5G: 12 priežasčių, kodėl turėtumėte sunerimti

Firmus Medicus -

5G gali atnešti ne tik greitesnį ryšį, bet ir sveikatos problemas

Galima 5G ryšio žalaNors 5G ryšys reklamuojamas kaip technologija, kuri atneš daugybę pliusų duomenų greičio bei prietaisų naudojimo srityse, tačiau mokslininkai perspėja, jog šis ryšys gali daryti žalą žmonėms, gyvūnams bei aplinkai.

5G ir daiktų internetas žada, jog sujungs mus su mūsų namais, mokyklomis, darbo vietomis, miestais, parkais ir viešomis vietomis – visa gausybe daiktų ir vietų, egzistuojančių pasaulyje. Naujosios technologijos kūrėjai žada be vairuotojų važiuojančius automobilius, skalbimo mašinas, kurios pačios sau įsideda skalbimo miltelius ir audinių minkštiklį ir, žinoma, ypač greitą duomenų parsisiuntimą bei transliavimą.

„Fortune“ duomenimis,[1] 5G technologija palaikys mažiausiai 100 milijardų įrenginių ir bus 10-100 kartų greitesnė nei dabartinė 4G technologija. 4G ryšys buvo maždaug 10 kartų greitesnis už 3G. 5G technologija padidins atsisiuntimo greitį iki 10 gigabitų per sekundę. Tai leistų visam pastatui žmonių itin greitai siųsti duomenis vieni kitiems, taip padidinant produktyvumą. 5G technologija mums siūlo neįtikėtinas duomenų galimybes, praktiškai neribotas skambučių apimtis ir beveik begalinį duomenų transliavimą. Visa tai 5G technologija pavers realybe, naudodama beveik neišnaudotas milimetrines bangas (MMW), kurios yra tarp 30 GHz ir 300 GHz, taip pat kai kuriuos žemesnio ir vidutinio diapazono dažnius.

Visgi yra keletas kitų 5G faktų, kuriuos turite žinoti. Milimetrinės bangos (MMW) sunkiai prasiskverbia pro pastatus ir jas linkę sugerti lietus bei augalai. Tai trukdo signalui. Be to, tokios aukšto dažnio bangos kaip milimetrinės bangos taip pat yra daug trumpesnės, todėl negali nukeliauti toli. Norint išspręsti šią problemą, 5G naudos mažesnes mobiliojo ryšio stotis (ir spinduliavimo formavimo technologiją), kurios užšifruos/iššifruos ir peradresuos duomenų paketus per nepertraukiamą kelią atgal mums. Tai gali reikšti belaides antenas ant kiekvieno gatvės žibinto, komunalinių stulpų, namų ir verslo pastatų visuose mikrorajonuose, miesteliuose ir miestuose.

Dabartiniai 4G mobiliojo ryšio bokštai turi maždaug keliolika antenų prievadų, palaikantį visą ryšį, o nauji, mažesni 5G mobiliojo ryšio bokštai (ar stotys) bus MIMO (daugialypės įvesties, daugialypės išvesties) ir turės maždaug šimtą prievadų. Šie bokštai tikriausiai bus maždaug 4 pėdų aukščio, o įprastiniai, šiuo metu aplink mus esantys bokštai yra 90 pėdų aukščio. Mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškai bus pasiekiami 100 metrų atstumu ir šios išmaniosios antenos galės atskirti įvairius ore esančius sumaišytus signalus, tokius kaip radijo bangos bei WiFi signalai ir galės skleisti juos atgal.

5G suskaidys duomenis ir išsiųs juos mažesniais dydžiais, kad būtų galima žymiai sutrumpinti perdavimo laiką. Duomenys bus išsiųsti tik su 1 milisekundės uždelsimu, vietoj 50 milisekundžių uždelsimo, kuris paprastai būna su 4G. Dėl tokio greito bendravimo, mašinos kalbėsis viena su kita praktiškai be jokių klaidų. „Alcatel Lucent“ technikos direktorius Marcus Weldon sakė:

Iki šiol mes kūrėme ryšius žmonėms ir jų poreikiams, o dabar mes kuriame juos dėl daiktų.

