„Moderna“ kompanijos saugumas ir patikimumas

Firmus Medicus -

 „Moderna“ – Covid-19 vakcinos kūrėja ir viena iš mRNR technologijos pradininkių

„Moderna“ ir COVID-19„Moderna“ dalyvauja COVID-19 vakcinos kūrimo lenktynėse.

„Moderna“[1] – tai Kembridže, Masačusetse įsikūrusi biotechnologijų kompanija, kuri specializuojasi vaistų kūrime, tobulinime bei mRNR technologija paremtose vakcinose. Jos vardas garsiausiai nuskambėjo pastaraisiais metais, kai atkakliai įsitraukė į COVID-19 vakcinos kūrimo lenktynes.

Visgi kas yra ši paslaptinga, jauna kompanija, regis sugebėjusi kovoje dėl COVID-19 vakcinos aplenkti[2] net ir ilgametę, didžiulius išteklius turinčią Pfizer? „Modernos“ kompaniją galima laikyti viena iš mRNR technologijos pradininkių, kuri pritraukė didžiules investicijas. Pirmus savo gyvavimo metus „Moderna“ vadinosi „ModeRNA Therapeutics“ ir tik vėliau pakeitė savo pavadinimą. Jos įkūrėjas – Derrick Rossi, o dabartinis generalinis direktorius jau devynerius metus yra Stéphane Bancel. Šis prancūzas verslininkas jau užsitarnavo paslaptingo ir itin griežto vadovo vardą. Nors jis neturi daktaro laipsnio ir nėra mokslininkas, visgi S. Bancel yra įrašytas kaip vienas iš išradėjų prie daugybės „Modernos“ ankstyvųjų patentų paraiškų.

Buvę ir esami „Modernos“ darbuotojai nėra linkę dalinti komplimentų kompanijos vadovui. Sakoma, jog šios kompanijos darbo aplinka atbaidė pačius talentingiausius specialistus, o dėl jos paslaptingumo ambicingiausiems projektams teko susidurti su kliūtimis. Be to, 2016 metais „Nature Biotechnology“ pasirodė kompaniją kritikuojantis straipsnis,[3] pabrėžiantis, jog per 6 metus „Moderna“ nepateikė nė vieno mokslinio straipsnio recenzuojamame moksliniame žurnale, kad tinkamai pristatytų mRNR technologiją.

Darbuotojai patvirtino, jog dėl savo didelio ego, nenoro suvokti, jog nesėkmės yra neišvengiama mokslo dalis ir itin griežtos kontrolės, dėl kurios kaip mat atsikratoma jo lūkesčių nepateisinusių tyrėjų, S. Bancel stabdo normalią pažangą biotechnologinėje kompanijoje.[4] Kaip buvo pastebėta dar 2016 metais aprašytame „The STAT“ straipsnyje, buvę „Modernos“ darbuotojai netgi atviravo, jog dirbdami kompanijoje jautėsi taip, lyg S. Bancel labiau rūpi vis didėjanti „Modernos“ vertė, o ne bendrovės mokslas. „The STAT“ rašė:

Buvę darbuotojai sakė, jog vykdydamas sudėtingą ir rizikingą vaistų kūrimo strategiją, Bancel „Modernoje“ kūrė kaltinamąją kultūrą. Nepavykę eksperimentai buvo pasitinkami papeikimais ir net iš karto įvykdomais atleidimais. Jie prisiminė įžeidžiančius el. laiškus, piktus priekaištus susirinkimuose, be galo ilgas valandas ir nepaaiškintus darbo sutarties nutraukimus.

