Besaikis telefonų naudojimas sėdint tualete gali sukelti sveikatos problemų

Firmus Medicus -

Beveik visi 18-29 metų amžiaus žmonės neišsiskiria su išmaniaisiais įrenginiais net ir tualete

Išmaniųjų įrenginių problemosGeriausia tualetą palikti tualeto reikalams, o ne išmaniesiems įrenginiams. Gilleso Lamberto/Unsplash nuotrauka

Telefonai ir kiti išmanieji įrenginiai jau seniai tapo daugelio žmonių kasdienės veiklos palydovais. Jie naudojami įvairioms pramogoms, darbo reikalams, norint sužinoti naujienas, įamžinti svarbiausias gyvenimo akimirkas, bendrauti, žaisti žaidimus ir t. t. Išmanieji įrenginiai tapo tokia svarbi šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalimi, kad daugelis su jais nesiskiria net ir eidami į tualetą. Visgi, specialistai įspėja, kad ilgi pasisėdėjimai su telefonu rankoje gali iššaukti sveikatos problemas, tad to vertėtų atsisakyti.

Atliekant gamtinius reikalus, žmonės įprastai neužtrukdavo tualete ir jame būdavo tik tiek, kiek reikia. Tačiau dabar, pamėgę sėdint ant tualeto žiūrėti vaizdo klipus ar žaisti žaidimus, dažnai sėdi ant tualeto kur kas ilgiau. O užtrunkant ilgiau nei 10 minučių, ilgainiui galima sulaukti tokių nemalonių sveikatos problemų kaip hemorojus ar vidurių užkietėjimas.

Šios galimos bėdos liečia daugybę žmonių, nes tyrimai rodo, kad vis daugiau asmenų neišsiverčia be savo telefonų net ir tualete. Pavyzdžiui, 2022 m. kovo mėnesį atlikta „NordVPN“ apklausa parodė, kad net 70,8 % amerikiečių pripažįsta, jog naudojasi savo išmaniaisiais telefonais būdami tualete. Tuo tarpu praėjusių metų birželio mėnesį atlikta „Vioguard“ irgi atskleidė panašius rezultatus, nes net 73 % amerikiečių pripažįsta, jog naudoja telefonus tualete.

Beje, įdomu tai, kad kuo jaunesnis žmonių amžius, tuo tokia ydinga praktika yra dažnesnė. Pavyzdžiui, asmenys nuo 18 iki 29 metų amžiaus taip mėgsta savo telefonus, jog į tualetą juos nešasi net 9 iš 10 (93 %) apklausos respondentų.

Galima spėti, jog dėl to labiausiai kaltos įvairios itin įtraukiančios ir priklausomybę keliančios programėlės, kaip kad „TikTok“. Nors pastaroji programa vis dažniau linksniuojama europinėje ir amerikietiškoje spaudoje dėl nerimą keliančių saugumo klausimų, tad gali būti, kad „TikTok“ uždraudimas taps visai realiu reiškiniu Europos valstybėse. Bet ar tai pakeis jaunų vartotojų norą neštis telefoną į tualetą – jau kitas klausimas. Nes vietoj „TikTok“ jie veikiausiai rastų kitų programėlių ir priežasčių, kodėl reikėtų neišsiskirti su išmaniuoju įrenginiu net ir atliekant gamtinius reikalus.

Jei sėdite tualete ilgiau nei 10 minučių, rizikuojate iššaukti hemorojų ar vidurių užkietėjimą

Urologė dr. Aleece Fosnight sako, kad į tualetą su savo telefonais ar kitais išmaniaisiais įrenginiais einantys žmonės taip daro ne šiaip sau. Telefonai jiems suteikia savotišką ramybės laiką. Tačiau drauge tokia praktika ilgainiui gali išmokyti organizmą ilgiau išsiskirti su atliekomis, nes smegenys būna atitraukiamos nuo supratimo, ko kūnui reikia atsisėdus ant tualeto.

