Daugiau 5G bokštų - daugiau sveikatos problemų

Firmus Medicus -

Augantis mobiliojo ryšio bokštų kiekis skatina nerimą dėl galimų sveikatos problemų

Mobiliojo ryšio bokštai gali kenkti sveikataiNepaliaujamai augant mobiliojo ryšio bokštų kiekiui, mokslininkai pateikia vis daugiau įrodymų, kad bokštų keliama elektromagnetinė spinduliuotė gali kenkti sveikatai.

Mobiliojo bokštų kiekis nepaliaujamai auga. Pavyzdžiui, JAV 1985 m. buvo vos ~900 mobiliojo ryšio bokštų, o dabar jų iškilę apie 350 000.[1] Panašus milžiniškas augimas matomas ir kitose pasaulio vietose. Telekomunikacijų pramonė ne tik stato mobiliojo ryšio bokštus, bet ir nuomojasi mokyklų, bažnyčių, verslo ir kitų pastatų stogus vieno ar kelių mobiliojo ryšio tiekėjų antenoms. Ši bendra vieta gali sukurti skirtingo radijo dažnio antenų būrius netoli vietų, kur žmonės gyvena, dirba, mokosi ir žaidžia. Tokios bazinės stotys skleidžia nuolatinę elektromagnetinių bangų spinduliuotę, kuri be paliovos veikia gyventojus. 

Dabar įvairiose šalyse siūloma statyti dar daugiau mobiliojo ryšio bokštų, kadangi siekiama užtikrinti 5G ryšio veikimą, kurio nenutrūkstamam ir kokybiškam veikimui reikalingi arčiau šalia vienas kito (maždaug kas 250 metrų) stovintys bokštai. Moksliškai įrodyta,[2] jog mobiliojo ryšio bokštai sukelia didžiausią elektromagnetinės spinduliuotės lygį, todėl augant bokštų kiekiui, lygis tik dar labiau augs.

Mobiliojo ryšio bokštų kiekio didėjimą lydėjo ne tik ženkliai išaugęs elektromagnetinės spinduliuotės lygis aplinkoje,[2] bet ir moksliniai stebėjimai bei pranešimai apie žmonių sveikatos blogėjimą[3] ir biologinės įvairovės mažėjimą[4] daugelyje šalių.

Kuo arčiau mobiliojo ryšio bokštų – tuo daugiau sveikatos nusiskundimų

Mobiliojo ryšio bokštams priskiriami galimi šalutiniai poveikiaiMokslininkai pastebėjo, jog kuo arčiau mobiliojo ryšio bokštų gyvena žmonės, tuo dažniau jie skundžiasi tokiais negalavimais kaip galvos skausmas, miego sutrikimai, susikaupimo stoka ir t. t.

Daugelis publikuotų mokslinių darbų konstatuoja ryšį tarp įvairių sveikatos nusiskundimų ir atstumo iki artimiausios bazinės stoties. Mokslininkai pastebėjo, kad kuo arčiau mobiliojo ryšio bokštų gyvena žmonės, tuo daugiau fiksuojama fizinių simptomų.[5] Verta paminėti, jog tokiais pačiais negalavimais skundėsi kariškiai, dirbantys su radiolokatoriais, žmonės, kenčiantys nuo padidėjusio elektromagnetinio jautrumo ir Kubos bei Kinijos diplomatai, kurių nusiskundimai buvo užfiksuoti 2017 m.[6]

Pastebėti nusiskundimai:

  • Galvos skausmai,
  • Nemiga,
  • Galvos svaigimas,
  • Dirglumas,
  • Nuovargis,
  • Greitas širdies plakimas,
  • Pykinimas,
  • Apetito praradimas,
  • Diskomfortas,
  • Libido praradimas,
  • Prasta koncentracija,
  • Atminties praradimas,
  • Neuropsichologinės problemos, tokios kaip depresija.

2019 m. atlikto tyrimo[7] tikslas buvo ištirti įvairų radijo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės poveikį sveikatai, lyginant netoliese gyvenusius asmenis ir tuos, kurie nebuvo veikiami elektromagnetinės spinduliuotės. Pastebėtos sveikatos problemos buvo suskirstytos į dvi kategorijas – trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį. Trumpalaikį poveikį apėmė smegenų elektrinė veikla, kognityvinės funkcijos, miegas, širdies dažnis ir kraujo spaudimas. Ilgalaikiui poveikiui buvo priskirtas spengimas ausyse, galvos skausmas, galvos svaigimas, nuovargis, karščio pojūčiai, galvos odos disestezija, su rega susiję simptomai, atminties praradimas, miego sutrikimai, raumenų problemos ir epidemiologinis poveikis, įskaitant vėžį ir smegenų navikus.