Dėl nekokios atmosferos kompanijoje, nepavydėtino elgesio su darbuotojais ir kitų priežasčių „Moderna“ neteko daugybės savo vadovų ir kitų darbuotojų, nors gyvuoja vos 10 metų. Darbuotojai minėjo ir tai, jog „Moderna“ yra tokia paslaptinga kompanija, jog ne tik nesidalina jų technologiją patvirtinančiais duomenimis, bet ir į kai kurias vietas pretenduojantiems žmonėms dar prieš pasirodant darbo pokalbyje reikia pasirašyti konfidencialumo sutartį. Kaip rašė „The STAT“,[4] „Moderna“ tokia populiari ir ir į ją nori pakliūti tiek skirtingų investuotojų, jog kompanija gali lengva ranka atsisakyti visų, kurie užduoda pernelyg daug klausimų.

Pats S. Bancel pripažino, jog „Moderna“ gali pasirodyti kaip itin griežta ir intensyvi darbovietė, tačiau kalbinamas teigė, jog nesiruošia dėl to jaustis kaltas. Jo darbo politika – kompanijos mokslas privalo pavykti, o jeigu kažkas susimauna – tokiems žmonėms nėra vietos vienoje iš sparčiausiai savo vertę keliančių bendrovių. Visgi, per laiką „Moderna“ pasitaisė bent jau vienoje srityje. Kompanija sugebėjo publikuoti kelis straipsnius mokslininkų bendruomenės pripažįstamuose žurnaluose.[5]

Investicijų „Moderna“ pritraukė daug, bet realaus vaisto dar nesukūrė nei vieno

Kompanijos sėkmė įsisiūbavo pasirašant sutartisKompanija pradėjo kilti aukštyn po to, kai pasirašė stambias sutartis, nors realių vaistų taip ir nesukūrė.

Tiesa, nors dabar „Moderna“ yra puikiai žinoma, savo akcijų vertę vis labiau kelianti kompanija, pirmi keli metai nepasižymėjo didelėmis pinigų sumomis. Viskas pasikeitė tik tada, kai „Moderna“ pasirašė išskirtinį susitarimą su „AstraZeneca“ 2013 metais. Tai buvo penkerių metų trukmės sutartis dėl mRNR technologija grindžiamo gydymo atradimo, vystymo ir komercializavimo, skirto širdies ir kraujagyslių, vėžio, medžiagų apykaitos bei inkstų ligų sritims. „AstraZeneca“ sutiko išmokėti 240 mln. USD, nors „Moderna“ pasirašant sutartį dar neturėjo išradusi šių vaistų.[6] Tuomet tai buvo vienas iš didžiausių sandorių istorijoje, kai kompanijai buvo sumokėti pinigai į priekį, dar neturint norimų vaistų.[7] Praėjus jau 7 metams po susitarimo pasirašymo, „Moderna“ vis dar pilnai nebaigė jokių vaistų bandymų.[8]

2014 metais „Moderna“ gavo kitą stambų pasiūlymą – pasirašė 125 mln. USD vertės susitarimą su „Alexion Pharmaceuticals“.[9] Moderna gavo 100 mln. USD už 10 mRNR technologijos produktų variantų, skirtų retų ligų, tokių kaip Kriglerio-Najaro sindromas (ang. Crigler-Najjar syndrome), terapiniam gydymui. Nors „Modernos“ generalinis direktorius S. Bacel 2016 metais tikino, jog „Alexion“ finansuoti bandymai tuoj bus pradėti su žmonėmis, tačiau 2017 metais ši programa buvo nutraukta. Buvo atsisakyta tokių planų, kai bandymuose su gyvūnais išaiškėjo, jog „Moderna“ tobulintas gydymas pasitelkiant mRNR technologiją niekada nebus pakankamai saugus su žmonėmis.[10]

Verta paminėti ir tai, jog „Moderna“ galėjo džiaugtis dar keliais dideliais susitarimais. Ši kompanija pasirašė 325 mln. USD sutartį su „Merck“ dėl vėžio vakcinos ir 315 mln. USD susitarimą su „Vertex“ dėl cistinės fibrozės gydymo.[11] Po nesėkmės su „Alexion“ susitarimu „Moderna“ nusprendė mesti į šalį prieš tai turėtus planus ir koncentruotis į vakcinų gamybą. Užklupus COVID-19 virusui, „Moderna“ iš karto suskubo pradėti kurti vakciną nuo šio klastingo viruso. S. Bancel prisižadėjo tuometiniam JAV prezidentui D. Trumpui, jog vos per keletą mėnesių sugebės praeiti visus klinikinių bandymų žingsnius ir pateikti taip trokštamą vakciną, apsaugančią nuo COVID-19.[12]

