Dantų šaknų kanalų gydymo bijoma be reikalo: neskausminga ir gelbsti dantis

Firmus Medicus -

Odontologinės problemos nebūtinai baigiasi dantų išrovimu

Dantų problemosDaugelis bijo, jog rimtesnės dantų problemos būtinai turi baigtis jų išrovimu, tačiau daugeliu atvejų pavyksta išgelbėti pažeistus dantis. Jonathano Borbos/Unsplash nuotrauka

Nors visi nori turėti gražią ir sveiką šypseną, tačiau daugeliui apsilankymas pas odontologą kelia nerimą. O jei susiduriama su dantų problemomis, toks nerimas perauga į baimę ir pesimistinį mąstymą, jog laukia skausmingas gydymas, kuris vis tiek baigsis danties išrovimu. Ypač dažnai jau iš anksto danties mirties nuosprendžiui nusiteikia tie pacientai, kuriems reikalingas šaknų kanalų gydymas. Tačiau iš tiesų laiku ir tinkamai atliktas dantų šaknų kanalų gydymas gali kaip tik išgelbėti dantį, tad neva neišvengiamai laukiantis danties išrovimas – tik mitas.

Prakalbus apie dantų šaknų kanalų gydymą, daugelis įsivaizduoja skausmingą, o galiausiai ir dantų išrovimu pasibaigiančią procedūrą. Nors iš tiesų viskas yra kiek kitaip – gydymas jau daug metų atliekamas be skausmo, o laiku ir tinkamai gydantis, pavyksta džiaugtis išsaugotais dantimis. „Dantų harmonijos“ gydytoja odontologė Rugilė Jonelienė sako[1]:

„Tam, kad suprastume, kaip atliekamas endodontinis gydymas, turime susipažinti su danties sandara. Dantis yra sudarytas iš vainiko, kaklelio ir šaknies. Vainikas – tai matoma danties dalis. Tarp vainiko ir šaknies, kur dantį liečia dantenos, yra danties kaklelis. O danties viduje yra ertmė, vadinama danties minkštimu arba pulpa. Tai mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje po emaliu ir dentinu. Pulpa maisto medžiagomis aprūpina kietuosiuos danties audinius. Problemos prasideda tuomet, kai šis audinys pažeidžiamas ir prasideda liga, vadinama pulpitu.“

Dantų šaknų gydymo prireikia pakankamai rimtais atvejais. Taip nutinka, kai danties pulpos audinys yra jau negrįžtamai pažeidžiamas infekcijos ir nebėra kitos išeities, kaip sutvarkyti problemą. Dantis gali būti taip stipriai pažeistas dėl gilaus danties ėduonies, kuris atsiranda ilgai negydant karieso. Taip pat ir dėl traumos – ūmios, lėtinės ar mechaninės.

Pasitaiko net ir tokių atvejų, kai su daugeliui baimę keliančiu gydymu tenka susidurti kur kas ilgiau nei tikėjosi, nes prireikia dantų šaknų kanalų pergydymo. Taip nutinka dėl nekokybiškai atlikto ankstesnio šaknų gydymo arba kilusių komplikacijų.

Deja pacientai, kurie pradeda gydymą, kartais neatvyksta laiku į paskirtus vizitus, pamiršta iki galo užbaigti gydymą ir taip sukuria papildomas problemas. Būtent tada, kai laiku neatliekamas danties vainiko atstatymas po endodontinio gydymo, didėja komplikacijų ar visiško danties praradimo rizika.