Svarbu pažymėti, kad šiame tyrime naudotas elektromagnetinės spinduliuotės lygis neviršijo leistinų ICNIRP ir dabartinių nacionalinių Indijos nustatytų ribų. Mokslininkai padarė išvadą, kad:

Nustatyta, jog palyginimai yra statistiškai reikšmingi su p<;0,05 visose šešiose vietose, kur dažniausiai pasitaiko galvos skausmas, atminties praradimas ir raumenų skausmas. Tyrinėtas galios tankio ir reikšmingų sveikatos skundų ryšys ir pastebėta, kad yra stiprus teigiamas ryšys tarp galios tankio ir skundų dėl nespecifinių sveikatos simptomų.

2014 m. Japonijoje atliktame nepriklausomame mobiliojo ryšio bokšto tyrime[8] buvo apžvelgtas 1998–2009 m. kondominiumo komplekse gyvenančių gyventojų poveikis sveikatai, atkreipiant dėmesį į sveikatos simptomus prieš pastatant mobiliojo ryšio bokštus, veikiant mobiliojo ryšio bokštams ir nuėmus skirtingas antenas nuo stogų. Jie nustatė reikšmingą simptomų išsivystymą pastačius mobiliojo ryšio bokštus ir žymiai sumažėjusius simptomus pašalinus juos. Dažniausi simptomai buvo nuovargis, motyvacijos praradimas, galvos skausmai, akių skausmas, pablogėjęs regėjimas, miego sutrikimai, galvos svaigimas, nervingumas, greitas karščio kilimas, raumenų skausmai ir kraujavimas iš nosies.

Panašūs nusiskundimų rezultatai pastebėti ir kitame moksliniame darbe:[9]

Buvo atskleista, kad dauguma tiriamųjų, gyvenusių netoli mobiliojo ryšio bazinės stoties, skundėsi miego sutrikimais, galvos skausmu, galvos svaigimu, dirglumu, sunkumu susikaupti ir hipertenzija.

Rastos kraujo ląstelių anomalijos, galimai susijusios su mobiliojo ryšio bokštais

Mobiliojo ryšio bokštai galimai kenkia kraujo ląstelėmsTirdami mobiliojo ryšio bokštų spinduliuotės poveikį mokslininkai pastebėjo kraujo ląstelių anomalijas.

Indijos mokslininkai atliko tyrimą,[10] tirdami kraujo ląstelių anomalijas, rastas žmonių, gyvenančių skirtingu atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų, kraujo mėginiuose. Jie rado reikšmingai padidėjusią žalą kraujo ląstelėms tarp tų asmenų, kurie gyvena 80 metrų nuo bokšto, lyginant su tais, kurie gyvena toliau nei 300 metrų. Mokslininkai rado:

  1. Žymų mikrobranduolių padidėjimą, kurie yra nedideli DNR branduolinės medžiagos likučiai, esantys kraujo ląstelėse ir jautrus genotoksiškumo bei chromosomų anomalijų rodiklis.
  2. Padidėjusią lipidų peroksidaciją, rodančią laisvųjų radikalų susidarymą ir ląstelių membranų pažeidimus.
  3. Sumažėjusius viduje gaminamų antioksidantų (glutationo, katalazės ir superoksido dismutazės) pajėgumus.

Mokslinio tyrimo autoriai priėjo prie tokios išvados:

Šis tyrimas parodė, kad buvimas šalia mobiliojo ryšio bazinių stočių ir nuolatinis mobiliųjų telefonų naudojimas žaloja DNR ir ilgainiui tai gali turėti neigiamą poveikį. Dėl nepataisomos DNR žalos išlikimo sukeliamas genomo nestabilumas, dėl kurio gali atsirasti keletas sveikatos sutrikimų, įskaitant vėžį.

Kadangi statoma vis daugiau bazinių stočių ir didinami belaidžio ryšio užmojai, tyrėjams bus vis sunkiau rasti kontrolines grupes, kurios nebūtų nuolat veikiamos elektromagnetinių bangų spinduliuotės.

Pastebėta sąsaja tarp mobiliojo ryšio bokštų ir mokinių gebėjimų sumažėjimo

Mobiliojo ryšio bokštų poveikis mokiniamsTirdami mokyklas, mokslininkai pastebėjo ryšį tarp kognityvinių funkcijų problemų ir mobiliojo ryšio bokštų atstumo nuo mokymosi įstaigos.

