Elektroninės cigaretės - naujas, bet ne toks ir nekaltas žaisliukas

Firmus Medicus -

Įprastas cigaretes bandant išstumti elektroninėms, šios išpopuliarėjo neįtikėtinu greičiu

Elektroninės cigaretėsElektroninės cigaretės labai greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje. (Ethan Parsa iš Pixabay nuotrauka)

Elektroninės cigaretės buvo išrastos palyginti neseniai – 2003 metais Kinijoje, o į plačiąją Europos bei JAV rinką pateko tik dar po trejų metų. Jos buvo sukurtos taip, kad imituotų įprastas cigaretes bei rūkymo metu patiriamus pojūčius. Atsiradus elektroninėms cigaretėms kurį laiką jos buvo pristatomos kaip puikus ir netgi sveikintinas įprastų cigarečių pakaitalas. Aplinkui sklandė daugybė gandų, kuriuose nuolat buvo minima, jog tokios naujoviškos cigaretės nekenkia sveikatai, ilgalaikėje perspektyvoje padeda sutaupyti pinigus, o rūkoriai gali džiaugtis, kad nebesmirda cigarečių dūmais.

Pradžioje, kai dar nebuvo žinoma, kad e-cigaretės visgi kenkia sveikatai, jos buvo pardavinėjamos be jokių ribojimų. Tokias cigaretes galėjo įsigyti bet kokio amžiaus asmenys – net ir nepilnamečiai. Be to, niekas nesuko galvos, kad rūkoma viduje ar kaip dažnai tai buvo daroma. Net ir pats elektroninių cigarečių kūrėjas Hon Lik, kurio tėvas mirė nuo įprastų cigarečių sukelto plaučių vėžio, tikėjo, jog sukūrė sveiką alternatyvą ir tik vėliau sužinojo, kad jo produktas vargu ar geresnis už paprastas cigaretes.

Deja, kalbos, kad elektroninės cigaretės neskatina priklausomybės, neturi nikotino ir nekenkia rūkančiajam bei aplinkiniams vis dar gan dažnai sklinda ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp paauglių, kurie ypač pamėgo šias cigaretes. Būtent todėl būtina šviesti visuomenę ir paaiškinti, jog tebegajos teigiamos kalbos tėra tik mitai ir e-cigarečių vartojimas visgi kenkia rūkančiųjų sveikatai.

Kadangi e-cigaretės yra dar palyginus gan naujas produktas, vis dar sunku žinoti tikrąjį galimos žalos mastą ar suvaldyti e-cigarečių vartojimo augimą. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) pastebi nerimą keliančią tendenciją:[1]

JAV dar niekada nematė, jog narkotikų vartojimo epidemija augtų taip greitai, kaip mūsų dabartinė jaunimo e-cigarečių naudojimo epidemija.

Deja, tačiau su tokia pačia problema susiduria ir kitos šalys, o tarp jų ir Lietuva. Išvaizdžios, šiuolaikiškai atrodančios ir plačiai išreklamuotos e-cigaretės tapo tokios paklausios, jog jas naudojančių asmenų kiekis augo lyg ant mielių. Tai tik įrodo, jog būtina aiškiau apibrėžti ne tik e-cigarečių ribojimus, bet ir galimą žalą sveikatai.

Elektroninės cigaretės gali sukelti įvairius negalavimus

Galima elektroninių cigarečių žalaNors daug e-cigarečių naudotojų tiki, kad jos visiškai nekenkia, tačiau mokslininkai perspėja apie jų žalą. (CDC iš Unsplash nuotrauka)

Kiekvienam apie elektroninės cigaretės įsigijimą galvojančiam asmeniui vertėtų plačiau pasidomėti apie šio produkto galimą žalą, vis dar neatsakytą ilgalaikio naudojimo pasekmių klausimą ir tik tada nuspręsti, ar e-cigaretės iš tiesų yra vertos jų dėmesio. Deja, daug žmonių, o ypač paaugliai, patiki draugų ar pardavėjų kalbomis ir laikosi neteisingos nuomonės, kad e-cigaretės yra puiki išeitis, norint rūkyti be jokio neigiamo poveikio savo sveikatai. Be to, šias naujoviškas cigaretes dažnai nusprendžia pasirinkti įprasto rūkymo priklausomybės norintys atsisakyti asmenys, taip pat įtikėję, kad tai – sveika alternatyva.

