Dr. Chris Exley: nėra aliuminio, nėra ir Alzheimerio ligos
Dr. Chris Exley – chemikas, daug metų tyrinėjantis aliuminį
Dr. Chris Exley turi ilgametę aliuminio tyrinėjimų patirtį.
Dr. Chris Exley[1] yra UHI Tūkstantmečio instituto garbės profesorius. Jis – biologas, turintis aliuminio ekotoksikologijos daktaro laipsnį, kurį apsigynė Stirlingo universitete. Nuo 1984 m. dr. Chris Exley sutelkė savo mokslinės karjeros dėmesį į intriguojantį paradoksą:
kodėl trečiasis gausiausias žemės plutos elementas aliuminis yra iš esmės žalingas gyvybei?
Norint ištirti šią paslaptį, reikėjo analizuoti daugybę sričių, pradedant nuo pagrindinės neorganinės chemijos ir cheminių reakcijų tarp aliuminio ir silicio, iki galimai sudėtingo biologinio aliuminio prieinamumo žmonėms. Profesorius taip pat žavisi silicio elementu, kuris yra antrasis gausiausias Žemės plutos elementas. Viena iš galimų silicio funkcijų yra neleisti aliuminiui patekti į gyvų organizmų biologinę sistemą (biotą) ir tai sudaro didelę dalį profesoriaus mokslinės grupės tyrimų.
„Firmus Medicus“ komanda kviečia paskaityti dr. Chris Exley paaiškinimus apie aliuminio ir Alzheimerio ligos ryšį.
Nėra aliuminio, nėra ir Alzheimerio ligos
Tai, kad aliuminis kaltas dėl Alzheimerio ligos, galbūt kiek netikėta išvada iš 2017 m. „Journal of Alzheimer's Desease Reports“ publikuoto tyrimo.[2] Pažvelgus plačiau negu tik tyrimo antraštė, matomos išvados, kuriose teigiama, kad aliuminis yra Alzheimerio ligos katalizatorius. Jeigu normalaus gyvenimo trukmės (tarkime, 100 metų) smegenų audinyje nėra patologiškai reikšmingų aliuminio nuosėdų, taip pat nėra randama ir (ūmi) Alzheimerio liga. Per maždaug pastarąjį dešimtmetį, remiantis šia išvada buvo publikuotas ne vienas tyrimas, patvirtinantis šią hipotezę. O dabar vienareikšmiškai tvirtai remiamasi naujausiu tyrimu,[3] įrodančiu nepaprastai didelį aliuminio kiekį žmonių smegenų audiniuose, kurie mirė diagnozavus paveldimą Alzheimerio ligą.
Žmonėms, kuriems išsivystė paveldima Alzheimerio liga, būdingi specifiniai genetiniai polinkiai į Alzheimerio ligos ankstesnį vystymąsi, galbūt jau ketvirtame arba penktame gyvenimo dešimtmetyje. Visi šie genetiniai polinkiai yra susiję su tuo, kaip organizmas metabolizuoja amiloido pirmtako baltymą (APP). Tačiau kol kas dar nėra vienareikšmio paaiškinimo, kaip APP ir jo metaboliniai produktai (tokie kaip amiloidas β) sukelia Alzheimerio ligą.
Naujajame tyrime[3] teigiama, kad šios genetinės APP metabolizmo ir apdirbimo mutacijos veikia kartu kaip bendras polinkis į aliuminio sulaikymą smegenų audinyje. Padidėjęs aliuminio pasisavinimas žarnyne pastebimas vėlyvosios Alzheimerio ligos ir Dauno sindromo atvejais ir gali prisidėti prie padidėjusio aliuminio sulaikymo smegenų audinyje. Tačiau, nors dar nėra žinomas šio padidėjusio aliuminio sulaikymo smegenyse mechanizmas, yra žinoma, kad padidėjus aliuminio kiekiui smegenyse ne dėl specifinių genetinių mutacijų, bet dėl aplinkos poveikio, tai prisideda prie ankstesnio atsitiktinės Alzheimerio ligos formos vėlyvajame laikotarpyje.
