaugėsi, kad galėjo pasiskiepyti nuo COVID-19, tačiau gavus antrą dozę viskas apvirto aukštyn kojom. Vos po poros valandų jam pasidarė sunku kvėpuoti ir jautė nemalonius pojūčius pilve, o galiausiai kolegos jam iškvietė greitąją pagalbą. Ligoninėje jam kelis kartus buvo atliktas COVID-19 testas, bet jie visi buvo neigiami, o vyrui diagnozuotas stazinis širdies nepakankamumas ir jis vos po kelių valandų buvo prijungtas prie deguonies aparato. Nepraėjus net 2 dienoms po vakcinacijos šiam vyrui buvo sukelta koma, o galiausiai žmonai buvo pranešta, kad jo inkstai taipogi pradeda nebeveikti. Vyrui buvo reikalinga dializė, tačiau medikai perspėjo, kad jo kraujospūdis toks žemas, jog gali ištikti širdies smūgis ar insultas. Savo mirties dieną jis kelis kartus per plauką buvo atgaivintas, tačiau galiausiai mirė.[27]

 

 • 58 moteris Varšuvoje taip pat mirė greitai po to, kai gavo COVID-19 vakciną. Ji buvo visiškai sveika moteris, kuri neturėjo jokių alergijų ar ligų, galėjusių sukelti staigią mirtį. Visgi pareigūnai viešai pranešė, kad nėra įrodymų, jog moters mirtis susijusi su vakcinacija, o išsamesnis tyrimas užtruks kelias savaites.[28]

 

 • VAERS duomenų bazėje registruotos 422 mirtys. Tai net 149 mirtimis daugiau nei tikrinant duomenis prieš dvi savaites. Kadangi ir toliau aktyviausiai vakcinuojami vyresnio amžiaus asmenys, būtent jų mirčių ir užfiksuota daugiausiai. Nebespėjame fiksuoti visų mirčių, tačiau pateikiame kelias iš jų:
  * 51 metų moteris mirė tą pačią dieną. Jai (VAERS ID 1006662-1) buvo suleista antroji dozė ir grįžusi namo moteris pajuto skausmus raumenyse. Jai buvo taip blogai, kad moteris galiausiai buvo nugabenta į skubiosios pagalbos skyrių, kur ji pradėjo kosėti krauju. Pacientei prireikė intubacijos, tačiau po 6 valandų ji vis tiek mirė.
  * 41 metų vyras mirė nepraėjus 24 valandoms po vakcinacijos. Jam (VAERS ID 1027619-1) ištino koja ir ją pradėjo smarkiai skaudėti, todėl vyras buvo nugabentas į skubios pagalbos skyrių, tačiau čia jam tiesiog sustojo širdis. Nors medikai mėgino jį gaivinti, tačiau nesėkmingai.
  * 46 metų vyras mirė praėjus 6 dienoms po vakcinacijos. Jam (VAERS ID 1028778-1) buvo suleista antroji skiepo dozė ir nors iš pradžių vyras jautėsi gerai, tačiau ketvirtą dieną pasijuto itin išsekęs ir toks išsekimas tęsėsi ir likusias dienas iki mirties. Paskutines dienas vyras ne tik jautėsi išsekęs, jį taip pat krėtė šaltis, vyras pradėjo vemti, nesijautė pailsėjęs net ir po naktinio miego. Galiausiai apie mirtį pranešusi jo žmona rašė, kad rado savo sutuoktinį jau atšalusį drabužinėje, o vėliau atliktas COVID-19 testas buvo neigiamas.
  * 25 metų moteris mirė praėjus 12 dienų po vakcinos suleidimo. Plačiau nerašoma ar ji (VAERS ID 1033873-1) juto kažkokius papildomus simptomus.
  * 47 metų vyras mirė praėjus 11 dienų po vakcinacijos. Deja, tačiau daugiau nepateikiama jokios informacijos apie jo (VAERS ID 1021040-1) būklę per paskutiniąsias dienas.
  * 52 metų vyras mirė praėjus 3 dienoms po vakcinacijos. Jam (VAERS ID 1034055-1) pradėjo trūkti oro jau kitą dieną po skiepo suleidimo, o po dviejų dienų pacientas buvo paguldytas į ligoninę. Deja, tačiau jo išgelbėti nepavyko ir praėjus vos trims dienoms po gautos vakcinos vyras mirė.
  * 42 metų vyras mirė praėjus 18 dienų po skiepo. Jis (VAERS ID 1035597-1) tiesiog buvo rastas negyvas savo namuose. Nėra žinoma ar jis turėjo kokių nors alergijų ar ligų.
  * 47 metų moteris praėjus 2 savaitėms po vakcinacijos. Plačiau nerašoma ar prieš mirtį ji (VAERS ID 1035641-1) jautė kokius nors papildomus negalavimus.

 

 • Gali būti, jog COVID-19 vakcinos sukelia retą kraujo sutrikimą. Buvo užfiksuota jau mažiausiai 36 atvejai, kai po Pfizer ar Moderna vakcinos pacientams buvo nustatytas retas kraujo sutrikimas – imuninė trombocitopenija. Tai liga, kai kraujyje smarkiai sumažėja normalus trombocitų kiekis. Jei jų sumažėja itin daug, gali pasireikšti spontaninis kraujavimas ir asmuo net gali numirti. Tiesa, Pfizer tikina, jog tai, kad po vakcinos gavimo 36 buvo nustatyta trombocitopenija, dar nereiškia, jog būtent vakcina ir sukėlė šią ligą.[29]

 

 • VAERS duomenų bazėje užfiksuotos 273 mirtys. Vos per vieną savaitę sistema pasipildė net 70 naujomis mirtimis. Detaliau pateikiame tik kelis atvejus, nes visų aptarti tiesiog nespėjame:
  * 33 metų moteris mirė praėjus mažiau nei 16 valandų po vakcinacijos. Ji (VAERS ID 1000669-1) buvo rasta negyva savo namuose. Nėra žinoma, kad ši moteris būtų turėjusi kokių nors alergijų ar gretutinių ligų.
  * 40 metų vyras mirė praėjus 5 dienoms po vakcinos suleidimo. Remiantis šio paciento (VAERS ID 1000228-1) ligos istorija, jam buvo sutrikusi imuninė sistema ir jis anksčiau jau buvo persirgęs COVID-19, tačiau vis tiek buvo paskiepytas Pfizer vakcina.
  * 56 metų moteris mirė po 9 dienų. Darbuotoja (VAERS ID 0994989-1) tiesiog buvo rasta savo namuose be gyvybės ženklų. Buvo iškviesta greitoji pagalba, tačiau teko konstatuoti jos mirtį.
  * 57 metų moteris mirė kitą rytą po vakcinacijos. Kitą rytą po gautos vakcinos pacientė (VAERS ID 0992884-1) karščiavo, vėmė ir jautėsi labai pavargusi. Jos mama ją paguldė į lovą, kad pamiegotų, tačiau vėliau atėjus patikrinti kaip ji jaučiasi paaiškėjo, jog moteris mirė.