2 metus trukusio kontroliuojamo atvejo mokslinio tyrimo[11] metu buvo aiškinamasi neurologinis poveikis 13-16 metų amžiaus vaikams, kurie mokosi mokyklose, su šalia stovinčiu mobiliojo ryšio bokštu. Tyrimas atskleidė žymiai sumažėjusį kognityvinių (pažinimo) funkcijų balą, kai mobiliojo ryšio bokšto spinduliuotė buvo padidėjusi, bet vis dar neterminiame lygyje.

Mokyklos nr. 1 mokiniai (124 mokiniai) 6 valandas per dieną, 5 dienas per savaitę, buvo veikiami mobiliojo ryšio bokšto spinduliuotės, veikiančios 2,010 µW/cm2, 925 MHz dažniu. Mokyklos nr. 2 mokiniai 6 valandas per dieną 5 dienas per savaitę buvo veikiami mobiliojo ryšio bokšto spinduliuote, veikiančios 10,021 µW/cm2 925 MHz dažniu. Abi grupės buvo veikiamos 2 metus.

Kognityvinių funkcijų užduotys buvo matuojamos Kembridžo neuropsichologinio testo automatizuotu akumuliatoriumi (CANTAB). Į tyrimą neįtraukti dalyviai, pasižymintys kokiais nors klaidinančiais veiksniais, t. y., turinčių bet kokią ligą, vartojantys vaistus, turintys nerimo ar dėmesio problemų, dažnai vartojantys belaidžius ar mobiliuosius telefonus, turinčius WiFi maršrutizatorius savo miegamuosiuose, arba tie, kurie gyveno šalia aukštos įtampos perdavimo linijų ar mobiliojo ryšio bokštų.

Tyrėjai pažinimo funkcijų užduotims įvertinti panaudojo Kembridžo neuropsichologinio bandymo automatinį akumuliatorių (CANTAB). Jie nustatė, kad tarp studentų, kurie buvo veikiami mobiliojo ryšio bazinių stočių bokštų sukuriamo didelio radijo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės poveikio, buvo nustatytas reikšmingas motorinės patikros užduoties (MOT; p = .03) ir erdvinės darbinės atminties (SWM) užduoties (p = .04) sutrikimas. Didelė mobiliojo ryšio bokštų sukuriama radijo dažnių elektromagnetinės spinduliuotės ekspozicija buvo susijusi su vėluojančiais smulkiosios ir bendrosios motorikos įgūdžiais, erdvine darbine atmintimi ir dėmesio sutrikimais paaugliams, palyginti su mokiniais, kurie buvo veikiami mažu radijo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės lygiu.

Pažymėtina tai, kad dabartinės FCC saugos „gairės“ 30 minučių veikimui yra 1000 µW/cm2. Ši FCC nustatyta riba yra 100 kartų didesnė už radijo dažnių spinduliuotės lygį, kurį patyrė mokiniai didžiausios apšvitos grupėje, kuriai pastebėtas būdingas pažinimo funkcijų smukimas ir turinti neterminį poveikį.

Pastebėtas ryšys tarp vėžio ir mobiliojo ryšio bokštų

Vieno mokslinio tyrimo[12] metu buvo tiriamas vėžio dažnis palyginti su atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų mažuose Izraelio miesteliuose. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad sergančių vėžiu atvejų, gyvenant iki 350 metrų atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų, kasmet buvo 129 atvejai 10 000 žmonių, palyginti su 16-31 atvejų 10 000 žmonių, kai buvo gyvenama toliau nei 350 metrai nuo mobiliojo ryšio bokštų.

Kitas tyrimas[13] taip pat atskleidė naujų vėžio atvejų padidėjimą per 10 metų periodą, jei asmenys gyveno arčiau nei 400 metrų nuo mobiliojo ryšio bokšto. Tyrimo rezultatai parodė, kad per 5 metus nuo ryšį perduodančios stoties eksploatavimo santykinė vėžio išsivystymo rizika padidėjo trigubai, gyvenant netoli mobiliojo ryšio bokštų, palyginti su tais gyventojais, kurie gyveno už teritorijos ribų.

Buvo atliktas ir dar vienas 10 metų trukęs tyrimas, kurio metu buvo tiriamas atstumas nuo mobiliojo ryšio bokštų ir vėžio grupių. Mokslininkai nustatė labai reikšmingą vėžio paplitimą tarp tų, kurie gyvena 500 metrų atstumu nuo mobiliojo ryšio bokšto. Mokslinio darbo autoriai pažymėjo,[14] kad „Didžiausia tankio galia buvo 40,78 μW/cm2, o mažiausia – 0,04 μW / cm2.” Dabartinės rekomendacijos yra apie 1000 μW/cm2, todėl autoriai padarė išvadą: 

Išmatuotos vertės nesiekia Brazilijos federalinio įstatymo ribų, kurios sutampa su ICNIRP. Poveikio žmonėms gairės yra netinkamos. Reikia skubiai priimti griežtesnes ribas.

