Bidenas pratęsė COVID-19 vakcinų gamintojų apsaugą: teisinių pasekmių nebus iki 2029 metų

Firmus Medicus -

JAV prezidentas nusprendė apsaugoti vakcinų gamintojus nuo žalos atlyginimo

COVID-19COVID-19 vakcinų kūrėjai bus apsaugoti nuo teisinių pasekmių dar kelis metus. Mathurin Napoly/Unsplash nuotrauka

JAV prezidentas Joe'as Bidenas priėmė sprendimą pratęsti COVID-19 vakcinų gamintojų teisinę apsaugą, suteiktą pagal Visuomenės parengties ir ekstremalių situacijų pasirengimo aktą (PREP Act). Tai reiškia, kad tokios farmacijos bendrovės kaip „Pfizer“ ir „Moderna“ bus apsaugotos nuo teisinių ieškinių dėl galimų vakcinų sukeltų šalutinių poveikių ar net mirčių iki pat 2029 metų[1].

Šis sprendimas sulaukė tiek palaikymo, tiek kritikos. Vieni argumentuoja, kad tai būtina norint išlaikyti vakcinų tiekimo stabilumą ir užtikrinti visuomenės sveikatos apsaugą. Kiti, ypač susidūrę su vakcinų šalutiniu poveikiu, teigia, kad ši apsauga nesąžiningai atima iš nukentėjusiųjų galimybę reikalauti kompensacijų ir atsakomybės už galimus sveikatos sutrikimus.

PREP aktas buvo priimtas dar 2005 metais, siekiant apsaugoti visuomenės sveikatos sektorių nuo teisinių pasekmių ekstremalių situacijų metu. Tai reiškia, kad asmenys ar įmonės, kurios gamina ar platina sveikatos apsaugos priemones – tokius produktus kaip vakcinos, antivirusiniai vaistai ar gydymo metodai – negali būti paduodami į teismą už galimus nepageidaujamus jų produktų padarinius.

COVID-19 pandemijos pradžioje, 2020-aisiais, tuometinis JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas (HHS) aktyvavo šį aktą, siekdamas paspartinti naujų vakcinų kūrimą ir apsaugoti farmacijos bendroves nuo teisinių ginčų. Toks žingsnis buvo laikomas būtinu, nes farmacijos pramonė galėjo atsisakyti skubiai kurti vakcinas, jei būtų kilusi grėsmė didžiulėms teisinėms išlaidoms ir potencialiems ieškiniams.

Dėl to šis aktas užtikrino apsaugą trims pagrindinėms grupėms[2]:

  • Farmacijos įmonėms, gaminančioms vakcinas („Pfizer“, „Moderna“, „Novavax“ ir kt.).
  • Sveikatos priežiūros specialistams, įskaitant gydytojus, slaugytojus ir vaistininkus.
  • Ligoninėms bei kitoms sveikatos priežiūros įstaigoms, skiepijančioms žmones nuo COVID-19.

Bideno administracija aiškina, kad artimiausiais metais COVID-19 ir vėl gali tapti nekontroliuojamu virusu

Nepaisant to, kad dabartiniai COVID-19 atvejų ir hospitalizacijų rodikliai yra vieni žemiausių nuo pandemijos pradžios, Bideno administracija vis tiek pratęsė apsaugą vakcinų gamintojams. HHS atstovai šį sprendimą aiškina „patikima grėsme“, kad COVID-19 per ateinančius ketverius metus gali vėl išplisti ir tapti nebekontroliuojama.

Oficialūs valdžios atstovai tvirtina, kad norint užtikrinti vakcinų tiekimo ir skiepijimo tęstinumą, būtina apsaugoti farmacijos bendroves nuo teisinių grėsmių. HHS savo poziciją argumentuoja šia išvada:

„Mes nustatėme, kad COVID-19 ateityje gali ir vėl tapti tokia ekstremalia situacija, todėl keičiame šį aktą, kad būtume pasirengę ir galėtume sušvelninti galimą riziką.“

Tačiau kritikai pabrėžia, kad tokie veiksmai gali sukelti dar didesnį nepasitikėjimą vakcinomis ir farmacijos pramone. Būsimos Donaldo Trumpo administracijos atstovai, įskaitant naująjį HHS vadovą Robertą F. Kennedį Jaunesnįjį, garsėjantį savo skeptišku požiūriu į vakcinas, pareiškė, kad šis sprendimas turės būti peržiūrėtas.

Nukentėjusieji nuo vakcinų šalutinio poveikio lieka be kompensacijų

COVID-19 vakcinosCOVID-19 vakcinų gamintojai ir toliau išvengs teismų. Evergreens & Dandelions/Unsplash nuotrauka

Vienas iš didžiausių klausimų, kylantis po šio sprendimo, yra galimybė nukentėjusiems asmenims gauti kompensacijas už patirtus sveikatos sutrikimus. Nors PREP aktas apsaugo vakcinų gamintojus nuo ieškinių, teoriškai egzistuoja galimybė kreiptis į specialią JAV Sužalojimų kompensavimo programą (CICP).

Tačiau ši programa turi rimtų apribojimų. Skirtingai nei Vakcinų sužalojimų kompensavimo programa (VICP), kuri taikoma kitoms vakcinoms, CICP neturi nuolatinio biudžeto ir labai retai priteisia dideles išmokas. Be to, norint gauti kompensaciją, būtina įrodyti, kad vakcina tiesiogiai sukėlė sveikatos problemą – tai dažnai yra beveik neįmanoma.

Iki šiol HHS buvo pateikta daugiau nei 13 000 pretenzijų dėl COVID-19 vakcinų sukeltų šalutinių poveikių, tačiau net 10 000 jų vis dar laukia peržiūros. Kritikai teigia, kad ši sistema pernelyg sudėtinga ir nukentėjusiesiems beveik neįmanoma gauti kompensacijų.

Esminis klausimas: ar COVID-19 vakcinos yra saugios?

Nuo pat jų atsiradimo COVID-19 vakcinos buvo apibūdinamos kaip „saugios ir veiksmingos“, tačiau laikui bėgant vis daugiau atvejų parodė, kad jos gali sukelti tam tikrus rimtus šalutinius poveikius. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) teigia, kad sunkios alerginės reakcijos pasitaiko maždaug vienam iš 200 000 pasiskiepijusių žmonių.

Be to, buvo užfiksuota:

  • Miokarditas ir perikarditas (širdies raumens uždegimas), dažniausiai pasireiškiantis jauniems vyrams po mRNA vakcinų.
  • Posturalinis ortostatinės tachikardijos sindromas (POTS) – reta būklė, kuri paveikia širdies ritmą.

Vienas iš žinomų atvejų – Karoline Stancik, 24-erių Nacionalinės gvardijos narė, kuri po vakcinos patyrė tris nedidelius širdies priepuolius ir dabar gyvena su širdies ritmo reguliatoriumi.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e