Tai buvo labai drąsios kalbos, žinant tai, jog per savo 10 metų gyvavimą kompaniją nesugebėjo į rinką pateikti nė vieno medikamento. Kol kas dauguma „Modernos“ kuriamų medikamentų vis dar nepasiekė bandymų pradžios arba yra I bandymų stadijoje. Tik keli vaistiniai preparatai jau yra II bandymų stadijoje.[8]

Po rekordinių nuostolių 2019m, 2020 m. kartu su Covid-19 „Moderna“ pradeda aukso amžių 

Kompanija atrado aukso gysląCOVID-19 pandemija tapo „Modernos“ didžiuoju raktu į sėkmę.

COVID-19 pandemija, sukrėtusi visą pasaulį ir ne tik nusinešusi daugybę gyvybių, bet ir privertusi pasaulį užsidaryti bei dar labiau įsiskolinti, buvo tikra nelaimė daugumai. Tačiau „CNN pastebi“:[12]

Pasauliui tai buvo katastrofa. Tačiau „Modernai“ ji atkeliavo pačiu laiku.

Dėl visuotinės COVID-19 pandemijos baimės ir „Modernos“ kuriamos COVID-19 vakcinos, šios kompanijos akcijų vertė per pastaruosius metus augo tarsi ant mielių ir pasiekė dar nematytas aukštumas. Naudodamiesi susidariusia padėtimi, daug kompanijos akcijų turintys svarbiausi „Modernos“ nariai jas pardavinėjo už dar neregėtas sumas, taip užsidirbdami milijonus.

Dėl tokių veiksmų „Moderna“ jau sulaukė kritikos bei specialistų raginimų tirti jos veiklą. Dar vasarą Kyle Herrig rašė:[13]

Šis netinkamas elgesys buvo ypač šiurkštus, nes buvo susijęs ne tik su finansiniu sukčiavimu ir manipuliavimu finansų rinkomis, bet ir dėl to, kad išnaudojo plačiai paplitusią baimę dėl vykstančios COVID-19 pandemijos. Aš labai raginu SEC ištirti šiuos klausimus.

Žinoma, „Moderna“ suskubo neigti tokius griežtus kaltinimus. Anot kompanijos, tai buvo iš anksto suplanuotas akcijų pardavimas. Visgi, toks pasiteisinimas specialisto neįtikino ir jis laikėsi savo nuomonės, kad kompanijos valdininkai galimai pasinaudojo pandemijos baime, kad pakeltų „Modernos“ vertę ir užsidirbtų dideles pinigų sumas pardavinėdami akcijas.

Ir „CBS News“ nebuvo vieninteliai, kurie per pastaruosius mėnesius rašė apie šią problemą. „NPR“ taip pat atkreipė dėmesį į milijoninius akcijų pardavimus.[14] Jie netgi pastebėjo, kad „Modernos“ kompanijos akcijų turėtojai redagavo ar priėmė savo iš anksto suplanuotus planus prieš pat pasirodant svarbiausiems pranešimams apie kompanijoje kuriamą vakciną. Tai, anot „NPR“, kelia klausimų ar jie nepasinaudojo neoficialia informacija prieš susiplanuodami akcijų prekybą.

Ar ši jauna, dar jokių tinkamų vaistų nepasiūliusi kompanija yra pakankamai patikima, kad sukurtų saugią COVID-19 vakciną  – neaišku. Tačiau akivaizdu, jog pandemija puikiai pasitarnavo „Modernos“ akcininkams, kurie net ir neturėdami jokių savo veiklos pavyzdžių jau spėjo išlošti milijonus.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e