Mobiliojo ryšio bokštų sąsaja su medžiagų apykaitos sutrikimu bei atsparumu antibiotikams

Mobiliojo ryšio bokštai ir atsparumas antibiotikamsMokslinių tyrimų metu pastebėtas ryšys tarp mobiliojo ryšio bokštų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės ir mikrobų atsparumo antibiotikams.

Mobiliojo ryšio bokštų tyrimai taip pat rodo medžiagų apykaitos pokyčius ir disfunkciją žmonėms, kuriuos veikia mobiliojo ryšio bokšto spinduliuotė. Mokslininkai išnagrinėjo[15] mobiliųjų telefonų bazinių stočių radijo dažnių spinduliuotės poveikio glikuotam hemoglobinui (HbA1c) ir 2 tipo cukrinio diabeto pasireiškimą 2 skirtingose mokyklose ryšį. Mobiliojo ryšio bokštai buvo maždaug 200 pėdų atstumu nuo kiekvienos mokyklos. Vienos mokyklos spinduliuotė buvo maždaug 10 kartų didesnė. Jie nustatė žymiai padidėjusį HbA1c lygį ir 2 tipo cukrinio diabeto riziką mokykloje, kurios radijo dažnio spinduliuotės lygis didesnis.

Kitame moksliniame darbe[16] buvo nagrinėjamas ilgalaikis radijo dažnių spinduliuotės, kurią sukelia mobiliojo ryšio bokštai, poveikį per 6 metus. Tyrimas parodė sumažėjusį AKTH kiekį savanorių plazmoje, kortizolio kiekį serume ir skydliaukės hormonų, ypač T3, išsiskyrimą. Be to, labai sumažėjo jaunų moterų (14–22 metų) prolaktino ir vyrų testosterono lygis.

Nerimą kelia ir tai, jog kai kurie moksliniai tyrimai rodo,[17] kad elektromagnetinė spinduliuotė gali padidinti atsparumą antibiotikams. Mokslininkai teigia:

Mūsų išvados rodo, kad mobiliojo ryšio bokšto spinduliuotė gali smarkiai pakeisti gyvybines mikrobų sistemas ir paversti jas atsparias vaistams (MDR), o tai yra svarbiausia dabartinė grėsmė visuomenės sveikatai.

Mokslininkai perspėja: gali kenkti ir normų neperžengianti elektromagnetinė spinduliuotė

Mokslininkai perspėja, jog nustatyti spinduliuotės limitai nėra tinkamiAtlikdami tyrimus mokslininkai jau ne kartą pastebėjo, jog dabartinės saugumo gairės iš tiesų neapsaugo nuo galimo žalingo elektromagnetinės spinduliuotės poveikio.

Prancūzijoje atliktame tyrime[18] pranešta, kad nuovargis padidėja 300 metrų atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų, o simptomai buvo išliekantys 200 metrų atstumu. Atliktas tolesnis tyrimas[19] atskleidė, kad vyresnio amžiaus asmenys pranešė apie daugiau simptomų ir buvo jautresni. Spinduliuotės veikimas nuo 1 iki 5 metų simptomų dažniui įtakos neturėjo, tačiau po 5 metų pastebimas padidėjęs dirglumas.

Kitame moksliniame tyrime[20] nurodoma, kad daug mažesnis elektromagnetinės spinduliuotės lygis sukelia neigiamus sveikatos simptomus. Navarro atliktame mobiliojo ryšio bokštų ir „mikrobangų sindromo“ tyrime[21] Ispanijoje buvo nustatyta, kad šalia mobiliojo ryšio bokštų gyvenantiems žmonėms simptomai pasireiškė net ir veikiant mažai elektromagnetinės spinduliuotės galiai. Jis apžvelgė atstumą nuo bokštų ir elektromagnetinio lauko apšvitos ir padarė išvadą:

Remiantis šio tyrimo duomenimis, patariama stengtis pasiekti ne aukštesnius kaip 0,02 V/m lygius visos sumos lygiui, kuris yra lygus 0.0001 µW/cm² arba 1 µW/m² galiai, tai yra pasiūlyta GSM bazinių stočių apšvitos vertė patalpose, remiantis 2002 m. empiriniais įrodymais, kuriuos pateikė Zalcburgo vyriausybės visuomenės sveikatos biuras.

