Alinantis vasaros karštis: kaip jį iškęsti ir kaip atpažinti saulės smūgį?

Firmus Medicus -

Karščiui jautriausi kūdikiai, nėščiosios, senjorai ir lėtinėmis ligomis sergantys asmenys

Vasaros karštisAlinatis karštis ir negailestingi saulės spinduliai gali iššaukti rimtas sveikatos problemas. Xaviero Coiffico/Unsplash nuotrauka

Atėjus vasarai daugelis džiaugiasi šiltesniais orais ir saulės spinduliais. Tačiau oro temperatūrai vis kylant, galiausiai net ir didžiausiems šilumos mėgėjams darosi sunku iškęsti karščiausias vasaros dienas. O jų, pasirodo, artimiausiu metu bus dar daug – sinoptikai netgi žada, jog liepos mėnuo Lietuvoje bus šiek tiek šiltesnis nei įprasta.

Užsitęsusi karščio banga gali pridaryti daug problemų tiek gamtai, tiek žmonėms. Tokiu atveju reikia gudriau laistyti augmeniją, tausoti senkančio vandens šaltinius, nepamiršti apie išaugusią gaisrų riziką, taip pat atidžiau stebėti gyvūnus, jog šiems nepasidarytų negera.

Be to, itin aukšta oro temperatūra, negailestingai plieskianti saulė gali sukelti sveikatos problemų ne tik gyvūnams, bet ir žmonėms. Būtent tuomet, kai ateina alinantis karštis, padaugėja įvairių sveikatos sutrikimų ar net mirties atvejų, todėl svarbu būti atsargiems, o perkaitus – nedelsiant griebtis būtiniausių saugumo žingsnių.

Dėl didelės šilumos sukeltu streso organizmui gali sutrikti širdies ritmas, sumažėti arterinis kraujo spaudimas, sutrikti medžiagų apykaita, paaštrėti lėtinių ligų simptomai. Taip pat gali ištikti mirtinai pavojingas šilumos smūgis, todėl itin svarbu visais įmanomais būdais save vėsinti ir pasirūpinti savo artimaisiais.

Karščiui ypač jautrūs kūdikiai, vaikai, nėščios moterys, vyresnio amžiaus žmonės, asmenys, sergantys ar seniau sirgę lėtinėmis ligomis bei kiti žmonės, kuriems sunkiau prisitaikyti prie karščio ir tie gyventojai, kurie dirba padidinto šilumos poveikio sąlygomis. Būtent šios grupės turi didžiausią riziką patirti sveikatos problemų, kurias sukelia pernelyg didelė oro temperatūra.

Saulės smūgis: ką daryti ir kaip jį atpažinti

Visoms amžiaus grupėms ypač pavojingas yra saulės smūgis. Jo simptomai gali prasidėti ne tik tebeveikiant tiesioginiams saulės spinduliams, bet ir praėjus jau kelioms valandoms po didelio perkaitimo. Būtent todėl, jog saulės smūgio simptomai ne visada pasireiškia iš karto, o ir kiekvienam jie skiriasi, dažnai žmonės išvis ne iš karto supranta, jog pavojingai ilgai mėgavosi saulės spinduliais.

Saulės smūgio požymiai yra šie, tačiau svarbu įsidėmėti, jog jie gali pasireikšti skirtinga tvarka, taip pat nebūtinai visi, nes kai kuriais atvejais išryškėja tik vienas ar du simptomai[1]:

  • aukšta kūno temperatūra, kuri gali kilti net iki 40 °C,
  • raumenų skausmas arba tempimas, taip pat gali trūkčioti raumenys, atsirasti didesni traukuliai, raumenys gali tapti nevaldomi,
  • neįprasti galvos pojūčiai, pavyzdžiui, galvos skausmas, svaigulys, mirgėjimas akyse, dingusi koordinacija, ausų užgulimas, sunkumas išlaikyti galvą vienoje padėtyje ir panašiai,
  • pabalusi ar išberta oda,
  • virškinimo sistemos sutrikimai, įskaitant pykinimą, vėmimą ir viduriavimą,
  • įvairūs kiti sutrikimai, įskaitant padidėjusį kraujospūdį, sutrikusį širdies ritmą, kliedėjimą ar net sąmonės netekimą.

