5G įtaka žiniasklaidai - nutylimi nenaudingi faktai

Devra Davis -

Žiniasklaida vis aršiau puola mokslininkus, raginančius sustabdyti 5G

5G yra pasaulinė grėsmė5G technologijai skinantis kelią į viso pasaulio rinką, žiniasklaidoje pasirodo vis daugiau straipsnių, kurie bando sumenkinti prieš 5G kovojančius mokslininkus.

Žiniasklaidoje daugėja kaltinimų dėl Rusijos lobistinės veiklos. Šie kaltinimai taip išplito, jog atsidūrė pirmojo „New York Times“ puslapio straipsnyje,[1] kuriame teigiama, kad mokslininkai ir vartotojų gynėjai, raginantys sustabdyti 5G, tiesiog neatsilaikė prieš „RT“ įtaką – naujienų tinklo, užregistruoto kaip Rusijos užsienio agentas JAV. 

Ar gali tai tebūti sutapimas, kad po „New York Times“ istorijos, „The Wall Street Journal“[2] ir „The Telegraph“[3] atkartojo tuos pačius šmeižikiškus kaltinimus, pavaizduodami mokslininkus, kurie įspėja apie galimą 5G žalą aplinkai[4] ir sveikatai,[5] kaip neapribotus panikos skleidėjus, nesąmoningai susijusius su Rusijos propaganda? Šie kitais atvejais patikimi žiniasklaidos šaltiniai nekreipia dėmesio į didelę mokslinių tyrimų dalį,[6][7] įvardijančią belaidės spinduliuotės ir 5G[8] pavojus,[9] išsamiai aprašytus nepriklausomuose žurnalistiniuose tyrimuose,[10] kurie plačiai pasklido žiniasklaidoje visoje Europoje ir buvo aprėpti pagrindinių tinklų.[11]

„The Times“ neįprastai išdėstytos nuomonės autorius William J. Broad[12] yra apdovanojimus pelnęs tiriamosios žurnalistikos atstovas, žinomas dėl tiriamųjų studijų sudėtingais techniniais klausimais, įskaitant kosmoso tyrinėjimo ir nacionalinės žvalgybos temas. Priskirdamas nerimą dėl 5G Rusijos gudrybei, jis visiškai praleidžia faktą, kad tariamai nepriklausomos tarptautinės valdžios institucijos,[13] kuriomis jis remiasi, nes šios paskelbė 5G saugiu, yra išskirtinis telekomunikacijų pramonei lojalių mokslininkų[14] klubas.

Po spaudimo ir dingusio finansavimo buvo nutraukti spinduliuotės žalos tyrimai

Kinija,[15] Rusija,[16] Lenkija,[17] Italija[18] ir kelios kitos Europos šalys leidžia iki šimto kartų mažesnę[19] mikrobangų antenų belaidės spinduliuotės kiekį į aplinką nei JAV. Be to, nors daugelis kitų šalių[20] reguliariai stebi aplinkos spinduliuotės lygius, paskutinis Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) pranešimas[21] šia tema buvo paskelbtas 1986 metais, kai galonas benzino kainavo mažiau nei 1 doleris ir Pitsburge, Pensilvanijos valstijoje, gatvėmis vis dar važinėjo tramvajai. Belaidės spinduliuotės lygiai[22] aplinkoje auga proporcingai[23] tiek JAV, tiek ir visame pasaulyje.

Radijo dažnio mikrobangų spinduliuotės („belaidės spinduliuotės“) poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai tyrimų istorija atskleidžia keletą nesmagių panašumų[24] su tabaku. Šeštajame ir septintajame dešimtmečiuose mokslininkai, kurie pranešdavo apie kenksmingą tabako poveikį, susidūrė su finansinės paramos ir rimto dėmesio atkreipimo problemomis. Jų nuomonės pagrįstumas buvo pripažintas tik po to, kai ligų ir mirčių atvejų kiekis tapo nepaneigiamas.