Mobiliųjų naudojimas tualeteMobiliuosius telefonus tualete ypač pamėgo naudoti jaunesnio amžiaus žmonės. Giorgio Trovato/Unsplash nuotrauka

Pasak dr. A. Fosnight, reguliarus sėdėjimas ant tualeto ilgą laiką gali sukelti per didelį spaudimą dubens organams, o tai gali iššaukti hemorojų, sutrikusį tuštinimąsi ir galimą prolapsą. Užtenka neturėti jokių kitų problemų, tačiau nuolat ilgai sėdėti tualete, ir jau rizikuojama, kad atsiras hemorojus, patinusios venos arba išsiplėtusios venų grupės tiesiojoje žarnoje ir išangėje. Urologė aiškina[1]:

„Kadangi tualeto sėdynėje yra skylė, tarpvietei nėra atramos, todėl tiesioji žarna nusileidžia žemiau nei sėdmenys. Kai vyksta šis procesas, atsiranda gravitacija, o kraujas pradeda kauptis žemiausioje kūno vietoje – tiesiojoje žarnoje. Kai šioje srityje kaupiasi kraujas, kraujagyslės išsiplečia ir gali susidaryti kraujo krešuliai, todėl prasideda hemorojaus stadija.“

O prasidėjus hemorojui, bandymas naudotis tualetu gali sukelti įtampą jau išsiplėtusioms kraujagyslėms ir situacija pradeda dar labiau blogėti. Be to, ilgai tualete sėdinčius žmones gali pradėti kankinti ir dar viena problema – vidurių užkietėjimas. 

Per ilgas sėdėjimas atliekant gamtinius reikalus ilgainiui gali sukelti raumenų ir kaulų problemas, dirginti odą

Iš tiesų, piktnaudžiavimas sėdėjimu tualete gali sukelti dar daugiau nepatogumų nei tik hemorojus ar užkietėję viduriai. Dėl papildomo spaudimo sėdmenims laikinai gali nutirpti lytiniai organai, kojos ir pėdos.

Jei tai neskamba pernelyg rimtai, chiropraktikas dr. Grantas Radermacheris taip pat perspėja, kad ilgi pasisėdėjimai tualete gali pakenkti raumenims, kaulams, sąnariams ir jungiamajam audiniui. Tad nereikėtų stebėtis, jei po kurio laiko atsiranda sėdmenų ar dubens kaulų skausmas. Dr. G. Radermacheris sako:

„Viena iš tokių būklių yra vadinama sėdmeniniu bursitu – arba bursų uždegimu, kuris sušvelnina jūsų „sėdimuosius kaulus“. Sėdint ant kietos unitazo sėdynės sėdmenims tenka didžioji dalis svorio ir <…> daro jiems tiesioginį spaudimą, todėl jie sudirgsta ir patinsta.“

Dėl sėdmenų bursito žmonėms pasireiškia skausmas viršutinėje šlaunies dalyje ir apatinėje sėdmenų dalyje. Jiems taip pat dažnu atveju darosi sunku ištiesti klubą, o kai kuriais atvejais skausmas pereina į visą koją. Daugelis tokį diskomfortą bando malšinti dedami ledą, naudodami gydytojo paskirtus vaistus ir, žinoma, ribodami laiką tualete.

Telefonų žalaTelefonų naudojimas sėdint tualete gali sukelti sveikatos problemų. Priscillos Du Preez/Unsplash nuotrauka

Be jau išvardintų sveikatos bėdų dermatologai galėtų įvardinti ir dar vieną – sudirgusią odą. Deja, ilgas sėdėjimas ant plastikinės ar medinės tualeto sėdynės neigiamai veikia odą ir ilgainiui gali sukelti kontaktinį dermatitą. O tai reiškia, kad tenka kentėti niežtintį bėrimą tose vietose, kur oda tiesiogiai liečiasi su dirginančia medžiaga ar alergenu.

Problemų išvengsite, jei tualete sėdėsite ne ilgiau nei 8 ar 10 minučių

Žinoma, daugeliui automatiškai kyla klausimas, kiek laiko galima užsibūti tualete nerizikuojant pakenkti savo sveikatai. Šiuo atveju specialistų nuomonė nežymiai skiriasi, tačiau visi sutinka, kad geriausia sėdėti tokioje pozicijoje ne ilgiau nei kelias minutes. Kuo ilgiau užtrunkama, tuo labiau didėja problemų tikimybė.

Tai nereiškia, jog reikėtų skubintis viską atlikti kuo greičiau. Tačiau geriausia padėti telefoną į šalį, sutelkti dėmesį tik į tai, kodėl buvo ateita į tualetą ir nebeilginti pasisėdėjimo nebūtinais užsiėmimais ar dėmesio nukreipimu.

Geriausia sėdimoje pozicijoje vonios kambaryje būti ne ilgiau nei 8 ar 10 minučių. Jei tai neįmanoma ne dėl telefono, o dėl ilgo tuštinimosi, vertėtų gerti daugiau skysčių ir subalansuoti savo mitybą.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e