Atviri klausimai SAM dėl privalomo kaukių dėvėjimo

Firmus Medicus -

Nors kaukių dėvėjimas tapo privalomu, daug žmonių negali jų nešioti

Privalomas kaukių dėvėjimasSiekiant mažinti COVID-19 plitimą, nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje ir vėl privalomas kaukių dėvėjimas uždarose viešose vietose.

Asociacija „Firmus Medicus“, reaguodama į tai, jog nuo rugpjūčio 1 d. ir vėl buvo įvestas privalomas kaukių dėvėjimas viešosiose vietose, nori gauti iš Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atsakymus į kelis su tuo susijusius klausimus. Kaukes šiuo metu, siekiant užkirsti kelią galimam COVID-19 plitimui, privaloma dėvėti viešajame transporte, uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose.[1][2]

Nepaisant to, jog veido kaukės ir vėl tapo privalomos, kai kuriems žmonėms gali būti ne tik nepatogu, bet ir pavojinga ar neįmanoma jų dėvėti. Pavyzdžiui, asmenys, kuriems nustatyti autizmo spektro sutrikimai, dažnai yra itin jautrūs dėvimiems drabužiams ir avalynei. Psichologiškai jiems gali būti itin sunku susitaikyti su faktu, jog privalo dėvėti kaukę ir didelė tikimybė, jog atsisakys tą daryti ar mėgins nusiimti nepatogų, kvėpuoti trukdantį apdangalą.[3] Tačiau autizmo spektro sutrikimų turintys asmenys nėra įtraukti kaip tie, kurie gali nedėvėti kaukės ir tai kelia nerimą dėl tokių asmenų galimo būklės pabloginimo ar net privertimo izoliuotis nuo likusios visuomenės.

Pagal dabar galiojantį nutarimą, veido kaukės yra privalomos visiems viešajame transporte, uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose esantiems ir dirbantiems asmenims, išskyrus neįgaliuosius, kurie dėl sveikatos negali jų nešioti ir vaikus iki 6 metų. Taigi, vieninteliai, galintys nenešioti kaukės, yra sunkią negalią turintys asmenys ir maži vaikai. Išimtis vaikams iki 6 metų yra pagrįsta tuo, jog mažamečiams padidėja tikimybė uždusti, nes su kaukėmis yra sunkiau kvėpuoti. Kūdikiams padidėja staigios kūdikių mirties[4] tikimybė. Be to, kūdikiai nemokės nusiimti kaukės, net ir pajutę dusimo požymius, o paaugę vaikai atvirkščiai – gali nenorėti dėvėti kaukės ir kaip tik dažniau liesti savo veidą, taip didinant tikimybę apsikrėsti virusu viešose vietose. Tačiau neradome jokio išsamiai pagrįsto atsakymo, kodėl išimtis daroma tik vaikams iki 6 metų ir kaip buvo nustatyta būtent tokia amžiaus riba. Pavyzdžiui, 6 ir 7 metų vaikų tiek fiziologija, tiek bendras suvokimas apie nepatogių daiktų dėvėjimą yra panašus, tad kyla klausimas kokiu pagrindu buvo nustatyta būtent tokia amžiaus kartelė.

Kai kuriems žmonėms kaukių dėvėjimas gali pabloginti sveikatos būklę

Ne visi žmonės gali dėvėti kaukesNepaisant to, jog kaukių dėvėjimas tapo privalomų, daugybė žmonių dėl savo sveikatos būklės negali jų nešioti.

Be to, nors pripažįstama, jog kaukės mažiems vaikams iš tiesų gali būti pavojingos ar pernelyg nepatogios, kažkodėl to paties nepagalvojama apie suaugusius, bet su kvėpavimu ar judėjimu problemų turinčius asmenis. Kvėpuoti pro uždangalą gali būti sunku ar net pavojinga sergantiems astma,[5] įvairiomis širdies ar kvėpavimo ligomis.[6][7][8] Įvairūs skirtingų šalių medikai perspėja, jog kvėpavimo problemų turintys asmenys turėtų būti atleisti nuo privalomo kaukių dėvėjimo. Nors Lietuvoje su tokiomis ligomis susiduriančių žmonių yra apstu, tačiau kažkodėl nėra numatyta jokių aiškių išimčių ar išsamių paaiškinimų, kaip jiems elgtis. Pavyzdžiui, Higienos instituto duomenimis,[9][10] astma yra viena iš aštuonių labiausiai paplitusių lėtinių ligų Lietuvoje, todėl šis klausimas liečia daugybę šalies gyventojų, o ypač – vaikus iki 17 m. amžiaus (astma jiems nustatoma taip dažnai, jog užima 3-4 vietą) ir suaugusius iki 44 m. amžiaus (astma užima 5 vietą).