Tačiau tiems, kurie laiku pradeda gydymą ir yra pasiryžę jį užbaigti, specialistai pataria nenusiteikti patiems blogiausiems variantams. R. Jonelienė teigia[1]:

„Vienas svarbiausių dalykų šiuolaikiniame endodontiniame gydyme yra maksimalus sveikų danties audinių išsaugojimas. Atsiranda nauji instrumentai, kurie leidžia atlikti minimaliai invazyvų gydymą ir taip užtikrinti danties ilgaamžiškumą. Dėl naujų instrumentų metalo lydinių, instrumentavimo protokolų, galime parinkti skirtingus instrumentus kiekvienai klinikinei situacijai, atsižvelgiant į danties kanalų anatomiją. Taip pat naujieji biokeramikiniai užpildai yra daug labiau biologiškai suderinami, kanalų plombavimas tampa ne tik paprastesnis, tačiau ir mažiau rizikingas. Šiuolaikiniai gydymo metodai bei medžiagos leidžia išsaugoti danties pulpos gyvybingumą, o kartais net regeneruoti pažeistą pulpą.“

Pajutus skausmą, jautrumą ar kitus pokyčius būtina skubėti pas odontologą

Odontologų baimėDaug žmonių bijo apsilankymų pas odontologą. Benyamino Bohlouli/Unsplash nuotrauka

Apie panišką baimę atsidurti odontologo kėdėje galima išgirsti iš daugybės žmonių. Vieni bijo itin ilgo gydymo, kiti baiminasi galimo skausmo, o treti netgi netiki, kad gydymas išvis padės ir galiausiai vis tiek teks išrauti probleminį dantį. Tokia visuomenėje itin gaji baimė egzistuoja ne šiaip sau. Ji laikosi todėl, jog žmonės prisimena arba išgirsta iš artimųjų apie nekokią ankstesnę patirtį ir įtiki, jog panašiai nutiks ir tais atvejais, kai reikia itin šaknų gydymo. Gydytoja odontologė R. Jonelienė sako[1]:

„Turiu daug pacientų, kurie paniškai bijo visų odontologinių procedūrų. Tai dažniausiai susiję su ankstesne patirtimi, kuomet skaudėjo. Tačiau dabar atliekant odontologines procedūras, visuomet taikomas nuskausminimas. Visgi kartais prireikia kelių vizitų, kol pacientas įsitikina, kad procedūra neskausminga ir nėra jau čia taip baisu, kaip atrodė. Tačiau būna ir tokių atvejų, kai pacientas gydytis sutinka tik sedacijoje, ypač vaikai.“

Endodontinis gydymas iš tiesų atliekamas itin kruopščiai ir stengiamasi, jog pacientas nepatirtų jokio skausmo, dėl kurio dauguma taip bijo. Procedūros metu pirmiausia įvertinami paciento nusiskundimai, atliekamas klinikinis ištyrimas ir rentgeno nuotrauka.

Tik tuomet, kai odontologas nuskausmina pažeistą dantį, prasideda pats šaknų gydymas. Pasitelkęs mikroskopą odontologas kruopščiai išvalo šaknų kanalus, tuomet apdoroja juos cheminėmis medžiagomis ir hermetiškai užplombuoja. Specialistui dar reikia atstatyti danties vainiką. Tai jis padaro atlikęs netiesioginę restauraciją arba uždėjęs plombą.

Kaip suprasti, jog laikas apsilankyti pas odontologą ir veikiausiai teks patirti šaknų gydymą? Žinoma, profilaktinę dantų apžiūrą reikia atlikti reguliariai. Tačiau jei iki šiol neturėjote jokių problemų, o dabar pastebėjote, jog dantys tapo jautrūs, jų spalva patamsėjo ar patino dantenos, tai gali būti signalas, jog prireiks gydyti šaknų kanalus[2].

Ryškiausias simptomas, parodantis, kad reikalingas endodontinis gydymas – stiprus, priepuoliais, ypač naktį, užeinantis skausmas. Taip pat gali būti jaučiamas maudimas, dantis atrodo „pakeltas“, sukandant suskausta. Sunkesniais atvejais gali atsirasti ir patinimas burnos viduje ar net matytis veide iš išorės. Kartais gali nebūti jokių simptomų, įspėjančių apie reikalingą dantų šaknų kanalų gydymą, pavyzdžiui tokiais atvejais, kai uždegimas yra lėtinis. Tai vadinama paslėptu uždegimu, kai žmogus jaučiasi sergantis, kartais simptomus gali supainioti su peršalimo simptomais, kurie tampa pasikartojančiais.