Panašų modelį galima pastebėti ir su belaidės spinduliuotės poveikiu sveikatai. Kiekvieną kartą, kai JAV vyriausybinė agentūra pateikė teigiamas išvadas, poveikio sveikatai tyrimai prarado finansavimą. Karinio jūrų laivyno tyrimų biuras, Nacionalinis darbuotojų saugos ir sveikatos institutas, Sveikatos, švietimo ir gerovės departamentas ir Aplinkos apsaugos agentūra kadaise turėjo gyvybingas tyrimų programas, kuriose buvo fiksuojami[25] belaidės spinduliuotės pavojai. Visos šios institucijos nutraukė savo programas, atspindėdamos spaudimą tų, kurie bandė slopinti šį darbą.

Mikrobangų žalą įrodantys tyrimai ignoruojami arba tikslingai nutraukiami

Nuo Šaltojo karo 50 metų trukę rusų elektromagnetinės spinduliuotės tyrimai privedė prie aiškaus suvokimo, jog ši spinduliuotė turi biologinį poveikį. Rusijos nacionalinis apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komitetas paskelbė 2011 m. rezoliuciją,[26] kurioje rekomenduojama asmenims iki 18 metų nenaudoti mobiliojo telefono.

Be to, aiškindamas, kad nėra moksliškų įrodymų, patvirtinančių belaidės spinduliuotės riziką, W. Broad ignoruoja savo paties ankstesnius pranešimus,[27] kad Kuboje ir Kinijoje tarnaujantiems amerikiečių diplomatams buvo diagnozuoti smegenų sutrikimai, kuriuos tokie rimti mokslininkai, kaip medicinos profesorė dr. Beatrice Golomb, priskyrė[28] tikslinės mikrobangų spinduliuotės padarytai žalai.

W. Broad taip pat neatsižvelgia į kelių skirtingų[29] tautų[30] mokslines[31] apžvalgas[32] ir tyrimus,[33] rodančius mobiliųjų telefonų spinduliuotės žalą spermai. Žurnalistas taip pat ignoruoja Mayo ir Cleveland klinikų[34] patarimus vyrams laikyti telefonus atokiau nuo kūno, jei jie nori turėti sveikus kūdikius ir optimaliai veikiančią reprodukcinę sistemą.[35] W. Broad neatsižvelgia ir į Amerikos pediatrijos akademijos[36] patarimus, jog šeimos turėtų sumažinti belaidės spinduliuotės kiekį.

  Elektromagnetinė spinduliuotė gali pažeisti smegenisDar 1994 m. JAV mokslininkai pranešė, kad elektromagnetinė spinduliuotė pažeidė žiurkių smegenis.

Atsakydama į pirmuosius JAV pranešimus, kad 1994 m. belaidė spinduliuotė pažeidė žiurkių smegenų DNR, „Motorola“ nurodė[37] savo viešųjų ryšių agentūrai imtis strateginių „karo žaidimo“ pastangų prieš mokslą, siekiant atleisti bei diskredituoti tiek tyrimą, tiek tyrėjus. „Motorola“ kažkada[38] rėmė ryškiausius ir produktyviausius mokslininkus bioelektromagnetikos srityje. Tačiau, kaip neseniai pranešė vienas viešai neatskleistas asmuo, pramonės mokslininkams pradėjus rengti tyrimus, rodančius būtinybę sumažinti spinduliuotės poveikį, jų darbas buvo sustabdytas.[39] Ta programa nebeegzistuoja.

Įrodyta, kad elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti vėžį, DNR pažeidimus ir kitas ligas

Autobiografinėje knygoje „Mobiliojo telefono spinduliuotė – rusiška ruletė“[40] pasakojama istorija apie vyresnįjį telekomunikacijų inžinierių Robert C. Kane, kuris devintajame dešimtmetyje noriai tarnavo kaip jūrų kiaulytė „Motorola“ ir kitoms įmonėms, kuriančioms naujas belaidžio ryšio technologijas. Iki pat 2002 m., kai mirė nuo smegenų vėžio, Kane stengėsi įtikinti kitus apie spinduliuotės pavojų, atkreipdamas dėmesį:

Žmonijos istorijoje dar niekada nebuvo tokios praktikos, kokią patiriame dabar, kai pramonė parduoda ir platina produktus, iš anksto žinodama apie jų daromą žalą žmonių biologinei sistemai.

Elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti vėžį

2018 m. JAV standartinė Nacionalinė toksikologijos tyrimų programa (NTP) patvirtino, kad mobiliųjų telefonų belaidė spinduliuotė gali sukelti tą patį piktybinį smegenų auglį, kuris pražudė Kane. Maisto ir vaistų administracija (FDA) atmetė[41] NTP išvadas teigdama, kad NTP informacija nėra aktuali žmonėms, nepaisant to, kad agentūra paprašė[42] tyrimų ir patvirtino konkretų projektą dešimtmečiu anksčiau. Dr. Ronald Melnick, vyresnysis NIH toksikologas, sukūręs 30 milijonų dolerių vertės tyrimą, padarė išvadą:

NTP tyrimai buvo atlikti siekiant patikrinti plačiai paplitusią prielaidą, kad mobiliųjų telefonų radijo dažnio spinduliuotė negali sukelti vėžio ar kitokio neigiamo poveikio sveikatai (išskyrus audinių kaitinimą), nes šios rūšies spinduliuotė (nejonizuojanti) neturėjo pakankamai energijos sulaužyti cheminius ryšius. NTP išvados, kad mobiliojo telefono spinduliuotė sukėlė vėžį širdyje ir smegenyse, DNR pažeidimus smegenų ląstelėse, širdies raumens ligas ir mažesnį naujagimio svorį, aiškiai rodo, kad prielaida, jog nejonizuojanti spinduliuotė negali sukelti vėžio ar kitokio poveikio sveikatai, yra klaidinga.

Tai, kad šiuo metu nėra pagrindinės smegenų vėžio epidemijos, neturėtų būti neteisingai suprantama[43] kaip mobiliųjų telefonų ar kitų belaidžių technologijų saugos įrodymas. Ši technologija yra per daug nauja, išplėstinė naudojimo sritis yra per šviežia, o telefonų įdarbinimo būdai vis keičiasi, todėl dar sunkiau įvertinti jų poveikį arba mums pamatyti pagrindinius populiacijos modelio pokyčių įrodymus. Prireikė keturių dešimtmečių, kol padidėjęs rūkymas suteikė išmatuojamus plaučių vėžio padidėjimo duomenis. Nepaprastai išaugęs kūdikių, lopšelinukų ir mažų vaikų mobiliųjų telefonų naudojimas paskatino Izraelį, Prancūziją, Belgiją, Indiją ir kitas aukštųjų technologijų šalis sumažinti[20] jaunų žmonių apšvitą.

5G ryšys gali sutrikdyti Žemės stebėjimo palydovų veiklą

Kai reikia sumenkinti galimą belaidės spinduliuotės riziką, telekomunikacijų pramonė paverčia[24] tabako pramonę panašią į visiškus mėgėjus. Metų metus[44] garbingi Amerikos ir Europos mokslininkai vykdė tyrimus, kuriuos rėmė Tabako pramonės tyrimų taryba, tuo metu, kai vyriausybė dar mažai rėmė mokslą. Tabako finansuojami tyrimai buvo nutraukti tik tada, kai buvo sukaupta daugybė įrodymų, dėl kurių tabako pavojus tapo nenuginčijamas. Tabako pramonės laimėjimai manipuliuojant mokslu paskatino teisėją Gladys Kessler[45] patvirtinti reketavimo nuosprendį, apėmusį manipuliavimą tokiomis institucijomis kaip Amerikos medicinos asociacija ir Nacionalinis vėžio institutas – abi jos įvairiais laikais dirbo[46] kurdamos saugias cigaretes.

