Dažiklis E124: ponso 4R gali didinti vėžio riziką ir neigiamai veikti vaikų smegenis

Firmus Medicus -

Ponso 4R dažiklis padeda išgauti įvairias spalvas, tačiau gali būti žalingas sveikatai

Maisto priedaiMaisto dažikliai padeda sukurti patrauklesnes, ilgai išliekančias spalvas. Mae Mu/Unsplash nuotrauka

Parduotuvės tikslas – sužavėti kiekvieną pirkėją ryškiais atspalviais, suviliojant juos įvairiais spalvingais skanėstais, tokiais kaip želė desertai, guminukai, saldūs gėrimai ir išskirtiniai konditerijos gaminiai. Daugeliui žmonių, ypač vaikams, sunku atsispirti tokiems viliojantiems gaminiams. Dėl natūralios žmogaus kūno struktūros vizualiniai signalai perduodami į smegenis ir sukelia specifines reakcijas.

Pavyzdžiui, raudonas produkto atspalvis gali sukelti minčių apie braškes, sugrąžindamas prisiminimus apie jų išskirtinį skonį ir kvapą. Tuo tarpu citriną primenanti geltona spalva gali paskatinti seilių gamybą, tarsi iš tikrųjų skanautumėte citrinos griežinėlius. Tačiau nors ryškūs saldumynai bei kiti maisto produktai ypač greitai patraukia dėmesį ir skatina juos pirkti, jie dažomi, naudojant maisto dažus, kurie gali kelti pavojų sveikatai.

Tarp tokių dažiklių reikėtų įrašyti E124, t. y., sintetinį sodriai raudoną maistinį dažiklį, kuris plačiai naudojamas maisto pramonėje. E124 taip pat vadinamas Ponceau 4R, Ponceau Red arba Cochineal Red A. Pirmą kartą jį susintetino vokiečių chemikas Carlas Gräbe ir tai įvyko 1881 metais. Iš pradžių dažiklis buvo gautas iš akmens anglių dervos, o dabar E124 gaminamas iš naftos.

Šis sintetinis dažiklis buvo plačiai naudojamas maisto pramonėje nuo šeštojo dešimtmečio. E124 dažai naudojami ne tik atskirai, bet ir derinami su kitais dažais, sukuriant įvairių atspalvių spektrą. Pavyzdžiui, derinant su oranžine spalva, gaunamas rudas atspalvis, o sumaišytas su mėlynu – purpurinis atspalvis.

Nepaisant gebėjimo padaryti maistą vizualiai patrauklesnį, E124 istorija kelia nerimą dėl galimo neigiamo poveikio žmonių sveikatai. Kai kurios šalys netgi uždraudė šią medžiagą, nors ji ir toliau naudojama Europos Sąjungoje.

Maisto priedas E124 uždraustas kai kuriose šalyse, bet ne Europos sąjungoje

Nepaisant susirūpinimo dėl galimos žalos, Europos maisto saugos tarnyba dar nepripažino E124 maisto dažiklio pernelyg pavojingu ir susilaiko nuo visiško jo uždraudimo visoje Europos Sąjungoje. 2009 metais agentūra iš naujo įvertino Ponceau 4R poveikio sveikatai tyrimus, tačiau galiausiai liko prie nuomonės, kad dažai kelia pakankamai mažą riziką. Bet Europos maisto saugos tarnyba sumažino leistiną E124 paros normą nuo 4 iki 0,7 mg vienam kilogramui kūno svorio.

Verta pabrėžti, kad kelios šalys jau yra oficialiai pripažinusios žalingą Ponceau 4R poveikį. Tokios šalys kaip JAV, Suomija, Norvegija ir kitos, E124 įtraukė į draudžiamų medžiagų sąrašą dėl savo kancerogeninio potencialo, galinčio prisidėti prie vėžio išsivystymo[1].

Deja, Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse šis maisto priedas sėkmingai naudojamas ir toliau. Gamintojams tereikia į etiketes įtraukti įspėjimus apie tai, kad jis gali sukelti hiperaktyvumą ir neigiamai paveikti vaikų gebėjimą susikaupti.