Visgi moksliniai faktai verčia smarkiai abejoti e-cigarečių nekaltumu. Tyrėjai[2] surinko mokslinius tyrimus apie elektronines cigaretes ir įdėmiai juos ištyrę galiausiai išsiaiškino, kad elektroninės cigaretės gali sukelti pykinimą, vėmimą, sausą kosulį, galvos svaigimą ir skausmą, užspringimą, nudegimo traumas, viršutinių kvėpavimo takų dirginimą, akių ir gleivinės sausumą, alerginį kvėpavimo takų uždegimą, citokinų ir uždegimą skatinančių mediatorių išsiskyrimą, iškvepiamo azoto oksido sintezės plaučiuose sumažėjimą, bronchų genų ekspresijos pokytį ir net padidinti plaučių vėžio riziką. Be to, mokslinio darbo autoriai pabrėžia:

Elektroninės cigaretės nėra produktas, skirtas mesti rūkymą. Ne moksliniai teiginiai apie e-cigaretes kelia painiavą visuomenėje ir žmonės tiki, kad e-cigaretės yra saugios, sukeliančios mažesnę priklausomybę, tačiau jų naudojimas yra nesaugus ir pavojingas žmonių sveikatai.

Tokie perspėjimai neturėtų stebinti, jei tik atidžiau pasigilintumėme į įvairių su sveikata susijusių institucijų bei mokslininkų skelbiamus duomenis apie elektroninių cigarečių sudėtį ir poveikį. Pavyzdžiui, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rašo:[3]

  • Daugumoje e-cigarečių yra nikotino. Nikotinas sukelia didelę priklausomybę ir gali pakenkti paauglių smegenų vystymuisi, kuris tęsiasi iki 25 metų.
  • Be nikotino elektroninėse cigaretėse gali būti ir kitų kenksmingų medžiagų.
  • Kai kuriose elektroninių cigarečių etiketėse neatskleidžiama, kad jose yra nikotino ir kai kuriose e-cigaretėse, kurios parduodamos kaip 0% nikotino, buvo nustatyta, jog turi nikotino.

Taigi, produktas, kuris seniau buvo pristatomas kaip visiškai nežalingas ir neturintis nikotino, visgi jo turi ir gali kenkti sveikatai. Negana to, e-cigaretėse yra ir kitų medžiagų, kurios gali turėti neigiamos įtakos žmonių sveikatai.

Elektroninė cigaretė turi kaitinimo elementą, kuris garina specialų skystį, o tas skystis sudarytas iš nikotino tirpalo glicerolyje, propilenglikolyje arba polietilinglikolyje. Nikotino kiekis tirpale gali būti įvairus, tačiau per e-cigarečių gyvavimo laikotarpį užfiksuoti svyravimai siekė 0-48 mg/ml. Ir nors e-cigaretės pasklido dar 2006-aisiais, maksimalus nikotino kiekis buvo reglamentuotas tik 2015 m. gegužės mėnesį, kai buvo nustatyta ne didesnė nei 20 mg/ml riba. Be to, dažnai e-cigaretėse būna įvairių aromatinių medžiagų, dėl kurių jas itin mėgsta jaunimas, nes rūkant gali patirti įvairius skonius – netgi vaisių ar kavos.

Savo dizaino įvairiapusiškumu (e-cigarečių būna įvairių formų, todėl galima pritaikyti jas prie savo stiliaus ar norų), neįprastais skoniais ir sveikesnės alternatyvos pažadais jaunesniąją kartą pavergusios elektroninės cigaretės dažniausiai gaminamos tų pačių tabako pramonės magnatų. Tad vargu ar verta stebėtis, kad e-cigaretės visgi nėra tokios nekaltos. PSO teigia:[4]

<…> įrodymai yra aiškūs, kad daugumos elektroninių nikotino tiekimo sistemų aerozoliuose yra toksiškų cheminių medžiagų, įskaitant nikotiną ir medžiagas, kurios gali sukelti vėžį. Pačios elektroninės nikotino tiekimo sistemos yra susijusios su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų bei plaučių sutrikimų rizika ir neigiamu poveikiu vaisiaus vystymuisi nėštumo metu. Elektroninės nikotino tiekimo sistemos, be abejo, yra kenksmingos, turėtų būti griežtai reglamentuojamos ir, svarbiausia, turi būti laikomos toliau nuo vaikų. Nikotinas sukelia didelę priklausomybę ir yra randamas daugumoje elektroninių cigarečių. Tiek tabako gaminiai, tiek elektroninės cigaretės kelia pavojų sveikatai, o saugiausias pasirinkimas yra nenaudoti nei vieno.

