Roto viruso RotaTeq vakcinos apžvalga - šalutiniai poveikiai

Firmus Medicus -

RotaTeq vakcinos bendroji informacija

RotaTeqRotaTeq vakcina gali sukelti įvairų nepageidaujamą šalutinį poveikį.

RotaTeq vakcina[1] yra geriama gyvo viruso penkiavalentė vakcina, kurioje yra 5 gyvos rotavirusų atmainos, siekiant užkirsti kelią rotaviruso infekcijos sukeliamam gastroentritui. RotaTeq vakciną sudaro gelsvai skaidrus skystis, kuris gali turėti rausvą atspalvį. Rotovirusų padermės buvo išskirtos iš žmonių ir galvijų.

Ši vakcina skirta 6-32 savaičių kūdikiams. Pirmoji vakcina turi būti sugirdyta nuo 6 savaičių, bet ne vyresniam nei 12 savaičių kūdikiui. Iš viso geriamos 3 vakcinos dozės, padarant ne trumpesnes nei 4 savaičių pertraukas tarp kiekvienos dozės.

VAKCINA RotaTeq
GAMINTOJAS Merck Sharp and Dohme
REGISTRUOTOJAS MSD VACCINS, Prancūzija
VEIKLIOJI MEDŽIAGA Rotaviruso tipai: G1*, G2* G3* G4*, P1A[8]
GRUPĖ Vakcinos nuo rotaviruso

* Žmogaus-galvijų rotaviruso reasortantai (gyvieji), išauginti Vero ląstelių kultūroje.

Detali RotaTeq sudėtis

RotaTeq vakcinos sudėtyje esančios pagalbinės medžiagos:

  • Sacharozė
  • Natrio citratas
  • Natrio-divandenilio fosfatas monohidratas
  • Natrio hidroksidas
  • Polisorbatas 80
  • Virusų auginimo terpė (kurioje yra neorganinių druskų, aminorūgščių ir vitaminų)
  • Išgrynintas vanduo

Vakcinos skiepijimo dažnis

Pirmoji vakcina turi būti sugirdyta ne jaunesniam nei 6 savaičių, tačiau ne vyresniam nei 12 savaičių kūdikiui. Vėliau, darant ne trumpesnes nei 4 savaičių pertraukas, turi būti sugirdytos dar dvi dozės.

Informaciniame lapelyje rašoma, jog patartina visą trijų vakcinos dozių kursą sugirdyti iki 20–22 savaičių amžiaus, tačiau paskutinę dozę galima sugirdyti iki 32 savaičių amžiaus.

Taip pat RotaTeq gamintojai teigia,[2] kad:

Jeigu pastebėta arba stipriai įtariama, kad kūdikis nurijo ne visą dozę (pvz., kūdikis vakciną išspjauna ar atpila), to paties vizito pas gydytoją metu vietoj jos galima sugirdyti vienkartinę pakeičiamąją dozę, tačiau toks dozavimas nebuvo tirtas klinikinių tyrimų metu.

Be to, teigiama, jog vakciną galima sugirdyti ir neišnešiotiems, ne anksčiau kaip po 25 nėštumo savaičių gimusiems, kūdikiams. Jiems RotaTeq turėtų būti sugirdyta irgi ne anksčiau nei 6 savaičių amžiaus.

Pakankama apsauga susidaro tinkamai paskiepijus 3 RotaTeq dozėmis. Tačiau RotaTeq, kaip ir kitos vakcinos, visiškai apsaugo ne visus paskiepytus žmones. RotaTeq neapsaugo nuo gastroenterito, kurį sukelia ne rotavirusas, o kiti patogeniniai mikroorganizmai.

Sveikatos problemos, dėl kurių draudžiama skiepyti RotaTeq vakcina

Pavojingos sveikatos būklės, kada Rotateq vakciną draudžiama vartoti:

  • Buvusi žarnų invaginacija
  • Įgimti virškinimo trakto vystymosi sutrikimai, dėl kurių gali įvykti žarnų invaginacija.
  • Nustatytas arba įtariamas imuninės sistemos nepakankamumas.
  • RotaTeq sudėtyje yra sacharozės, todėl šios vakcinos negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius.

Reikia atidėti skiepijimą RotaTeq vakcina, jei kūdikis ūmiai ir sunkiai karščiuoja.[3] Taip pat būtina atidėti skiepijimą, jei kūdikis kenčia nuo ūminio viduriavimo ar vėmimo.

Suderinamumo tyrimų neatlikta, todėl negalima šio vaistinio preparato maišyti su kitais preparatais.

