Ciberžolė – natūralus maisto papildas, įvairiapusiškai pritaikomas mityboje

Firmus Medicus -

Ciberžolė – iš Indijos kilęs itin sveikas prieskoninis augalas

CiberžolėCiberžolė itin naudinga žmogaus organizmui. Prchi Palwe/Unsplash nuotrauka

Ciberžolė (lot. Curcuma) – imbierinių šeimai priskiriamas augalas, kurio šakniastiebiai ir stiebai gali būti naudojami eteriniams aliejams ar dažams, bet dabartiniais laikais ciberžolė dažniau pasitelkiama kaip puikus vaistinis augalas ir prieskonis. Jei iki šiol dar nenaudojote ciberžolės savo virtuvėje, siūlome susipažinti su šio prieskoninio augalo istorija, nauda ir būdais, kaip jį vartoti.

Sukultūrinta ciberžolė pirmiausia išplito po Pietryčių Indiją, kur dažniausiai buvo naudojama kaip geltonas pigmentas arba prieskonis. Ciberžolė puikiai tiko dažyti drabužius, odą, taip pat maistui vedybų ir laidojimo ceremonijose. Net ir dabar budistų vienuolių apsiaustai yra dažomi ne kuo kitu, o ciberžole. O ryškiai geltona, oranžinė prieskonio spalva simbolizuoja saulės šviesą bei energiją[1].

Bėgant laikui ciberžolė išplito ir į kitus kraštus, mat Europos pirkliai parvežė šį prieskonį į senąjį žemyną. Tiesa, tuomet jis buvo vadinamas ne ciberžole, o tiesiog indišku šafranu. Vakaruose šis prieskonis pirmiausia išplito kaip pagardas maistui, o vėliau buvo pradėtas naudoti ir kaip maisto papildas. Tuo tarpu savo gimtinėje, ciberžolė buvo naudojama ne tik maisto gamyboje, bet ir kosmetikoje.

Visgi, nors ciberžolė buvo naudojama jau tūkstančius metų, tik pastaruoju metu ji sulaukia vis didesniu dėmesio ir populiarumo. Šį prieskoninį augalą pradeda mėgti vis didesnė dalis sveikuolių ar kitų žmonių, kurie ieško natūralių alternatyvų naudingiems maisto papildams. Toks populiarumas nėra iš piršto laužtas, mat ryškiaspalviai, šilumą spinduliuojantys milteliai iš tiesų yra naudingi organizmui ir bendrai fizinei bei emocinei savijautai.

Ciberžolė – natūrali priemonė stiprinti organizmą

Kol ciberžolė atkeliauja į prekybos centrų lentynas, ji įveikia ilgą apdorojimo kelią. Ryškiaspalvis prieskonis gaminamas iš išgarintų arba išvirtų šarminėje terpėje šakniastiebių, taip užfiksuojant norimą atspalvį ir suskaidant krakmolą. Vėliau tokie apdoroti šakniastiebiai yra džiovinami saulėje ir tik tada sumalami į miltelius.

Ciberžolė patraukia ne tik savo spalva. Jos aromatas primena žemę, o skonis kiek kartus bei aitrus, tačiau nėra pernelyg stiprus. Ciberžolė ne tik pagardina patiekalus, bet ir gali sustiprinti žmogaus organizmą. Manoma, kad kai kuriais atvejais šis prieskonis gali būti naudojamas kaip natūralus antibiotikas, kovojantis su kūną puolančiais virusais.

Jei cheminiai antibiotikai kenkia skrandžiui ir žarnynui, tai ciberžolė tiesiog stiprina organizmą nežalodama žarnyno mikrofloros. Tiesą sakant, netgi atvirkščiai – ji skatina žarnyno mikrofloros aktyvumą ir gerina virškinimą. Dėl šios priežasties ciberžolė gali padėti ir tiems, kas kenčia skrandžio skausmus, skundžiasi prastu apetitu ir panašiai.