 

 • VAERS sistemoje užfiksuotos 203 mirtys. Tai 62 mirtimis daugiau nei prieš savaitę. Dauguma mirusių JAV gyventojų, kurių atvejai buvo užregistruoti šioje duomenų bazėje, priklausė 60+ amžiaus grupei, tačiau pasitaikė ir jaunesnių asmenų. Pavyzdžiui:
  * 40 metų vyras mirė po 5 dienų. Nors spalį šis vyras (VAERS ID 982826-1) jau sirgo COVID-19, jam sausio pabaigoje vis tiek buvo suleista COVID-19 vakcina. Praėjus 5 dienoms jis tiesiog susmuko darbe ir mirė.
  * 27 metų nėščioji neteko kūdikio praėjus 2 dienoms po vakcinacijos. Kaip pranešime rašo pati moteris (VAERS ID 967274-1), ji neturėjo jokių žinomų alergijų ar ligų. Tiesiog iš karto po skiepo ji smarkiai susirgo ir vos po dviejų dienų buvo konstatuota, kad vaisius mirė.

 

 • Praėjus 7 dienoms po vakcinacijos Lietuvoje mirė vyras. Pasiskiepijęs asmuo iš pradžių nejuto jokių nusiskundimų, tačiau prabėgus vos 7 dienoms po skiepo suleidimo visgi staiga mirė. Vyras buvo 67 metų amžiaus ir turėjo gretutinių ligų. Būtent todėl, jog paciento sveikata nebuvo ideali, tarnybos viešai pareiškė, kad ši mirtis – tik atsitiktinumas ir nėra susijusi su COVID-19 vakcina.[30]

 

 • Iš viso po COVID-19 vakcinos registruotos 329 mirtys ir 9 516 kiti šalutiniai poveikiai. Apie tokius duomenis sausio 29 dieną rašė „Children's Health Defense“[31] ir jie sutampa su VAERS pateiktais duomenimis. Tai – susumuotos ne tik „Pfizer“, bet ir „Moderna“ vakcinos nepageidaujamos reakcijos, kurios buvo registruotos 2020 m. gruodžio 14 – 2021 m. sausio 22 dienomis. Tarp nepageidaujamų reiškinių buvo stiprūs širdies smūgiai, iš burnos besiveržiančios putos ir kiti nerimą keliantys pranešimai. JAV institucijos pranešė, jog visų COVID-19 vakcinų šalutiniai poveikiai pasiskirstė taip:
  * buvo reikalinga skubi pagalba – 2 056,
  * paguldyti į ligoninę – 722,
  * gyvybei pavojinga šalutinė reakcija – 273
  * nuolatinė negalia – 104
  * apsigimimai – 11.

 

 • VAERS duomenų bazėje užfiksuota 141 mirtis.
  Remiantis šia JAV duomenų baze, į kurią savo noru apie galimus šalutinius poveikius praneša medikai, pacientai ar jų artimieji. vos per 1 savaitę mirčių atvejų padaugėjo dvigubai. Sausio 22 dienos duomenimis mirčių buvo 70, o sausio 29 dieną – jau 141. Kaip ir praėjusių savaičių pranešimuose, taip ir šį kartą pacientai mirė praėjus labai skirtingam laiko tarpui nuo vakcinos gavimo – nuo kelių valandų iki kelių savaičių. Tarp mirusiųjų didžioji dalis priklausė vyresnių nei 60 metų amžiui, tačiau taip pat pasitaikė ir žymiai jaunesnių. Pavyzdžiui:
  * 23 metų vyras (VAERS ID 960841-1) mirė praėjus 4 dienoms po vakcinacijos. Maždaug po 48 valandų jis pradėjo smarkiai karščiuoti (~40,2 C), o dar po poros dienų jaunuoliui sustojo širdis.
  * Nėščioji pagimdė negyvą kūdikį. Sveika 40 metų nėščioji (VAERS ID 958755-1) neturėjo jokių alergijų ar ligų, jos nėštumas taip pat buvo visiškai normalus. Vakcinacijos dieną vaisius buvo 18 savaičių ir nebuvo jokių priešlaikinio gimdymo požymių. Visgi, praėjus vos 6 dienoms po skiepo, moteriai prasidėjo stiprus kraujavimas iš makšties. Pranešimą užpildęs specialistas spėja, jog kraujavimas prasidėjo dėl placentos atsiskyrimo. Kraujuojanti nėščioji pagimdė 18 savaičių negyvą naujagimį.
  * 54 metų vyras mirė po kelių valandų. Vidurnaktį jis buvo rastas be gyvybės ženklų ir iškviesta greitoji pagalba, tačiau atvykę medikai jau negalėjo niekuo padėti ir buvo konstatuota vyro mirtis (VAERS ID 957163-1).
  * 50 metų vyras mirė praėjus 2 dienoms po vakcinacijos. Plačiau nerašoma kaip jis jautėsi prieš mirtį ir ar buvo pastebėta, kad paciento būklė blogėja (VAERS ID 955597-1).
  * 37 metų moteris mirė po 5 dienų. Nepateikiama platesnės informacijos, todėl neaišku kaip jauna moteris jautėsi prieš mirtį. Be to, vis dar laukiama skrodimo (VAERS ID 948418-1).

