Kasdien vartojant citrusinius vaisius galima sumažinti depresijos riziką

Firmus Medicus -

Citrusiniai vaisiai – ne tik vitamino C šaltinis

Citrusiniai vaisiaiCitrusiniai vaisiai yra labai naudingi žmogui. Ben Ashby/Unsplash nuotrauka

Reguliarus citrusinių vaisių vartojimas gali padėti reikšmingai sumažinti depresijos ir kitų psichologinių sutrikimų riziką. Nors daugelis citrusinius vaisius vertina pirmiausia dėl didelio vitamino C kiekio, jie taip pat pasižymi kitais sveikatai naudingais poveikiais, tarp kurių – teigiamas poveikis psichinei savijautai.

Citrusinių vaisių vartojimas gali netiesiogiai pagerinti nuotaiką, skatindamas naudingų žarnyno bakterijų augimą, kurios yra svarbios geros nuotaikos neuromediatorių – serotonino ir dopamino – gamybai.

Apelsinai, citrinos, mandarinai ir greipfrutai yra vieni populiariausių ir lengviausiai prieinamų vaisių, kuriuos kasdien vartoti gali būti itin naudinga. Šie vaisiai yra plačiai naudojami kulinarijoje, nuo desertų ir marinavimo iki kasdienių gėrimų, tokių kaip arbata ar paprastas vanduo su citrina. Be abejo, mandarinai daugeliui žmonių asocijuojasi su Kalėdų laikotarpiu, o apelsinai jau tapę įprastu kasdienybės akcentu.

Naujausi moksliniai tyrimai išryškina, kad būtent citrusiniai vaisiai gali reikšmingai sumažinti depresijos riziką dėl jų gebėjimo skatinti žarnyno bakterijų, tiesiogiai susijusių su gera nuotaika, vystymąsi[1].

Citrusinių vaisių nauda depresijos mažinimu buvo įrodyta tyrimuose

CitrusaiJei norite sumažinti depresijos riziką, turėtumėte valgyti citrusinius vaisius. Jonathan Pielmayer/Unsplash nuotrauka

Neseniai atliktas Harvardo medicinos mokyklos ir Masačusetso ligoninės tyrimas parodė tiesioginį ryšį tarp citrusinių vaisių vartojimo ir sumažėjusios depresijos rizikos. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad žmonės, reguliariai valgantys citrusinius vaisius, turi net iki 23 proc. mažesnę tikimybę susirgti depresija.

Šį tyrimą atlikę mokslininkai išsiaiškino, kad citrusiniuose vaisiuose esantys flavonoidai gali paskatinti specifinių, teigiamai psichikos sveikatą veikiančių žarnyno bakterijų augimą. Šios bakterijos, skatindamos neurotransmiterių, tokių kaip serotoninas ir dopaminas, gamybą, daro tiesioginę įtaką žmogaus emocinei ir psichinei būklei.

Mokslininkų teigimu, citrusiniai vaisiai veikia kaip natūralūs psichikos sveikatos stiprintojai per žarnyno mikrobiomą, kuris vis labiau suprantamas kaip itin svarbus emocinės būklės reguliavimo veiksnys.

Svarbu pažymėti, kad tyrime išskirti tik citrusiniai vaisiai, neįtraukiant kitų dažnai vartojamų vaisių, tokių kaip obuoliai ar bananai. Tai rodo specifinį citrusinių vaisių vaidmenį palaikant emocinę gerovę.

Tyrimo autoriai pabrėžė, jog reguliariai vartojant citrusinius vaisius, gali būti aktyviai skatinamas serotonino ir dopamino išsiskyrimas, kurie yra pagrindiniai smegenų neurotransmiteriai, padedantys reguliuoti emocijas ir sumažinti depresijos tikimybę.

„Šie rezultatai pabrėžia mitybos svarbą depresijos prevencijai ir paaiškina, kaip žarnyno mikrobiomas padeda reguliuoti psichinę gerovę“, – pažymėjo tyrėjai[2].

Depresijos prevencija gali apimti ir kitus maisto produktus

CitrinosĮvairūs citrusiniai vaisiai gali teigiamai veikti organizmą. Irina/Unsplash nuotrauka

Nors citrusiniai vaisiai išsiskiria savo specifiniu poveikiu psichinei sveikatai, mokslininkai taip pat rekomenduoja į mitybą įtraukti ir kitus žarnynui naudingus produktus, kurie gali padėti palaikyti tinkamą neuromediatorių balansą ir mažinti depresijos riziką. Be citrusinių vaisių, svarbūs yra vaisiai, daržovės ir neskaldyti grūdai, kurie stiprina žarnyno mikroflorą ir mažina uždegiminius procesus organizme. Taip pat patartina vartoti fermentuotus produktus, tokius kaip jogurtas, kefyras ar rauginti kopūstai, kadangi jie turi probiotikų, gerinančių žarnyno bakterijų balansą.

Be to, rekomenduojama vartoti ir žaliuosius lapinius augalus, neskaldytus grūdus, uogas, nes jie padeda palaikyti organizmo pusiausvyrą, mažina stresą ir palaiko neurotransmiterių gamybą. Kartu šie maisto produktai padeda užtikrinti, kad žarnynas veiktų efektyviai ir palaikytų stabilų emocinį foną.

Tyrimų duomenys aiškiai rodo, kad tinkamai parinkta ir subalansuota mityba gali turėti reikšmingą teigiamą poveikį psichinei būsenai ir padėti sumažinti depresijos ar kitų nuotaikos sutrikimų atsiradimo tikimybę.

Šis atradimas turi didžiulį potencialą, nes depresija yra viena dažniausių psichologinių problemų, paveikiančių milijonus žmonių visame pasaulyje. Mokslininkai pabrėžia, kad paprasti ir lengvai prieinami produktai gali būti veiksmingi siekiant sumažinti šių sutrikimų riziką[3]. Pagrindinis tyrimo tyrėjas Dr. Raaj Mehta išreiškė viltį, kad ateityje citrusiniai vaisiai galėtų tapti svarbia integruotos depresijos gydymo ir prevencijos dalimi. Jis pabrėžė, kad citrusinių vaisių naudojimas galėtų būti plačiau tiriamas, siekiant įvertinti jų efektyvumą ne tik prevencijoje, bet ir kaip papildomos priemonės jau sergant depresija, ypač dėl minimalios šalutinio poveikio rizikos.

Apibendrinant, naujausi tyrimai leidžia aiškiai suprasti, kad mityba yra esminis veiksnys, tiesiogiai susijęs su psichine gerove. Citrusinių vaisių, kaip apelsinų, mandarinų, greipfrutų ir citrinų, kasdienis vartojimas gali tapti paprastu, bet veiksmingu būdu sumažinti depresijos riziką, palaikant tinkamą žarnyno veiklą ir stimuliuojant neurotransmiterių gamybą. Taigi, posakis apie apelsiną per dieną kaip psichikos sveikatos apsaugą turi rimtą mokslinį pagrindimą ir galėtų tapti naudingos kasdienės rutinos dalimi daugeliui žmonių.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e