E-cigaretės itin žalingos vaikams ir paaugliams

Nors pasirodžius elektroninėms cigaretėms jos tapo savotišku žaisliuku paaugliams, kurie netruko pasinaudoti proga įsigyti šiuos rūkymo produktus, tačiau iš tiesų e-cigaretės gali būti ypač žalingos būtent jauniems asmenims. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) perspėja:[3]

  • Elektroninių cigarečių naudojimas yra nesaugus vaikams, paaugliams ir jauniems suaugusiems.
  • Jaunuoliai, kurie naudoja e-cigaretes, labiau tikėtina, kad ateityje rūkys cigaretes.
  • Nikotino vartojimas paauglystėje gali pakenkti toms smegenų dalims, kurios kontroliuoja dėmesį, mokymąsi, nuotaiką ir impulsų kontrolę.
  • Kiekvieną kartą, kai sukuriamas naujas prisiminimas arba išmokstamas naujas įgūdis, tarp smegenų ląstelių atsiranda tvirtesni ryšiai – arba sinapsės. Jaunuolių smegenys sinapses kuria greičiau nei suaugusiųjų smegenys. Nikotinas keičia šių sinapsių formavimosi būdą.
  • Nikotino vartojimas paauglystėje taip pat gali padidinti riziką, jog ateityje atsiras priklausomybė kitiems narkotikams.

Galima pasidžiaugti, jog šiuo metu elektroninių cigarečių pardavinėjimo reikalavimai yra gan griežti ir jų nebegalima pardavinėti nepilnamečiams, tačiau net ir galiojantys draudimai nepataisė susidariusios padėties. Daugybė paauglių jau įniko rūkyti e-cigaretes. Be to, kaip ir paprastų cigarečių atveju, paaugliai vis dar randa būdų, kaip apeiti įstatymus: prašo vyresnių draugų, jog šie nupirktų norimą produktą, bando laimę mėgindami įsigyti e-cigaretę neaiškiuose turgeliuose ar iš perpardavėjų ir pan.

O šių prietaisų pirkimas iš neaiškių vietų sukuria tik dar daugiau pavojų, nes nebeaišku nei kokia tikra tokio produkto cheminė sudėtis, nei koks jo saugumas. Deja, tačiau elektroninės cigaretės gali pridaryti žalos ne tik dėl savo skystyje turimų cheminių medžiagų, bet ir dėl įvairių gedimų ar broko. Pasaulyje yra pasitaikę daugybę atvejų, kai elektroninės cigaretės paprasčiausiai sprogo, mėginant jas pakrauti arba sukėlė nudegimus jų vartotojams.

Vis dar nežinomas galimas ilgalaikio e-cigarečių rūkymo žalos mastas

Elektroninių cigarečių rūkymasMokslininkai kol kas negali atsakyti kokia galima ilgalaikio e-cigarečių naudojimo žala sveikatai. (Thorn Yang iš Pexels nuotrauka)

Nors per pastaruosius kelis metus žinių apie galimą e-cigarečių žalą smarkiai padaugėjo, tačiau vis dar sunku atsakyti į klausimą, kiek stipriai ir kaip elektroninės cigaretės gali kenkti sveikatai, jei jos reguliariai naudojamos daugybę metų. Paprasčiausiai šis produktas dar yra gan naujas, todėl mokslininkai nespėjo išsiaiškinti kokios ilgalaikės žalos galima tikėtis. Panašiai buvo ir su įprastomis cigaretėmis: jų žala buvo įrodyta tik po keliasdešimt metų, o iš pradžių jos buvo pristatytos kaip nekenksmingos ir netgi naudingos žmonių sveikatai. Tik po daug metų pagaliau buvo pripažinta, kad įprastos cigaretės visgi kenkia sveikatai ir net gali privesti prie vėžio.

Visgi, nors praėjo per mažai laiko, kad būtų surinkta pakankamai duomenų apie galimą e-cigarečių žalą, tačiau dauguma tyrėjų visgi kartoja, kad veikiausiai e-cigaretės yra žalingas, vėžį galintis sukelti produktas – visai kaip ir įprastos cigaretės. 2019 metų publikacijoje mokslininkai rašo:[5]

Pakartojame, jog iki šiol nebuvo atlikta jokių ilgalaikių žmonių organizmo toksikologinių/saugumo tyrimų; neturint šių duomenų, neįmanoma tiksliai pasakyti, ar e-cigaretės yra saugesnės už degiasias cigaretes. <…> Atsižvelgiant į tyrimo duomenis, rodančius padidėjusius kvėpavimo takų ligų simptomus, ir daugybę žmonių, gyvūnų ir in vitro eksperimentinių įrodymų, kad elektroninių cigarečių aerozolis gali neigiamai paveikti daugelį plaučių ląstelių ir organų fiziologijos bei imuninės funkcijos aspektų, tikėtina, kad išaiškės, jog elektroninės cigaretės kelia bent jau tam tikrą plaučių toksiškumą vartojant chroniškai ir galbūt net naudojant trumpai.

