5G ryšio sąsaja su klimato kaita

Firmus Medicus -

Masiškai augantis 5G įrangos kiekis gali sukelti didžiulį energijos suvartojimą

5G ir daiktų interneto energijos sąnaudos nuolat auga5G ryšys ir daiktų internetas suvartoja vis daugiau energijos ir prisideda prie klimato pokyčių.

Nevaldomas mūsų belaidės revoliucijos, 4G, 5G ir daiktų interneto (ang. Internet of Things) energijos suvartojimas prisideda prie klimato pokyčių. 5G ryšiui reikia, jog visur, net ir šalia mūsų gyvenamųjų vietų, būtų pastatyta milijonai naujų antenų, vadinamų mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškais. Tai iš esmės mažesnio dydžio mobiliojo ryšio bokštai. Šios 5G antenos turi palaikyti ryšį, kuriame milijardai naujų belaidžiu būdu sujungtų išmaniųjų prietaisų sudarys vadinamąjį daiktų internetą.

Tyrėjai įspėja, jog 5G ir daiktų interneto sunaudojamos energijos kiekis nuolat auga ir prognozuojama, jog šoks į nematytas aukštumas, jei 5G bei daiktų internetas bus pradėtas naudoti masiškai visame pasaulyje. Technologijų paklausa lenkia padidėjusį efektyvumą. Energijos sąnaudos smarkiai išaugs dėl nuolat didėjančio daiktų interneto energijos poreikio kiekviename 5G įrangos gyvavimo ciklo etape – nuo prietaisų gamybos iki duomenų centrų, duomenų perdavimo ir tinklų.

Numatoma, kad:

  • iki 2025 m. bus įrengti 70,2 mln. mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų bokštų bazių;[1]
  • iki 2030 m. 500 milijardų įrenginių bus prijungti prie interneto;[2]
  • iki 2024 m. turėtų būti 8,9 milijardo mobiliųjų telefonų abonentų visame pasaulyje;[3]
  • per metus 60% augs belaidžių periferinių įrenginių (WiFi/Bluetooth garsiakalbių, prietaisų, nešiojamųjų įrenginių) gamyba;[4]
  • iki 2022 m. mobiliųjų duomenų srautas padidės 7 kartus.[5]

Ekonomikoje Jevonso paradoksas yra tada, kai technologinė pažanga padidina išteklių naudojimo efektyvumą, tačiau didėja ir paklausa bei vartojimas. Taigi galutinis rezultatas yra iš esmės padidėjęs išteklių naudojimas, nepaisant padidėjusio efektyvumo.

„IEEE Spectrum“ rašoma:[6]

Už pažado, kad 5G gali pristatyti iki 1000 kartų daugiau duomenų nei šiandieniniai tinklai, slepiasi pavojus, jog 5G taip pat gali sunaudoti iki 1000 kartų daugiau energijos.

Kaip teigiama naujoje ataskaitoje, pavadinimu „Operatoriai patiria energijos sąnaudų krizę“,[7] tipiška 5G bazinė stotis sunaudoja iki dvigubai ar dar daugiau galios nei 4G bazinė stotis. Dėl didesnio antenų skaičiaus ir tankesnio mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškų sluoksnio, energijos sąnaudos gali dar labiau padidėti. Be to, kraštinių skaičiavimo galimybių naudojimasis, kurios reikalingos vietiniam duomenų apdorojimui palaikyti ir naujoms daiktų interneto paslaugoms, taip pat padidins bendrą tinklo energijos sunaudojimą. Nors tikslūs skaičiavimai skiriasi pagal šaltinį, „MTN“ teigia, jog pramonininkai sutaria, kad 5G padidins mobiliojo ryšio operatorių energijos suvartojimą dvigubai ar trigubai, kai 5G tinklai augs. Ši 5G energijos ataskaita buvo paminėta „Fierce Wireless“ straipsnyje „5G bazinės stotys sunaudoja daug daugiau energijos nei 4G bazinės stotys: MTN“.[8]

5G gali kenkti paukščiams, bitėms ir medžiams

5G gali kenkti bitėms, paukščiams ir medžiamsMokslinių tyrimų metu pastebėta, jog elektromagnetinė spinduliuotė gali kenkti bitėms, paukščiams ir medžiams.