Atsižvelgiant į tai, ką jau žinome apie ryšį tarp sunkių ligų, įskaitant vėžį, ir jau naudojamos mobiliojo ryšio bokštų spinduliuotės, kyla nerims.

Galimi 5G spinduliuotės pavojai: 12 priežasčių sunerimti

Priežastys sunerimti dėl 5G5G spinduliuotė gali daryti rimtą žalą ne tik žmonėms, bet ir kitiems gyviems organizmams bei gamtai.

Šiuo metu 5G technologijos kūrime pirmauja JAV. 2016 m. birželio mėn. spaudos konferencijoje, kurioje Federalinės ryšių komisijos (FCC) vadovas Tom Wheeler paskelbė apie žemo, vidutinio ir aukšto spektro atvėrimą, nebuvo užsiminta apie jokį poveikį sveikatai. Tačiau pavojus yra tikras.

Tūkstančiai mokslinių tyrimų sieja žemo lygio belaidžio radijo dažnio spinduliuotės poveikį su ilgu neigiamos biologinės žalos sąrašu, įskaitant:

  • Oksidacinį pažeidimą
  • DNR grandinės pažeidimus
  • Sutrikusią ląstelių medžiagų apykaitą
  • Padidėjusį kraujo ir smegenų barjero pralaidumą
  • Melatonino gamybos sumažinimą
  • Smegenų gliukozės medžiagų apykaitos sutrikimą
  • Streso baltymų gaminimą

Nepamirškime ir to, kad 2011 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) radijo dažnio spinduliuotė klasifikavo kaip galimą 2B kancerogeną.[2]

Be to, 25 milijonų JAV dolerių kainavusi Nacionalinė toksikologijos programa padarė išvadą, jog tokia radijo dažnio spinduliuotė, kurią dabar naudoja mobilieji telefonai, gali sukelti vėžį.[3]

Bet kaip dėl 5G? Atsižvelgiant į tai, jog 5G veiks naudojant dažnius, esančius aukščiau ir žemiau esamų dažnių juostų, 5G yra viso to viduryje. Tačiau tendencingai (gali skirtis tarp skirtingų šalių) 5G naudoja aukštesnio dažnio juostas. O tai kelia tam tikrą nerimą. Žemiau pateikiame 12 priežasčių, keliančių nerimą dėl 5G spinduliuotės.

1. Dar tirštesnis elektrosmogas

Mes būsime veikiami išties aukštų dažnių radijo ryšio spinduliuotės, kurios mažas nuotolis sukurs dar sudėtingesnį ir tirštesnį elektrosmogą nei iki šiol. Norint dirbti su aukštesnio diapazono milimetrinėmis 5G  bangomis, reikalingos antenos yra mažesnės. Kai kurie ekspertai kalba netgi apie 3-3 mm antenas. Mažas intensyvumas skirtas efektyvumui ir signalo sutrikdymo, kuris atsiranda dėl natūralių ar žmogaus sukeltų kliūčių, įveikimui.

2. Neigiamas poveikis odai

Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kaip šios naujos bangos paveiks odą. Žmogaus kūne yra nuo dviejų iki keturių milijonų prakaito latakų. Dr. Ben-Ishai iš Izraelyje esančio Hebrajų universiteto paaiškino, jog mūsų prakaito latakai veikia kaip „spiralinių antenų rinkinys, kai yra veikiami šių bangų ilgių“. Tai reiškia, jog mes tampame labiau laidūs. Neseniai atliktame Niujorko tyrime, kuriame buvo eksperimentuota su 60 GHz bangomis, teigiama, kad „skvarbos gylio analizė rodo, jog daugiau nei 90% perduodamos galios sugeriama epidermio ir dermos sluoksnyje“. 