 

 • Lietuvoje užregistruota keliasdešimt šalutinių reakcijų atvejų.
  Praėjus mėnesiui po vakcinacijos pradžios Lietuvoje, pagaliau buvo viešai pranešta apie per šį laikotarpį pastebėtas nepageidaujamas reakcijas. Deja, tačiau nors pranešta apie vėmimą, karščiavimą, stiprų galvos skausmą ir kitus nerimą keliančius negalavimus, tai apibūdinama kaip normalios reakcijos. Šalutinis poveikis žymiai dažniau pasireiškė po antro skiepo, o VVKT pripažįsta, kad sulaukė žymiai daugiau pranešimų apie šalutines reakcijas nei įprasta.[32]

 

 • JAV nebepateikia duomenų apie šalutinį poveikį. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) jau dvi savaites nebepateikia informacijos apie užfiksuotas COVID-19 vakcinų nepageidaujamas reakcijas, įskaitant ir mirtis. Paskutinė CDC ataskaita buvo pateikta sausio 6 dieną, tačiau praėjus daugiau nei dviems savaitėms vis dar nėra naujos ataskaitos, nors JAV, kaip ir kitose šalyse, kasdien atsiranda nauji mirčių ar rimtų šalutinių reakcijų atvejai.[33]

 

 • VAERS sistemoje užfiksuota 70 mirčių.
  Remiantis sausio 22 dienos duomenimis, po duomenų bazės atnaujinimo smarkiai padaugėjo mirčių atvejų skaičius. Prieš tai jų buvo registruota 23, o dabar – jau 70. Ir toliau tarp mirusiųjų dominuoja vyresnio amžiaus ar silpnesnės sveikatos asmenys, todėl tokie duomenys turėtų kelti dvejonių, ar tikrai verta rizikuoti ir skiepyti pačius silpniausius gyventojus.

  Tikėtina, jog mirčių bei įvairių šalutinių poveikių bus užfiksuota vis daugiau, todėl nuolat atnaujinsime VAERS duomenų bazėje pateiktų pranešimų santrauką. Primename, jog VAERS – tai JAV sukurta sistema, kurioje galima pranešti apie pastebėtus šalutines vakcinų reakcijas. VAERS programą valdo JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras bei Maisto ir vaistų administracija. VAERS tikslas – stebimėti ir rinkti informaciją apie nepageidaujamus poveikius, atsirandančius po vakcinacijos, taip siekiant įsitikinti, jog kiekviena vakcina yra tikrai saugi naudoti ir jos nauda atsveria galimą riziką. VAERS duomenų bazėje talpinami medikų bei pačių pacientų fiksuojami sveikatos pakitimai po vakcinų suleidimo.

 

 • Norvegijoje mirė jau 33 senyvo amžiaus žmonės.
  Kinijos ekspertai ragina ne tik Norvegiją bet ir visas kitas šalis, kurios pradėjo masinį gyventojų skiepijimą mRNR vakcinomis (Pfizer, Moderna), stabdyti jų naudojimą. Ekspertų manymu, ypač svarbu stabdyti senyvo amžiaus ir silpnų žmonių vakcinaciją. Norvegijos visuomenės sveikatos instituto specialistai teigė:[34]

  Tiems, kurie yra ypač silpni, net ir palyginti lengvas šalutinis poveikis gali sukelti rimtų pasekmių.

  Tačiau Norvegijos visuomenės sveikatos instituto vadovė Camilla Stoltenberg ir toliau bando pateisinti greitai po vakcinos suleidimo mirusių asmenų atvejus:[35]

  Svarbu prisiminti, jog Norvegijoje slaugos namuose kasdien miršta apie 45 žmonės, todėl nėra savaime suprantama, jog tai reiškia perteklinį mirtingumą ar, jog egzistuoja priežastinis ryšys.

 

 • Ispanijoje mirė slaugos namų gyventojas, o slaugos namuose atsirado COVID-19 židinys.
  Vyras gavo pirmąją Comirnaty vakcinos dozę gruodžio 29 dieną, o sausio 8 dieną mirė nuo COVID-19. Kai jam buvo atliktas koronaviruso testas ir išaiškėjo, jog vyras serga, nuspręsta patikrinti ir visus kitus slaugos namų gyventojus bei darbuotojus. Per visą pandemijos laikotarpį Valencijoje įsikūrę slaugos namai sugebėjo išvengti koronaviruso, nes nebuvo užfiksuotas nė vienas COVID-19 atvejis. Tačiau po prasidėjusios vakcinacijos išaiškėjo, jog šiuo metu serga 14 slaugos namų gyventojų, 5 darbuotojai ir 2 vienuolės. Teigiama, jog taip įvyko todėl, jog viena vakcinos dozė neapsaugo nuo COVID-19.[36]

 

 • VAERS sistemoje užfiksuotos 22 suaugusiųjų mirtys ir 1 įsčiose miręs ~29 savaičių vaisius.
  Tokie duomenys pateikti iki sausio 15 dienos, tačiau duomenų bazė atnaujinama kartą per savaitę (penktadieniais). Iš 22 suaugusių mirusiųjų 10 mirė per pirmas 24 valandas nuo skiepo suleidimo (mirusiųjų VAERS ID: 913143-1, 914805-1, 914961-1, 914994-1, 915562-1, 915682-1, 915920-1, 918388-1, 921768-1, 921880-1). Likę 12 mirė per 2-6 dienas nuo vakcinacijos (VAERS ID 914604-1, 914690-1, 914895-1, 914917-1, 920832-1, 921481-1, 925556-1, 926269-1, 926462-1, 926568-1, 927189-1, 921667-1). Jaunausia mirusioji – 39 metų moteris (921667-1), dėl kol kas nežinomų priežasčių mirusi praėjus 5 dienoms po vakcinacijos, o seniausia – 104 metų moteris (920832-1), kuri po vakcinacijos visgi susirgo koronavirusu ir galiausiai mirė. Didžioji dalis mirusių asmenų buvo ~60-96 metų mažiaus, tačiau pasitaikė ir jaunesnių nei 60.

  Kaip jau minėjome, užfiksuota ir viena dar negimusio vaiko mirtis. 35 metų moteris (VAERS ID 918034-1) pasiskiepijo šia vakcina būdama nėščia jau 28 sav. ir 5 d. Praėjus vos 2 dienoms ji sunerimo, nes vaisius tapo neįprastai ramus. Nuvykus į ligoninę paaiškėjo, jog dar negimusio kūdikio širdelė nustojo plakti ir kitą dieną mamai teko pagimdyti negyvą 29 sav. mergytę, kuri turėjo išvysti pasaulį kovo 12 dieną.

 

 • 27 metų moteriai prasidėjo traukuliai, ji nualpo ir buvo paguldyta į ligoninę.
  Sveikatos priežiūros srityje dirbanti moteris, kuri jau seniau žinojo, jog turi stiprią alergiją kamanėms, pastebėjo šalutinį poveikį iš karto po vakcinacijos, tačiau iš pradžių bandė nurašyti galvos svaigimą ir gerklės dirglumą tiesiog susijaudinimui. Deja, tačiau po gautų vaistų simptomai ne tik išliko, bet ir blogėjo, o galiausiai moteris prarado sąmonę ir atsibudo ligoninėje, kur jai pranešė, jog patyrė traukulius ir jos gelbėjimui prireikė dirbtinio kvėpavimo. Praėjus 6 dienoms po šio įvykio jos protas vis dar buvo tarytum migloje, ji jautė nėrimą dėl tikimybės, jog priepuoliai vėl pasikartos ir dėl nežinomybės, kada viskas grįš į senas vėžes.[37]

 

 • Belgijoje mirė vyras 82 metų vyras.
  Jam vos prieš 5 dienas buvo suleista Comirnaty vakcina. Federalinė vaistų ir sveikatos produkcijos agentūra (FAMHP) pradėjo tyrimą, kad išsiaiškintų, ar mirtį sukėlė būtent skiepas. Mirusysis buvo 82 metų amžiaus ir turėjo gretutinių ligų, todėl vienas iš specialistų iš karto suskubo aiškinti:[38]

Mes kalbame apie labiausiai pažeidžiamą gyventojų dalį, kuri dabar gauna vakcinas. Tad logiška, kad šiuo laikotarpiu kažkas miršta.

