Akupunktūra gali padėti kovoti su skausmu ir kitomis sveikatos problemomis

Firmus Medicus -

Šio gydymo nauda buvo pripažinta mokslininkų

Akupunktūra gali padėti numalšinti skausmąAkupunktūra – alternatyvus gydymo metodas. Antonio Shkrabos/Pexels nuotrauka

Akupunktūra[1] yra gydymo metodas, kuris priskiriamas prie alternatyvios medicinos. Tokio gydymo metu žmogui į odą tam tikruose konkrečiuose taškuose įduriamos labai plonos adatos. Akupunktūra yra žinoma jau nuo seno, o faktas, kad ji gali padėti sumažinti skausmą, buvo įrodyta tyrimų metu[2]. Yra teigiama, kad toks gydymo būdas gali padėti gydant ar lengvinant daug kitų sveikatos problemų, tačiau kitose srityse dar vis trūksta pakankamų mokslinių įrodymų.

Iš tiesų kai kuriems mokslininkams išvis nėra aišku, kaip veikia akupunktūra ir dažnai ji vis dar gan prieštaringai vertinama Vakarų gydytojų ir pačių mokslininkų. Tačiau šio gydymo būdo veiksmingumas kovojant su skausmu jau yra įrodytas. Be to, galima rasti labai daug teigiamų atsiliepimų iš įvairių pasaulio kampelių apie šį metodą gydant ir kitus nusiskundimus.

Vieni žmonės teigia, kad akupunktūra turi neurologinį poveikį, o kiti tvirtina, jog ji veikia subalansuodama gyvybinę energiją.

Iš tiesų akupunktūrininkas įduria adatas į žmogaus kūną, siekdamas subalansuoti jo energiją. Taip elgiamasi todėl, kad tradicinė kinų medicina remiasi mąstymu, kad liga yra gyvybinių jėgų (qi, yin ir yang) disbalanso pasekmė. Manoma, kad qi žmogaus kūnu teka dienovidiniais arba keliais ir šie energijos srautai pasiekiami per 350 akupunktūros taškų kūne. Adatų įsmeigimas į šiuos taškus tam tikrais deriniais, sugrąžina energijos srautą į tinkamą pusiausvyrą ir taip padeda išgydyti sveikatos nusiskundimus.

Nėra mokslinių įrodymų, kurie paneigtų ar įrodytų tokių taškų egzistavimą, tačiau buvo atliktas ne vienas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, jog akupunktūra išties padeda kenčiant nuo kai kurių ligų. Kai kurie ekspertai, bandydami paaiškinti, kaip veikia akupunktūra, pasitelkė neuromokslus. Jų teigimu, akupunktūros taškai laikomi vieta, kur gali būti stimuliuojami nervai, raumenys ir jungiamasis audinys. O stimuliacija gerina kraujotaką, tuo pačiu suaktyvindama natūralų organizmo gebėjimą malšinti skausmą.

Akupunktūra vis dar atrodo neįkandamas riešutas įprastai medicinai ir dėl jos naudos kyla daug diskusijų.

Teigiama nauda, pastebėta net ir mokslinių tyrimų metu, leidžia sutarti bent dėl vieno dalyko – ieškant gydymo būdų, verta išmėginti ir akupunktūrą. Tiesa, ji tinkama ne visiems ir ne nuo visų ligų.

Su akupunktūros pagalba galima atsikratyti skausmo ir prisidėti prie kitų problemų gydymo

Akupunktūra labai dažnai naudojama gydant migreną, įtampos sukeltą galvos skausmą. Kad šis netradicinis gydymo būdas gali būti veiksmingas, parodė ir tyrimai.

Akupunktūra gali būti naudinga, jei žmogų kankina skausmas nugaros apačioje, kelio skausmas, kaklo skausmas, osteoartritas.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) taip pat jau prieš beveik du dešimtmečius oficialiai patvirtino, jog akupunktūra gali būti veiksminga kovojant su daugybe kitų problemų, į kurias įeina ir šios[3]:

 • aukštas ir žemas kraujospūdis,
 • alerginė sloga,
 • veido skausmas,
 • rytinis pykinimas,
 • dizenterija,
 • skausmingos mėnesinės,
 • chemoterapijos sukeltas pykinimas ir vėmimas,
 • reumatoidinis artritas,
 • kai kurios skrandžio ligos, įskaitant pepsinę opą,
 • patempimai,
 • dantų skausmas,
 • išialgija,
 • skatinant gimdymą,
 • siekiant sumažinti insulto riziką.

PSO taip pat teigia, jog yra nemažai kitų sveikatos problemų, prieš kurias akupunktūra gali būti efektyvi, tačiau dar trūksta mokslinių tyrimų. Pavyzdžiui, neuralgija, fibromialgija, priklausomybė nuo narkotikų, alkoholio ir tabako, stuburo skausmas, pooperacinis sveikimas, kokliušas, kraujagyslinė demencija, Tourette sindromas. Taip pat teigiama, jog akupunktūra gali padėti gydant įvairias infekcijas, įskaitant šlapimo takų infekciją ir epideminę hemoraginę karštligę.

