5G tema - tik drąsiausiems žurnalistams
Apie problemas, kurias gali sukelti 5G, kalbantys žurnalistai apšaukiami Rusijos propagandos skleidėjais
Vos tik prasidėjo kalbos apie galimą 5G žalą, apie tai rašantys žurnalistai buvo apšaukti Rusijos propagandos skleidėjais.
Mūsų gyvenimai keičiasi su kiekvienu technologiniu šuoliu. Tokiu metu žurnalistai, mokslininkai ir aktyvistai negali paliesti tam tikrų problemų nerizikuodami likti išjuokti. Viena iš tokių temų yra galimi pavojai sveikatai dėl mobiliųjų technologijų spinduliuotės. Pradėjus įdieginėti 5G, kritikams buvo prilipinta dar viena etiketė: jie skleidžia Rusijos propagandą.
Tokie keisti kaltinimai prasidėjo dar 2019 metais. „Jūsų 5G telefonas jums nepakenks. Tačiau Rusija nori, kad jūs galvotumėte priešingai“, – tai buvo gegužės mėn. „New York Times“ antraštė.[1] „5G priešininkai skleidė Rusijos dezinformaciją Danijoje“, – po kelių savaičių buvo paskelbta istorija Danijos „DR“ tinklalapyje.[2]
Straipsniuose buvo minima Rusijai priklausanti žiniasklaidos priemonė „RT“, buvusi „Russia Today“, kurios amerikiečiams skirtose naujienose buvo daugybė istorijų,[3] pasakojančių, kad 5G technologija yra kenksminga visuomenės sveikatai. Anot „New York Times“, „RT“ sieja 5G su „smegenų vėžiu, nevaisingumu, autizmu, širdies navikais ir Alzheimerio liga – teiginiais, kuriems trūksta mokslinio pagrindo“. Viename straipsnyje pažymima, kad tokias 5G istorijas galima vadinti „ekonominiu karu“ ir „informaciniu karu“. Kitame teigiama, kad Kremliui „labai patiktų, jei demokratinės vyriausybės būtų surištos kovose dėl keliamo 5G pavojaus aplinkai ir sveikatai“.
Danijos transliuotojas cituoja Rusijos dezinformacijos ekspertą, kuris sako, kad būtent tokie klausimai kaip 5G, kai tarp piliečių ir valdžios institucijų jaučiamas nepasitikėjimas vieni kitais, bus pasirinktas tokių žiniasklaidos priemonių kaip Rusijos „RT“. Ekspertas teigia:
Jie visada paklaus savęs, kokie pasakojimai įtraukia daugybę žmonių, o paskui panaudos juos savo tikslams.
Ir nors tai gali būti tiesa, žurnalistams tai nėra priežastis ignoruoti problemas ir klausimus, kurie jau ilgai skatino šaltus JAV ir kitų Vakarų vyriausybių santykius, o Rusiją palikti visai kitoje barikadų pusėje.
Žiniasklaida pasitelkiama tam, kad kartotų, jog 5G ryšys yra visiškai saugus
Yra prirašyta daugybė bet kokią galimą 5G ryšio žalą neigiančių straipsnių, kuriuose kažkodėl visiškai sumenkinami moksliniai tyrimai, įrodantys galimą spinduliuotės kenksmingumą.
Pasak ES Komisijos, 5G – penktosios kartos mobilioji technologija – yra „revoliucija“.[4] 5G yra „žaidimą keičianti“ technologija, reikalinga norint sukurti visuomenę, kurioje mes ir mūsų daiktai būtų prisijungę prie ryšio ištisą parą. Tai būtina sąlyga išmaniesiems namams, dronų pristatymui, nuotolinei chirurgijai ir savaeigiams automobiliams. ES Komisija teigia, jog būtina įdiegti 5G, kad būtų galima išsilaikyti pasaulinėje konkurencijos arenoje. Tai skubu. Lenktynės tarp telekomunikacijos milžinų ir valstybių, kurioms jie priklauso, yra negailestingos. Įdiegimas vyksta itin greitai ir su potencialiai galimais padariniais aplinkai, dėl kurių turėtų būti keliami klausimai, o ne visiškai tylima.
Tačiau tokio smalsumo stoka pastebima daug kur. Pavyzdžiui, viena iš šalių – Norvegija. „5G Norvegijoje bus pradėtas įdieginėti kitais metais. Ne, tai nėra pavojinga“, – laikraštyje „Aftenposten“ 2019 m. rašė[5] mokslo tinklalapio forskning.no vyriausioji redaktorė Nina Kristiansen. Straipsnis pasirodė mokslo skyriuje ir jame buvo puolami prieš 5G pasisakantys žmonės. Redaktorė sulygino kritikus su tais, kurie mano, jog žemė yra plokščia.
