Moliūgai – tikras lobis žmogaus organizmui

Firmus Medicus -

Moliūgai siejami su vėžio rizikos mažėjimu ir stipresniu imunitetu

MoliūgaiMoliūgai yra naudingi žmogaus organizmui. Karalinos S/Unsplash nuotrauka

Atėjus rudeniui daugelis užsimano šiltų sriubų ar gėrimų, o neretai tokie skanėstai būna gaminami naudojant moliūgus. Iš tiesų, moliūgai tinkami kone visur: sriuboms, salotoms, pyragams, duonoms, moliūginei kavai ir t.t., tačiau dalis žmonių vis dar nežino, kokie jie naudingi. Moliūgai laikomi nenuginčijamu žmogaus sveikatos puoselėtoju, kurį verta įtraukti į savo mitybą[1].

Moliūgai praturtinti vitaminais, mineralais ir antioksidantais. Dėl savo plataus panaudojimo ir fakto, jog yra naudingos visos moliūgo dalys, šis maisto produktas yra labai mėgiamas maisto atliekų kiekį norinčių sumažinti asmenų tarpe[2]. Juk galima valgyti ne tik moliūgo minkštimą, bet ir sėklas bei odą! Be to, moliūgus myli ir tie, kas nemėgsta ilgo terliojimosi virtuvėje, nes jį galima valgyti neapdorotą, kaip konservuotą tyrę.

Moliūgo nauda yra išties plati, nes jis:

  • Gali sumažinti vėžinių susirgimų riziką. Siekiant sumažinti vėžio riziką rekomenduojama vartoti daug antioksidantų turintį maistą, tad tam puikiai tinka moliūgai. Kai kurie moksliniai tyrimai parodė, jog moliūgai padeda stabdyti prostatos vėžio vystymąsi. Be to, mokslininkai nustatė, jog moliūgų sėklų valgymas sumažina plaučių, krūties ir tiesiosios žarnos riziką.
  • Palaiko imunitetą. Moliūgas yra natūralus daugelio imuninės sistemos sveikatą palaikančių maistinių medžiagų šaltinis, o tarp jų ir vitamino C, seleno bei cinko. Be to, tinkama hidratacija irgi turi įtakos imunitetui, o moliūgą sudaro net apie 90 proc. vandens.
  • Palaiko žarnyno sveikatą. Skaidulos yra pagrindinė maistinė medžiaga, kuri padeda palaikyti žarnyno sveikatą ir reguliarų tuštinimąsi. Be to, kai kurie tyrimai parodė, kad moliūgų žievėje yra alkoholyje netirpių polisacharidų, o jie mažina tulžies rūgštį.
  • Padeda reguliuoti svorį. Kai vietoj nesveiko, itin riebaus, daug kalorijų turinčio maisto pasirenkama valgyti daržoves, neabejotinai suvartojama mažiau kalorijų. Be to, moliūge esančios skaidulos padeda ilgiau išlaikyti sotumo jausmą.
  • Padeda tausoti akis. Moliūguose yra vitamino A ir karotinoidų, kurių vartojimas mažina geltonosios dėmės degeneracijos išsivystymo riziką.
  • Padeda reguliuoti kraujospūdį. Moliūgas yra natūralus daugelio maistinių medžiagų, įskaitant kalcį, magnį bei kalį šaltinis. Magnis yra žinomas kaip puiki medžiaga, reguliuojantį kraujospūdį, todėl moliūgai labai naudingi turint bėdų su kraujospūdžiu.