Tačiau svarbu įsidėmėti, jog tik savo sritį išmanantys medicinos specialistai gali nustatyti ligas, simptomus ir sąlygas, kuriomis gali būti rekomenduojamas gydymas akupunktūra. Todėl nereikėtų šios alternatyvios medicinos pasirinkti gerai neįvertinus savo būklės ir nepasitarus su gydytojais.

Tiesa, daugeliui akupunktūra gali pasirodyti pernelyg neįprastas ar išvis nereikalingas gydymo metodas, tačiau jo pliusų – apstu. Teisingai atlikta akupunktūra yra saugi ir šalutinių poveikių pasireiškia itin retai. Ji gali būti derinama su kitais gydymo būdais, taip padidinant išgijimo tikimybę. Be to, ji gali padėti kontroliuoti kai kurių tipų skausmą arba tapti tikru išsigelbėjimu, kaip pacientui netinka įprasti vaistai nuo skausmo.

Akupunktūra netinkama turintiems kraujavimo sutrikimų ar besilaukiančioms moterims

Kaip ir bet kuris kitas gydymas, akupunktūra taip pat kartas gali būti pavojinga arba sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių. Pavyzdžiui, akupunktūra yra pavojinga pacientams, turintiems kraujavimo sutrikimų arba vartojantiems kraują skystinančius vaistus. Akupunktūros taip pat negalima rinktis, jei turite širdies stimuliatorių arba laukiatės (gali iššaukti priešlaikinį gimdymą)[4]. Adatos įdėjimo vietoje gali atsirasti mėlynės, skausmas ir nežymus kraujavimas.

Akupunktūros pliusaiAkupunktūra yra saugus gydymo metodas. Thirdman/Pexels nuotrauka

Taip pat yra kelios su pačiomis adatomis susijusios rizikos. Pavyzdžiui, jei adatos nėra sterilizuotos, jos gali užkrėsti pacientą. Labai retais atvejais adatos gali nulūžti ir pažeisti vidaus organą. O įkišus adatą giliai į krūtinę ar viršutinę nugaros dalį, kyla plaučių kolapso (subliūškimo) pavojus, nors tai išties labai reta tikimybė.

Akupunktūrininkai privalo naudoti adatas, atitinkančias nustatytus standartus. Jos turi būti sterilios, netoksiškos, naudojamos tik vieną kartą, todėl lankantis pas tikrą specialistą su adatomis susijusių problemų rizika yra išties maža.

Be to, reikėtų neužmiršti, jog nors akupunktūra gali padėti gydant lėtines ligas, tačiau negalima atsisakyti įprastinių gydymo būdų. Sergant sunkia ar lėtine liga reikia ir toliau gydytis kaip įprastai, o akupunktūrą naudoti tik kaip papildomą priemonę.

Kuo rimtesnė problema – tuo daugiau seansų

Akupunktūros seansas vyksta gan raminančiu būdu, nes pacientas visą laiką guli, kol specialistas kruopščiai atlieka savo darbą. Bet pirmiausiai atvykus pas akupunktūros specialistą, šis apžiūri pacientą, įvertina jo būklę, įsmeigia vieną ar kelias plonas sterilias adatas ir pataria, kaip reikėtų save prižiūrėti ar kokie papildomi gydymo būdai (pavyzdžiui, kiniškos žolelės) gali būti naudingi.

Tik po to paciento turėtų būti paprašyta, jog šis atsigultų ant nugaros, pilvo ar vieno šono. Gulėjimo poza parenkama pagal tai, į kuriuos taškus bus duriamos adatos. Akupunktūros specialistas privalo naudoti vienkartines, sterilias adatas.

Paprastai akupunktūra yra gan neskausminga, tačiau yra normalu, jog įdūrus adatą pacientas gali jausti labai trumpą perštėjimą ar dilgčiojimą. Be to, vos tik įdūrus adatą kartais jaučiamas šioks toks skausmas ties adatos galiuku, tačiau jis vėliau išnyksta. Po adatų įdūrimo šios laikomos įdurtoje vietoje nuo 5 iki 30 minučių. Kai kuriais atvejais jos įkaitinamos arba stimuliuojamos elektra.

Gali prireikti daug akupunktūros seansųSeansų kiekis priklausys nuo ligos sudėtingumo ir kiekvieno žmogaus organizmo. Ryutaro Tsukatos/Pexels nuotrauka

Kiek procedūrų gali prireikti, jog pacientas pasijustų geriau – neaišku, nes tai priklauso nuo kiekvieno asmens. Jei pacientas serga lėtine liga, jam gali prireikti vieno ar dviejų gydymo seansų per savaitę ir toks gydymas gali užtrukti kelis mėnesius. Tuo tarpu ūmi problema paprastai išnyksta jau po 8-12 seansų.

Dalis žmonių po akupunktūros jaučiasi atsipalaidavę, o kiti kaip tik pajunta energijos antplūdį.

Jei turite problemų su sveikata ir manote, jog būtų naudinga išmėginti akupunktūrą, pasitarkite su specialistais apie tokį gydymą ir galbūt jau vos po kelių seansų atsikratysite įkyraus galvos skausmo ar kitų bėdų. Tačiau ne visi žmonės reaguoja į tokį alternatyvų gydymo būdą. Kai kurie net ir po kelių savaičių nepajunta net menkiausio pagerėjimo, tad tokiu atveju galima spėti, jog akupunktūra veikiausiai yra neveiksminga.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e