Tinkama oro temperatūra miegamajame – raktas į gerą poilsį

Firmus Medicus -

Geriausia temperatūra poilsiui gali priklausyti nuo amžiaus

Kambario temperatūra ir miego kokybėMiego kokybė smarkiai susijusi su kambario temperatūra. Adam Kuylenstierna/Unsplash nuotrauka

Miego kokybė yra itin svarbi kiekvieno žmogaus sveikatai. Jau seniai daugybė mokslinių tyrimų įrodė, jog geras, pakankamas ir reguliarus miegas padeda palaikyti fizinę bei psichologinę sveikatą. O neseniai paskelbtame novatoriškame tyrime buvo atskleistas dar vienas aspektas – kambario temperatūros įtaka miego kokybei.

Naujame tyrime ypatingas dėmesys buvo skirtas vyresnio amžiaus žmonėms. Tad jame buvo rinkta daugybė duomenų apie vyresnių nei 65 metų senjorų, gyvenančių Bostono senjorų bendruomenės centruose, miegą. 50 senjorų buvo stebimi net 11 000 naktų.

Tam, kad būtų surinkti patikimi duomenys, buvo įrengti miego stebėjimo prietaisai. Jie padėjo gauti įtikinamus rezultatus, leidusius padaryti aiškias išvadas apie vyresnio amžiaus žmonių miego ypatumus. Pasirodo, jog senjorai naktį miega šiltesnėmis sąlygomis, apie 68-77 laipsnių pagal Farenheitą diapazone. O peržengus šias šilumos ribas, jų miego kokybė pastebimai pablogėjo net 5-10 %[1].

Sunkumas užmigti ar sutrikęs miegas veikiausiai yra susijęs su tuo, jog miegant žmogaus kūno temperatūra natūraliai svyruoja iki 2 laipsnių. Tad pernelyg šilta aplinka gali trikdyti organizmo vėsinimo mechanizmus ir taip pabloginti miego kokybę. Specialistai mano, jog tai susiję su cirkadinio ritmo – vidinio laikrodžio, kuris reguliuoja mūsų miego ir budrumo ciklą, – sutrikimu dėl per didelės šilumos.

Nors įprastai miego ekspertai rekomenduoja miegamajame palaikyti vėsesnę, maždaug 17-21 pagal Celcijų temperatūrą, tačiau naujausi tyrimai išskiria vyresnius žmones. Pasirodo, jog senjorams gali būti naudinga miegoti šiek tiek šiltesniame kambaryje.

Vėsesnis kambarys padeda geriau išsimiegoti ir greičiau užmigti

Kokybiškas miegasGeram miegui reikalingas išvėdintas, gaivus kambarys. Isaac Quesada/Unsplash nuotrauka

Miego specialistas ir ekspertas dr. Peteris Polosas sako, jog reikėtų nepamiršti ir tinkamų miego reikmenų, kurie gali padėti sukurti reikiamą komfortą bei tinkamą šilumą miego metu. Pavyzdžiui, šilumą sulaikanti patalynė gali padidinti odos temperatūrą, o tai automatiškai sutrikdytų ir miego mikroaplinką. Jis teigimu, norint geresnės miego kokybės reikėtų rinktis vėsinančias paklodes, antklodes ir drabužius, kurie padeda išsklaidyti šilumą ir sumažinti odos temperatūrą[2].

Be to, miegą galima pagerinti dar keliais būdais:

  • mažinant alkoholio vartojimą prieš miegą,
  • mažinant kofeino vartojimą po pietų,
  • užsiimant reguliariu fiziniu aktyvumu,
  • ribojant mėlynosios šviesos poveikį vakare.

Yra itin svarbu atkreipti dėmesį į miego kokybę ir stengtis tinkamai išsimiegoti. Dr. Austinas Perlmutteris, sertifikuotas vidaus ligų gydytojas pabrėžia didžiulę miego svarbą, ypač siekiant palaikyti optimalią smegenų sveikatą. Jis taip pat atkreipia dėmesį į tyrimus, kuriuose užfiksuota, kad žmogaus kūno temperatūra per naktį svyruoja iki 2 laipsnių. Atrodo, kad taip mūsų kūnas ir protas pasiruošia kokybiškam poilsiui. Be to, yra įrodymų, kad šiltesnis miegamasis susijęs su prastesne miego kokybe, tad geriausia palaikyti vėsesnę miegamojo temperatūrą.

Šio tyrimo reikšmė yra labai svarbi vyresnio amžiaus žmonėms, trokštantiems kuo geriau išsimiegoti. Tai taip pat yra puikus atspirties taškas, toliau gilinantis į miego klausimus. Tuo tarpu tyrimo sudarytojai taip pat pateikė praktinių įžvalgų asmenims ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams, kaip pritaikyti miego aplinką prie senstančios visuomenės poreikių.

Per šiltas kambarys gali kainuoti bemiegę naktį ar prastą miegą

Miego kokybėMiego kokybei pagerinti geriausia miegoti vėsesniame kambaryje. Tracey Hocking/Unsplash nuotrauka

Medicinos patarėjas dr. Rajas Dasgupta tikina, jog pagal vidinį cirkadinį ritmą mūsų kūno temperatūra natūraliai kinta ir keičiasi, o šis reiškinys būtinas ramiam miegui. Jeigu miegamasis yra per šiltas, taip sutrikdoma itin subtili pusiausvyra ir žmogui gali būti sunku užmigti, jis taip pat gali dažnai pabusti, o ryte jaustis tinkamai nepailsėjęs.

Tuo tarpu Merilendo universiteto Medicinos mokyklos profesorius ir miego medicinos skyriaus vadovas daktaras Emersonas Wickwire'as pabrėžia, kad kylanti pasaulinė temperatūra gali labai prisidėti prie miego sveikatos skirtumų, ypač tose bendruomenėse, kurios gali neturėti galimybių naudotis oro kondicionavimo sistemomis.

Tad tyrimų duomenys ne tik išryškina miegamojo temperatūros svarbą siekiant atkuriamojo miego, bet ir atkreipia dėmesį į didesnę socialinę problemą, kuri ateityje gali tapti dar rimtesne nei iki šiol[3]. Kadangi klimatas ir toliau keičiasi, visuomenės sveikatai vis svarbesnis tampa klimato kontrolės poreikis, pabrėžiantis aplinkos veiksnių vaidmenį viso pasaulio gyventojų miego įpročiams.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e