Spermos bankuose – didžiulis nevakcinuotų vyrų mėginių populiarumas

Firmus Medicus -

Neskiepytų vyrų sperma parduodama už tūkstančius dolerių

Spermos bankasNevakcinuotų vyrų sperma tampa vis paklausesnė. Deono Blacko/Unsplash nuotrauka

Kai visą pasaulį sukaustė koronaviruso pandemija, žmonių kasdienybė smarkiai pasikeitė. Kai kurie reiškiniai buvo trumpalaikiai, o kitų pasekmes matome iki šių dienų. Viena iš tokių sferų – šeimos planavimas.

Daugelis atidėjo šeimos pagausėjimo planus dėl finansinio neužtikrintumo, nerimo, kada baigsis COVID-19 pandemija ar tiesiog abejonių dėl abiejų partnerių ir būsimo kūdikio sveikatos. Dabar, nors pandemija jau atrodo nukeliavusi į užmarštį, visuotinis skiepijimas nuo COVID-19 vis dar atsiliepia šeimos planavimui. Nors poros, kurios negali susilaukti atžalų natūraliu būdu, vis dar kreipiasi į vaisingumo klinikas bei spermos bankus, yra pastebima įdomi tendencija. Vis didesnis kiekis žmonių prašo nevakcinuotų nuo COVID-19 vyrų spermos mėginių.

Apie tokią išaugusią neskiepytų vyrų spermos paklausą kalba Džonatanas Deividas Rinaldi. Jis buvo ilgametis spermos donoras feisbuko grupėje „Spermos donorystė JAV“. Tai yra pati didžiausia spermos donorystės grupė visoje Amerikoje. Tiesa, dabar Dž. D. Rinaldi jau nepriklauso šiai grupei, tačiau tendencijos vis dar išlieka panašios.

Vyras teigia, jog dar 2021 m., per patį koronaviruso pandemijos piką, jis pastebėjo, kad išaugo neskiepytų donorų spermos paklausa. Tuo veikiausiai nereikia stebėtis, nes daug žmonių nerimavo dėl greitai sukurtų naujoviškų vakcinų. Jie bijojo, kaip skiepas gali atsiliepti spermos kokybei bei vaisiui, todėl mieliau rinkose neskiepytų donorų mėginius.

O pastebėjęs vis labiau augančią paklausą, Dž. D. Rinaldi atsiskyrė nuo grupės „Spermos donorystė JAV“ ir įkūrė savo donorystės grupę, kuri skirta išimtinai tik prieš COVID-19 skiepus pasisakančiam judėjimui ir nepasiskiepijusiems donorams[1]. Vyras turi tvirtą nuomonę apie vakcinaciją ir nebijo to išsakyti viešai:

„Aš nepasitikiu mūsų vyriausybe, didžiąja farmacija, nepasitikiu jais, ir man nereikia švirkštis dalykų, kurių sudėties nežinau. Kai susilaukiau pirmojo vaiko, pradėjau skaityti informacinius lapelius ir sudedamąsias dalis. O kai mokykloje ėmė sakyti, kad mano sūnus privalo juos turėti…Supratau, kad man tikrai nepatinka, kai valdžia man nurodinėja, ką daryti, todėl tai privertė mane susimąstyti ir elgtis priešingai.“

Iš tiesų Dž. D. Rinaldi organizmas yra švarus ne tik nuo COVID-19 vakcinų. Jis taip pat nėra pasiskiepijęs nuo gripo ar kitų ligų ir paskutinį sykį yra patyręs adatos dūrį tik būdamas kūdikiu. Dž. D. Rinaldi pabrėžia, jog iki dabar yra visiškai sveikas, nors yra nevakcinuotas..

Būtent dėl savo požiūrio bei patirčių jis galiausiai ėmė galvoti apie kitokią spermos donorystės propagavimo metodiką. Tiesa, tokia išskirtinė donorystė atsieina gan nemažus pinigus. Prieš COVID-19 vakcinas nusistačiusių asmenų feisbuko grupėje nevakcinuoto donoro spermos mėginis kainuoja net 3500 dolerių[2].

Tarp specialistų kyla diskusijos dėl skiepų poveikio vyrų vaisingumui

Tiesa, kalbant iš mokslinės pusės, gydytojų bendruomenė kol kas nesutaria dėl vieningos nuomonės, ar COVID-19 vakcinos galėjo turėti įtakos vaisingumui. Pavyzdžiui, medikė, akušerijos ir ginekologijos katedros vedėja Lanny Wilson iš Avalono universiteto medicinos mokyklos Jangstaune, Ohajo valstijoje, teigia, jog esą nėra įrodymų, kad COVID-19 vakcina turi neigiamos įtakos vyrų ar moterų vaisingumui. Jos teigimu, vakcinos tikrai nesukelia nevaisingumo:

 „Nėra absoliučiai jokios priežasties nerimauti dėl vaisingumo, kai skiepijama COVID-19 vakcina.“

Tačiau jau yra tyrimų, kurie prieštarauja tokiam kategoriškumui. Štai Vokietijos Federalinis gyventojų tyrimų institutas padarė išvadą, jog „yra stiprus ryšys tarp skiepijimo programų pradžios ir vaisingumo sumažėjimo“. Vokietijos Federalinis gyventojų tyrimų institutas teigia:

„Prasidėjus COVID-19 pandemijai, kelios šalys susidūrė su trumpalaikiu gimstamumo sumažėjimu 2020 ir 2021 m., tačiau Skandinavijos ir kitose vokiškai kalbančiose šalyse šis reiškinys nepasireiškė. Vis dėlto, naujesni gimstamumo statistiniai duomenys rodo staigų gimstamumo mažėjimą jau po pandemijos, 2022 m.“

Šiame ekspertų tyrime teigiama, kad skiepų programų įgyvendinimas Vokietijoje ir Švedijoje sutampa su gimstamumo lygio pokyčiu: 2021-2022 m. Vokietijoje suminis gimstamumo rodiklis (TFR) sumažėjo 14 proc., o Švedijoje – 10 proc. Be to, tyrime nurodyta, kad gimstamumo sumažėjimas buvo susijęs ne su pandemijos politika ar pačiu koronavirusu, bet su skiepais[3].