Maisto priedų žalaIeškant maisto produktų reikėtų perskaityti etiketes. Joshua Rawsono-Harriso/Unsplash nuotrauka

E124 dažiklis gali sukelti vaikų hiperaktyvumą ir didinti vėžio riziką

Šį sintetinį dažiklį galima rasti kone visuose su maistu susijusiuose sektoriuose, įskaitant konditerijos gaminius, gėrimų gamybą ir net konservuotus vaisius. Vaikai nekantriai reikalauja nupirkti ryškių saldainių ir guminukų, tačiau šie skanėstai yra pripildyti dirbtinių dažiklių. Keista, bet net iš pažiūros nesusiję maisto produktai, tokie kaip žuvis, mėsos produktai, pieno desertai ir varškė, dažnai turi E124. Net vaistai ir vitaminai neišvengia spalvingo priedo; gamintojai renkasi tokius atspalvius kaip oranžinė, geltona ar raudona, kad tabletės būtų patrauklesnės vartotojams.

E124, kaip ir daugelis kitų dažų, naudojami dažant ne tik maisto produktus. Jis patenka į kosmetikos gaminius, skystus ploviklius, tokius kaip šampūnai, skystas muilas, dušo želė ir vonios putos. Netgi šilko ir vilnoniai gaminiai gali būti dažomi su E124.

Nepaisant plačiai paplitusio E124 naudojimo, žalingas E124 poveikis buvo gerai žinomas jau ne vienerius metus, o didėjantys įrodymai kelia susirūpinimą. Šis maisto priedas jau įtrauktas į dažiklių, susijusių su padidėjusiu vaikų hiperaktyvumu, sąrašą[2].

Be to, šis cheminis komponentas gali neigiamai paveikti mažų vaikų smegenų vystymąsi[3]. Todėl tėvai turėtų akylai stebėti savo vaikų maisto pasirinkimą, rinktis natūralesnius produktus ir, kai tik įmanoma, gaminti kuo sveikesnį maistą namuose.

Verta paminėti, jog buvo pastebėtas ryšys tarp šio sintetinio dažiklio ir graužikų auglių. Nors oficialiai teigiama, kad nėra pakankamai įrodymų, leidžiančių daryti galutinę išvadą, kad E124 sukelia piktybinius navikus, vis daugiau tyrimų rodo, kad ilgalaikis E124 poveikis iš tiesų turėtų kelti rimtą susirūpinimą ir yra susijęs su padidėjusia vėžio rizika.

Ponceau 4R maisto priedas taip pat gali sukelti alergines reakcijas ir sustiprinti astmos priepuolius. Kai kuriems asmenims šis komponentas gali veikti kaip stiprus alergenas, todėl vartojant dideliais kiekiais gali išsivystyti anafilaksinis šokas. Todėl asmenys, turintys įvairių alergijų, netoleruojantys aspirino ar sergantys astma, turi būti ypač atsargūs ir atidžiai išnagrinėti maisto produktų etiketes.

Taigi, kodėl maisto gamintojai neskuba iš savo gaminių pašalinti Ponceau 4R? Šio ingrediento žavesys slypi jo nuostabiose savybėse. E124 pasižymi atsparumu karščiui, yra atsparus saulės šviesai, užšalimui, sterilizavimui, pasterizavimui ir vėsinimui. Jis išlaiko maisto produktų spalvą praktiškai bet kokiomis sąlygomis, todėl yra universalus maistinis dažiklis, tinkantis įvairiems produktams ir laikymo sąlygoms.

Tuo tarpu ieškodami galimos E124 naudos žmogaus organizmui, linktumėme tuščiomis rankomis. Jis dedamas į maisto produktus tik estetiniais tikslais, o tai yra gamintojų, norinčių maksimaliai padidinti produktų pardavimą, rinkodaros taktika. Tad būtinai atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote ir geriate. Skirkite kelias sekundes susipažinti su etiketėje nurodytais priedais ir rinkitės produktus, kuriuose yra mažiau sintetinių priedų.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e