MMW poveikį tyręs Hebrajų universitete dirbantis dr. Yael Stein[4] sako, jog milimetrinės bangos taip pat gali sukelti fizinį skausmą žmonėms, nes mūsų nociceptoriai sureaguoja atpažindami bangą kaip žalingą dirgiklį. Taigi, mes žvelgiame į technologiją, kuri gali sukelti odos ligas ir vėžį bei netgi fizinį odos skausmą.

3. Neigiamas poveikis akims

Mokslinio tyrimo metu buvo nustatyta, kad žemo lygio milimetrinių mikrobangų spinduliuotė sukėlė žiurkėms lęšių nepermatomumą, o tai siejama su katarakta.

Kanazawa medicinos universiteto Medicinos tyrimų institutas atliko eksperimentą, kurio metu nustatė, kad 60 GHz „milimetrinių bangų antenos gali sukelti įvairaus lygio terminius sužalojimus. Milimetrinių bangų sukeltas terminis poveikis gali prasiskverbti pro akies paviršių“.

2003 m. atliktame Kinijos tyrime taip pat nustatyta, jog po 8 valandų veikimo mikrobangų spinduliuote, buvo pastebėti triušių lęšių epitelio ląstelių pažeidimai. O 2009 m. Pakistano Gydytojų ir chirurgų kolegijos atliktame tyrime padaryta išvada, kad mobiliųjų telefonų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė sukelia viščiukų embrionų tinklainės diferenciaciją.

4. Neigiamas poveikis širdžiai

Rusijoje atlikto tyrimo metu nustatyta, jog dažniai 53-78 GHz diapazone (o tokie dažniai siūlomi ir 5G) turėjo įtakos žiurkių širdies ritmo nepastovumui (tai – streso rodiklis). Kitame Rusijoje atliktame tyrime nustatyta, jog varlės, kurių oda buvo veikiama milimetrinių bangų, patyrė širdies ritmo pokyčius (aritmiją)

5. Neigiamas poveikis imuninei sistemai

2002 m. mokslininkai tyrė 42 HGz mikrobangų spinduliuotės poveikį sveikų pelių kraujui. Buvo padaryta išvada, kad:

viso kūno sveikų pelių veikimas mažo intensyvumo elektromagnetine spinduliuote daro didžiulį poveikį nespecifinio imuniteto rodikliams.

6. Neigiamas poveikis ląstelių augimo greičiui

2016 m. Armėnijoje atliktame tyrime buvo stebima mažo intensyvumo milimetrinės bangos, atspindint ateities aplinką, kurią sukurs 5G. Jų tyrime, atliktame stebint E-coli ir kitas bakterijas, teigiama, jog bangos slopino bakterijų augimą, taip pat „keitė ląstelių savybes ir aktyvumą“. Manoma, jog ši elektromagnetinė spinduliuotė gali turėti tokį patį poveikį ir žmogaus ląstelėms.

7. Neigiamas poveikis bakterijų atsparumui

Tas pats Armėnijos tyrimas taip pat parodė, kad milimetrinės bangos daugiausia daro įtaką vandeniui, ląstelių plazmos membranai ir genomui. Tyrėjai nustatė, kad milimetrinių bangų sąveika su bakterijomis pakeitė bakterijų jautrumą „skirtingoms biologiškai aktyvioms cheminėms medžiagoms, įskaitant antibiotikus“. Konkrečiau, milimetrinių bangų ir antibiotikų derinys parodė, jog tai gali sukelti bakterijų atsparumą antibiotikams.

Šis atradimas gali turėti didžiulę įtaką žmonių sveikatai, nes 5G ryšys bus naudojamas visur. Problema ta, jog kai mums vystosi mažesnis atsparumas bakterijoms, nes mūsų ląstelės tampa pažeidžiamesnės, mes taip pat tampame labiau pažeidžiami.

