3 svarbios taisyklės, kurios padės paruošti odą žiemai

Firmus Medicus -

Nors daugelis žmonių žiemą susiduria su sudirgusia, sausa oda, to galima išvengti

Odos priežiūra žiemąŽiemą odai reikia ypatingos priežiūros. Joe’o Yateso/Unsplash nuotrauka

Žiemos laikotarpiu norisi džiaugtis sniego pusnimis ir jaukiomis, pūkuotomis antklodėmis. Tačiau daugelis neabejotinai susiduria su daugybe problemų, kurios ištinka būtent šaltuoju metų sezonu. Deja, labai dažnai tenka rūpintis ne tik užšalusiais automobilio langais ar slidžiais keliais, bet ir sunkiai su žiema susitvarkančiu kūnu. Kai kurie vargsta su dažnais peršalimais ar prastesne nuotaika, o kiti susiduria su itin erzinančia problema – juos kamuoja sudirgusi, sausa veido oda.

Vietoj švytinčios, puikiai sudrėkintos odos daugelis žmonių pastebi, jog šaltuoju sezonu jų veidas atrodo papilkėjęs, išsausėjęs, taip pat juntamas nemalonus tempimo jausmas. Taip nutinka todėl, jog oda reaguoja į nuolatinius kardinalius pokyčius – sausą bei šiltą orą viduje ir šaltą orą lauke. Kadangi žiemą sumažėja drėgmės kiekis ore, ji taip pat lengviau išgaruoja ir iš odos. O didžiuliai temperatūros ir drėgmės šuoliai, lyginant su lauke tvyrančia minusine temperatūra ir smarkiai prišildytomis patalpomis, kelia dar didesnį stresą odai, taip išbalansuodami natūralų odos riebalų reguliavimą.

Sertifikuota dermatologė ir Brauno universiteto Moso mikrografinės ir dermatologinės chirurgijos direktorė Tiffany J. Libby sako, kad, šiurkšti, sausa oda, dar vadinama kseroze, yra viena didžiausių odos priežiūros problemų, su kuriomis susiduria jos klientai, kai užklumpa žiemiški orai[1]:

„Mūsų oda yra dinamiškas organas, nuolat sąveikaujantis su išorine aplinka, todėl žiemą, kai oras yra šaltas ir sausas, aplinka gali pašalinti drėgmę iš odos, todėl ji jaučiasi sausa, niežtinti ir sudirgusi. Net patalpoje šildytuvai gali išdžiovinti aplinką, o tai gali dar labiau pabloginti situaciją.“

Tačiau faktas, jog su tokiomis problemomis susiduria daugybė žmonių ir jos išryškėja kiekvienais metais, visgi nereiškia, kad su tuo neįmanoma kovoti. Iš tiesų užtenka pasikliauti keliomis paprastomis taisyklėmis ir oda atrodys gražiai net ir pačiais šalčiausiais žiemos momentais.

3 svarbūs patarimai, kurie padės tinkamai pasirūpinti oda žiemą

Žiemos laikotarpiu ypač atkreipiame dėmesį į veido odą, nes ji yra plonesnė ir jautresnė nei likusios kūno vietos. Ji yra labiausiai veikiama šaltuoju sezonu ir būtent ant veido odos greičiausiai pasimato netinkama priežiūra. Tad jei norite dailaus, gyvybingo veido net ir šaltaisiais metų mėnesiais, turėtumėte nepamiršti kelių svarbių gudrybių[2].

Gerkite pakankamai skysčių. Tai ypač svarbi sąlygą ne tik vasarą, bet ir žiemą, nes skysčiai padeda papildyti odos drėgmės atsargas iš vidaus ir palaiko jautrų apsauginį sluoksnį. Rekomenduojama per dieną išgerti bet du litrus skysčių, o geriausia, jog tai būtų vanduo arba nesaldinta arbata.

Pasak specialistų, grožiui teigiamų savybių suteikia žaliosios arbatos rūšys, tokios kaip matcha, jazminas ir kombuča, taip pat baltoji arbata, kurioje ypač gausu B grupės vitaminų, antibakterinių ir antioksidacinių veikliųjų medžiagų. Rožių žiedlapių arbata suteikia papildomos drėgmės, o žolelių arbatos, tokios kaip ramunėlių ar šalavijų, turi ypač atpalaiduojantį poveikį.