Patiekalai su moliūgais – labai įvairūs, tačiau svarbu nepersivalgyti

Moliūgų sėklosNaudingas ne tik pats moliūgas, bet ir jo sėklos. Nicko Collinso/Unsplash nuotrauka

Moliūgas yra labai maistingas ir universalus augalas, turintis daugybę sveikatai naudingų savybių. Jį labai lengva įtraukti į savo mitybą, nes moliūgą galima panaudoti įvairiuose receptuose ir įvairiais būdais. Tad galiausiai net ir išrankiausi žmonės ras, kaip vartoti tokį augalą:

  • Moliūgų sėklos. Galite jas valgyti vos tik prapjaunate moliūgą, arba jas pirmiausia paskrudinti, kad sukurtumėte traškų bei sveiką užkandį.
  • Kepti moliūgai. Užtenka supjaustyti moliūgą griežinėliais, apibarstyti druska, apšlakstyti alyvuogių aliejumi ir iškepti orkaitėje, kad pagamintumėte skanų patiekalą.
  • Moliūgų sriuba. Pasigaminkite sultinį, o tuomet jame išvirkite moliūgo gabalėlius, paskanindami pasirinktais prieskoniais.
  • Moliūgų kokteilis. Tiesiog sumaišykite moliūgų tyrę su mėgstamais vaisiais, įpilkite šiek tiek jogurto ir cinamono, o tada ragaukite sveiką ir skanų kokteilį.
  • Moliūgų tyrė. Ji puikiai tiks daugybei skirtingų saldžių ir sūrių patiekalų, įskaitant pyragus, troškinius, blynus bei sriubas.

Tačiau skanaujant moliūgus svarbu jausti saiką. Deja, persivalgius moliūgų gali atsirasti pilvo pūtimas, skrandžio spazmai, dujos ar net pasireikšti alerginė reakcija[3]. Tiesa, pastaroji išryškėja tik retais atvejais ir tik tiems, kurie yra alergiški moliūgams.

Moliūgų naudaMoliūgą reikėtų įtraukti į savo mitybą, nes jis labai naudingas organizmui. Marko Duffelo/Unsplash nuotrauka

Sveiki produktai nebūtinai reiškia ištuštėjusią piniginę

Daug antioksidantų, skaidulų, riebiųjų rūgščių ar kitų skirtingų junginių turintis maistas laikomas ypač naudingu žmogaus sveikatai.[4]. O jaučiantis gerai drauge automatiškai pakyla nuotaika, darbingumas ir kiti žmogaus gyvenimo kokybės rodikliai. Tiesa, daugelio supermaisto produktų kaina yra gan didelė, todėl žmonės dažnai net nebando rinktis ypač naudingus maisto produktus. Tačiau iš tiesų yra daugybė produktų, kurie neskaudina piniginės:

  • Ankštinės daržovės. Pupelės, žirniai, lęšiai ir kiti ankštiniai augalai yra praturtinti augalinės kilmės baltymais bei tokiomis pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis kaip magnis, kalis ir cinkas. Verta paminėti, kad avinžirnių vartojimas siejamas su mažesne širdies ir kraujagyslių ligų, antrojo tipo diabeto ir kai kurių vėžinių susirgimų rizika.
  • Morkos. Jos palaiko akių, širdies bei smegenų sveikatą ir yra nebrangios. Be to, morkas galima naudoti įvairiais būdais, įskaitant kramsnoti jas žalias ar dedant į sriubas, troškinius ar pyragus.
  • Slyvos. Kadangi džiovintos slyvos pasižymi gan ilgu galiojimo laiku, jos ne tik leidžia mėgautis supermaistu, bet ir mažina maisto švaistymo tikimybę.
  • Makaronai. Nors daugeliui makaronai atrodo visiškai nenaudingas produktas, tačiau viename puodelyje yra net 8 g baltymų. Makaronai gaminami iš praturtintų kietųjų manų kruopų miltų ir vandens. Jie yra rafinuotų angliavandenių šaltinis, dėl savo baltyminės struktūros virškinamas lėčiau ir sukelia mažesnę gliukozės reakciją kraujyje nei bulvės, ryžiai ar balta duona.
  • Grybai. Jei mėgstate grybauti, tuomet neišleisite nė cento, kai patys nukeliausite į mišką ir prisirinksite grybų. Juk grybai yra puikus vitaminų šaltinis. Juose yra seleno ir niacino, o veikiant UV spinduliams, jie tampa net ir vitamino D šaltiniu.

Taigi, jei išties norite pagerinti savo mitybą, nebūtina išleisti kur kas didesnių sumų. Svarbiausia rinktis sveikesnius, bet nebūtinai daug brangesnius maisto produktus.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e