Skaitmeninės tatuiruotės: kas tai ir kokius duomenis jos pateikia?
Skaitmeninės tatuiruotės: revoliucija ant žmogaus odos ar perteklinė naujovė?
Skaitmeninė tatuiruotė gali rinkti visą svarbiausią informaciją. Gilles Lambert/Unsplash nuotrauka
Technologijos ir sveikatos priežiūros susijungimas tampa vis akivaizdesnis. Naujausias šios integracijos žingsnis – skaitmeninės tatuiruotės. Jos ne tik puošia odą, bet ir atveria galimybes valdyti prietaisus, stebėti sveikatos rodiklius ir net iškviesti greitąją pagalbą. Tai technologija, kuri, atrodo, keis mūsų kasdienybę iš esmės.
Skaitmeninės tatuiruotės paverčia odą interaktyviu paviršiumi, kuris gali fiksuoti gyvybiškai svarbius sveikatos rodiklius ir perduoti duomenis tiesiogiai į išmaniuosius įrenginius.
Tokiu būdu vartotojai gali realiuoju laiku stebėti savo sveikatą ir, esant poreikiui, gauti įspėjimus apie galimus sveikatos sutrikimus. Tai tik viena iš galimų jų funkcijų, tačiau ši technologija siūlo ir daugiau galimybių.
Kas yra skaitmeninės tatuiruotės ir kaip jos veikia?
Skaitmeninės tatuiruotės – tai ploni, lankstūs elektroniniai įrenginiai, kurie gali būti klijuojami tiesiog ant odos. Šios tatuiruotės veikia kaip jutikliai, fiksuojantys įvairius sveikatos rodiklius ir perduodantys duomenis į išmaniuosius prietaisus. Technologija remiasi lanksčios elektronikos, 3D spausdinimo ir inovatyvių medžiagų, tokių kaip grafenas, naudojimu.
Skirtingai nuo tradicinių dėvimų prietaisų, skaitmeninės tatuiruotės yra itin lengvos, nepastebimos ir patogios dėvėti. Jos gali būti klijuojamos kaip laikinieji lipdukai, tačiau suteikia funkcionalumą, prilygstantį moderniausiems išmaniesiems laikrodžiams. Tatuiruotės struktūra leidžia joms prisitaikyti prie kūno judesių ir užtikrina, kad jos netrukdytų kasdienei veiklai.
Iki šiol realiuoju būdu sveikatą buvo įprasta sekti išmaniojo laikrodžio pagalba. Anastasiya Badun/Unsplash nuotrauka
Skaitmeninės tatuiruotės veikia kaip dėvimi jutikliai, galintys stebėti širdies ritmą, temperatūrą, prakaito sudėtį, raumenų judesius ir net smegenų veiklą. Dėl plonos ir lanksčios struktūros jos lengvai priglunda prie odos, nesukeldamos diskomforto. Duomenys realiuoju laiku perduodami į išmanųjį telefoną ar kitą prijungtą įrenginį.
Tatuiruotės fiksuoja signalus iš odos paviršiaus, o naudojant specialius algoritmus, duomenys analizuojami ir paverčiami naudinga informacija. Taip vartotojai gali sekti ne tik dabartinę savo sveikatos būklę, bet ir numatyti galimus sveikatos sutrikimus. Tai leidžia laiku imtis prevencinių veiksmų.
Skaitmeninių tatuiruočių pritaikymo galimybės yra labai plačios
Skaitmeninės tatuiruotės turi daugybę pritaikymo galimybių sveikatos priežiūros, tapatybės patvirtinimo ir prietaisų valdymo srityse.
Pavyzdžiui, sveikatos srityje tatuiruotės gali stebėti širdies ritmą, hidratacijos lygį, gliukozės kiekį kraujyje ir net smegenų veiklą. Šie duomenys padeda laiku aptikti širdies aritmijas, miego sutrikimus ar net perspėti apie insulto riziką. Kalifornijos universiteto San Diege sukurta tatuiruotė matuoja gliukozės kiekį iš odos tarpląstelinio skysčio, o Pensilvanijos mokslininkai sukūrė prietaisą, kuris matuoja gliukozę prakaite.
Kitas pritaikymo aspektas – diagnostika ir prevencija. Jei sveikatos rodikliai nukrypsta nuo normos, sistema automatiškai įspėja vartotoją[1] ir gali net iškviesti greitąją pagalbą. Tai ypač aktualu žmonėms, turintiems didelę insulto ar širdies smūgio riziką.
Be to, skaitmeninės tatuiruotės gali būti naudojamos kaip alternatyva slaptažodžiams ir raktams. Pavyzdžiui, 2014 m. „Motorola“ pristatė skaitmeninę tatuiruotę, leidžiančią atrakinti „Moto X“ telefoną. Tai reiškia, kad ateityje skaitmeninės tatuiruotės gali būti naudojamos autentifikavimui banko sąskaitose, automobiliuose ar net viešosiose erdvėse.
Skaitmeninės tatuiruotės gali padėti realiuoju laiku sekti sveikatos būklę. Brian Kostiuk/Unsplash nuotrauka
Naujoji technologija kelia etnines ir saugumo problemas
Nepaisant visų privalumų, skaitmeninės tatuiruotės kelia ir etinius klausimus. Pagrindinė problema – duomenų privatumas. Tatuiruotės renka jautrią informaciją apie sveikatą, todėl būtina užtikrinti, kad šie duomenys būtų tinkamai apsaugoti. Belaidis duomenų perdavimas gali tapti kibernetinių nusikaltėlių taikiniu, todėl saugumo klausimai išlieka aktualūs.
Taip pat kyla diskusijos, ar skaitmeninių tatuiruočių masinis naudojimas nesukels kontrolės ir stebėjimo grėsmių. Kritikai baiminasi, kad vyriausybės ar korporacijos galėtų naudoti šias technologijas žmonių stebėsenai.
Kol skaitmeninės tatuiruotės dar tobulinamos, kai kurie žmonės jau pasirinko kitą technologiją – mikroschemas po oda. Nyderlandų gyventojas Patrickas Paumenas 2019 m. įsidėjo po oda mikroschemą, leidžiančią atlikti bekontakčius mokėjimus[2]. Britų ir Lenkijos įmonė „Walletmor“ tapo pirmąja, pardavusia mikroschemas, veikiančias NFC technologija.
Toks metodas turi ir privalumų, ir trūkumų. Nors mikroschemos leidžia patogiai valdyti mokėjimus, atsiranda klausimų dėl asmeninės informacijos saugumo ir sekimo galimybės.
- ^ Dr. B. Mesko. Digital Tattoos Make Healthcare More Invisible. The Medical Futurist.
- ^ K. Latham. The microchip implants that let you pay with your hand. BBC.