Taigi, prieš nusprendžiant išmėginti elektronines cigaretes ar rinktis jas kaip sveikesnę alternatyvą paprastoms cigaretėms, verta gerai susimąstyti. Amerikos vėžio draugija perspėja:[6]

Svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti – kad ilgalaikis elektroninių cigarečių poveikis vis dar nežinomas, o visi tabako gaminiai, įskaitant elektronines cigaretes, gali kelti pavojų vartotojo sveikatai. Pavyzdžiui, elektroninės cigaretės gali dirginti plaučius ir gali neigiamai paveikti širdį.

Nors galimas ilgalaikis elektroninių cigarečių poveikis sveikatai dar nėra aiškus, 2019 m. buvo pranešta apie sunkią plaučių ligą, atsiradusią kai kuriems žmonėms, naudojusiems elektronines cigaretes ar kitus garuojančius prietaisus. Į simptomus įėjo:

  • kosulys, kvėpavimo sutrikimai ar krūtinės skausmas,
  • pykinimas, vėmimas ar viduriavimas,
  • nuovargis, karščiavimas ar svorio kritimas.

Kai kurie atvejai buvo pakankamai sunkūs, kad prireiktų hospitalizacijos, o kai kurie žmonės mirė nuo šios ligos. Tačiau lieka neaišku, ar visų šių atvejų priežastis buvo ta pati. Harvardo medicinos mokyklos profesorius Robert H. Shmerling rašo:[7]

Neaišku, kaip dažnai e-cigarečių rūkymas gali sukelti plaučių problemų ar kam gresia didžiausia rizika. Pavyzdžiui, ar plaučių problemos dažniau pasitaiko tarp tų e-cigarečių rūkalių, kurie ir taip turi kvėpavimo problemų (pvz., astmą), ar tarp tų, kurie vartoja marihuaną? Ar tai būdingiau jaunesniems asmenims? Ar e-cigarečių naudojimas sukelia plaučių ligą? O gal dėl to kalta pridėta medžiaga (pvz., marihuana) ar kiti teršalai? Kadangi FDA e-cigarečių reguliavimas vis dar vystosi, ypač sunku gauti atsakymus.

Pastarieji tragiški ir nerimą keliantys sunkios plaučių ligos atvejai akivaizdžiai verčia skambinti pavojaus varpais. Nerimą kelia ir keletas kitų padarinių sveikatai: <…> Kai kurios elektroninių cigarečių garuose esančios medžiagos siejamos su vėžio rizikos didinimu. <…> Pranešama apie e-cigarečių sprogimus ir sukeltus nudegimus bekraunant prietaisus, kurių baterijos su trūkumais. Netyčinis skysčio, gauto iš e-cigarečių, suvartojimas sukėlė vaikams ir suaugusiems ūmų apsinuodijimą nikotinu. E-cigarečių rūkymas nėštumo metu gali pakenkti besivystančiam vaisiui. Neaišku, kaip e-cigarečių naudojimas veikia mūsų sveikatą apskritai.

Norint iš tikrųjų gyventi sveikai ir mesti rūkymą, tiesiog reikia atsisakyti bet kokių su rūkymu susijusių poduktų, o ne imtis palyginus naujo, tačiau taip pat žalą galinčio sukelti produkto. Tai pabrėžia ir Amerikos vėžio draugija:[8]

Metimas rūkyti turi aiškiai įrodytą naudą sveikatai. Tačiau rūkaliai, perėję prie elektroninių cigarečių vartojimo, vis tiek patiria galimą rimtą riziką sveikatai. Svarbu kuo greičiau nustoti vartoti visus tabako gaminius, įskaitant elektronines cigaretes, siekiant sumažinti riziką sveikatai ir išvengti priklausomybės nuo nikotino.

Deja, tačiau stebuklingo būdo mesti rūkyti nėra ir cigarečių pakeitimas elektroninėmis situacijos nepakeis. Tikėtina, jog ateityje, kai bus surinkta daugiau mokslinių tyrimų ir bus aiškios ilgalaikio e-cigarečių rūkymo pasekmės, šis produktas bus laikomas panašiu į įprastas cigaretes.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e