Naudokite riebius produktus odai. Nepaisant to, jog galbūt šiltesniu sezonu džiaugiatės idealia oda, žiemą net ir jokių problemų neturinti oda gali tapti išbalansuota: šaltaisiais mėnesiais ji tampa sausa, šiurkšti ir pleiskanoja. Jei taip nutiko ir jums, tuomet laikas pereiti prie riebesnių kremų ir kremo pagrindo prausiklių. Prie senesniųjų priemonių grįšite tada, kai baigsis šaltasis sezonas ir odai nebereikės papildomo išskirtinio dėmesio.

Juk hialurono rūgštis žiemą negali taip gerai pasirūpinti oda kaip vasarą. Hialurono rūgštis padeda išsaugoti drėgmę odoje, tačiau ten, kur drėmės nėra dėl sauso oro, ten ji nieko negali sulaikyti. O kalbant apie prausiklius, rinkitės tokį, kuriame nėra sulfatų ir ftalatų, nes jie neretai naikina natūralius, odą papildančius aliejus. Be to, plaudami veidą naudokite šiltą, o ne karštą vandenį, nes karštas vanduo labiau dirgina ir sausina odą[3].

Panašiai yra ir su vandens pagrindo kremais. Nors šiltuoju sezonu galbūt naudojate tokius kremus ir jie puikiai tinka jūsų odai, tačiau atėjus šaltiems orams jie tinkamai neapsaugo odos. Tad rinkitės riebesnius kremus su keramidais ir natūraliais aliejais. Jie suteikia šilumos barjerą ir geba apsaugoti jautrią odą net ir pačiais šalčiausiais mėnesiais.

3 svarbios taisyklės, kurios padės paruošti odą žiemaiŽiemos laikotarpiu oda patiria papildomų iššūkių. Seemos Miah/Unsplash nuotrauka

Naudokite apsaugos nuo saulės priemones. Turbūt galvojate, jog žiemą nebėra prasmės saugotis saulės spindulių. Tačiau iš tiesų apsauga nuo saulės reikalinga ištisus metus. Juk žiemą odai gali pakenkti ne tik šaltis, bet ir UV spinduliai. Net jei saulė žiemą ne tokia šilta ir tik kartais žvilgčioja iš debesų, UV spinduliuotė vis tiek pasiekia odos paviršių. Nenaudojant apsauginių priemonių gali susidaryti raukšlės ir sumažėti paties organizmo apsauginė funkcija.

Medicinos mokslų daktarė ir sertifikuota dermatologė, dirbanti JAV Konektikuto valstijoje, Kim Nichols tikina:

„Labai svarbu kremą nuo saulės tepti ištisus metus, ne tik vasarą. Žiemos saulė kartu su sniego blizgesiu vis tiek gali pakenkti jūsų odai.“

Dr. Nichols rekomenduoja veidą, rankas ir visas atviras odos vietas tepti plataus spektro apsaugos nuo saulės kremu, kurio SPF yra ne mažesnis kaip 30. Tą reikėtų padaryti likus maždaug 30 minučių prieš išeinant į lauką. O būnant lauke ilgą laiką, kremą reikėtų užtepti pakartotinai, maždaug kas dvi valandas.

Šaltuoju metų sezonu būtina nepamiršti rūpintis visu kūnu

Tinkamai besirūpinant veidu reikėtų nepamiršti ir likusio kūno. Juk šalti žiemos mėnesiai lauke ir šiltas, sausas oras viduje neigiamai veikia visą odą.

Kadangi šaltuoju sezonu oda ir taip linkusi sausėti, reikėtų vengti maudynių itin karštame vandenyje. Geriausia rinktis šiltą dušą ar vonią. Taip yra todėl, jog karštas vanduo ypač sausina ir dirgina odą, tad tai gali sukelti papildomų problemų.

Be to, po kiekvienų maudynių svarbu naudoti riebesnius nei įprastas kremus ar aliejus, jog oda būtų pakankamai gerai sudrėkinta. Tokios priemonės ne tik praturtins odą reikiama drėgme, bet ir sukurs papildomą apsaugą.

O kad oda būtų kuo mažiau varginama ir dirginama, reikėtų rinktis natūralesnio audinio drabužius. Tai padės odai tinkamai kvėpuoti net ir po keliais rūbų sluoksniais.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e