Kaukės gali būti ypač pavojingos nuo lėtinės obstrukcinės plaučių ligos kenčiantiems žmonėms. Kaip rašoma šaltiniuose:[11]

Svarbiausi patologinės fiziologijos pokyčiai yra kvėpavimo takų, ypač smulkiųjų, spindžio susiaurėjimas (obstrukcija) ir oro spąstai, sutrikdantys oro pasišalinimą iš plaučių. Atsiranda nuolatinis plaučių išsipūtimas (hiperinfliacija). Dėl to, esant fiziniam aktyvumui, didėja plaučių funkcinė liekamoji talpa, mažėja įkvėpimo talpa. Sumažėjusi įkvėpimo talpa sukelia dusulį ir riboja fizinį pajėgumą.

Taigi, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą turintys asmenys ir taip patiria kvėpavimo sunkumų, o kaukės dėvėjimas gali dar labiau pabloginti situaciją ar net sukelti pavojų sveikatai. Duomenys rodo,[11] jog:

Įvairiose šalyse LOPL serga nuo 8 % iki 15 % gyventojų, vidutiniškai 10–12 % Vyresnio amžiaus žmonių sergamumas dar didesnis. Pavyzdžiui, lėtine obstrukcine plaučių liga serga apie 20 % vyresnių negu 70 metų vyrų ir apie 15 % to paties amžiaus moterų. Kitose šalyse atlikti epidemiologiniai tyrimai parodė, kad nediagnozuojama daugiau kaip 70 % visų LOPL atvejų.

Taigi, tai taip pat potencialiai didžiulė gyventojų dalis, kuri veikiausiai negali nešioti kaukių.

Be to, tai gali būti pavojinga visiems, kurie dėl judėjimo problemų negali patys nusiimti kaukės, pajutę, jog jaučiasi blogai. Nors neįgalumą turintys asmenys, kuriems dėl sveikatos būklės kaukių dėvėti negalima, nuo rugpjūčio 7 d. įrašyti kaip išimtiniai atvejai,[12] kuriems nebūtinas kaukių nešiojimas, tačiau tai aprašyta taip neaiškiai ir glaustai, jog vis tiek išlieka daugybė klausimų kaip turėtų elgtis tokie žmonės ar jų artimieji.

Tad kyla pagrįstas nerimas kaip tokiu atveju šie asmenys turėtų elgtis, kuomet nori važiuoti viešuoju transportu ar nuvykti į uždaras prekybos ir paslaugų teikimo vietas. Daugelyje vietų be kaukės išvis atsisakoma aptarnauti arba grasinama baudomis. Lieka nepaaiškinta nei kokius dokumentus reikėtų nešiotis su savimi, nei kaip elgtis siekiant sulaukti aptarnavimo. Be to, nėra nurodyta kurie neįgalieji priskiriami prie tų, kurie gali nedėvėti kaukių, o kurie jau neįeina į išimtį.

Trūksta informacijos kaip turėtų elgtis kaukių negalintys dėvėti asmenys

Kyla klausimų kaip elgtis kaukių nedėvintiems žmonėmsKyla klausimų kaip turėtų elgtis ir kokius dokumentus nešiotis tie asmenys, kurie negali dėvėti kaukių.

Neatmetame galimybės, kad galbūt yra numatyta daugiau išimčių bei pateikiama platesnė informacija, tačiau tokių dokumentų nepavyko rasti ir manome, jog apskritai trūksta moksliškai bei teisiškai pagrįstos informacijos, kaip turėtų elgtis asmenys, kurie dėl savo negalios, amžiaus ar kitų svarių priežasčių negali dėvėti kaukės. Tokia informacija turėtų būti lengvai prieinama ir suprantama, kad visi suinteresuoti asmenys nebūtų verčiami rizikuoti savo sveikata vien tam, jog išvengtų baudos ar tikimybės, jog bus neaptarnauti uždarose patalpose. Be to, pasigedome ir informacijos, kokių apsaugos priemonių turėtų imtis ir kaip turėtų elgtis tokie be kaukių vaikštantys asmenys viešose uždarose ar didesnio susibūrimo vietose.

Taigi, atsižvelgiant į aukščiau pateiktus faktus ir informacijos trūkumą, norime gauti mokslu ir teisiniais aspektais pagrįstus atsakymus į pagrįstai keliamus klausimus.

Klausimai, į kuriuos norime gauti atsakymus:

  1. Ką daryti žmonėms, kurie dėl medicininių priežasčių (pvz., sergantiems astma, įvairiomis kvėpavimo ar širdies ligomis, turintys autizmo spektro sutrikimų ir kt.) negali dėvėti kaukės?
  2. Kaip kaukės negalintys dėvėti asmenys turėtų elgtis uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, viešajame transporte?
  3. Ar yra konkretūs dokumentai, kuriuos turėtų su savimi nešiotis kaukės negalintys dėvėti asmenys, jog pagrįstų kaukės nedevėjimą ir išvengtų baudų?
  4. Kokiais moksliniais šaltiniais buvo remtasi, kuomet nuspręsta, jog kaukių gali nedėvėti tik vaikai iki 6 metų, o ne vyresni?

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e