Elon Musk piešia naują dangų - masiškai leidžia žvaigždes primenančius palydovus

Firmus Medicus -

Sparčiai augantis E. Musko apetitas, bekuriant savo palydovinį žvaigždyną

Elonas MuskasElonas Muskas didina „SpaceX“ užmojus su „Starlink“ palydovais.

„SpaceX“ gavo vyriausybės patvirtinimą dislokuoti iki 1 milijono vartotojų terminalų JAV savo „Starlink“ palydovinio plačiajuosčio ryšio žvaigždynui. Kompanija paprašė[1] Federalinės ryšių komisijos (FCC) išduoti licenciją 2019 m. vasario mėn., o apie licencijos patvirtinimą FCC paskelbė šių metų kovo mėnesio viešame pranešime.[2] FCC patvirtinimas[3] yra dėl „bendrosios licencijos, skirtos eksploatuoti iki 1 000 000 fiksuotų žemės stočių, kurios palaikys ryšį su [SpaceX] negeostacionariosios orbitos palydovų sistema“. Licencija galioja 15 metų.

Kaip teigiama „SpaceX“ paraiškoje,[4] Žemės stotys yra:

vartotojų terminalai, kuriems naudojamos pažangios fazių matricos pluošto formavimo ir skaitmeninio apdorojimo technologijos, kad būtų galima efektyviai panaudoti Ku diapazono spektro išteklius, palaikant tinkamai nukreipiančius, valdomus antenų spindulius, kurie seka sistemos žemosios Žemės orbitos palydovus.

„SpaceX“ generalinis direktorius Elonas Muskas apibūdino juos paprastesne kalba[5] per palydovų pramonės konferenciją, sakydamas, kad vartotojų terminalai „atrodo kaip NSO ant pagaliuko“ ir turės pavaras, leisiančias jiems nukreipti save teisinga linkme. Muskas teigė:

Labai svarbu tai, kad nereikia specialisto, jog jį įdiegtum. Laimėjimas, kad… yra tik dvi instrukcijos, ir jas galima vykdyti bet kuria tvarka: nukreipti į dangų, įjungti.

Milijonas terminalų apimtų tik dalį JAV namų. E. Muskas konferencijoje teigė, kad „Starlink“ greičiausiai aptarnaus „3 ar 4 procentus sunkiausiai pasiekiamų telekomunikacijų klientų“ ir „žmones, kurie šiuo metu tiesiog neturi ryšio, arba ryšys yra tikrai blogas“. Pasak E. Musko, „Starlink“ neturės daug klientų dideliuose miestuose, tokiuose kaip Los Andželas, „nes vienos juostos pralaidumas paprasčiausiai nėra pakankamai didelis“.

Tiesa, kol kas neaišku ar ateityje Elonas Muskas neužsimanys pasiekti dar daugiau žmonių, nes su laiku „SpaceX“ apetitas vis auga. Pradžioje kalbėjęs apie 12 000, E. Muskas jau pradėjo kartoti, kad bus reikalingi dar 30 000 palydovų, kurie nusidrieks per žemąją Žemės orbitą (ang. low Earth orbit, LEO).

Masiškai leidžiami palydovai sukuria plika akimi matomą judančių „žvaigdžių“ spektaklį

„Starlink“ palydovų planaiNors astronomai ir žvaigždių stebėjimo mėgėjai sunerimę dėl problemų, kurias gali sukelti „Starlink“ palydovai, pats Elonas Muskas siekia gauti leidimą dar 30 000 palydovų.

„SpaceX“ jau turi FCC patvirtinimą paleisti iki 11 943 palydovų,[6] tačiau siekia šį skaičių padidinti su dar 30 000 papildomų įrenginių.[7] Skirtingai nei tradiciniai plačiajuosčiai palydovai, jie veiks iš žemosios Žemės orbitos ir bus pajėgūs užtikrinti didesnį greitį bei mažesnį kaip 20 ms latencijos laiką. Pirmieji palydovinio interneto bandymai turėtų prasidėti už kiek daugiau nei 2 mėnesių.[8] Manoma, kad „Starlink“ paslauga bus pasiekiama kai kuriose JAV dalyse šiais metais,[9] nors visų planuojamų palydovų paleidimas užtruks žymiai ilgiau. 

Prasidėjus koronaviruso pandemijai buvo spėliojama ar „SpaceX“ nepristabdys savo planų, kaip tą padarė daugybė įvairių kompanijų, tačiau net ir tokiomis sąlygomis palydovai sėkmingai siunčiami į orbitą. Jų paleidimą buvo galima stebėti plikomis akimis ir Lietuvoje,[10] kadangi palydovai smarkiai atspindi saulės šviesą ir todėl tampa lengvai įžiūrimi.

Šiuo metu orbita sėkmingai skrieja jau virš 400 „Starlink“ palydovų. Kiekvieną sykį, kai paleidžiama raketa su palydovais, į žemąją Žemės orbitą išskraidinami 60 papildomų palydovų.

Astronomai sunerimę dėl milžiniško palydovų žvaigždyno, galinčio sutrikdyti žvaigždžių stebėjimą

Nors Elonas Muskas pristato savo palydovus kaip išsigelbėjimą visiems ryšio problemas turintiems žmonėms, tačiau astronomai žiūri skeptiškai į tokį didelį kiekį žemojoje Žemės orbitoje skriesiančių įrenginių. Astronomus neramina tai, jog tokie saulę atspindintys palydovai bus per ryškūs ir trukdys[11] matomumui mokslinių stebėjimų metu.

„SpaceX“ jau ne kartą ramino astronomus ir bendruomenę, tačiau jų pasiteisinimai, kartojant, jog stengiasi sumažinti palydovų matomumą vis dar lieka iki galo neišpildytomis kalbomis. „Starlink“ įrenginiai vis dar puikiai matomi plika akimi, be jokių specialių įrenginių.[12] Vietoj to, jog sustabdytų naujų palydovų paleidimą į orbitą ir pirma užtikrintų, kad jie nekels jokių problemų, „SpaceX“ net neketina stabdyti įgauto pagreičio.

Europos kosmoso agentūros (ESA) vyresnysis patarėjas mokslo ir tyrimų klausimais prof. Mark McCaughrean sakė:[13]

Turiu pripažinti, kad mane asmeniškai nuo jų pykina. Jie tiesiog vis pasimato, be pabaigos kerta dangų, patraukia akių dėmesį, o kartais tviska ryškiau nei bet kuri žvaigždė danguje.

O atliktas tyrimas[14] parodė, jog užbaigus 12 000 „Starlink“ palydovų tinklą, šis uždengtų naktinį dangų ir mes ne tik matytume juos plika akimi, bet ir su dabartinėmis technologijomis astronomai praktiškai nebegalėtų stebėti žvaigždžių.

Be to, neaišku ar ateityje numatytas ~12 000 palydovų kiekis nepadidės dar labiau. Elonas Muskas tvirtina, jog 12 000 palydovų negana ir reikia dar 30 000.[15] O garantijos, jog po 42 000 palydovų ambicingas „SpaceX“ vadovas neužsimanys dar didesnio asmeninio „žvaigždyno“ taip pat nėra.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e