 

 • „Pfizer“ tikrins savo technologinius procesus ir todėl kol kas sumažino vakcinų tiekimą.
  Apie tai buvo pranešta praėjus vos 3 savaitėms po vakcinavimo pradžios Lietuvoje. Kaip teigė sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė, COVID-19 vakcinos gamintoja peržiūri technologinius procesus, nes ruošiasi statyti papildomas gamyklas ir nori ateityje dar labiau paspartinti gamybą. Laikinai pristabdžius tiekimą tiek Lietuva, tike ir visos kitos Europos Sąjungos valstybės kol kas sulauks dvigubai mažesnių siuntų nei planuota.[39]

 

 • Danijoje mirė du asmenys, kurie buvo paskiepyti Comirnaty vakcina.
  Abu asmenys mirė praėjus vos kelioms dienoms, kai gavo šį skiepą. Danijos vaistų agentūra mano, jog ryšys tarp mirčių ir vakcinos mažai tikėtinas. Pasak agentūros, vienas iš mirusiųjų tiesiog buvo labai senas ir nuo senatvės jau nusilpęs, o kitas sirgo plaučių liga ir mirė jai paūmėjus.[40]

 

 • Vokietijoje po vakcinacijos užfiksuota 10 mirčių ir 325 šalutinių reakcijų atvejai.
  Tokiais duomenimis buvo pasidalinta sausio 15 dieną, praėjus ~3 savaitėms po masinio skiepijimo pradžios. Visi mirusieji priklausė 79-93 metų amžiaus grupei ir turėjo gretutinių ligų. Laikas tarp skiepo ir mirties svyruoja, tačiau išlieka itin trumpas – nuo kelių valandų iki keturių dienų. Specialistai jau išsamiai tiria šiuos atvejus ir kol kas tikina manantys, kad tai – tik sutapimas.[41][42]

 

 • Jeruzalės ligoninėje mirė 88 metų vyras.
  Oficialiame pareiškime gydytojai pabrėžė, jog pacientas turėjo rimtų jau prieš tai nustatytų sveikatos problemų. Pirmąją Pfizer-BioNTech vakcinos dozę vyras gavo dalyvaudamas masinio Izraelio gyventojų skiepijimo programoje. Jis buvo paskiepytas popietėje, o vėliau prarado sąmonę savo namuose ir galiausiai mirė.[43]

 

 • Dviems sveikatos darbuotojams Aliaskoje prireikė skubios medikų pagalbos.
  Šalutinis vakcinos poveikis buvo pastebėtas vos po kelių minučių nuo skiepo suleidimo. Vienas iš darbuotojų buvo paguldytas į ligoninę ir stebimas per naktį.[44]

 

 • Šveicarijoje mirė 91 metų slaugos namų gyventojas.
  Jis buvo paskiepytas Comirnaty vakcina prieš penkias dienas. Visgi valdžia pranešė, kad pacientas sunkiai sirgo, o ryšys su vakcina „labai mažai tikėtinas“.[45]

 

 • Vos per gruodžio 14-23 d. anafilaksinę rekaciją patyrė 21 amerikietis.
  Iš jų 17 yra turėję alerginių reakcijų. 71% šių asmenų anafilaksinė reakcija pasireiškė per pirmas 15 minučių nuo skiepo gavimo.[46]

 

 • 75 metų vyras mirė vos po dviejų valandų nuo vakcinos suleidimo.
  Jį ištiko širdies smūgis. Vyrą kamavo gretutinės ligos ir jau prieš tai buvo patyręs širdies smūgių, o specialistai tikina, jog gautas skiepas nesusijęs su šio paciento mirtimi.[47]

 

 • 32 metų gydytojai Meksikoje pasireiškė encefalomielito simptomai.
  Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, 32 metų gydytoja pasijuto prastai maždaug po 30 minučių nuo vakcinos suleidimo. Medikė patyrė priepuolį, atsirado odos bėrimų, sumažėjo raumenų jėga ir pasunkėjo kvėpavimas. Ji buvo perkelta į reanimacijos skyrių, kuriame buvo gydoma nuo smegenų uždegimo, o po to pervežta į specializuotą sanatoriją Nuevo Leono valstijoje.[48]

 

 • Netikėtai mirė 41 metų medikė.
  Iki šiol visiškai sveika, jokiomis sveikatos problemomis nesiskundusi dviejų vaikų mama buvo rasta negyva savo namuose Naujųjų metų dieną. Po vakcinacijos buvo praėję tik dvi dienos. Tiksli mirties priežastis vis dar nenurodyta, nes dar neatliktas skrodimas.[49]

 

 • Izraelyje užfiksuotos 4 mirtys.
  Tiesa, specialistai teigia, jog trys mirtys nebuvo susijusios su vakcina, o ketvirtoji mirtis vis dar tiriama. Be to, nors Izraelyje vakcinacija prasidėjo tik gruodžio 20 dieną, jau per pirmąsias savaites užfiksuoti 240 atvejai, kai vakciną gavę asmenys susirgo koronavirusu, nes teigiama, jog vakcina iš karto nesuteikia atsparumo šiam virusui.[50]

 

 • 62 metų amžiaus Izraelio pilietė pateko į ligoninę, kai patyrė sunkią alerginę reakciją.
  Anafilaksinį šoką patyrė ir kitas vos 49 metų vyras, kuriam taip pat prireikė medikų pagalbos. Pranešama, jog jis turi alergiją penicilinui.[51]

 

 • 21 slaugos namų gyventojui Bat Yam mieste (Izraelyje) buvo diagnozuota COVID-19 liga.
  Visi šie asmenys buvo paskiepyti COVID-19 vakcina. Teigiama, jog taip nutiko todėl, kad po pirmojo skiepo nesusidaro apsauga nuo šio viruso.[52]

   