VakcinacijaDėl vakcinacijos įtakos žmogaus organizmui kyla įvairių diskusijų. Mufido Majnuno/Unsplash nuotrauka

Nutekintas vidinis ligoninės elektroninis laiškas iš Kalifornijos taip pat atskleidė didelį nerimą keliančią informaciją. Laiške teigiama, jog COVID-19 vakcinacijos kampanijos metu gerokai padaugėjo negyvų gimusių kūdikių skaičius. Negyvų naujagimių skaičius nuo 5,74 1000-iui gimimų 2020 m., padidėjo iki 29,3 gimimų 2021 m. ir 2022 m. O tai reiškia, jog šis skaičius padidėjo daugiau nei keturis kartus[4].

Izraelio mokslininkai neseniai taip pat skelbė tyrimą, kuriame daroma išvada, jog praėjus keliems mėnesiams po antrosios „Pfizer/BioNTech“ COVID-19 vakcinos dozės, 37 Izraelio spermos donorų spermatozoidų skaičius laikinai sumažėjo apie 15 proc[5]. Nors kalbama tik apie laikinus pokyčius, tai vis tiek kelia rimtų klausimų apie vakcinų poveikį žmogaus organizmą.

Minėto tyrimo metu buvo tiriami keturi standartiniai spermos kokybės rodikliai. Iš viso buvo ištirti 37 registruoti spermos donorai, kurių vidutinis amžius 26 metai. Mėginiai buvo paimti trijose Izraelio vaisingumo klinikose ir keturiuose laiko momentuose: prieš skiepijimą, praėjus maždaug mėnesiui (15-45 dienoms) po antrosios vakcinos dozės gavimo, praėjus maždaug trims mėnesiams (75-125 dienoms) po vakcinacijos ir galiausiai praėjus maždaug šešiems mėnesiams (145 dienoms ar vėliau).

Tiesa, patys tyrimo autoriai šį poveikį sieja su karščiavimu, įprastu šalutiniu vakcinos poveikiu. Jie pažymi, kad po 145 dienų spermatozoidų skaičius grįžo į prieš vakcinavimą buvusį lygį.

Klausimų kyla ir dėl kraujo kokybės

Verta paminėti, jog nerimaujama ne tik dėl vakcinuotų spermos donorų mėginių kokybės. Panašūs klausimai kyla ir dėl kraujo donorų. Štai šveicarų natūropatas – alternatyvios medicinos šalininkas – George'as Della Pietra, manantis, kad mRNA vakcinos „užteršia“ kraują, šiuo metu siekia įkurti atskirą kraujo banką, skirtą tik nevakcinuotiems donorams. Pasak vyro, „Safe Blood Donation“ organizacija suvienytų visus neskiepytus kraujo donorus ir leistų žmonėms gauti „švarų“ kraują.

Tiesa, tam, kad tokia organizacija būtų įkurta, trukdo kai kurios dabar galiojančios taisyklės. Pavyzdžiui, šiuo metu donorystei priimamas tiek skiepytų, tiek neskiepytų asmenų kraujas ir jis nėra kažkaip identifikuojamas ar išskirimas. Visi donorai yra tiriami tik dėl kelių ligų: hepatito B, hepatito C, ŽIV-1 ir ŽIV-2, HTLV-I ir HTLV-II, sifilio, Vakarų Nilo viruso, taip pat kai kurių ligų, kurios yra aktualios pagal geografinę vietą.

Be to, kraujo centrai bei ligoninės, išskyrus mokslinius tyrimus, nesaugo duomenų apie donorų COVID-19 ligos atvejus bei skiepus, nes tiesiog nėra tokio reikalavimo. Donorai tiesiog privalo būti sveiki, nesirgti ligomis ir atsakyti į kelis klausimus. O patikrinti iš kur kraujas atkeliavo ir ar asmuo buvo skiepytas ar persirgo COVID-19, nėra įmanoma, nes tai draudžia ir etinės normos, ir donorų privatumo apsauga.

Retais atvejais yra praktikuojama ir tikslinė donorystė. Tačiau tai susiję su specifinėmis asmens sveikatos priežastimis, pavyzdžiui, reta kraujo grupė, sutampanti tik su vienu iš tėvų, ar kitais konkrečiais atvejais.

Bet natūropatas G. Della Pietra kol kas nenuleidžia rankų. Jis teigia, kad įkūrus „Safe Blood Donation“ tikslinės donorystės platformą, jos nariai galėtų mokėti pradinį 50 eurų įstojimo mokestį, o vėliau kasmet mokėtų po 20 eurų. Taip būtų užtikrinama, kad prireikus medicininių intervencijų, jie gaus „švaraus“ kraujo.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e