Ar 5G kelia pavojų sveikatai? Socialiniuose tinkluose atrodo būtent taip, nes nesunku rasti daugybę įspėjimų. Tačiau Kristiansen remiasi Norvegijos faktų tikrinimo svetaine faktisk.no, kurioje teigiama,[6] kad „nėra mokslo, palaikančio mintį, jog 5G ar ankstesnės kartos mobilieji tinklai yra pavojingi žmonėms ar gyvūnams“. Faktisk.no gavo informaciją iš Spinduliacinės ir branduolinės saugos tarnybos, Norvegijos visuomenės sveikatos instituto ir didžiosios telekomunikacijų korporacijos „Telenor“.
Kristiansen pripažįsta, kad iš tikrųjų yra tyrimų, įspėjančių apie pavojų sveikatai. Bet tai, anot jos, „maži tyrimai“, kurie buvo paneigti. Kristiansen teigimu, prieštaraujantys 5G diegimui ignoruoja „didžiulį tyrimų kiekį“ ir kaltina šiuos mokslininkus, kad juos „nupirko ir sumokėjo valstybė ar didelės korporacijos“.
Tiek Kristiansen, tiek faktisk.no nutyli tai, kad yra daug recenzuotų tyrimų, kuriuose nurodomas pavojus sveikatai.
Apie tai pranešė „Investigate Europe“. Aktyvistai metė iššūkį, kad būtų gilinamasi į mobiliųjų technologijų spinduliuotės ir sveikatos klausimą. Pasiūlymas buvo prieštaringai vertinamas net tarp „Investigate Europe“ žurnalistų: ar tai tikrai sąmokslo teorija? Ar mokslas nėra vienareikšmis? Ir šiaip ar taip, juk visi mylime savo mobiliuosius telefonus.
Nepaisant to, žurnalistai sutiko realiai pažvelgti į šią situaciją, o atspirties tašku pasirinkti 5G diegimą. Kelis mėnesius trukusių tyrimų rezultatas virto tekstų pasirodymais britų,[7] olandų,[8] prancūzų,[9] vokiečių,[10] italų,[11] norvegų,[12] lenkų[13] ir portugalų[14] žiniasklaidoje.
Buvo nubraižyta mokslo būklė ir nubrėžtos grupes, kurios jį reitinguoja. Atsivėręs vaizdas buvo daug sudėtingesnis nei tas, kurį pateikė Europoje išsidėsčiusios nacionalinės spinduliuotės ir branduolinės saugos institucijos. Projekto tikslas nebuvo atskirti gerą ir blogą mokslą. Tai gali atrodyti akivaizdi užduotis, tačiau lengviau pasakyti nei padaryti: čia vienas kitam prieštarauja net ir patys mokslininkai. Iš tikrųjų ekspertų grupė, dirbusi su vadinamuoju elektromagnetinės spinduliuotės projektu Pasaulio sveikatos organizacijoje, dar nuo 2012 m. dirbo, kad apžvelgtų ir įvertintų turimus mokslinius šaltinius šia tema. Šis darbas turėjo būti baigtas prieš kelis metus. Tačiau ginčai dėl „pagrindinės grupės“ ekspertų reprezentatyvumo lėmė ilgą vėlavimą. Kita ekspertų grupė ketina peržiūrėti originalios grupės parengtą projektą. PSO sakė, kad ši „darbo grupė“ apims „įvairias nuomones ir kompetencijas“. Tačiau praėjus metams vis dar nebuvo išrinkti grupės nariai.
Mokslininkai perspėja dėl galimos elektromagnetinės spinduliuotės žalos sveikatai
Nepaisant to, jog daugelis žurnalistų tai nutyli, visgi yra daugybė mokslinių tyrimų, kuriuose buvo pastebėtas galimas neigiamas elektromagnetinės spinduliuotės poveikis.