 • Tenesyje dirbanti seselė nualpo tiesioginio eterio metu.
  Vėliau pasklido kalbos, jog ji yra mirusi, tačiau tokius gandus paneigė pati medicinos darbuotoja. Ji teigė, jog po vakcinos gavimo nualpo, nes yra itin jautri skausmui.[53]

   

 • Kalifornijoje slaugytoju dirbantis vyras susirgo koronavirusu.
  Tai nutiko praėjus kiek daugiau nei savaitei nuo gautos vakcinos. Pasijutęs blogai jis nusprendė išsitirti iš sužinojo, jog serga COVID-19. Manoma, jog vyras susirgo virusu, nes vakcina per tiek laiko nespėjo padėti organizmui pagaminti reikalingus antikūnus.[54]

   

 • Kalifornijos San Chosė mieste užfiksuota viena mirtis nuo COVID-19 ir 44 užsikrėtusieji.
  Tokie skaičiai išaiškėjo po dešimties dienų nuo įvykusios vakcinacijos. Visi žmonės – tos pačios ligoninės darbuotojai, kurie gavo „Pfizer“ vakciną. Pranešama, jog šis koronaviruso protrūkis veikiausiai susijęs su darbuotoju, užsukusiu Kalėdų dieną į ligoninę vilkint pripučiamą kostiumą. Ligoninė praneša, jog buvo užsikrėsta todėl, kad medicinos darbuotojai dar neįgavo reikiamo imuniteto, kuris susiformuoja tik po antrosios vakcinos dozės.[55]

   

 • Norvegijoje mirė du slaugos namų gyventojai.
  Jiems vos prieš kelias dienas buvo suleista Comirnaty vakcina. Plačiau nepranešama kokio amžiaus buvo mirusieji ir ar jie turėjo kokių nors gretutinių ligų. Šiuo metu vyksta tyrimas, todėl vis dar neaišku nuo ko mirė šie asmenys.[56]

   

 • Majamyje mirė sveikas 56 metų medikas, dr. Gregory Michael.
  Akušeris-ginekologas paliko gyvųjų pasaulį praėjus porai savaičių nuo gautos COVID-19 vakcinos – buvo paskiepytas gruodžio 19, o mirė sausio 3-4 naktį. „Pfizer“ atstovai teigė, jog tirs šį įvykį, tačiau netiki, jog trombocitopenija (būklė, dėl kurios kyla kraujo krešėjimo ir vidinio kraujavimo problemos) gali būti susijusi su jų vakcina.[57] Tuo tarpu dr. Gregory Michael žmona socialiniame tinkle rašė:[58]

  Gruodžio 18 d. MSMC jis buvo paskiepytas Pfizer vakcina, o po 3 dienų ant kojų ir rankų jis pamatė stiprų petechijų rinkinį, kas privertė jį kreiptis į MSMC greitosios pagalbos skyrių. BKT [bendras kraujo tyrimas], kuris buvo atliktas jam atvykus, parodė, kad jo trombocitų skaičius yra 0 (normalus trombocitų skaičius svyruoja nuo 150 000 iki 450 000 trombocitų per kraujo mikrolitrą). Jis buvo paguldytas į intensyviosios terapijos skyrių diagnozavus stiprią ITP [imuninę trombocitopeniją], kurią sukėlė reakcija į COVID vakciną. Gydytojų ekspertų komanda 2 savaites nesėkmingai bandė pakelti trombocitų kiekį. Jo gydyme dalyvavo ekspertai iš visos šalies. Kad ir ką jie darė, trombocitų skaičius atsisakė kilti. Jis buvo sąmoningas ir energingas viso proceso metu, tačiau likus 2 dienoms iki paskutinės operacijos, jį ištiko hemoraginis insultas, kurį sukėlė trombocitų trūkumas, ir tai per kelias minutes atėmė jo gyvybę.

   

 • Vos per kelias savaites VAERS sistemoje buvo užfiksuota 308 atvejai, kai po vakcinos suleidimo asmenims prireikė skubios pagalbos.
  Pavyzdžiui, 33 vyras pranešė:[59]

  Iš pradžių turėjau sėdėti apie 15 min ir pajutau, kad džiūsta burna, liežuvis kažkaip dilgčioja, bet nėra patinęs. Mane patikrino, ar neprasidėjo anafilaksinis šokas. Jaučiausi kaip po adrenalino šoko ir jaučiau, kaip širdis greitėja, mano [kraujospūdis] buvo aukštas – valandą praleidau skubios pagalbos skyriuje stebėjimui. Jaučiausi taip pat kaip liepą, kai sirgau COVID.

   

 • Alerginės reakcijos po COVID-19 vakcinos pastebimos ~10 kartų dažniau nei po gripo vakcinos.
  JAV valdžia pranešė, jog šalutinės reakcijos pasiskiepijus COVID-19 vakcina kol kas pastebimos 11,1 kartų per milijoną skiepų. Palyginus su gripo vakcinomis, tai įvyksta kur kas dažniau, nes skiepijantis nuo gripo reakcijos pasireiškia 1,3 asmeniui per milijoną pesiskiepijusių.[60]

   

 • Pirmoji koronaviruso vakcinos dozė padidina riziką susirgti naujais koronaviruso variantais.
  Ši grėsmė buvo pabrėžta Pietų Afrikos specialistų, kurie atliko naujus laboratorinius tyrimus, rodančius, kad antikūnai gali būti bent 10 kartų mažiau veiksmingi prieš naująjį COVID-19 variantą, kuris yra dar viena nauja mutacija (pirmoji sparčiai plintanti mutacija buvo nustatyta Anglijoje).[61]

   

 • Bulgarijoje pranešti keturi atvejai, kai po „Pfizer“ vakcinos pastebėtos nepageidaujamos šalutinės reakcijos.
  Užfiksuoti šalutiniai poveikiai buvo lengvi arba vidutiniški.[62]

   

 • 79 Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų medikai susirgo COVID-19.
  Nėra aišku, ar jie susirgo prieš ar po skiepijimo, tačiau Santaros klinikų atstovė Gitana Letukienė priminė, jog antikūnai pradeda gamintis tik po 10-11 dienų ir net ir jų yra per mažai, kad tinkamai apsaugotų nuo viruso, todėl reikalinga antra dozė. Ji taip paaiškino, jog visi susirgę medikai dabar nebus vakcinuojami, tačiau vėliau jų tikriausiai lauks ne viena, o dvi dozės:[63] Jie kol kas antrojo skiepo negaus. Bus tiems žmonėms atliekami antikūnų testai ir tada bus aišku. <…>  Panašu, kad jiems vėliau iš naujo reikės dviejų skiepų.