Kaip prieš dešimtmetį pranešė[47] „GQ“, telekomunikacijų pramonė naudoja tas pačias viešųjų ryšių strategijas,[48] kai kurie tos pačios pramonės konsultantai[49] ir mokslininkai[50] skatina dezinformaciją[51] gindami savo priklausomybę sukeliančius produktus. Be to, 2015 m. Harvardo universitetas atskleidė,[52] kaip stebėjo besisukančias duris tarp FCC ir telekomunikacijų pramonės ir padarė išvadą, kad FCC yra užgrobta agentūra, o „vartotojų saugumas, sveikata ir privatumas bei vartotojų piniginės buvo pamiršti, paaukoti, arba apiplėšti dėl nepatikrintos pramonės įtakos.“

Stebina, kad daugelį metų braižęs NASA darbą, W. Broad atrodo užmiršęs faktą, jog rimti mokslininkai kelia klausimus apie tai, kaip „globalūs 5G belaidžiai tinklai kelia grėsmę orų prognozėms“.[53] Gerbiamame moksliniame žurnale „Nature“ neseniai paskelbtas pasakojimas paaiškinta, kad vandens garai matuojami tokiu dažniu, kuris yra artimas naudojamiems Žemės stebėjimo palydovų, skraidančių virš JAV teritorijų.[54] Jei plačiai siūloma 5G belaidžio ryšio aprėptis užpildys oro maršrutus, palydovai negalės aptikti vandens garų pokyčių atmosferoje – pagrindinio rakto, norint nuspėti didžiulius oro pokyčius, kuriuos išgyvenome pastaraisiais metais.

Stephen English, Europos vidutinio nuotolio orų prognozių centro Redinge, Jungtinėje Karalystėje, meteorologas, sako:

Tai pirmas kartas, kai pamatėme grėsmę tam, ką vadinčiau mūsų dažnių karūnos brangakmeniais – tuos, kuriuos būtinai turime ginti bet kokiu atveju.

Pranešama, kad oro sąlygų ekspertai JAV vyriausybėje yra nutildyti. JAV nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA) ir NASA šiuo metu nėra įtrauktos į dideles derybas[55] su Federaline ryšių komisija (FCC), kuri prižiūri JAV belaidžius tinklus. Kai NOAA ir NASA paprašė FCC apsaugoti šiuos dažnius nuo trukdžių, kai pasirodys 5G, FCC atrėmė orų mokslininkus. Pardavimas baigėsi balandžio 17 d. ir JAV gavo beveik 2 milijardus dolerių. Senatoriai Ron Wyden iš Oregono ir Maria Cantwell iš Vašingtono parašė[56] FCC, ragindami imtis veiksmų siekiant apsaugoti nacionalinį saugumą ir orų mokslą.

Nors didžioji žiniasklaida nutyli, tačiau įvairių šalių bendruomenės kovoja prieš 5G

Ar „New York Times“ nesėkmė pranešti apie šias kritines 5G problemas ir tikslinga klaidinanti[57] informacija apie belaidžių technologijų ir 5G žalos neegzistavimą, gali būti susiję su „New York Times“ ir „Verizon“ bendradarbiavimu[58] 5G žurnalistikoje? Ar faktu, jog „Times“ direktorių valdybą apima „Facebook“, „Verizon“, „Media Lab“ ir kitų telekomunikacijų pramonės atstovai, o tuo tarpu kai kurių didžiausių pasaulyje telekomunikacijų firmų vadovas Carlos Slim sumažėjo ir dabar jam priklauso tik 15 proc. akcijų?

Atvirai kalbant, stebina, kad toks patyręs mokslo žurnalistas kaip Broad, pasikliautų pasenusiu[59] 2014 m. „informaciniu leidiniu“, kuris buvo parengtas[60] Pasaulio sveikatos organizacijos EMF projekto,[13] kuriam vadovauja pramonės remiami mokslininkai.[61] Keista, tačiau Broad cituoja šį penkerių metų senumo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teiginį, kuris parodo, kad mobilieji telefonai yra saugūs, ir nekreipia dėmesio į tai, kad kita PSO ekspertų grupė beveik prieš dešimtmetį padarė visiškai kitokią išvadą.