Beveik niekas netyrė 5G ir sveikatos klausimo, nors pirmieji 5G mobilieji telefonai yra prieinami jau dabar ir lygiagrečiai diegiama 5G infrastruktūra. Tačiau galimą 2G ir 3G technologijų poveikį sveikatai tyrė daug kas. Dauguma nacionalinių spinduliuotės saugos ir branduolinės saugos institucijų Europoje remiasi dviejų tarptautinių grupių, kurios nusprendžia, kas svarbu, patarimais: Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir ICNIRP, Tarptautinės apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos. Pastaroji rekomenduoja spinduliuotės poveikio ribas. Šios spinduliuotės ribos yra nustatytos siekiant apsaugoti mus nuo ūmaus kūno audinių kaitinimo. Norėdami peržengti šias ribas, turėtumėte stovėti tiesiai priešais mobiliojo ryšio stiebą.
Spinduliuotės tyrimai turi karines šaknis ir juose dominavo elektros inžinieriai bei fizikai. Tačiau vis daugiau biologų, epidemiologų ir kitų nusprendžia žengti į šį lauką. Visi sutinka, kad ūmus audinių kaitinimas yra pavojingas. Tačiau viena mokslininkų stovykla mano, kad ilgalaikis mažesnės nei ribinės vertės spinduliuotės poveikis taip pat gali neigiamai paveikti organizmo ląsteles ir, pavyzdžiui, sukelti vėžį[15] ar pakenkti spermai.[16] O tokiems teiginiams priešinasi mokslininkai, kurie aklai klauso spinduliuotės saugos tarnybų.
Vis dėlto tariamai didžiausioje pasaulyje recenzuotų tyrimų duomenų bazėje atliktų 2266 tyrimų įvertinimas parodė, kad 68 proc.[17] iš jų buvo nustatyti su žmogaus sukeltu elektromagnetiniu lauku „susiję reikšmingi biologiniai ar sveikatos padariniai“. Keli tyrimai[18] parodė, kad pramonės finansuojami moksliniai tyrimai linkę daug rečiau rasti pavojų sveikatai nei kitais finansavimo šaltiniais pasinaudoję tyrimai. Pirmaujančios tyrimų grupės istoriškai turėjo glaudžius ryšius su telekomunikacijų pramone. Šias grupes atstovauja daug tų pačių mokslininkų.[19] Tačiau tyrėjai, teigiantys, kad pavojus sveikatai pastebimas net ir neperžengus ribinių spinduliuotės verčių, nėra atstovaujami.
Du tyrimai su žiurkėmis JAV[20] ir Italijoje[21] priėjo prie išvadų, jog dėl mobiliųjų telefonų spinduliuotės padidėja vėžio rizika. Šie tyrimai nėra „mažareikšmiai“ ar „siauri“, kaip kad teigia forskning.no. Amerikiečių tyrimas yra išsamiausias pasaulyje, jį atliko Nacionalinė toksikologijos programa. O 2011 m. PSO vėžio agentūra elektromagnetinių laukų spinduliuotę įvardijo kaip „galimai kancerogenišką“.[22]
5G super tinklui reikia naujų radijo dažnių. Laisvi dažniai yra aukšti, nuo 10 iki 300 GHz. Gaunami signalai yra trumpesni nei žemų dažnių signalai, juos stabdo medžiai ir pastatai. Norint viskam užtikrinti stabilų tinklo ryšį, antenos turi būti pastatytos daug arčiau, maždaug kas 100 metrų.
Pramonės remiamo Šveicarijos instituto „IT’IS“ mokslininkai dar 2018 m. pranešė,[23] kad spinduliuotė, viršijanti 10 GHz, gali sukelti audinių pažeidimus dėl ūmaus kaitinimo – tai tas pavojus sveikatai, dėl kurio sutinka visi. Šveicarijos federalinis aplinkos biuras perspėjo[24] apie didėjantį „elektrosmogą“ ir žinių apie jo poveikį sveikatai trūkumą.
ICNIRP pirmininkas pripažino, kad reikia daugiau tyrimų:
Vis dar yra daug neaiškumų. Pavyzdžiui, mes nepakankamai žinome apie ilgalaikį mobiliųjų įrenginių poveikį smegenų navikams, kad galėtume padaryti išvadas.
Dabar rinkoje jau yra pirmieji 5G mobilieji telefonai. Jie yra technologijos šuolio dalis, kuris pakeis visuomenę ir mūsų gyvenimus. Dėl grėsmingai didelių ekonominių interesų, nenorima prarasti nei kiek laiko, įvedinėjant naujas technologijas. ES 5G veiksmų plane[25] nacionalinės vyriausybės raginamos pašalinti dislokavimo kliūtis, kad būtų įrengti reikalingi mažos aprėpties belaidžio prisijungimo taškai, įskaitant vietinio planavimo procedūras. Šiaurės šalių ministrai pirmininkai tęsė veiksmus, susitardami[26] pašalinti kliūtis dislokuoti bazines stotis ir antenas. Norvegijos vyriausybė paprašė[27] savivaldybių greitai, teigiamai ir su mažais mokesčiais peržvelgti telekomunikacijų bendrovių paraiškas.