   

 • Norvegijos vaistų agentūra sieja 13 neseniai įvykusių senų bei silpnų asmenų mirčių su vakcinos šalutiniu poveikiu.
  Būtent dėl šio nerimą keliančio fakto agentūra mano, jog reikėtų rimtai apsvarstyti, ar skiepyti pačius silpniausius žmones. Kol kas ketinama sunkiomis ligomis sergančius ir vyresnio amžiaus žmones skiepyti įvertinus kiekvieną iš jų atskirai ir tik tada, kai bus įsitikinta, jog tai saugu.
  Be to, per tokį trumpą laiką jau buvo užfiksuota ne tik 13 mirčių, bet ir 9 sunkūs ir 7 mažiau sunkūs šalutiniai poveikiai. Iš viso kol kas paskiepyta daugiau nei 25 000 norvegų. Norvegijos vaistų agentūros medicinos direktorius Steinar Madsen sakė:[64]

  Panašu, kad kai kuriems iš šių pacientų pasireiškia toks sunkus šalutinis poveikis kaip karščiavimas ir negalavimai, galintys labai sunkią ligą paversti į dar sunkesne, o tai gali sukelti mirtį.

  Norvegijos valdžia iš viso pranešė apie 23 mirtis, kurios ištiko pasiskiepijusius „Pfizer“ COVID-19 vakcina, tačiau kol kas iš jų iki galo ištirtos ir patvirtinos kaip vakcinos šalutinis poveikis 13 mirčių.[65]

Covid-19 vakcinos bandymų eiga, ekspertų komentarai ir kita svarbi informacija

COVID-19 vakcinos veiksmingumasCOVID-19 vakcinos kūrėjai pranešė preliminarius vakcinos veiksmingumo duomenys, tačiau išlieka daugybė klausimų.

Lapkričio pradžioje „Pfizer“ pranešė sensacingą naujieną – jų drauge su „BioNTech“ gaminama eksperimentinė COVID-19 vakcina BNT162b2 preliminariais duomenimis yra net 90% efektyvi.[66] Tokių preliminarių išvadų buvo prieita po to, kai farmacijos specialistai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo 43 661 žmogus. Pusė jų gavo eksperimentinę vakciną, o kita dalis – placebą.

Tokios žinios buvo paviešintos po to, kai Covid-19 susirgo 94 žmonės, iš kurių 8 buvo gavę eksperimentinę BNT162b2 vakciną, kiti, kaip teigiama, gavo placebą. Šie 94 susirgusieji Korona virusu ir padėjo paskaičiuoti pirminį vakcinos efektyvumo procentą – 90. Buvo teigiama, kad 8 sergantieji, kurie buvo paskiepyti šia vakcina, sirgo itin lengva forma, todėl vakcina puikiai veikia. Kaip prasirgo kiti tyrime dalyvavę žmonės, kurie gavo placebą – nėra pilnai atskleidžiama, bet teigiama, kad 9 iš jų – sirgo sunkiai. Tiesa, vėliau buvo patikslinta, kad vienas iš 8 žmonių paskiepytųjų Covid-19 vakcina taip pat susirgo sunkia ligos forma. Bendrovės tikino, jog tai didelis ir daug vilties žadantis žingsnis į priekį ir iki šiol nebuvo pastebėta rimtų problemų dėl neigiamo vakcinos poveikio.

Šių kompanijų gaminama BNT162b2 vakcina susideda iš dviejų dozių, kurios turi būti sušvirkščiamos išlaikant mažiausiai trijų savaičių tarpą. Remdamiesi paviešintais duomenimis, „Pfizer“ atstovai dar lapkričio mėnesį tikino, jog apsauga nuo COVID-19 įgyjama praėjus savaitei po antrosios dozės.

Pranešus apie šiuos pirminius vakcinos efektyvumo skaičius taip pat buvo rašoma, jog „Pfizer“ kartu su „BioNTech“ gali jau šiais metais prašyti JAV Vaistų kontrolės tarnybos patvirtinti jų COVID-19 vakciną, o tuomet gali būti pradėti žingsniai masiniam šios vakcinos tiekimui. Pagal „Pfizer“ planus, jie ruošėsi dar šiais metais pasauliui pagaminti apie 50 milijonų dozių, o kitais metais – dar 1,3 milijardus dozių.

Nors Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, didžioji žiniasklaida pasitiko šias lapkričio pradžioje paviešintas žinias apie „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakciną nuo COVID-19 itin džiugiai, tačiau žinomi faktai vis tiek vertė nerimauti. Juk ji ne tik gaminama dar neregėtu greičiu, bet ir pasitelkiant visiškai naują technologiją, o pati jos gamintoja „Pfizer“, švelniai tariant, nekelia didelio pasitikėjimo dėl praeities įvykių.

Be to, būtina pažymėti, jog kai „Pfizer“ lapkričio pradžioje pateikė COVID-19 vakcinos veiksmingumo preliminarius rezultatus, jie buvo paviešinti ne rimtame, recenzuojamame moksliniame žurnale, o paprastame naujienų leidinyje.[67] Moksliniame žurnale jų duomenys pasirodė daug vėliau – tik gruodžio 10 dieną,[68] tačiau tai netrukdė jau lapkritį visiems sveikinti vakcinos kūrėjus. Tuo metu „The New York Times“ griežtai akcentavo:[69]

Tai nėra įtikinamas įrodymas, kad vakcina yra saugi ir veiksminga, o pradinis pastebėjimas apie daugiau nei 90 proc. veiksmingumą gali keistis toliau vykstant bandymui.

Nepriklausomi mokslininkai perspėjo neišpūsti ankstyvų rezultatų, kol dar nesurinkti ilgalaikiai saugumo ir veiksmingumo duomenys. Ir niekas nežino, kiek laiko gali trukti vakcinos apsauga.

Covid-19 vakcinai naudojama mRNR technologija dar niekada nenaudota skiepijant žmones 

COVID-19 vakcinaCOVID-19 vakcinoje naudojama dar iki šiol niekada masiniam skiepijimui nepasitelkta technologija.

