Chinolino geltonasis dažiklis (E104) gali sukelti alergines reakcijas

Firmus Medicus -

Dėl galimo neigiamo poveikio E104 uždraustas keliose šalyse

E104E104 dedamas į įvairius maisto produktus. Holly Stratton/Unsplash nuotrauka

Maisto produktuose galima rasti įvairiausių medžiagų ir jos, deja, ne visada yra sveikos. Kai kuriais atvejais jos gali sukelti alergijas, įvairius kitus neigiamus padarinius, tačiau vis tiek yra naudojamos dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Tokioms neigiamą įtaką organizmui galinčioms daryti medžiagoms reikėtų priskirti ir E104. Tai chinolino geltonasis dažiklis (ang. Quinoline Yellow) – sintetinis geltonas maistinis dažiklis, kuris dažniausiai pasitelkiamas įvairiuose maisto produktuose ir gėrimuose, norint išgauti dulsvai geltoną ar žalsvai geltoną spalvą[1]. Nepaisant plačiai paplitusio naudojimo, yra žinoma, kad E104 gali sukelti šalutinį poveikį, o kai kuriose šalyse jis išvis uždraustas arba ribojamas.

Chinolino geltonasis dažiklis pirmą kartą susintetinas 1887 metais, Paulo Wilhelmo Römerio rankomis. Tiesa, kaip maisto dažymo priemonė jis pirmą sykį buvo panaudotas tik XX amžiaus pradžioje. Nuo tada jo galima rasti įvairiuose maisto produktuose, todėl yra laikomas vienu dažniausiai naudojamų maisto dažiklių pasaulyje. Jo galima rasti alkoholiniuose gėrimuose, mėsos produktuose, leduose, pyragaičiuose, gaiviuosiuose citrusinių vaisių skonio gėrimuose ir netgi vaistuose[2].

Europos Sąjungoje chinolino geltonąjį dažiklį leidžiama naudoti kaip maisto dažiklį nuo septintojo dešimtmečio. Tačiau pastaraisiais metais neslūgstantis susirūpinimas dėl jo saugumo lėmė, kad E104 buvo pašalintas iš kai kurių maisto produktų. Be to, jis uždraustas naudoti tam tikrose srityse Australijoje, Norvegijoje ir Jungtinėse Valstijose, nes manoma, jog gali sukelti dermatitą[3].

Chinolino geltonasis dažiklis gali sukelti DNR pažeidimus ir alergines reakcijas

E104 saugumas nuolat aptarinėjamas įvairių ekspertų. Europos Sąjunga ir JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) nusprendė, kad jis esą saugus vartoti, bet tik tuo atveju, jei naudojami maži dažiklio kiekiai. Tačiau kai kurių tyrimų rezultatai iškėlė pagrįstą susirūpinimą dėl galimo šalutinio poveikio, susijusio su E104 vartojimu. O, pasirodo, galimų rimtų reakcijų yra ne viena ir ne dvi.

Kaip ir kiti sintetiniai maisto dažikliai, E104 kai kuriems asmenims gali sukelti alergines reakcijas, įskaitant dilgėlinę, niežulį ar astmą. Sveikiems žmonėms šios reakcijos pasireiškia retokai, tačiau daug dažniau pastebimos tarp asmenų, kurie jau anksčiau turėjo problemų su alergijomis ar astma.

Iš tiesų, vienas iš pagrindinių susirūpinimą keliančių klausimų dėl E104 naudojimo yra galimas jo poveikis vaikų sveikatai. E104 ir kitų maisto priedų vartojimas yra susijęs su padidėjusiu vaikų hiperaktyvumu[4][5][6].

Atliekant tyrimus buvo nustatyta, kad E104 galima laikyti vienu iš labiausiai paplitusių maisto dažiklių, sukeliančių alergines reakcijas vaikams. Be to, vaikams, kurie anksčiau sirgo atopiniu dermatitu, dažniau išsivysto alerginė reakcija į E104.

