Acto poveikis sveikatai: padeda reguliuojant cukraus kiekį, cholesterolį ir kitais aspektais

Firmus Medicus -

Obuolių acto nauda: nuo geresnės nuotaikos iki greitesnio peršalimo gydymo

Obuolių actasObuolių actas yra naudingas žmogaus organizmui. Towfiqu Barbhuiyos/Unsplash nuotrauka

Kai pradedame negaluoti, dažnas iš mūsų nusprendžia pirmiausia bėgti į vaistinę ir joje ieškoti stebuklingų piliulų, kurios padėtų greitai atsikratyti nemalonių pojūčių. Tačiau neretai įvairius su sveikata susijusius nusiskundimus įmanoma sutvarkyti natūraliais būdais. Tam labai pasitarnauja senolių išmintis, mat jie žinojo daugybę informacijos apie įvairių, net tiesiog virtuvėje randamų, produktų gerąsias savybes.

Vienas iš tokių kone kiekvienoje virtuvėje randamų maisto produktų – obuolių actas. Pasirodo, jog šis gaminys savyje slepia teigiamą poveikį žmogaus organizmui. Obuolių actas padeda kontroliuoti cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje ir yra laikomas veiksminga priemone, kuri padeda gerinti virškinimą, atsikratyti nereikalingų kilogramų ir gydyti daug kitų sveikatos problemų[1]. Obuolių actas taip pat padeda:

 • Palaikyti greitesnę kraujotaką. Sakoma, jog kasdien geriant po dvi stiklines vandens su obuolių actu, gerėja kraujo atsinaujinimo procesas. Toks gėrimas taip pat spartina kraujuojančių žaizdų gijimą ir gali padėti kovojant su menstruacijų skausmais.
 • Greičiau išgydyti peršalimą. Vandens ir obuolių acto garai gali padėti greičiau išsigydyti slogą. Tereikia į stiklinę šilto vandens įpilti 3 šaukštus obuolių acto, sumirkyti šiuo tirpalu marlės gabalėlį ir uždėti jį ant nosies. Be to, patariama šilto vandens ir obuolių acto mišiniu skalauti užsikimšusią nosį.
 • Kovoti su žarnyno problemomis. Stiklinė virinto vandens su šaukšteliu obuolių acto gali padėti tada, kai kankina užkietėję viduriai ar apsinuodijote maistu. Taip pat teigiama, jog obuolių actas apsaugo žarnyną nuo infekcijų, nes naikina puvimo bakterijas ir palaiko sveiką mikroflorą.

Beje, actas yra naudingas ir tais atvejais, kai asmuo kovoja su nagų grybeliu ar ilgai negyjančiomis žaizdomis. Sakoma, jog tokias vietas reikia tepti actu ir tada jos užgis greičiau. O jeigu kankina įvairūs skausmai, galima pasigaminti kompresą. Esant anginai, reikia pasigaminti medaus, druskos bei acto kompresą ir jį dėti ant kaklo, o jei kamuoja galvos skausmas, reikia suvilgyti skudurėlį obuolių acte ir irgi uždėti ant skaudamos vietos.

Obuolių actas gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje

Acto rūšysŽmogaus organizmui naudos teikia ne tik iš obuolių pagamintas actas, bet ir kitos jo rūšys. Richos Sharmos/Unsplash nuotrauka

Iš tiesų, acto poveikis sveikatai yra itin platus. Kai kuriuose tyrimuose aiškinama, jog vaisių actas pasižymi itin svarbiu poveikiu – jis gali mažinti gliukozės kiekį kraujyje. Tyrimų metu buvo pastebėta, jog žmonėms, kuriems buvo diagnozuotas antrojo tipo diabetas, prieš valgį vartojusiems 30 ml acto, skiesto su 20 ml vandens, gliukozės, insulino ir trigliceridų kiekis kraujyje buvo mažesnis penkias valandas po valgio, lyginant su tiriamaisiais, gavusiais placebą. Taip pat buvo pastebėta, jog, vartojusiųjų raumenys gavo didesnį gliukozės kiekį iš kraujo, o tai padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje žvelgiant į ilgalaikį poveikį.

Žinoma, kaip ir bene su visais produktais, ekspertų nuomonės apie actą irgi yra skirtingos. Tačiau dauguma sutaria dėl vieno: geriausia rinktis nepasterizuotą obuolių sidro actą arba produktus su juo. Tokius buteliukus lengva atskirti jau vien iš išvaizdos, nes jų dugne būna nuosėdų.

Specialistai taip pat siūlo naudoti įvairias acto rūšis: ryžių, vyno, šilauogių ir kitus. Taip yra todėl, jog skirtingi actai papildo organizmą skirtingais antioksidantais.