Vakcinoje naudojama visiškai nauja technologija – mRNR. Tokia technologija ne tik niekuomet nebuvo naudojama skiepijant žmones, bet ir nėra pakankamai žinoma, kad būtų galima ramiai teigti, jog ateityje neatsiras jokių skaudžių pasekmių.  Dar prieš pradedant masinį skiepijimą dr. Richard Besser, Robert Wood Johnson fondo prezidentas ir buvęs Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) direktorius perspėjo:[70]

tai būtų pirmoji mRNR vakcina, naudojama su žmonėmis, todėl svarbu atidžiai išnagrinėti saugumo duomenis.

mRNR paverčia DNR baltymais. Naujoji „Pfizer“ mRNR vakcina turėtų priversti žmogaus ląsteles gaminti specifinį koronaviruso baltymą, o šis baltymas turi skatinti imuninės sistemos atsaką. Tokį atsaką imuninė sistema turėtų atkartoti ir tuo atveju, jei susidurtų su tikruoju COVID-19 virusu. Visgi naujoji technologija vis dar kelia daug neatsakytų klausimų ir mokslininkai nerimauja, jog ši technologija, įvykus įvairioms klaidoms, gali sukelti ląstelių mutacijas bei genetinę žalą.[71] 

Specialistai baiminasi, jog visiškai nauja technologija, pernelyg greitas vakcinos patvirtinimas ir žmonių panika gali sukelti iki šiol dar nematytų tipų ir kiekių sužalojimus. Mary Holland, pirmininko pavaduotoja „Children's Health Defence“, sakė:[72]

Nauja vakcinų technologija greičiausiai reikš naujų rūšių vakcinų sužalojimus. Kadangi dar niekada nebuvo licencijuotos mRNR vakcinos, mes tikrai nežinome, kaip atrodys sužalojimai. Kadangi vakcinos buvo sukurtos taip greitai, atliekant tokius trumpus klinikinius tyrimus, ilgalaikės traumos yra visiškai nežinomos.

Verta paminėti, jog farmacijos kompanija „Moderna“ taip pat kuria mRNR COVID-19 vakciną. Gegužės mėn. „Children's Health Defence“ pranešė, kad klinikinių „Moderna“ vakcinos tyrimų metu didelių dozių grupėje buvo 20% „rimtų sužalojimų“.[73]

Europos Komisija sudarė sutartį dėl vakcinų tiekimo ES šalims

Išsigandusi Europa jau spėjo pasirašyti sutartį dėl vakcinųEuropos Komisija jau pasirašė sutartį dėl COVID-19 vakcinos tiekimo Europos sąjungos valstybėms.

Kad ir kaip skubotai buvo bandoma atlikti vakcinos tyrimus, visgi akivaizdu, jog su tokiu skubėjimu išlieka tikimybė, jog nukentės duomenų kokybė. Lapkričio mėnesio pradžioje pateikusi preliminarius duomenis, „Pfizer“ nesugebėjo atsakyti į svarbius klausimus, susijusius su vakcinos saugumu ir veiksmingumu. Pavyzdžiui, tuo metu buvo perspėjama, jog:[70]

„Pfizer“ pareiškė, kad maždaug trečdalis jų tyrimo dalyvių turi „rasinę ir etninę įvairovę“, tačiau neatskleidė, ar tam tikroms amžiaus grupėms buvo pastebėta stipresnė apsauga.

Neaišku, ar vakciną gavę žmonės buvo rečiau užkrečiami.

Ir nors viso pasaulio žiniasklaida suskubo pradėti džiūgauti dėl vakcinos efektyvumo, nepriklausomi specialistai ragino nepriimti skubotų išvadų ir nepasikliauti preliminariais, pernelyg abstrakčiais rezultatais, kurie nebuvo paskelbti jokiame moksliniame žurnale. Dr. Gregory Poland, Mayo klinikos Vakcinų tyrimų grupės direktorius Ročesteryje, Minesotoje, sakė:[70]

Mes nieko nežinome apie grupes, kurių jie netyrė, pvz., apie vaikus, nėščias moteris, labai silpną imuninę sistemą turinčius žmones ir vyresnio amžiaus žmones. Ar žmonės, anksčiau sirgę COVID-19, būtų apsaugoti nuo pakartotinės infekcijos? Tai lieka neaišku.

Tuo tarpu, net nesulaukusi galutinių duomenų, Europos Komisija spėjo patvirtinti sutartį su „Pfizer“ ir „BioNTech“, kurioje numatyta visų ES valstybių narių vardu įsigyti 200 milijonų COVID-19 vakcinos dozių ir numatant galimybę užsisakyti dar 100 milijonų dozių, kai bus įrodyta, kad vakcina yra efektyvi ir saugi kovojant su COVID-19.[74] Stella Kyriakides, Komisijos narė, atsakinga už sveikatą ir maisto saugą, džiūgavo:

Tai puikus pavyzdys, ką ES gali pasiekti dirbdama kartu, kaip Sąjunga, ir pavyzdys, ką bus galima pasiekti sukūrus būsimą Europos sveikatos sąjungą.

Matyt, Europos Komisija laikosi panašios nuomonės kaip ir PSO, kuri, ignoruodama pagrįstą žmonių nerimą dėl vakcinų šalutinio poveikio ar saugumo stokos, įvardino visuomenės dvejojimą dėl vakcinacijos kaip vieną iš 10 didžiausių grėsmių pasaulio sveikatai 2019 m.[75]

Negana to, pasirašydama sutartis ES valstybių narių vardu, Europos Komisija nuolaidžiavo COVID-19 vakcinų kūrėjams, nes nurodė sąlygą, jog šalys narės privalės prisiimti dalį atsakomybės dėl finansinės rizikos.[76] Toji finansinė rizika – tai žmonių reikalavimas atlyginti žalą, jei po vakcinos suleidimo atsiranda šalutinis poveikis, kuris buvo didesnis nei perspėta arba toks, kokio išvis neužfiksavo gamintojai. Pabrėždama, jog sutarties sąlygos yra konfidencialios, Europos Komisija neatskleidė nei kokią dalį atsakomybės neš valstybės, o ne vakcinų gamintojai, nei kokiu būdu bus atlyginta nukentėjusiesiems. Be to, verta įsidėmėti, jog atsakomybės dėl žalos atlyginimo galima išvengti įrodžius, kad prieš išleidžiant vaistą nebuvo įmanoma nustatyti, jog kokybė yra netinkama. Teisininkė Erika Žigutė sakė:[77]

Ši išimtis turi esminę reikšmę farmacijos sektoriui ir būtų ypač aktuali Covid-19 vakcinos atveju – kadangi vakcinos gamintojai teigia, kad pagreitintą vakcinos kūrimo procesą lemia visuomenės interesas ir esant tokiomis aplinkybėmis, vakcinos išleidimo į rinką metu mokslo ir technikos žinių lygis yra ribotas, tuo tarpu jie vieni negali prisiimti susijusios finansinės rizikos.