Kiti gamintojo nurodomi įspėjimai ir atsargumo priemonės

Gamintojo lape taip pat nurodoma pagrindinė kontraindikacija – padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai nurodytai pagalbinei medžiagai. Buvęs padidėjęs jautrumas paskiepijus rotaviruso vakcina.

Nėra surinktų klinikinių tyrimų duomenų apie RotaTeq veiksmingumą ir saugumą kūdikiams, kurių imuninė sistema sutrikusi, užsikrėtusiems ŽIV arba kuriems per 42 dienas iki skiepijimo buvo perpilta kraujo ar buvo suleista imunoglobulinų. Nors nesitikima, kad RotaTeq saugumą arba veiksmingumą paveiks besimptomė ŽIV infekcija, tačiau skirti RotaTeq kūdikiams, kuriems yra besimptomė ŽIV infekcija, nerekomenduojama dėl duomenų trūkumo.[1]

Po to, kai vakcina pateko į rinką, buvo pranešta apie gastroenterito, susijusio su RotaTeq vakcinos virusu, atvejus kūdikiams, kuriems yra sunkus kombinuotasis imunodeficitas.[2]

RotaTeq vakcina klinikinių tyrimų metu buvo aptikta 8,9 % paskiepytųjų išmatose maždaug per savaitę po 1-osios dozės ir vieno paskiepyto kūdikio (0,3 %) išmatose – po paskutinės dozės.[2] Remiantis tais pačiais klinikiniais tyrimais, didžiausias išsiskyrimas įvyko per 7 pirmąsias dienas nuo išgertos vakcinos dozės. Be to, vakcinai jau esant rinkoje buvo pastebėti atvejai, kai vakcinos viruso padermės buvo perneštos neskiepytiems žmonėms. Todėl RotaTeq turi būti atsargiai skiriamas kūdikiams, artimai bendraujantiems su nuo imuninės sistemos nepakankamumo kenčiančiais žmonėmis (pvz., kuriems yra bet kokio tipo piktybinis auglys arba kitoks imuninę sistemą silpninantis sutrikimas, arba jie vartoja imuninę sistemą slopinančius vaistus). Be to, slaugantys neseniai RotaTeq vakcina paskiepytus kūdikius turi itin rūpestingai laikytis higienos reikalavimų, ypač tuomet, kai keičia nešvarias sauskelnes.

Taip pat informuojama,[2] jog dėl atsargumo sveikatos priežiūros specialistai turi stebėti pacientus dėl bet kokių simptomų, rodančių žarnų invaginaciją (pvz., kraujo išmatose, stipraus pilvo skausmo, pilvo pūtimo, nepaliaujamo vėmimo ir/arba didelio karščiavimo), pasireiškimo, nes tyrimų duomenys rodo padidėjusią žarnų invaginacijos riziką, ypač pirmosiomis 7 paromis po skiepijimo RotaTeq vakcina. Tėvai arba globėjai turėtų nedelsdami pranešti savo daktarui, jei pastebėjo tokius simptomus.

Kadangi RotaTeq vakciną vartoja tik kūdikiai, todėl nėra duomenų apie šios vakcinos poveikį nėštumo ir žindymo metu žmonėms. Taip pat neatlikti gyvūnų tyrimai dėl poveikio vaisingumui ar dauginimosi funkcijai.

Šalutinis RotaTeq vakcinos poveikis

RotaTeq vakcina, kaip ir kiti vaistai, sukelia šalutinį poveikį,[2] kuris kiekvienam gali pasireikšti skirtingai. Dažniausios nepageidaujamos reakcijos, kurios tyrimo metu dažniau pasitaikė vakciną gavusiųjų grupėje, lyginant su placebo grupe, buvo karščiavimas (20,9%), viduriavimas (17,6%) ir vėmimas (10,1%).

