Elektromagnetinės spinduliuotės žala - išimtis sveikatos draudime
Draudimo kompanijos atsisako apdrausti nuo galimos elektromagnetinės spinduliuotės žalos
Nepaisant didelio kiekio žmonių, kurie naudoja mobiliuosius prietaisus ir galėtų tapti potencialiais draudimo bendrovėms mokančiais klientais, draudikai atsisako apdrausti nuo elektromagnetinės spinduliuotės galimos žalos.
Nepaisant to, jog telekomunikacijų bendrovės ir didžioji žiniasklaida nuolat kartoja, jog mobiliųjų telefonų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė yra visiškai nekenksminga, tačiau daugybė mokslininkų perspėja apie galimą žalą sveikatai. Galimas neigiamas spinduliuotės poveikis įvairus – nuo galvos skausmo ar nemigos iki padidėjusios vėžio rizikos ar žalos spermos kokybei. Tai, jog elektromagnetinė spinduliuotė visgi gali pakenkti mūsų sveikatai įrodo ir draudimo kompanijų elgesys.
Kuomet asmuo nori apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų ir įvairių sveikatos problemų, draudimo kompanijos, žinoma, linkusios padėti. Jos draudžia nuo daugybės skirtingų dalykų, pradedant lūžusiais kaulais ir baigiant mirtimi darbo vietoje. Tačiau nuo vieno dalyko draudimo kompanijos visgi atsisako drausti savo klientus. Tai – elektromagnetinės spinduliuotės žalos sveikatai.
Ką tai reiškia? Jog draudimo kompanijos veikiausiai puikiai suvokia, kad belaidžių prietaisų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė gali pakenkti sveikatai ir toji žala gali būti tokia rimta ir tokia dažna, jog bendrovėms tiesiog nepalanku sudaryti draudiminių santykių. Visos draudimo bendrovės siekia pelno. Jeigu elektromagnetinė spinduliuotė iš tikrųjų būtų visiškai nekenksminga arba galima žala būtų menkai tikėtina, visos draudimo kompanijos mielai sutiktų sudaryti sutartis. Juk mobiliaisiais įrenginiais naudojasi milijardai – tik pagalvokite, kiek lengvai uždirbamų pinigų galėtų gauti draudimo bendrovės.
Bet, nepaisant atrodytų tikra pinigų kasykla galinčio tapti kelio, kompanijos it susitarusios nesutinka apdrausti nuo elektromagnetinės spinduliuotės žalos. Palyginimui galime paimti dabar po pasaulį siaučiantį koronavirusą. Net ir Lietuvoje galite visiškai lengvai gauti draudimą, kuris apima ir COVID-19.[1] Ar tikrai negirdite jokių pavojaus varpų, kai suvokiate, jog draudimo kompanijos užtikrintai draudžia nuo COVID-19, bet vis dar atsisako į sutartį įrašyti elektromagnetinę spinduliuotę? Net ir pernelyg apie draudimus nenusimanantis žmogus iš karto turėtų padaryti prielaidą, jog tai reiškia, kad bendrovės mato elektromagnetinę spinduliuotę kaip kur kas didesnę grėsmę žmonių sveikatai nei visą pasaulį užsidaryti privertęs virusas.
Draudimo kompanijos atliktas tyrimas patvirtino galimą elektromagnetinės spinduliuotės žalą
Draudimo kompanija išsiaiškino, jog elektromagnetinė spinduliuotė visgi gali sukelti neigiamų pasekmių sveikatai.
Didžiulė austrų draudimo kompanija „AUVA“, turinti daugiau nei 4,3 mln. draudžiamųjų, 2016 metais paskelbė pranešimą,[2] kuriame teigė, jog buvo įrodyta, kad mobilieji telefonai gali pažeisti DNR.[3]
Didžiosios Austrijos draudimo bendrovės „AUVA“ vardu buvo atlikti mobiliųjų telefonų elektromagnetinės spinduliuotės poveikio sveikatai tyrimai, kurių metu buvo analizuojamas galimas spinduliuotės poveikis žemesniame lygyje nei dabartinės saugos ribos. Šie dabartiniai limitai apsaugo tik nuo šiluminio poveikio.
Tiriant sveikus savanorius, dvigubai aklu būdu buvo matuojamas GSM-900 ir UMTS technologijos laukų poveikis. Rezultatai parodė:
- Didėjančius EEG pokyčius alfa spektre: nuo maždaug 5-10 minučių nuo poveikio pradžios ir iki 50 minučių po poveikio pabaigos.