Austrijoje atliktame tyrime[22] daugiau nei metus buvo nagrinėjamas ryšys tarp kognityvinių gebėjimų, nemigos ir savijautos ir radijo dažnio spinduliuotės galios tankio, palyginti su simptomais kaime ir mieste. Tyrimas parodė, kad padidėjus radijo dažnio spinduliuotei, padidėja poveikis sveikatai. Svarbios išvados buvo tos, kad šie skundai buvo nepriklausomi nuo pacientų susirūpinimo dėl poveikio sveikatai ir kad spinduliuotės lygis buvo kur kas žemesnis už esamus saugos standartus.

Kiti mokslininkai[23] tyrė neurologinį poveikį gyventojams, gyvenantiems po arba arti mobiliojo ryšio bokšto bazinių stočių, palyginti su gyvenančiais toli. Jie nustatė:

Tokie neuropsichiatriniai simptomai kaip galvos skausmas (23,5%), atminties pokyčiai (28,2%), galvos svaigimas (18,8%), drebulys (9,4%), depresijos simptomai (21,7%) ir miego sutrikimas (23,5%) buvo žymiai labiau paplitę tarp paveiktų gyventojų nei kontrolinės grupės: (10%), (5%), (5%), (0%), (8,8%) ir (10%).

Be to, „vieno iš dėmesio ir trumpalaikės garsinės atminties testų metu paveiktų gyventojų rodikliai buvo žymiai prastesni nei kontrolinių“ ir „priešais stotį gyvenančių gyventojų problemų sprendimo testas (bloko dizainas) buvo prastesnis nei kurie gyvena toli nuo stoties“. Visi rodmenys atitiko standartines gaires. Mokslininkai rekomenduoja persvarstyti standartines mobiliųjų telefonų bazinės stoties antenų skleidžiamos spinduliuotės gaires.

O viena mokslinės literatūros apžvalga[24] apėmė mokslininkų, tyrusių spinduliuotės poveikį tyrimus. Apžvalga buvo daroma tam, kad apžvelgtų radijo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės poveikį laukinei gamtai, žmonėms ir biosferai. Savo ataskaitoje mokslininkai nustatė, kad iš 919 tyrimų, surinktų apie paukščius, bites, augalus, kitus gyvūnus ir žmones, 593 parodė poveikį, 180 nedarė jokio poveikio, o 196 buvo nenuoseklūs tyrimai.

Jie padarė išvadą: 

Remiantis turima literatūra, galima pagrįstai daryti išvadą, kad radijo dažnių elektromagnetinės spinduliuotės poveikis gali pakeisti neuromediatoriaus funkcijas, kraujo-smegenų barjerą, morfologiją, elektrofiziologiją, ląstelių medžiagų apykaitą, kalcio ištekėjimą ir genų bei baltymų ekspresiją tam tikrose ląstelių rūšyse net esant mažesniam intensyvumui. 

Jie taip pat pažymėjo:

Nejonizuojančių elektromagnetinių laukų, darančių žalą biosistemai ir ekosistemai, dažnio, intensyvumo ir trukmės nustatymas sukurs švelninimo strategijas ir sudarys galimybę tinkamai naudoti bevielio ryšio technologijas, kad būtų galima patirti didžiulę naudą užtikrinant savo ir aplinkos sveikatą.

Taigi, skirtingų šalių mokslininkai pastebėjo įvairias su mobiliojo ryšio bokštais susijusias problemas, kurios ateityje gali dar labiau augti ir stiprėti, žinant tai, kaip intensyviai auga mobiliojo ryšio bokštų kiekis visame pasaulyje. Mokslininkai perspėja ne tik apie tokius galimus šalutinius poveikius kaip galvos skausmas, nemiga, irzlumas ar pykinimas, bet ir vėžio rizikos padidėjimą ar augantį mikrobų atsparumą vaistams. Be to, tyrėjai ragina peržiūrėti galiojančias elektromagnetinės spinduliuotės ribas, kadangi dabar naudojamasi gairėmis, kurios neapsaugo žmonių nuo neigiamo elektromagnetinės spinduliuotės poveikio. Pasak skirtingų mokslininkų, jų tyrimai parodė, kad net ir veikiant žymiai mažesniu spinduliuotės lygiu žmonės vis tiek patyrė įvairius nusiskundimus. Todėl būtina atkreipti dėmesį ne tik į galimą elektromagnetinės spinduliuotės žalą, bet ir į naudojamų limitų netinkamumą.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e