Galvos skausmas - galimas per didelės spinduliuotės ženklas

Firmus Medicus -

Mokslininkai pastebi sąsają tarp elektromagnetinės spinduliuotės ir galvos skausmo

Galvos skausmo ir elektromagnetinės spinduliuotės ryšysMokslininkai pastebi sąsają tarp mobiliųjų telefonų elektromagnetinės spinduliuotės ir galvos skausmo.

Daug mokslinių tyrimų rastas ryšys tarp mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės ir galvos skausmo. 2017 m. J. Wang ir kt. apžvalgoje[1] nustatyta reikšminga mobiliųjų telefonų naudojimo ir vaikų bei suaugusiųjų galvos skausmo sąsaja, įskaitant ryšį tarp tarp galvos skausmo rizikos ir skambučio trukmės bei dažnio. Taip pat sąsajas tarp galvos skausmo stiprumo ir vidutinio skambučių dažnio nustatė Y. M. Cho ir kt.[2] bei A. Szyjkowska ir kt..[3]

M. Sudan ir kt. tyrime[4] buvo analizuojami daugiau nei 52 000 vaikų. Buvo nustatyta, kad vaikai, veikiami mobiliųjų telefonų spinduliuote, turi didesnį migrenos ir su galvos skausmu susijusių simptomų tikimybę nei vaikai, nepatyrę elektromagnetinės spinduliuotės. Turkijoje atliktoje apklausoje[5] mobiliųjų telefonų naudojimas buvo susijęs su galvos svaigimu, nuovargiu, užmaršumu, miego sutrikimu-nemiga, įtampa, nerimu, sąnarių ir kaulų skausmais, klausos praradimu ir spengimu ausyse. Šios išvados pakartotos ir kituose tyrimuose,[3] kuriuose buvo naudojami klausimynai.

Dar 2001 m. „Microwave News“ pranešė[6] apie daktaro Pierre Aubineau teoriją, kad elektromagnetinių laukų poveikis gali vesti prie uždegimo, sukeliančio stiprų galvos skausmą:

Jis parodė, kad žiurkes veikiant GSM spinduliuote, kietasis dangalas patiria uždegimą. Aubineau atkreipia dėmesį į teoriją, kurią išplėtojo dr. Michael Moskowitz iš Bostono Harvardo medicinos mokyklos, kad toks uždegimas žmonėms sukels stiprų galvos skausmą.

Publikuotuose moksliniuose tyrimuose galima rasti ne kartą pastebėtą ryšį tarp mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės ir galvos skausmo. Žemiau pateikiame kelių tokių tyrimų sąrašą su svarbiomis citatomis.

Mokslininkai siūlo laikyti telefonus atokiau nuo galvos ir mažinti jų naudojimo laiką

Reikia kuo mažiau naudotis telefonaisMokslininkai pataria, jog norit išvengti galvos skausmų, vertėtų telefoną laikyti saugiu atstumu nuo galvos ir stengtis kuo trumpiau juo naudotis.

D. Toffa ir A. Sow rašo:[7]

Mes apžvelgėme pagrindinius galvos skausmo bruožus su atitinkamais tyrimais (nuo 2000 m. iki 2018 m.), akcentuodami aukštų dažnių poveikį, kuris gali sukelti skausmo genezę: neuroglialinį dismetabolizmą, neuroinfekciją, smegenų kraujo perfuzijos pokyčius, kraujo-smegenų barjero disfunkciją ir elektrofiziologinius padidėjusio pritaikomumo įrodymus. <…> Uždegiminius procesus susiejome su meningealine disperfuzija ar pirmine neuroglialine disfunkcija, kurią sukėlė neterminis švitinimas ar aukštų bangų sukeltas kaitinimas terminėmis galiomis. Pastaruoju atveju tikriausiai lemiamą reikšmę turi aukštų bangų sukeltas eksitotoksiškumas ir oksidacinis stresas.

R. Durusoy ir kt. priėjo prie tokių išvadų:[8]

Mes nustatėme ryšį tarp naudojimosi mobiliaisiais telefonais ir ypač galvos skausmo, koncentracijos sunkumų, nuovargio, miego sutrikimų ir ausies šilimo, taip pat parodydami atsaką į dozę.

Mokslininkai taip pat pasiūlė stengtis kuo mažiau naudotis mobiliaisiais telefonais, norint išvengti galimo neigiamo poveikio:

Skambučių ir žinučių skaičiaus sumažinimas, skambučių trukmės sumažinimas, ausinių naudojimas, telefono laikymas toliau nuo galvos ir kūno bei panašios atsargumo priemonės gali sumažinti simptomų dažnį ar paplitimą.

Mobiliųjų telefonų spinduliuotė gali sukelti neigiamų sveikatos problemų

Mobiliųjų telefonų spinduliuotė gali turėti neigiamų pasekmiųMokslininkai įspėja, jog tyrimai rodo aiškų ryšį tarp naudojimosi telefonais ir galimų nepageidaujamų sveikatos problemų.

P. Stalin ir kiti rašo:[9]

Mobiliųjų telefonų naudojimo paplitimas buvo 70%. Skambinimo galimybe (94,2%) buvo pasinaudota daugiau nei SMS (67,6%). Nustatyta, kad sveikatos problemos, tokios kaip galvos skausmas, ausų skausmas, spengimas ausyse, skausmingi pirštai ir neramumas bei kt., yra susijusios su mobiliųjų telefonų naudojimu.

A. Shoeni ir kt. priėjo prie tokių išvadų:[10]

Apskritai, prabudimas naktį dėl mobiliojo telefono buvo susijęs su pranešimų padažnėjimu apie sveikatos simptomus, pvz., nuovargį, staigų išsekimą, galvos skausmą ir fizinį blogumą, bet ne su atmintimi ir koncentracijos gebėjimais. Prevencijos strategijose pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas padedant paaugliams nustatyti jų prieinamumo prie mobiliojo telefono ribas, ypač naktį.

O M. Redmayne su kolegomis rašo:[11]

Mobiliųjų telefonų ir belaidžių telefonų skambučių skaičius ir trukmė buvo susiję su padidėjusia galvos skausmo rizika.

Taigi, mokslininkai jau ne sykį įrodė, jog galima aptikti ryšį tarp mobiliųjų telefonų elektromagnetinės spinduliuotės ir galvos skausmų. Taip pat tyrėjai neatmeta ir kitų sveikatos problemų, kurias galima sumažinti ar išvengti kuo mažiau naudojantis telefonu bei stengiantis jį laikyti kuo toliau nuo kūno. Tačiau vertėtų prisiminti, jog kuo toliau, tuo sunkiau išvengti elektromagnetinės spinduliuotės net ir pačiam nesinaudojant telefonu, o ši problema veikiausiai dar labiau paūmės, kai visu pajėgumu veiks 5G ryšys ir daiktų internetas.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e