D. Trumpo 5G lenktynės: jokių žalos tyrimų ir įstatymų lengvinimas

Firmus Medicus -

D. Trumpo siekis laimėti prieš Kiniją privedė prie itin neatsargios ir skubotos 5G plėtros

Donaldo Trumpo siekis laimėti 5G lenktynesJAV prezidentas Donaldas Trumpas siekia bet kokia kaina laimėti 5G lenktynes. (theatlantic.com nuotrauka)

5G ryšys visame pasaulyje nenumaldomai stumiamas į priekį, kaip neišvengiama ir būtina naujos kartos belaidžio ryšio technologija. Tokią greitą judriojo 5G ryšio plėtrą ne šiaip sau daug kas vadina lenktynėmis, nes panašiai jau ne vienerius metus kalba įvairių šalių valdantieji, o tarp jų ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Nors kritikai sako, jog 5G lenktynės yra išpūstas burbulas,[1] tačiau šias lenktynes D. Trumpas vadina esminėmis, sprendžiant kas valdys ateities internetą ir visą su tuo susijusią pramonę.

Manoma, jog 5G lenktynių lyderės yra JAV ir Kinija, nors šios dvi valstybės ir taip konkuruoja tarpusavyje daugelyje sričių.[2] JAV prezidentas Donaldas Trumpas nuolat linksniuojamas dėl savo aršių kalbų apie Kiniją, o jo noras, jog JAV būtų penktosios kartos judriojo ryšio lyderė įgyvendinamas kontraversiškais veiksmais, kuriuos kritikuoja JAV visuomenė ir apie elektromagnetinės spinduliuotės galimą žalą perspėjantys mokslininkai. Siekdamas pirmauti, D. Trumpas ne tik neatsargiai skubina 5G technologijos diegimą, bet ir lengvina mobiliojo ryšio įstatymus bei mažina mokesčius, kuriuos turi susimokėti mobiliojo ryšio pramonė.

JAV prezidentas skambiais pažadais dar praėjusiais metais tvirtino, jog JAV sėkmingai laimės 5G lenktynes prieš Kiniją. Tuomet Donaldas Trumpas sakė:[3]

5G lenktynės yra lenktynės, kurias Amerika privalo laimėti ir, atvirai kalbant, tai lenktynės, į kurias dabar įsitraukusios mūsų didžiosios kompanijos. Mes suteikėme joms stimulą, kurio joms reikia. Tai lenktynės, kurias mes laimėsime.

Vietoj atsargaus kelis metus trunkančio mobiliojo ryšio plėtros planavimo – vos 90 dienų terminas

FCC vadovas Ajit Pai palaiko Donaldą TrumpąFCC vadovas Ajit Pai palaiko Donaldą Trumpą ir džiaugiasi, jog atsisėdęs į vadovo kėdę sugebėjo visiškai atrišti rankas mobiliojo ryšio pramonei. (fortune.com nuotrauka)

O stimulas, apie kurį kalbėjo D. Trumpas buvo išties didelis – belaidžių technologijų pramonei buvo atverti visi keliai sėkmingai 5G plėtrai. D. Trumpo administracija, padedant Federalinei ryšių komisijai, sėkmingai sumažino reikalavimus ir teisinėmis reformomis atėmė galimybę vietos valdžiai pasipriešinti mobiliojo ryšio pramonei. Fizinė 5G infrastruktūra dabar privalo būti patvirtinta vos per 90 dienų, nors seniau vietos valdžia tam galėjo skirti kelis metus. JAV prezidentas pristatė savo ir FCC darbus kaip didžiausią laimėjimą:[3]

Norėdama paspartinti ir paskatinti šias investicijas, mano administracija yra sutelkusi dėmesį į belaidžio spektro laisvinimą <…> ir į reguliavimo kliūčių tinklų kūrimui pašalinimą.

FCC taip pat ėmėsi veiksmų supaprastinti 5G infrastruktūros leidimų išdavimo procesą valstijų ir vietos valdžios institucijose. <…> Leidimų gavimas užtrunka per ilgai. Mes išspręsime šią situaciją ir įvesime limitus, o vietinės teritojos labai, labai stipriai mūsų klausys. Jie turi didelę paskatą šitaip elgtis.

Dabar jie turi patvirtinti naują fizinę infrastruktūrą per 90 dienų, o ne per daug metų. Kartais tai gali užtrukti trejus, ketverius ir penkerius metus. Mes nustatysime 90 dienų ribą. Ir dabar yra nustatyta nepagrįstų mokesčių, kurių dažnai imasi vietos valdžios institucijos, riba. <…> Mes nustatysime tų mokesčių viršutinę ribą. Šie pokyčiai smarkiai prisidės prie greitųjų tinklų tiesimo visoje Amerikoje. Ir tai įvyks labai greitai. Labai, labai greitai.

Jam antrino ir Federalinės ryšių komisijos vadovas Ajit Pai:[3]

Pone prezidente, kaip jūs pastebėjote, Amerika privalo laimėti naujos kartos 5G belaidžio ryšio lenktynes. Ir tai svarbu dėl dviejų pagrindinių priežasčių.

Pirmoji yra nacionalinis konkurencingumas. <…> Mes norime, kad šios technologijos padėtų mūsų ekonomikai kovoti, kai konkuruojame su likusiu pasauliu.

Antroji priežastis, kodėl svarbus JAV vadovavimas – nes 5G pagerins amerikiečių gyvenimą tiek daug įvairių būdų, pradedant tiksliuoju žemės ūkiu, baigiant išmaniaisiais transporto tinklais, telemedicina ir dar daugiau. Mes norime, kad amerikiečiai pirmieji pasinaudotų šia nauja skaitmenine revoliucija <…>.