8. Neigiamas poveikis augalams

Viena iš 5G ryšio savybių yra ta, kad milimetrines bangas ypač gerai sugeria augalai ir lietus. Žmonės ir gyvūnai augalus vartoja kaip maisto šaltinį. Milimetrinių bangų poveikis gali padaryti tą maistą nesaugiu vartoti.

Vanduo, kuris kris iš dangaus ant šių augalų, taip pat bus paveiktas spinduliuotės. Drebulės sodinukų tyrimas parodė, kad dėl radijo dažnių spinduliuotės lapuose pastebėti nekrozės simptomai.

Kito Armėnijos tyrimo[5] metu rasta, kad mažo intensyvumo milimetrinės bangos „skatina kviečių ūglių peroksidazės izofermento spektro pokyčius“. Peroksidazė yra streso baltymas, esantis augaluose. 5G gali būti ypač kenksmingas augalams – gal net labiau nei žmonėms.

9. Neigiamas poveikis atmosferai ir iškastinio kuro išeikvojimas

Norint įdiegti pasaulinį belaidį 5G ryšį, reikia paleisti raketas, kurios išsiųstų 5G spinduliuotę skleidžiančius palydovus. Šių palydovų eksploatavimo laikas yra trumpas, todėl reikės įdiegti jų kur kas daugiau nei matome šiuo metu. Manoma, kad naujojo tipo angliavandenilių raketų varikliai išmes juodąją anglį, kuri, pasak 2010 m. Kalifornijos tyrimo,[6] „gali sukelti potencialiai reikšmingus atmosferos cirkuliacijos, ozono bei temperatūros pasiskirstymo pokyčius“. Raketų išmetamosiose dujose yra chloro, kuris taip pat naikina ozoną. Manoma, jog poveikis ozonui bus blogesnis nei dabartinis CFC (chlorfluorangliavandenilių) poveikis.

10. Natūralios ekosistemos sutrikdymas

Nuo 2000 m. gauta daug pranešimų apie paukščius, kurie apleido savo lizdus, taip pat apie tokias sveikatos problemas kaip „plunksnų būklės blogėjimas, judėjimo problemos, sumažėjęs išgyvenamumas ir mirtys“, – sako tyrėjas Alfonso Balmori. Paukščių rūšys, kurioms jau pastebėta, kad ši žemo lygio nejonizuojanti mikrobangų spinduliuotė daro neigiamą poveikį, yra naminiai žvirbliai, uoliniai balandžiai, baltieji gandrai, pietiniai purpleliai ir šarkos bei kiti.

Bet tai liečia ne tik paukščius. Manoma, jog nejonizuojanti elektromagnetinė spinduliuotė taip pat gali būti susijusi su mažėjančia bičių populiacija. Elektromagnetinė spinduliuotė sumažina bičių karalienės kiaušinėlių dėjimo sugebėjimus ir dėl to mažėja kolonijų stiprumas.

Chennai Loyola kolegijos atliktame tyrime padaryta išvada, kad iš 919 paukščių, augalų, bičių ir kitų gyvūnų bei žmonių tyrimų 593 iš jų parodė radijo dažnių elektromagnetinės spinduliuotės poveikį. 5G prisidės ir dar labiau padidins šio elektrosmogo poveikį.

11. Dauguma 5G spinduliuotės tyrimų yra klaidinantys

Informacijos perdavimui 5G naudos impulsines milimetrines bangas. Bet, kaip pabrėžia dr. Joel Moskowitz, dauguma 5G tyrimų yra klaidinantys, nes juose netiriamos pulsuojančios bangos. Tai svarbu, nes mikrobangų tyrimai jau parodė, jog pulsuojančios bangos daro ryškesnį biologinį poveikį mūsų kūnui lyginant su nepulsuojančiomis bangomis. Pavyzdžiui, ankstesni tyrimai rodo, jog dažnio pulsai sukėlė genų toksiškumą ir DNR grandinės pažeidimus.