Jean-Marc Jancovici, projekto „Shift“ prezidentas, Prancūzijos aukštosios klimato tarybos narys, teigia:

Už kiekvieno baito mes turime kasybą ir metalo apdirbimą, naftos gavybą ir naftos chemikalus, gamybą ir tarpinį transportą, viešuosius darbus (laidų užkasimą) ir elektros energijos gamybą naudojant anglį ir dujas. Dėl šios priežasties pasaulinės skaitmeninės sistemos anglies pėdsakas jau sudaro 4% viso išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, o energijos suvartojimas padidėja 9% per metus.

JAV Vidaus reikalų departamentas 2014 m. laiške apie mobiliojo ryšio bokštų poveikį migruojantiems paukščiams, rašė:[9]

Federalinės ryšių komisijos (FCC) naudojami elektromagnetinės spinduliuotės standartai ir toliau grindžiami terminiu šildymu. Šis kriterijus yra pasenęs beveik 30 metų ir šiandien netinkamas.

Tyrimų metu nustatyta,[10] kad bitės ir apdulkintojai sugeria didesnius 5G dažnius nuo 3% iki 370%, todėl mokslininkai perspėja:

Tai ilgainiui gali pakeisti vabzdžių elgseną, fiziologiją ir morfologiją <…>.

Kito tyrimo metu nustatyta,[11] kad belaidžiai dažniai trikdo paukščių navigacijos sistemas, jų cirkadinius ritmus ir gali pakenkti paukščių vystymuisi ir dauginimuisi. Be to, mokslininkai nustatė, kad medžiai taip pat gali būti pažeisti mobiliojo ryšio antenų spinduliuotės. Poveikis apima pakitusį augimą, plonesnes ląstelių sienas ir neigiamus biocheminius pokyčius. Galima rasti visą mokslinių tyrimų, kuriuose aprašomi medžiai, bitės ir paukščiai, rinkinį.[12]

Dar plačiau apie elektromagnetinės spinduliuotės žalą vabzdžiams ir paukščiams jau esame rašę straipsnyje „Mobiliojo ryšio spinduliuotė kalta dėl vabzdžių ir paukščių nykimo“.[13]

Montuojant 5G įrangą pažeidžiami medžiai

Montuojant 5G įrangą kenčia medžiai5G įrangos montavimo metu nukenčia medžiai, nes juos smarkiai genėja, pažeidžiamos jų šaknys ir pan.

Medžiai vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį sušvelninant klimato pokyčius, izoliuodami milijonus tonų anglies, kuri kitaip užterštų mūsų klimatą. Be to, jog pati elektromagnetinė spinduliuotė gali kenkti medžiams, žala daroma ir kitu būdu. Montuojant 5G įrangą dažnai reikia smarkiai genėti ir kasti. Tai aiškiai paveiks mūsų medžių skliautus ir šaknų sistemą.[14]

Visur vien belaidžiai įrenginiai – ne atsakymas. Dr. Timothy Schoechle teigia:[15]

Belaidžiai įrenginiai, antenų tinklai ir duomenų centrai sunaudoja vis didesnę pasaulinio energijos tiekimo dalį, daugiausia paremtą anglimi <…>.

Efektyvaus energijos vartojimo telekomunikacijų centro duomenimis,[16] „belaidės prieigos tinklai yra akivaizdžiai didžiausias ir neefektyviausias energijos vartotojas“. Egzistuoja greito ir saugaus interneto ryšio sprendimai. Nacionalinė laidinė sistema[15] gali visiems garantuoti aukštesnį interneto prieigos pagrindą, neprilygstamą ryšio greitį, saugumą, privatumą, energijos vartojimo efektyvumą ir ilgalaikį tvarumą.

Belaidžiai įrenginiai naudoja energiją net tada, kai nenaudojate jų – budėjimo režime. Svarbiausias veiksnys, lemiantis padidėjusį prijungtų prietaisų energijos suvartojimą budėjimo režime, yra didėjantis prijungtų prietaisų skaičius. Kai kurie pagrindiniai produktai, dėl kurių vis daugiau energijos sunaudojama budėjimo režime, yra šie:[17]

  • balso asistentai;
  • prie WiFi prijungti daiktų interneto įrenginiai ir kiti prie WiFi prijungti prietaisai;
  • medijos įrenginiai, tokie kaip STB ir OTT medijos grotuvai;

Taigi, 5G ryšys ir daiktų internetas gali turėti itin rimtų padarinių gamtai. Vertėtų apsvarstyti ar tikrai pasauliui reikia tokių technologijų, kurios gali pridaryti neatstatomų problemų. Tam, kad žmonės galėtų naudotis saugiu ir nekenksmingu ryšiu, užtenka plėsti ir tobulinti jau egzistuojančią laidinę sistemą.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e