Verta prisiminti ir tai, jog prieš kiek daugiau nei 14 metų mokslininkai netgi pastebėjo ryšį tarp chinolino geltonojo dažiklio ir vaikų intelekto. Pasak Sautamptono universiteto komandos, kuri tais laikais atliko 750 000 svarų sterlingų kainavusį tyrimą, šis dažiklis yra vienas iš tų, kurie gali mažinti vaikų IQ net iki penkių taškų[7]. Tyrimo profesorius Jimas Stevensonas sulygino maisto dažiklių žalingą poveikį su švino poveikiu:

„Pozicija AFC (dirbtinių maisto dažiklių) atžvilgiu yra analogiška žinių apie šviną ir intelekto koeficientą būklei, kuri buvo vertinama devintojo dešimtmečio pradžioje… Needlemanas nustatė, kad IQ skirtumas tarp didelio ir mažo švino [naudojimo] grupių buvo 5,5 IQ balo… Tai labai panašu į dydžius, gautus mūsų maisto dažiklių tyrimo metu.“

E104 poveikisE104 turėtų vengti mažamečiai. 85mm.ca/Unsplash nuotrauka

O kai kurie tyrimai rodo, kad E104 gali sukelti DNR pažeidimus ir chromosomų aberacijas žmogaus ląstelėse, todėl kyla susirūpinimas dėl galimo jo kancerogeninio poveikio[8]. Jis taip pat gali padidinti aliuminio absorbciją virškinamajame trakte[9], o tai yra gan neraminantis faktas. Juk kai kurie specialistai sieja aliuminio kaupimąsi smegenyse su Alzheimerio ligos proceso skatinimu.

E104 taip pat gali sukelti rimtų problemų tam tikrus sveikatos sutrikimus turintiems asmenims. Pavyzdžiui, žmonės, kurie žino, jog jau prieš tai turėjo bėdų su inkstų akmenimis, turėtų vengti šio dažiklio, nes jį vartojant gali ženkliai padidinti inkstų akmenų atsiradimo riziką. Be to, kaip minėjome, astma sergantys asmenys gali būti jautresni alerginėms reakcijoms į E104, todėl taip pat turėtų vengti vartoti produktus, kuriuose yra šio maisto dažiklio.

Žinoma, E104 nėra vienintelis dažiklis, kuris gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Tarp kenksmingų medžiagų yra daug kitų dažiklių. Pavyzdžiui, dažiklis E102 yra žinomas dėl daugybės skirtingų šalutinių poveikių, į kuriuos įsigilinus vargu ar dar norėsis valgyti ar savo vaikams siūlyti tokius maisto produktus.

Dažiklis E104 Europos produktuose pažymimas įspėjamuoju užrašu

Deja, nepaisant visų žinomų galimų neigiamų chinolino geltonojo dažiklio savybių, jis vis tiek yra leidžiamas naudoti Europoje. Tačiau nuo 2010 metų liepos 20 dienos visi maisto produktai, tarp jų ir maisto papildai, kurių sudėtyje yra E104, privalo būti pažymėti[10]. Jų etiketėje turi būti nurodyta, kad produkte yra medžiagų, galinčių neigiamai paveikti vaikų aktyvumą bei dėmesį.

Chinolino geltonasisChinolino geltonasis dedamas ir į gėrimus. Siro Manuelio/Unsplash nuotrauka

Tad norintiems išvengti šio dažiklio vartojimo reikia itin atsargiai skaityti maisto produktų ir vaistinių preparatų etiketes. Ypač atsargiai turėtų elgtis vaikų turinčios šeimos, kadangi didesniais kiekiais vartojamas sintetinis dažiklis gali mažamečiams sukelti alergijų, skatinti hiperaktyvumą, jiems gali būti sunku susikaupti.

O sveikesnę alternatyvą norintys pasiūlyti gamintojai turėtų rinktis natūralius, bet nekenksmingus būdus savo produkcijos dažymui. Pavyzdžiui, tam gali tikti ciberžolė, paprika ir anatas. Natūralūs dažikliai dažniausiai nesuteikia tokios ryškios spalvos, trumpiau išsilaiko, tačiau veikiausiai didesnė dalis žmonių mieliau vartotų sveikesnius, bet ne tokių ryškių spalvų produktus, nei rizikuotų savo ar artimųjų sveikata.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e