Guarana – natūrali energija vietoj eilinio kavos puodelio

Firmus Medicus -

Guaranos produktai gali atstoti kavą

GuaranaGuarana gali atstoti kavą. Clay Bankso/Unsplash nuotrauka

Daugelis neįsivaizduoja ryto be kavos puodelio. Kava tampa itin svarbiu ritualu, ypač tuo metu, kai trūksta energijos ir norisi jaustis žvaliau. Tačiau kofeinas anaiptol nėra vienintelis būdas gauti papildomos energijos, kai jaučiamės nepakankamai pailsėję ar išsekę nuo darbų gausos. Tam galima rasti natūralių, nepageidaujamo šalutinio efekto nesukeliančių priemonių.

Juk visgi kofeinas ne tik suteikia papildomų jėgų ir pažadina mieguistą kūną. Itin didelis kavos kiekis gali sukelti įtampą, nervingumą, dirglumą, kurie susimaišę su juntamu nuovargiu sukuria tik dar prastesnę savijautą. Tokiu atveju verta pamąstyti apie suvartojamos kavos kiekio mažinimą bei natūralesnius energijos šaltinius.

Žinoma, kad jaustumėmės pakankamai žvalūs ir pilni energijos, pirmiausia svarbus pakankamas kiekis kokybiško miego. Tačiau jei to neužtenka arba tiesiog aplinkybės neleidžia tinkamai išsimiegoti, yra kitų būdų. Kai kurie griebiasi energetinių gėrimų, bet juose kofeino yra dar daugiau nei įprastame kavos puodelyje. Kiti renkasi matcha gėrimą arba tenkinasi elementariausia arbata. Bet yra ir dar vienas daugeliui vargu ar girdėtas energijos šaltinis – guarana, kuri naudojama ir energetinių gėrimų gamyboje.

Guarana naudota dar senovėje kaip afrodiziakas, energijos šaltinis bei gydomasis augalas

NuovargisGuarana gali padėti kovoti su nuovargiu. Isabellos Fischer/Unsplash nuotrauka

Guarana – tai egzotiniuose miškuose augantis vijoklis. Šį augalą jau nuo seno vartojo Pietų Amerikos gyventojai, pasitelkdami jį ne tik ritualinėms apeigoms, bet ir gydymo tikslais[1].

Guaranos vijoklis labiausiai paplitęs Brazilijoje. Šis augalas taip pat vadinamas gvaranine paulinija ir yra žinoma, jog gali padėti ne tik kovojant su nuovargiu, bet ir kitose sferose. Guarana padeda mažinti alkį, kovojant su PMS skausmais bei pojūčiais, taip pat suteikia papildomos energijos.

Iš tiesų, nėra žinoma kada žmonės atrado ir ėmė naudoti guaraną. Tačiau manoma, jog guaranos sėklos jau ištisus amžius naudojamos stimuliuojant bei tonizuojant organizmą. Netgi tikima, kad guarana yra puikus afrodiziakas.

Guaranos sėklos, uogos ir lapai yra praturtinti guaraninu, kuris chemiškai labai panašus į kofeiną[2]. Tačiau iš tiesų guaraninas yra pranašesnis už kofeiną, nes veikia ilgiau. Pavartojęs guaranino, žmogus gan greitai pajunta energijos antplūdį, tačiau naujos jėgos išlieka ženkliai ilgiau nei po kofeino vartojimo. Be to, šis energijos antplūdis stiprėja net kelias valandas, o žmogus nejaučia nervingumo ar nerimastingumo.

Manoma, jog įvairūs gaminiai, kuriuose yra guaranos sėklų, uogų ar lapų, naudingi ne tink kenčiantiems nuo nuovargio ir jėgų trukumo, bet ir sunkiai protiškai dirbantiems ar besimokantiems asmenims[3]. Kai kurie netgi tvirtina, jog šis augalas padeda greičiau atlikti protinės veiklos darbus. Tačiau greičiau parašyti testai ar kiti darbai dar nereiškia, jog jie bus geresni, tad ši augalo funkcija tinka nebent tiems, kuriuos labai spaudžia laikas.

Guaranoje esantys antioksidantai padeda aktyvinti medžiagų apykaitą ir apsisaugoti nuo ligų

Visgi, kaip ir kavos atveju, guaranos nereikėtų vartoti prieš miegą. Kadangi šis augalas stimuliuoja protą, didina ištvermę ir mažina miego poreikį, gali būti sunku užmigti, jei, pavyzdžiui, vakare išgersite sulčių su guaranos uogomis. Ją geriau pasilikti rytui, kai norisi kuo greičiau pabusti ir jaustis žvaliai, net ir po pernelyg trumpos nakties.

Beje, ji puikiai tiks ir po trankaus vakarėlio, kai kitą rytą sunku keltis iš lovos, o galvą skauda dėl nemalonių pagirių. Guarana aktyvina medžiagų apykaitą, todėl padeda greičiau iš organizmo pašalinti alkoholio pėdsakus ir taip trumpesnį laiką kentėti galvos skausmus, silpnumą ir kitus nemalonius pojūčius.

O suaktyvinta medžiagų apykaita pasitarnauja ir kitose srityse: gerina virškinimą, bet kartų mažina apetitą, todėl puikiai tinka norintiems lieknėti ar tiesiog susitvarkyti virškinimą. Kai kurie tyrimai netgi rodo, jog vartojant guaranino turinčius produktus galima netekti iki 10% kūno svorio. Žinoma, taip pat reikia derinti sveiką mitybą ir nepersistengti vien su guaranino vartojimu, tačiau tai gali tapti puikiu pagalbininku gražesnių formų link.

Svarbu paminėti ir tai, jog guaranos sėklose ir uogose yra antioksidantų, tad sultys su šio augalo uogomis gali išvalyti ir tonizuoti organizmą. Antioksidantai taip pat padeda neutralizuoti kenksmingas medžiagas ir laisvuosius radikalus organizme. Jie naudingi kovojant su senėjimu, širdies ligomis ir net vėžiu[4]. Tad iš esmės guarana naudinga daugelyje sričių ir ją pravartu naudoti ne tik norint kovoti su nuovargiu.

Svarbiausia saikingas ir saugus elgesys, nes guaraninas tinka ne kiekvienam

GuaraninasGuaraninas dedamas į įvairius energetinius gėrimus. Engino Akyurto/Unsplash nuotrauka

Žinoma, svarbu nepamiršti, kad kaip ir su bet kuriais kitais produktais, reikia išlaikyti saiką. Nors guarana skamba kaip itin naudingas augalas, jo nereikėtų staiga pradėti vartoti kasdien ir dideliais kiekiais. Kai kurie žmonės netgi gali pastebėti, jog guarana netinka jų organizmui ir sukelia neigiamą kūno reakciją.

Tad jei niekad nesate susidūrę su šiuo augalu, reikėtų išmėginti nedidelį kiekį ir drauge stebėti savo kūno reakciją. Štai keli simptomai, kurie gali rodyti, jog žmogaus organizmas reaguoja neigiamai:

  • patankėjęs širdies ritmas;
  • nemiga;
  • galvos skausmas;
  • nerimas;
  • nervingumas;
  • pilvo skausmas;
  • drebulys;
  • kritiniais atvejais gali ištikti priepuoliai.

O jei nežinote kur įsigyti guaranos produktų, jų rasite veikiausiai visose sveiko maisto parduotuvėlėse ar įvairiose homeopatinėse vaistinėse. Galima rasti tiek sėklų ar uogų, tiek ir jau pagamintų produktų, tokių kaip sultys su guaranos uogomis.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e