2011 m. Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) paskelbė,[62] kad mobiliųjų telefonų spinduliuotė yra galimas kancerogenas žmonėms. O visai neseniai IARC patariamoji grupė paragino[63] atlikti pakartotinį vertinimą, atsižvelgiant į NTP[64] ir kitus[65] naujus[66] nuo 2011 m. paskelbtus tyrimus. Dabar keletas[67] ekspertų[68] mano, kad bevielė spinduliuotė yra neabejotinas žmonių kancerogenas.

Nors to nežinotume iš „Times“, „WSJ“ ir kitų paskyrų, kitos tautos[69] reikalauja saugumo informacijos prieš pradėdamos dirbti su 5G. Neseniai Briuselio sveikatos ministrė paskelbė,[70] kad jų piliečiai nebus jūrų kiaulytės, veiksmingai sustabdydama 5G Europos sostinėje. Šveicarijos pranešimuose[71] nurodoma, kad Ženevos, Vaud ir Neuchatel pareigūnai balsavo už naujų darbų sustabdymą,[69] kol nebus įrodytas 5G saugumas. „WSJ“ skyrelio redaktorius Holman W. Jenkins jaunesnysis[2] atkreipė dėmesį į tai, kad, priešingai manymui, jog visi rūpesčiai dėl 5G yra tik neapgalvotų bepročių Rusijos trolių darbas, Britanijos, JAV ir Rusijos tyrimai apie elektromagnetinių laukų pavojų siekia trisdešimt metų laikotarpį.

Šiose nesenose istorijose taip pat trūksta fakto paminėjimo, kad senatorius Richard Blumenthal[72] (Konektikutas) ir atstovai Anna G. Eshoo bei Jackie Speier (Kalifornija), Thomas Suozzi[73] (Niujorkas) bei Peter A. DeFazio[74] (Oregonas) reikalavo iš FCC[75] saugos įrodymų. 2019 m. kovo mėn. Senato komercijos posėdyje, kuriame Blumenthal tiesiogiai klausinėjo pareigūnus, jis kritikavo[76] vyriausybės atsakymų trūkumą, sakydamas:

Manau, kad Amerikos žmonės nusipelno žinoti, koks yra poveikis sveikatai… Mes skraidome akli sveikatos ir saugos srityse.

Daug anksčiau nei kai prieš metus „RT America“ pradėjo nagrinėti[77] 5G problemą, daugiau nei 230 žymių mokslininkų,[78] paskelbusių susijusias publikacijas, ragino[79] paskelbti 5G moratoriumą. Aplink Valstijas, bendruomenės nuo Bethesda, Merilando, Long Island, Niujorko,[80] Asheville, Šiaurės Karolinos[81] iki San Diego, Kalifornijos[82] ir Kauai, Havajų,[83] surengė protestus 5G sustabdymui. Tarptautiniai protestai rengiami nuo Izraelio iki Šveicarijos,[84] Ispanijos,[85] Italijos,[86] Airijos, JK[87] ir Australijos.[88]

Radus tokį iškreiptą pranešimą „The Times“, tai ypač nuliūdina tuos, kurie ilgai tikėjo, kad tas laikraštis spausdino visas naujienas be išankstinio nusistatymo ir kad[89] „tiesa dabar yra svarbesnė nei bet kada“. Iš tikrųjų tai yra tiesa ir mūsų gebėjimo susitarti ką tai reiškia, neapkenčia tokios pateikiamos besikartojančios istorijos kaip W. Broad.

Apie autorių
Devra Davis
Devra Davis

Dr. Devra Davis - amerikiečių epidemiologė ir rašytoja, gamtos mokslų daktarės laipsnį įgijusi Čikagos universitete.

Susisiekite su Devra Davis
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e