12. 5G spinduliuotė jau naudojama minios valdymui

Gali būti sunku patikėti, tačiau 5G dažnius, kurie netrukus bus ir mūsų kasdienėje aplinkoje, jau daug metų tobulino gynybos agentūros, įskaitant JAV, Rusiją ir Kiniją. Šie dažniai buvo naudojami kaip minios kontrolės priemonė. Jungtinių Valstijų kariuomenė naudoja milimetrines bangas minios išsklaidymo ginkluose, vadinamuose „Aktyviojo neigimo sistemomis“.[7] Dr. Ben-Ishai paaiškino:

Jei jums taip nepasisekė, jog stovėsite ten, kai jis jums smogs, pasijusite taip, tarsi jūsų kūnas dega.

Ekspertai perspėja, jog diegti 5G ryšį neatlikus svarbių tyrimų yra kvailiausia ir pavojingiausia žmonijos idėja

Ekspertai perspėja dėl 5G ryšioEkspertai perspėja, jog būtina atlikti kuo daugiau tyrimų ir negalima diegti 5G technologijos aklai, nes dabartiniai elektromagnetinės spinduliuotės tyrimai rodo, jog šis ryšys gali sukelti rimtų pasekmių.

Štai ką ekspertai sako apie 5G spinduliuotę.

Ron Melnick, į pensiją išėjęs JAV Nacionalinio sveikatos instituto mokslininkas teigė:[8]

Skubi būtinybė įvertinti 5G poveikį sveikatai dabar, o ne tuomet, kai milijonai žmonių jau bus veikiami. <…> Turime sužinoti ar 5G padidina odos ligų, tokių kaip melanoma ar kiti odos vėžiai, riziką.

Prof. Girish Kumar, Indijos technologijos instituto Bombėjuje Elektrotechnikos katedros profesorius teigė:[9]

Kartu su 5G ateina dar vienas dalykas – daiktų internetas. Jeigu pažvelgsite į tai, viskas kartu sukels nepaprastai padidėjusį spinduliuotės lygį, tačiau pramonė itin dėl to [5G] labai džiaugiasi <…> Jie planuoja, kad 5G/daiktų interneto verslas bus 7 trilijonų JAV dolerių verslas.

Prof Trevor Marshall, Kalifornijos Autoimuniteto tyrimų fondo direktorius perspėjo:[10]

Naujoji belaidė 5G technologija apima milimetrines bangas (ypač aukštus dažnius), sukuriančius daug didesnės energijos fotonus nei net ir 4G bei WiFi. Leisti naudoti šią technologiją neįrodant jos saugumo yra beatodairiškas kraštutinumas, nes žinoma, jog milimetrinės bangos daro didelį poveikį visoms žmogaus kūno dalims.

Olga Sheean, buvusi PSO darbuotoja ir knygos „Jokios saugios vietos“ autorė sakė:[10]

Planai iš kosmoso skleisti labai skvarbią 5G milimetrinių bangų spinduliuotę tikrai turi būti viena iš kvailiausių žmonijos išgalvotų idėjų. Nebus jokios saugios vietos gyventi.

Dr. Ronald Powell laiške Federalinei ryšių komisijai dėl 5G plėtros rašoma:[11]

Būtų apšvitinti visi, įskaitant labiausiai pažeidžiamus radijo dažnių spinduliuotei: nėščias moteris, negimusius vaikus, mažus vaikus, paauglius, reprodukcinio amžiaus vyrus, pagyvenusius žmones ir chroniškai sergančius asmenis.

Taigi, nepaisant to, jog naujoji technologija galėtų atnešti įvairią naudą technologinėse srityse, tačiau vertėtų rimtai pagalvoti prieš skubinant visuotinį tokios moksliškai nepatvirtintos technologijos diegimą. Jei nebus atlikti moksliniai tyrimai ir tikrąjį 5G ryšio žalos mastą sužinosime tik tuomet, kai patys jį tiesiogiai pasijusime, jau bus per vėlu grįžti atgal. Naujos technologijos bei didesnis pelnas neturėtų būti aukščiau už žmonių, gyvūnų bei aplinkos saugumą.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e