Jokie žurnalistai nenori būti vertinami kaip plokščios žemės idėjų skleidėjai ar užsienio valstybės propagandos sistemų įrankiai. Tačiau tokiomis aplinkybėmis, kai prilipinamos tokios etiketės, žurnalistai turi atsiminti, kad mūsų darbas išlieka toks, koks jis buvo visada: užduoti klausimus apie problemas, kurios svarbios visuomenės interesams. Ir ypač tais atvejais, kai jie nėra laukiami.
- ^ William J. Broad. Your 5G Phone Won’t Hurt You. But Russia Wants You to Think Otherwise. The New York Times.
- ^ Frederik Hugo Ledegaard, Anne Skjerning, Katrine Baukjaer, Kasper Birk. 5G-modstandere spreder russisk misinformation i Danmark. DR.
- ^ Is 5G Hazardous to Our Health?. RT America.
- ^ Document 52016DC0588. EUR-Lex.
- ^ Nina Kristiansen. Neste år rulles 5G ut i Norge. Nei, det er ikke farlig | Nina Kristiansen. Aftenposten.
- ^ Ann-Kristin Hanssen. Innsikt: Er 5G farlig?. Faktisk.
- ^ Crina Boros. Mobile phones and health: is 5G being rolled out too fast?. Computer Weekly.
- ^ Jef Poortmans. Bellen schaadt cellen. De Groene Amsterdammer.
- ^ Leila Minano. Big data, multiplication des antennes et des ondes : bienvenue dans le monde merveilleux de la 5G. Basta.
- ^ Harald Schumann, Elisa Simantke. Europa ignoriert mögliches Krebsrisiko von 5G. Der Tagesspiegel.
- ^ Maria Maggiore. 5G, i conflitti d’interessi che delegittimano studi e comitati dell’Ue. Il Fatto Quotidiano.
- ^ Snart kommer supernettet og alle tingene dine kan snakke sammen. Stavanger Aftenblad.
- ^ 5G to nowa technologia, w którą rząd inwestuje miliony. Czy będzie miał problem?. Newsweek.
- ^ Paulo Pena. 5G. Vem aí uma revolução tecnológica, mas será boa para o negócio? E para a saúde?. Diario de Nolicias.
- ^ Dominique Belpomme, Lennart Hardell, Igor Belyaev, Ernesto Burgio, David O Carpenter. Thermal and non-thermal health effects of low intensity non-ionizing radiation: An international perspective. Environmental Pollution.
- ^ Are You Unknowingly Lowering Your Sperm Count? When to Worry. Cleveland Clinic.
- ^ Priyanka Bandara, David O Carpenter. Planetary electromagnetic pollution: it is time to assess its impact. The Lancet Planetary Health.
- ^ Anke Huss, Matthias Egger, Kerstin Hug, Karin Huwiler-Müntener, Martin Röösli. Source of Funding and Results of Studies of Health Effects of Mobile Phone Use: Systematic Review of Experimental Studies. Environmental Health Perspectives.
- ^ How much is safe?. Investigate Europe.
- ^ High Exposure to Radio Frequency Radiation Associated With Cancer in Male Rats. National Institute of Environmental Health Sciences.
- ^ L. Falcioni, L. Bua, E. Tibaldi, M. Lauriola, et. al. Report of final results regarding brain and heart tumors in Sprague-Dawley rats exposed from prenatal life until natural death to mobile phone radiofrequency field representative of a 1.8 GHz GSM base station environmental emission. Environmental Research.
- ^ IARC CLASSIFIES RADIOFREQUENCY ELECTROMAGNETIC FIELDS AS POSSIBLY CARCINOGENIC TO HUMANS. The WHO International Agency for Research on Cancer.
- ^ Neufeld Esra, Kuster Niels. Systematic Derivation of Safety Limits for Time-Varying 5G Radiofrequency Exposure Based on Analytical Models and Thermal Dose. Heatlh Physics.
- ^ Environmental reports. Federal Office for the Environment FOEN.
- ^ Communication – 5G for Europe: An Action Plan and accompanying Staff Working Document. European Commission.
- ^ Nordic countries sign a letter of intent to be at the forefront of 5G development. European Commission.
- ^ Smartby-sjefen i Stavanger forberedt på konflikter. Stavanger Aftenblad.