- Mobiliųjų telefonų spinduliuotė sąlygoja reikšmingą baltymų gamybos greičio pasikeitimą.
- Tiek šie efektai, tiek DNR grandinės nutrūkimai įvyko esant silpnam spinduliuotės stiprumui, kai šiluminis efektas (terminis) neturi reikšmės. Projekto rezultatai yra dar vienas patvirtinimas, kad egzistuoja ir neterminis poveikis.
Taigi, šis draudimo kompanijos užsakytas tyrimas tik dar kartą įrodė tai, ką jau spėjo ne kartą pasakyti dalis mokslininkų – elektromagnetinė spinduliuotė gali pakenkti mūsų sveikatai. Ir tam net nebūtina peržengti šiuo metu galiojančių saugos ribų, nes nustatant limitus buvo atsižvelgiama tik į terminį poveikį. Visgi neterminis poveikis gali būti daug rimtesnis ir apimti tokias rimtis sritis kaip DNR pažeidimai.
Apsisaugodamos nuo galimų nemalonumų, draudimo kompanijos įtraukia spinduliuotę prie išimčių
Draudimo kompanijos ne tik atsisako drausti nuo galimo elektromagnetinės spinduliuotės poveikio, bet ir įrašo spinduliuotę prie išimčių, kad apsisaugotų nuo bet kokių ginčų ateityje.
Negana to, kai kurios draudimo kompanijos savo sutartyse netgi pradėjo įrašinėti elektromagnetinę spinduliuotę kaip išimtį. Galima daryti prielaidą, jog tokių veiksmų imtasi ne šiaip sau, o tam, kad būtų išvengta bet kokių skundų ir nemalonumų ateityje.
Pavyzdžiui, kompanija „The Lloyd’s of London“ savo sutartyse šią išimtį yra įvedusi 32 numeriu (7 puslapyje).[4] Kaip rašo bendrovė, išimtys reiškia, jog:[5]
Mes
a) nesumokėsime už jūsų vardu pateiktą bet kokią pretenziją, arba
b) neapdrausime jokių kainų ir išlaidų, arba
c) neatlyginsime jums visų patirtų nuostolių, žalą, teisines išlaidas ar rinkliavas, arba
d) neapmokėsime jokių medicinių išlaidų
Prie bendrųjų išimčių įrašytas elektromagnetinės spinduliuotės aprašymas skamba taip:
32. Elektromagnetiniai laukai
tiesiogiai ar netiesiogiai atsirandantys ar sąlygoti dėl elektromagnetinių laukų, elektromagnetinės spinduliuotės, elektromagnetizmo, radijo bangų ar triukšmo.
Viena iš didžiausių draudimo kompanijų „Swiss Re“ taip pat rekomendavo kitoms kompanijoms įrašyti tokią išimti, kad nereikėtų išmokėti jokių kompensacijų, susijusių su sveikatos problemomis, kurias sukeltų nejonizuojanti elektromagnetinė spinduliuotė.[6]
Taigi, draudimo kompanijų nenoras drausti nuo elektromagnetinės spinduliuotės leidžia daryti prielaidą, jog jos puikiai suvokia galimą spinduliuotės žalos mastą. Jeigu elektromagnetinė spinduliuotė būtų visiškai saugi, kuo didesnio pelno trokštančios draudimo kompanijos mielai sutiktų drausti ir nuo spinduliuotės. Vietoj to, jos apsisaugo nuo bet kokios atsakomybės, netgi įrašydamos elektromagnetinę spinduliuotę prie draudiminių išimčių.
- ^ Erika Alonderytė. Siūlo apsidrausti nuo koronaviruso, bet tik ES ribose, keliaujant toliau – atsakomybę prisiimti teks patiems. LRT.
- ^ ATHEM-2 Untersuchung athermischer Wirkungen elektromagnetischer Felder im Mobilfunkbereich. AUVA.
- ^ AUVA veröffentlicht den ATHEM-Report II. Diagnose: Fuk.
- ^ INSURANCE FOR ARCHITECTS & ENGINEERS. CFC Underwriting.
- ^ Lloyd’s insurance company does not cover health damage caused by electromagnetic radiation. JRS Eco Wireless.
- ^ Insurer Swiss Re: electromagnetic radiation highest risk category. JRS Eco Wireless.