Dantų šaknų kanalo gydymo mitai vis dar priimami kaip tiesa

Bene pats dažniausias mitas, kurį galima išgirsti – kad endodontinis gydymas yra skausmingas. Iš tiesų šiuolaikinė odontologija smarkiai skiriasi nuo senų laikų, kai pacientams tekdavo iškęsti nemalonius pojūčius. Dabar odontologai tikrai nepalieka savo pacientų skausmuose ir vietoj to pasiūlo veiksmingus anestetikus, kurių dėka procedūros būna neskausmingos. Gydytoja R. Jonelienė sako[1]:

„Gaila, kad net ir nuolat tai kartojant, pacientai vis dar nedrįsta patikėti, kad odontologijos procedūros galimos be jokio skausmo. Tikiuosi, pamažu šį mitą kartu su kolegomis įveiksime.“

Taip pat dauguma pacientų įsitikinę, jog tai – ilgas ir varginantis gydymas. Bet iš tikrųjų danties šaknų kanalo gydymo procedūra neretai užbaigiama vos per vieną vizitą. Tiesa, gali prireikti ir dviejų ar kelių vizitų, tačiau nuolat minti odontologo kabineto slenksčio nereikės. Svarbiausia tiesiog ateiti tiek kartų, ir tokiais laiko intervalais, kokius pasako gydytojas odontologas, nes iki galo neužbaigtas gydymas gali pridaryti papildomų problemų ir pratęsti būtinybę vaikščioti pas dantistą.

Sveiki dantysJei norite džiaugtis sveika ir natūralia šypsena, itin svarbu reguliai lankytis pas odontolą ir laiku atlikti rekomenduojamą gydymą. Lesly Juarez/Unsplash nuotrauka

Apskritai, kuo anksčiau nusprendžiama apsilankyti pas odontologą, tuo geriau. Daugelis tiki, jog jautrumas šaltam ar karštam maistui yra normalus reiškinys, kuris atsiranda su amžiumi. Tačiau tai – tik dar vienas mitas. Gydytoja odontologė R. Jonelienė sako[1]:

„Į gydytoją visada reikia kreiptis vos pajutus pirmuosius simptomus – jautrumą karštam ar šaltam maistui, gėrimams. Taip pat skausmą, kuris gali būti labai stiprus, pulsuojantis, kartais nenumalšinamas net vaistais. Ir, žinoma, įvykus danties traumai, net jei atrodo, kad skausmas pats praėjo.“

Tokiu atveju nereikės bijoti ir dėl kito itin dažnai girdimo mito – jog pulpitas ar periodontitas yra tiesus kelias į danties išrovimą ir joks gydymas čia jau nepadės. Iš tiesų, tinkamai ir laiku pradėtas gydyti dantis gali tarnauti dar ilgą laiką. Odontologai visada stengiasi išsaugoti natūralų dantį, o nuolat tobulėjančios technologijos padeda vis dažniau pasiekti šį tikslą.

O tikintiems, jog endodontinio gydymo gali prireikti tik vyresnio amžiaus žmonėms, gydytoja odontologė taip pat atkerta, jog tai – realybės neatitinkantis mitas. Deja, dantų šaknų kanalų gydymas atliekamas net ir vaikams, nes ir juos ištinka dantų traumos arba tėvai laiku nesuskumba nuvesti atžalų pas odontolą, kad būtų gydomas ėduonis.

Taigi, jei odontologas rekomenduoja atlikti šaknų gydymą, o jus iš karto apninka įvairios dvejonės ir baimės – nepasiduokite joms ir vadovaukitės specialisto nurodymais. Ši procedūra ne tik nėra skausminga, bet ir gali padėti išsaugoti pažeistą dantį ir vėl džiaugtis savo natūralia šypsena.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e