Labai dažnas (gali pasireikšti daugiau nei 1 iš 10 kūdikių)

  • Viduriavimas
  • Vėmimas
  • Karščiavimas

Dažnas (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 10 kūdikių)

  • Viršutinių kvėpavimo takų infekcija 

Nedažnas (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 100 kūdikių)

  • Nazofaringitas, vidurinės ausies uždegimas
  • Tuštinimasis kraujingomis išmatomis
  • Viršutinės pilvo srities skausmas
  • Išbėrimas 

Retas (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 1 000 kūdikių)

  • Bronchospazmas
  • Dilgėlinė

Labai retas (gali pasireikšti rečiau nei 1 iš 10 000 kūdikių)

  • Žarnų invaginacija

Nepageidaujamos reakcijos, pasireiškusios tik tada, kai vakcina jau pateikta į rinką

  • Anafilaksinė reakcija
  • Angioneurozinė edema
  • Tuštinimasis kraujingomis išmatomis
  • Dilgėlinė
  • Žarnų invaginacija
  • Dirglumas

Rotateq vakcinos istorija, imunogeniškumas ir ekspertų analizės

Grupė nepriklausomų mokslininkų 2010 metais rotoviruso vakcinoje netyčia aptiko PCV1 kiaulių cirkovirusą,[4] to pasekoje FDA (liet. JAV Maisto ir vaistų asociacija) nusprendė nutraukti vakcinaciją. Iš pradžių buvo pareikšta, kad Rotateq vakcina neturi jokio kiaulių viruso, tačiau praėjus dviems mėnesiams visgi buvo nustatyta atvirkščiai. Rotateq vakcinoje rasti du kiaulių virusai – PCV1 ir PCV2. FDA sušaukė komitetą ir priėjo prie išvados,[5] kad šie virusai greičiausiai žmonėms nekenksmingi ir vakcinacijos nauda yra didesnė už hipotetinę žalą. FDA paliko rekomendaciją pediatrams tęsti skiepijimus, bet pareikalavo gamintojų sukurti vakcinas be kiaulių virusų. Nuo to laiko praėjo daugiau nei dešimt metų, o gamintojai nelabai skuba kurti naujų vakcinų be kiaulių virusų.

2011 m. atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog po Rotateq vakcinos 21% kūdikių išskiria (t. y. platina) roto virusą.[6]  „Clinical Infectious Diseases“ žurnale 2018 metais publikuotas tyrimas[7] atskleidė dar didesnius skaičius – po kiekvienos vakcinos dozės 47-87% kūdikių išskiria (platina) virusą.

Imunogeniškumas yra imunologinis mechanizmas, tačiau kaip RotaTeq vakcina apsaugo nuo rotaviruso sukeliamo gastroenterito, dar nėra iki galo suprastas.[2] Kol kas nenustatytas ryšys tarp vakcinų nuo rotaviruso imunologinių savybių ir jų sukeliamos apsaugos. Vakcinos informaciniame lapelyje rašoma:

III fazės klinikinių tyrimų metu nuo 92,5 % iki 100 % gavusiųjų pagal planą tris RotaTeq dozes serume reikšmingai padidėjo IgA prieš rotavirusą. Vakcina sukėlė imuninį atsaką (t. y., serume atsirado neutralizuojančių antikūnų) prieš penkis žmogaus-rotaviruso baltymus, esančius ant reasortantų (G1, G2, G3, G4 ir P[8]). 

Claudina Michal-Teitelbaum „British Medical Journal“ 2015 m. publikavo straipsnį,[8] kuriame teigiama, kad pradėjus skiepyti nuo rotaviruso Prancūzijoje, užregistruoti 508 šalutiniai reiškiniai (iš jų 201 buvo sunkus) ir 47 žarnyno invaginacijos atvejai. 2 kūdikiai mirė nuo žarnyno invaginacijos, o vienas mirė nuo nekrozinio enterokolito. Per penkerius metus, prieš pradedant masinę vakcinaciją Prancūzijoje, buvo užregistruota tik viena mirtis dėl žarnyno invaginacijos. Todėl rotaviruso vakcina nebuvo įtraukta į nacionalinį skiepijimo kalendorių ir nėra finansuojama valstybės. Klinikinių vakcinų tyrimų metu nei išsivysčiusiose, nei besivystančiose šalyse nenustatyta, kad skiepas sumažina bendrą mirtingumą. Taip pat 2017 m. Priya Kassim publikavo 11 tyrimų metaanalizę,[9] kurioje teigiama, kad pirmoji rotaviruso vakcinos dozė padidina žarnyno invaginacijos riziką 3,5–8,5 karto.

Taigi, RotaTeq vakcina gali sukelti įvairius nepageidaujamus šalutinius poveikius, įskaitant žarnyno invaginaciją, nuo kurios kūdikiai gali mirti. Be to, yra tikimybė, jog paskiepijus vaiką šis apkrės kitus roto virusu. Atsižvelgiant į tai, jog atlikus klinikinius vakcinų tyrimus nebuvo pastebėta, kad ši vakcina stipriai sumažintų bendrą mirtingumą,[10] galima teigti, jog jos reikalingumas yra abejotinas.[11]

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e