FCC ir JAV prezidentas ignoruoja perspėjimus apie galimą 5G žalą sveikatai

Galima mobiliojo ryšio žala sveikataiKalbėdami apie 5G lenktynes, nei D. Trumpas, nei A. Pai neprasitaria apie galimą elektromagnetinės spinduliuotės žalą sveikatai ar aplinkai.

Viso plačiai nuskambėjusio pranešimo apie 5G ryšio plėtrą metu D. Trumpas ir A. Pai taip ir neužsiminė apie vis dažniau mokslininkų išreiškiamą nerimą dėl galimos žalos sveikatai, kurią gali sukelti belaidžių įrenginių skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė. Nebuvo aptarta kokių saugos priemonių imsis vadovaujančios institucijos ir A. Pai didžiavosi, jog būtent jo vadovavimo laikotarpiu mobiliojo ryšio pramonė buvo pasitikta išskėstomis rankomis:[3]

Be to, palengvinome belaidžio ryšio infrastruktūros diegimą. 5G labai priklausys nuo mažų antenų tinklo. Bet kai aš pradėjau eiti šias pareigas, aukštiems bokštams skirtos taisyklės grasino, kad mūsų 5G ateitis bus pasmaugta biurokratijos. Mes panaikinome šias taisykles, nes picos dėžutės dydžio infrastruktūra neturėtų šokinėti per tuos pačius normatyvinius vartus kaip 200 pėdų mobiliojo ryšio bokštas.

FCC vadovas nutylėjo, jog nepaisant to, kad 5G ryšio veikimui skirti įrenginiai bus mažesni, jie turės būti įmontuoti arti vienas kito ir todėl žmonės jaus iki šiol normaliai moksliškai neištirtas aukšto lygio elektromagnetines bangas iš labai arti. Vietoj to, tiek FCC vadovas, tiek JAV prezidentas žada panašius teigiamus pasikeitimus. D. Trumpas teigė:[3]

Tai pakeis būdą, kaip piliečiai dirba, mokosi, bendrauja ir keliauja. Tai pavers Amerikos ūkius produktyvesniais, Amerikos gamintojus konkurencingesniais ir Amerikos sveikatos priežiūros paslaugas geresnėmis bei labiau prieinamomis. Iš esmės, kai į tai įsigilini, tai apima beveik viską. Gan nepaprasta.

Kalbėdami apie 5G plėtrą Donaldas Trumpas ir Ajit Pai visiškai neužsimena apie galimą žalą sveikatai ar papildomų mokslinių tyrimų būtinumą. 5G ryšys nuolatos parodomas kaip vien teigiamus pokyčius atnešiantis tinklas. Šiose jų susigalvotose lenktynėse nėra vietos įrodymams, jog elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti vėžį, širdies ligas,[4][5] persileidimus[6] ir daug kitų sveikatos problemų.[7] Prezidentas, kurio tikslas – tik laimėti prieš Kiniją ir gauti kuo didesnį pelną, pasirengęs užmerkti akis ir užsikimšti ausis, jog negirdėtų jokių šalių mokslininkų perspėjimų. 

Pilną Donaldo Trumpo ir Ajit Pai pranešimą apie 5G plėtrą galite peržiūrėti žemiau pateiktame vaizdo įraše.

O apie tokią ne vienoje šalyje pasikartojančią neatsakingą 5G diegimo padėtį įspėja daug mokslininkų. Pavyzdžiui, dr. Dariusz Leszczynski sakė:[8]

Tai yra unikali situacija žmonijos istorijoje, kai visa žmonių populiacija bus veikiama žmogaus sukurtų prietaisų, skleidžiančių nejonizuojančią spinduliuotę, kuri nebuvo pakankamai patikrinta prieš įdiegimą. Kokia yra ir kokia bus mokslininkų, sprendimų priėmėjų ir telekomunikacijų pramonės lyderių atsakomybė, kurie leidžia diegti nepakankamai patikrintą technologiją, paveiksiančią mus visus? Atsakymas paprastas – jokios atsakomybės… nes jei ateityje atsiras kokių nors sveikatos problemų, greičiausiai prireiks dešimčių metų laiko, o tada asmenys, kurie šiuo metu suteikia teisę naudoti nepakankamai patikrintą, spinduliuotę skleidžiančią 5G technologiją, bus išėję į pensiją arba „šešios pėdos po žeme“.

Deja, bet tai, jog D. Trumpo kadencija eina į pabaigą, nežada šaliai geresnės ateities 5G stabdymo klausimu. Net jei D. Trumpas nebus dar kartą išrinktas JAV prezidentu, jo pagrindinis konkurentas Joe Bidenas irgi palaiko 5G diegimą. Pristatydamas savo ekonomikos planą, J. Bidenas teigė,[9] kad norės skirti 300 milijardų JAV dolerių naujų technologijų plėtrai, tarp kurių įvardijo ir 5G tinklus. Taigi, belaidžio ryšio pramonės planai,[10] kad iki 2026 m. reikia pastatyti apie 800 000 5G mažos aprėpties prisijungimo taškų, tikriausiai ir toliau būtų palaikomi JAV prezidento, net jeigu juo taptų J. Bidenas. O kaip stipriai tokios neatsargios 5G lenktynės atsilieps gyventojų sveikatai, taip ir lieka neaišku, nes valdantieji ir toliau nelinkę sutelkti dėmesį į mokslinių tyrimų būtinumą.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e