Šis prieskonis taip pat gali padėti netoleruojantiems laktozės asmenims, kurie norėtų gerti įprastą pieną. Teigiama, jog kai kuriems ciberžolė padeda suskaidyti pieno cukrų, jei yra įmaišoma į pieną. 

Prasidėjus pirmiesiems gripo simptomams ar tiesiog peršalus, ciberžolė taip pat gali tapti nepamainomu pagalbininku. Tereikia ciberžolės nuoviru skalauti gerklę, nes taip sumažės gerklės skausmas ir perštėjimas, bus išvengta įkyraus kosulio. 

Turint spuogų, žaizdų, alerginių reakcijų ar netolygų odos atspalvį, taipogi galima pasitelkti ciberžolę, mat teigiama, jog ji gali padėti su tokiomis problemomis. Tereikia šiek tiek ciberžolės miltelių įmaišyti į kosmetines priemones ir po kurio laiko džiaugtis kur kas geriau atrodančia oda.

Šis ryškiaspalvis prieskonis yra toks naudingas ne šiaip sau. Jame slypi daugybė antioksidantų ir vitaminų, pavyzdžiui, vitaminų C, E, K. Vitaminas K skatina kraujo krešėjimą ir antioksidanto glutationo gamybą organizme. Pastarasis antioksidantas iš žmogaus kūno pašalina toksinus bei striprina imuninę sistemą,[2] todėl išties verta įtraukti ciberžolę į savo mitybą. 

Ciberžolės naudaCiberžolę galima panaudoti įvairiais būdais. Tamannos Rumee/Unsplash nuotrauka

Ciberžolės naudojimas maisto gamyboje neturi ribų: tinka ir patiekalams, ir gėrimams

Labai klystate, jei galvojate, kad ciberžolė naudojama tik keliuose paprastuose receptuose. Iš tiesų ciberžolė gali būti naudojama įvairiais būdais, tiek beriant ją į gėrimus, tiek ir pritaikant patiekalams.

Beje, visi naudojame tik iš augalo šakniastiebių pagamintus miltelius, vadinamus kurkuma. Šie milteliai, tiek maišyti su kitais prieskoniais, tiek gryni, gali paskaninti troškinius, sriubas, plovus, taip pat jie gali pagerinti įvairių patiekalų aromatą arba tiesiog būti naudojami kaip natūralus maisto dažiklis, nuspalvinantis ryžius ar kepinių tešlą.

O kuo toliau, tuo randama vis daugiau neįprastų, iki šiol dar negirdėtų ciberžolės pritaikymo būdų. Pavyzdžiui, didesniuose prekybos centruose galite rasti ciberžole gardintus ir spalvintus gaiviuosius gėrimus ar sūrius. Parduotuvėse jau kurį laiką galima pastebėti sulčių kokteilių su ciberžolės ekstraktu, palaikančių imuninės sistemos aktyvumą ir atbaidančių ligas. 

O gaminant latte kavą ciberžolė gali būti naudojama kaip kavos alternatyva. Kad būtų gaunamas skanus gėrimas, ciberžolės pudra užpilama šiltu vandeniu ar pienu, taip pat paskaninama cinamonu, vanilės ekstraktu ar medumi. Beje, ciberžolė dedama ir į kosmetines priemones, taip pat galima rasti nemažai maisto papildų ir kitų savijautą gerinančių preparatų, kurių sudėtyje yra šio augalo.

Tiesa, nereikėtų persistengti ir vos įsigijus ciberžolės iš karto ją pilti dideliais kiekiais. Reikėtų išlaikyti saiką, nes įdėjus per daug šio prieskonio, patiekalas ar gėrimas gali tapti nebeskanus. Be to, reikėtų su ciberžole elgtis atsargiai, nes ryškiaspalviai milteliai sunkiai išsiskalbia ir išsivalo, tad galite sugadinti savo drabužius ar virtuvės paviršius. Tad naudokite šį prieskonį su saiku ir atsargiai, o vėliau laikykite sandariame inde, tamsioje, nuo drėgmės ir šilumos pokyčio apsaugotoje vietoje.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e