Obuolių actas yra vienas ekologiškiausių iš visų acto rūšių. Jis pasižymi geriausiomis gydomosiomis savybėmis ir sudėtimi. Obuolių acte yra kalio, floro, kalcio, fosforo, magnio, geležies ir vitaminų B2, B6 bei C[2]. Tačiau kitos acto rūšys taip pat naudingas žmogaus organizmui:

 • Vyšnių actas – nerviniam susijaudinimui nuslopinti.
 • Juodųjų serbentų actas iš organizmo pašalina šlapimo rūgštį sergant reumatizmu ir podagra.
 • Aviečių actas yra naudingas sergant peršalimo ligomis ir esant temperatūrai.
 • Vynuogių actas rekomenduotinas sergant bronchitu bei pradinėmis tuberkuliozės formomis atsikosėjimui palengvinti.
 • Žemuogių ir braškių actas tirpdo inkstų ir kepenų akmenis ir neleidžia susidaryti naujiems.

Actas padės ir tuo atveju, jei skauda kojas

Daugelis žmonių, kurie dirba stovimą darbą arba per dieną daug vaikšto, vakarais jaučia sunkumą kojose. Tačiau net ir tokiu atveju gali padėti obuolių actas! tereikia užpilti neskiesto obuolių acto ant delnų ir ištrinti kojas. O esant dideliam spaudimui, ant pėdų reikėtų dėti acte pamirkytus skudurėlius. Tiesa, reikėtų rinktis pilnai natūralų actą, o tokio, kuriame yra dažiklių ir aromatizatorių, reikėtų vengti.

Tiesa, kaip ir visur kitur, būtina išlaikyti saiką ir sveiką protą. Acto negalima gerti gryno, jį reikia skiesti su vandeniu ar arbata, nes priešingu atveju rizikuojama pažeisti dantų emalį ir stemplę.[3].

Ne ką mažiau svarbu įsidėmėti, jog actas tinkamas vartoti ne visiems: jei žmogus serga žarnyno ir skrandžio ligomis, prieš vartojant obuolių actą, būtina pasitarti su gydytoju. Dėl stipraus acto rūgšties poveikio odai, jį vartoti reikėtų atsargiai ir išoriškai – geriau naudoti atskiestą ir pirmiausia patikrinti ant mažo odos lopinėlio, ar actas nesukelia nemalonių pojūčių, paraudimo ar dar ko panašaus.

Kalbant apie sandėliavimą, acto, negalima laikyti šaldytuve, nes tokiu būdu jis praranda naudingąsias savybes[4]. Idealiausia aplinka – sandarus buteliukas, kuris pastatytas tamsioje vietoje, kambario temperatūroje.

Obuolių acto naudojimas buityje

Obuolių acto naudaObuolių actas naudingas ne tik vidiniam, bet ir išoriniam naudojimui. Towfiqu Barbhuiyos/Unsplash nuotrauka

Obuolių actas yra puikus pagalbininkas ne tik kovojant su įvairiomis sveikatos problemomis, bet ir buityje. Nors dažnai skubame pirkti įvairias valymo ir kenkėjų atsikratymo priemones tiesiog parduotuvėje, verta prisiminti, jog jose pilna įvairių cheminių medžiagų. O tuo tarpu obuolių actas yra natūralus, gamtai ir aplinkiniams nekenksmingas produktas, kuris neretai gali suveikti ne ką blogiau nei parduotuvinis cheminis kokteilis.

Obuolių actas gali padėti:

 • Atsikratyti skruzdėlių. Sumaišykite actą su vandeniu (1:1 principu) ir gautu mišiniu purkškite tas vietas, kuriose yra nepageidaujamų vabzdžių.
 • Nuvalyti langus. Tokį patį mišinį galima naudoti valant langus ir kitus paviršius, kad šie blizgėtų it nauji.
 • Išvalyti arbatinuką. Įpilkite į arbatinuką vandens bei acto, o tada jį pavirinkite. Tokia gudrybė turėtų padėti be vargo išvalyti arbatinuką bei atsikratyti kalkių nuosėdų.
 • Apsaugoti skalbimo mašiną nuo kalkių. Tiesiog įpilkite acto į skalavimo priemonei skirtą skalbyklės talpą.

Tad akivaizdu, jog obuolių actas naudingas tiek buityje, tiek puoselėjant savo sveikatą. O jį pasigaminti pačiam nėra taip sudėtinga, kaip galbūt gali atrodyti. Pagrindinis obuolių acto komponentas – pradėjusios rūgti obuolių sultys[5]. Kuo obuoliai saldesni, tuo daugiau jų sultyse spirito ir tuo lengviau pasidaro obuolių actas. Labiausiai acto gamybai tinka maži, prinokę ir sultingi obuoliai, kurie augo nepaliesti jokių cheminių purškalų.

Obuolių acto receptas gan paprastas:

 • Smulkiai supjaustykite obuolius su žieve ir sėklomis, suberkite į emaliuotą puodą, užpilkite karštu vandeniu taip, jog vanduo juos apsemtų, tuomet užberkite cukrumi. Vienam kilogramui obuolių įberkite 100 g cukraus.
 • Puodą su paruoštu obuolių mišiniu pastatykite šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje ir palaikykite dvi savaites, mišinį dažnai pamaišydami.
 • Po dviejų savaičių nukoškite, tirščius nuspauskite, o skystį supilstykite į stiklainius (nepilnus) tolesniam rūgimui.
 • Po dviejų savaičių rūgimo obuolių actas bus pagamintas. Tuomet išpilstykite jį į butelius, užkimškite ir pastatykite į tamsią vėsią vietą – ir viskas!
Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e