Akivaizdu, jog yra daug potencialių prie Alzheimerio ligos prisidedančių faktorių, tačiau dabar yra manoma, kad be patologiškai reikšmingų aliuminio sankaupų, nebūtų jokios Alzheimerio ligos.
Skirtingi tyrimai parodė, jog Alzheimerio liga sirgusiems asmenims buvo rastos labai didelės aliuminio sankaupos smegenų audiniuose
Taigi, grįžkime prie 2017 m. publikuoto tyrimo.[3] Žmonės, turintys genetinių mutacijų, susijusių su amiloido pirmtako baltymo metabolizmu, kenčia nuo ankstyvos Alzheimerio ligos formos. Nors tokie žmonės sudaro tik 2–3% visų Alzheimerio ligos atvejų, šios retos ligos esminis amiloido baltymas yra visų formų Alzheimerio ligos pagrindas. Mano tyrimo grupė spėja, kad genetiniai polinkiai, kurie sukelia ankstyvą Alzheimerio ligos pasireiškimą, iš tikrųjų sukelia reakcijas, kurios paskatina ir sustiprina aliuminio kaupimąsi žmonių smegenų audiniuose.[4]
Kartu su mokslininkų grupe taip pat išbandėme šią hipotezę kitoje paveldimos Alzheimerio ligos grupėje, šį kartą iš Kolumbijos. Savo tyrimo išvadas 2020 m. pateikėme žurnale „Journal of Alzheimer's Disease“.[5] Buvo nustatyta neabejotinai unikali sąsaja tarp didelio smegenų aliuminio kiekio ir amiloido β baltymo, kuri leidžia teigti, kad genetiniai polinkiai, apibūdinantys paveldimą Alzheimerio ligą, yra šio ryšio pagrindas.
Dar vieno 2016 m. tyrimo išvados dar kartą parodė, kad žmonių, mirusių su paveldėta Alzheimerio ligos diagnoze, smegenų audinyje randamas labai didelis aliuminio kiekis. Tyrime buvo naudojama selektyvi aliuminio fluorescencinė mikroskopija.[6] Pademonstruotas nuolatinis aliuminio ir amiloido-b lokalizavimas visų donorų smegenų audiniuose. Vienareikšmiškai teigiama, kad klasikinės senatvės plokštelės yra sudarytos tiek iš aliuminio, tiek iš amiloido-b baltymo. Genetinės mutacijos, kurios padidina amiloido-b baltymo krūvį smegenų žievei, taip pat padidina aliuminio apkrovimą smegenyse, o šie du pagrindiniai įtariamieji Alzheimerio ligos etiologijoje yra randami smegenų audiniuose.
Šios naujos išvados yra nedviprasmiškos, tačiau jų gali nepalaikyti dėl „politinio“ požiūrio į Alzheimerio ligos priežastį. Buvo parodyta ir patvirtina mokslo, kad aliuminis ir Alzheimerio liga[7] yra neatsiejamai susiję. Nėra aliuminio, nėra Alzheimerio ligos.
- ^ Professor Chris Exley. Keele University.
- ^ Christopher Exley. Aluminum Should Now Be Considered a Primary Etiological Factor in Alzheimer’s Disease. Journal of Alzheimer's Disease Reports.
- ^ Ambreen Mirza, Andrew King, Claire Troakes, Christopher Exley. Aluminium in brain tissue in familial Alzheimer’s disease. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology.
- ^ Exley C. Aluminum Should Now Be Considered a Primary Etiological Factor in Alzheimer's Disease. Journal of Alzheimer's Disease Reports.
- ^ Mold M, Linhart C, Gómez-Ramírez J, Villegas-Lanau A, Exley C. Aluminum and Amyloid-β in Familial Alzheimer's Disease. Journal of Alzheimer's Disease.
- ^ Ambreen Mirza, Andrew King, Claire Troakes, Christopher Exley. The Identification of Aluminum in Human Brain Tissue Using Lumogallion and Fluorescence Microscopy. Journal of Alzheimer's Disease.
- ^ Christopher Exley. Why industry propaganda and political interference cannot disguise the inevitable role played by human exposure to aluminum in neurodegenerative diseases, including Alzheimer’s disease. Frontiers in Neurology.