Taigi, ne tik neaišku kiek atsakomybės prisiimtų „Pfizer“ su „BioNTech“ ar bet kuris kitas COVID-19 vakcinos kūrėjas, bet ir gali būti, jog farmacininkai išvengtų žalos atlyginimo apskritai.

Tiesa, skirtingai nei Europos Komisija ar didžioji žiniasklaida, žmonės nėra tokie entuziastingi COVID-19 vakcinos klausimu. Tuo metu pasirodę duomenys bylojo, jog vis mažiau žmonių tiki COVID-19 vakcina ir žada skiepytis, kai vakcina pasieks plačiąją visuomenę:[78]

Visame pasaulyje susirūpinimą dėl šalutinio poveikio nurodo 34%, o susirūpinimą dėl per greitai vykstančių klinikinių tyrimų – dar 33%.

Tad akivaizdu, jog dar net nepradėjus masinio skiepijimo daug žmonių kritiškai žiūrėjo į itin skubotai gaminamą vakciną ir logiškai apmąstė galimas tokio iki šiol dar neregėto bandymų greičio pasekmes. Kol COVID-19 vakcina buvo pristatoma kaip žmonijos išsigelbėjimas, didelė jos dalis pagrįstai nerimavo, ar tai neatneš dar didesnių problemų ir taip pandemijos išsekintame pasaulyje.

Lapkričio 18 d. „Pfizer“ paskelbė, kad jų su „BioNTech“ gaminama vakcina dar efektyvesnė nei teigė anksčiau

Vos po kelių dienų nuo tada, kai „Pfizer“ COVID-19 preliminarius efektyvumo apskaičiavimus šiek tiek aplenkė preliminarūs „Moderna“ gaminamos vakcinos efektyvumo rodikliai, „Pfizer“ pateikė pagerėjusius skaičius. Kompanija staiga pranešė, kad jų gaminama BNT162b2 vakcina yra jau 95% efektyvi.[79] Šie atnaujinti skaičiai buvo pateikti pranešant, jog „Pfizer“ užbaigė savo bandymus su žmonėmis. Iš virš 43 000 tyrime dalyvavusių asmenų galutiniais duomenimis COVID-19 susirgo 170 žmonių, o iš jų – tik 8 buvo paskiepyti BNT162b2 vakcina. Primename, kad trečios fazės tyrimas buvo pradėtas vykdyti liepos 27d.

„Pfizer“ taip pat suskubo pasigirti, jog vakcina buvo 94% veiksminga tarp vyresnio amžiaus žmonių ir pateikė šiek tiek daugiau kitos su tyrimu susijusios informacijos. Pavyzdžiui, buvo pranešta, jog tyrimo metu užfiksuoti galvos skausmai, nuovargis. Be to, dešimčiai žmonių buvo pastebėti stiprūs susirgimai, tačiau kompanija tvirtina, jog iš jų tik vienas gavo eksperimentinę COVID-19 vakciną.

Kadangi „Pfizer“ su „BioNTech“ užbaigė klinikinius tyrimus, buvo pranešta, jog artimiausiu metu šios kompanijos jau galės oficialiai prašyti, jog JAV institucijos peržiūrėtų visus duomenis ir palaimintų vakcinos gamybą bei tiekimą.[80][81] Jau kone dienomis, o ne mėnesiais stebuklingai tobulėjanti vakcina daugelyje žiniasklaidos šaltinių buvo aprašoma ją liaupsinant ir kalbant apie tai, kokį išsigelbėjimą ši vakcina atneš visam pasauliui. Tačiau visgi priimant sprendimus vertėtų atkreipti dėmesį į klinikinių tyrimų greitį, vakcinos kūrimo technologijos nežinomybę, kompanijų patikimumą, didelį visuomenės spaudimą laukiant gerų vakcinos rezultatų bei elementarų gamintojų norą uždirbti įveikiant konkurentus.

Gruodžio pradžioje Jungtinė Karalystė pirmoji pradėjo skiepyti žmones „Pfizer“ su „BioNTech“ sukurta COVID-19 vakcina 

Jungtinė Karalystė pirmoji suskubo patvirtinti „Pfizer“ ir „BioNTech“ COVID-19 vakciną savo šalyje.[82] Ji tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri drįso priimti tokį drąsų sprendimą ir taip aplenkė net ir JAV. Jungtinėje Karalystėje skiepijimas nuo koronaviruso buvo pradėtas gruodžio 8 dieną. Pirmoji vakciną gavo devyniasdešimtmetė Margaret Keenan.[3] Tuo tarpu JAV skiepijimą pradėjo sekančią savaitę.

JK jau užsakė 40 mln. dozių, tad galės paskiepyti 20 mln. žmonių. Tiesa, pradžioje vakcina bus prieinama aukšto prioriteto grupėms priklausantiems asmenims. Jauniems, sveikatos problemų neturintiems gyventojams skiepytis bus siūloma tik vėliau.

Verta paminėti, jog tai – ne vienintelės naujienos iš Jungtinės Karalystės. Britanija taip pat numatė iki 120 000 svarų (virš 132 000 eu) dydžio kompensacijas už vakcinų sukeltus šalutinius poveikius.[83] Didžiausios kompensacijos gali tikėtis tie, kuriems vakcina sukels 60 procentų neįgalumą.

Tokia valdžios sugalvota schema skirta atkalbėti žmones nuo ilgų ir brangių teismo procedūrų, siekiant kompensacijos. Duncan Fairgrieve iš Didžiosios Britanijos tarptautinės ir lyginamosios teisės instituto sakė:[84]

Dabartinė schema iš tikrųjų nėra tinkama dabartinei situacijai. Jei įvyksta nepageidaujamų įvykių, kelias į kompensaciją yra per sudėtingas. Būtų daug geriau, jei vyriausybė nustatytų specialią COVID-19 schemą.

Tuo tarpu kokius skiepijimo sprendimus ar kokį kompensacinį mechanizmą dėl šalutinių poveikių sugalvos Lietuva ar kitos Europos sąjungos valstybės, kol kas lieka neaišku. Lietuvoje vis pasigirsta kalbų apie įvairius ribojimus atsisakantiems skiepytis, o visuomenė, panašu, po truputį skaldosi į fanatiškai laukiančius pasaulį išgelbėsiančios vakcinos ir skeptikus, kurie jos bijo labiau nei pačio viruso. Korona virusui pilnai okupavus daugelį žiniasklaidos priemonių netyla baimės antraštės, griežtėja karantino sąlygos, po truputį karsta ir artėjančios Šv. Kalėdos. Belieka tikėtis valdančiųjų atsakomybės priimant sprendimus, galbūt turėsiančius įtakos ne vienai ateities kartai.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e