Įtariant saulės smūgį reikia nedelsiant suteikti pirmąją pagalbą. Negaluojantį asmenį svarbu paguldyti ir neleisti jam vaikščioti. Taip pat reikia girdyti daug vandens, o ant galvos uždėti vėsų kompresą. Tačiau jeigu žmogus skundžiasi vis blogėjančia savijauta arba simptomai niekur nedingsta, reikia kuo skubiau kreiptis į medikus.

Kaip apsisaugoti nuo karščioKarštomis dienomis itin svarbu gerti daug vandens. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka

Keli veiksmingi patarimai, kaip atsivėsinti per karščius

Jei norite išvengti perkaitimo ir lengviau iškęsti alinantį karštį, geriausia išmėginti įvairius vėsinimosi būdus. Žinoma, bene veiksmingiausia išeitis – kondicionierius, tačiau jį turi ne visi. Tad siūlome pigius ir paprastus būdus, kurie padės nors trumpam atsivėsinti[2]:

  • Pakabinkite šlapią rankšluostį. Jį reikėtų palikti priešais atidarytą langą. Tą patį galima padaryti ir su užuolaidomis: tiesiog jas išskalbkite ir pakabinkite, kol dar yra drėgnos. Drėgni audiniai ir švelni oro srovė šiek tiek atvėsins kambarį.
  • Įkiškite pėdas į šaltą vandenį. Ledinis vanduo atvėsins net ir pačią karščiausią dieną, todėl nors kartą dienoje įkiškite kojas į šalto vandens kibirą ar vonelę. Taip jas palaikykite kelias minutes ir iš karto pastebėsite, jog jaučiatės atsigaivinę ir žvalesni.
  • Ryte vėdinkite kambarius, o dieną uždarykite langus ir užtraukite užuolaidas. Net ir karščiausiu metu naktinė oro temperatūra būna kiek žemesnė už dienos temperatūrą. Todėl atsikelkite anksti ryte ir išvėdinkite visus kambarius. Tik po to, kai į vidų ateis rytinė gaiva, būtinai laiku uždarykite langus ir užtraukite naktines užuolaidas, kad į vidų neateitų karštas dienos oras, o per langus vidaus neįkaitintų saulės spinduliai.
  • Užsidėkite šlapias kojines. Kaip ir vonelė, šlapios kojinės taip pat puikiai gaivina, mat pėdose yra daug kapiliarų, dėl kurių drauge atvėsta ir visas kūnas. Tik skirtingai nei vonelės atveju, kojines galite laikyti ilgiau ir net palikti jas per naktį. Tačiau svarbu elgtis atsargiai, nes taip galima persišaldyti.
  • Apsivyniokite galvą šlapiu rankšluosčiu. Tai irgi gan efektyvus ir greitas vėsinimosi būdas. Kadangi šlapi plaukai garuoja pamažu, šlapio turbano suteikta vėsuma galima mėgautis gan ilgai.
  • Miegokite su šlapiomis paklodėmis. Šį būdą jau tūkstančius metų naudoja Afrikoje, Nilo regione gyvenantys žmonės. Jie prieš miegą sušlapina paklodes ir jomis apsikloję miega kur kas gaiviau. Tačiau svarbu nepamiršti atkreipti dėmesį, ar jūsų nekrečia drebulys ir ar namuose nėra skersvėjo, nes galima lengvai persišaldyti.
  • Pasigaminkite užšaldomą ryžių pagalvėlę. Jums tereikės nedidelės pagalvėlės ar paprasčiausios kojinės. Paimkite ją, užpildykite ryžiais ir įdėkite į šaldytuvą, kad atvėstų. Po to padėkite pagalvėlę nakčiai ant pėdų, sprando ar riešų. Pagalvėlės teikiama vėsuma turėtų išsilaikyti maždaug pusvalandį, tad per tą laiką, kol mėgausitės vėsuma, spėsite užmigti.

Žinoma, karštomis dienos svarbu nepamiršti gerti daug skysčių. Taip pat reikėtų vengti ėjimo į laiką pačiomis karščiausiomis valandomis ar ilgo sėdėjimo bei darbo saulėje.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e