„Janssen“ COVID-19 vakcinos apžvalga ir šalutiniai poveikiai

Firmus Medicus -

„Janssen“ vakcinos bendroji informacija ir detali sudėtis

„Janssen“ COVID-19 vakcina„Janssen“ COVID-19 vakcina yra vienintelė šiuo metu Lietuvoje naudojama COVID-19 vakcina, kuria skiepijama tik kartą, o ne du. Mikos Baumeisterio/Unsplash nuotrauka

„Janssen“ COVID-19 vakcina[1] yra skirta išvengti SARS-CoV-2 viruso sukeliamos COVID-19 ligos. Skiepas turėtų skatinti imuninę sistemą, jog ši gamintų antikūnus ir specialias baltąsias ląsteles, veikiančias prieš virusą. Vakcina suleidžiama tik kartą, pakartotinis skiepijimas po kelių savaičių nenumatomas, tad ši vakcina yra vienintelė iš šiuo metu naudojamų COVID-19 vakcinų, kuri ne tik pagaminta pagal senas, visiems puikiai žinomas technologijas (t. y. pasitelkiant adenovirusą, o ne RnR technologiją), bet ir užtenka vos vieno dūrio, jog sėkmingai susidarytų apsauga.

Kaip rašoma informaciniame lapelyje, šis vaistinis preparatas negali sukelti COVID-19 ligos ir yra skirtas 18 metų ir vyresniems asmenims. Apie vakcinos naudojimą jaunesniems nei 18 metų asmenims nėra surinkta pakankamai informacijos, todėl ją draudžiama naudoti nepilnamečiams.

Verta pažymėti, jog COVID-19 Vaccine Janssen vakcinos pakuotė yra pažymėta apverstu juodu trikampiu. Tai reiškia, jog ji yra papildomai stebima, kadangi nėra pakankamų duomenų apie galimą neigiamą jos poveikį. Be to, nėra ir pakankamai žinių apie jos teigiamo poveikio trukmę, nes pačiame vakcinos informaciniame lapelyje rašoma:

Nėra žinoma, kaip ilgai vakcina Jus apsaugos.

Tad pasiskiepijus vis dar neaišku kada prireiktų pakartotinės vakcinacijos. Kai kurie specialistai netgi sako, jog „Janssen“ COVID-19 vakcina išvis netinkama revakcinacijai, tačiau kol kas neaišku, kiek tokios kalbos paremtos rimtais ir išsamiais tyrimais.

Vakcina yra leidžiama į raumenis. Dažniausiai skiepijama į žasto raumenis, tačiau galima ir kitur. Po skiepo, kaip ir kitų COVID-19 vakcinų atveju, pacientas yra stebimas 15 minučių, jog išryškėjus staigiai alerginei reakcijai jam būtų suteikiama būtinoji pagalba.

Vakcina „Janssen“ COVID-19 vakcina, COVID-19 Vaccine Janssen
Vaistinio preparato pavadinimas COVID-19 Vaccine Janssen
Gamintojas Janssen Pharmaceutica NV, Belgija
Registruotojas Janssen-Cilag International NV, Belgija
Veiklioji medžiaga 26 tipo adenovirusas, koduojantis SARS-CoV-2 spyglio glikoproteiną
„Janssen“ išvaizda ir kiekis pakuotėje Bespalvė arba gelsva injekcinė suspensija, kuri gali būti nuo skaidrios iki labai opalescuojančios. Teikiama pakuotėje, kurioje yra 10 daugiadozių flakonų.
Grupė Covid-19 vakcinos

Vakcina turi būti laikoma tarp -25 – -15 °C temperatūroje. Ją atšildyti galima arba kambario temperatūroje, arba 2-8 °C temperatūroje. Kambario temperatūroje visas dėžutės turinys (dešimt flakonų) atšyla maždaug per 2 valandas, o vienas flakonas – per vieną valandą. Tuo tarpu žemesnėje temperatūroje atšildomas vaistinis preparatas atšyla per maždaug 12 valandų (visi flakonai) arba maždaug 2 valandas, jei atšildomas tik vienas flakonas. Atšildyto vaistinio preparato negalima ir vėl užšaldyti.

Vakciną taip pat galima laikyti šaldytuve, kuriame palaikoma 2-8 °C temperatūroje, tačiau taip ją galima laikyti tik ne ilgiau nei 3 mėnesius ir neviršijant gamintojo atspausdinto tinkamumo laiko. Perkėlus vakciną į 2-8 °C laikymo temperatūrą, ant išorinės vaistinio preparato kartono dėžutės reikia užrašyti atnaujintą tinkamumo laiką ir vakcina turi būti suvartota iki atnaujinto tinkamumo laiko pabaigos arba išmesta. Tuo tarpu pradinis tinkamumo laikas turi būti padarytas visiškai neįskaitomu. Be to, vakciną leidžiama transportuoti vos 2-8 °C temperatūroje, tačiau privaloma laikytis tinkamų laikymo sąlygų.

Šio vaistinio preparato sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). O pagalbinės medžiagos yra šios:

 • 2-hidroksipropil-β-ciklodekstrinas (HBCD),
 • citrinų rūgštis monohidratas,
 • etanolis,
 • vandenilio chlorido rūgštis,
 • polisorbatas 80,
 • natrio chloridas,
 • natrio hidroksidas,
 • trinatrio citratas dihidratas,
 • injekcinis vanduo

Bendrosios rekomendacijos ir perspėjimai

Perspėjama, jog draudžiama skiepyti „Janssen“ vakcina, jei yra žinoma, kad asmuo turi alergiją veikliąjai medžiagai arba bet kuriai skiepo pagalbinei medžiagai.

Po skiepo suleidimo pacientas turi būti stebimas gydytojo, vaistininko arba slaugytojo, nes gali pasireikšti alerginė reakcija. Pacientui turėtų būti leista palikti gydymo įstaigą tik po 15 minučių, jei nepasireiškia jokie alerginės reakcijos požymiai.

Taip pat vaistinis preparatas turėtų būti suleidžiamas tik toje vietoje, kur būtų lengvai prieinamas tinkama medicininė priežiūra ir gydymas, jei kartais pasireikštų anafilaksinė reakcija.

Perspėjama, kad prieš skiepijantis reikėtų pasitarti su gydytoju, vaistininku ar slaugytoju, jei kažkada kokia nors vakcina buvo sukėlusi sunkią alerginę reakciją, jei pacientas turi kraujavimo sutrikimų, vartoja kraują skystinančius vaistus ar jam greitai atsiranda kraujosruvos. Taip pat reikia pasikonsultuoti ir tuo atveju, jei vartojami imuninę sistemą silpninantys vaistai, imuninė sistema neveikia tinkamai arba šiuo metu yra sunki infekcija ir smarkus, daugiau nei 38 C karščiavimas. Tiesa, informaciniame lapelyje teigiama, jog asmuo gali būti vakcinuojamas, jeigu jam tik šiek tiek pakilusi temperatūra ar yra pasireiškusi viršutinių takų infekcija, tokia kaip peršalimas.

Reikėtų pasikalbėti su specialistais ir jeigu pacientas buvo nualpęs nuo bet kokios injekcijos, atliktos su adata. Konsultacija taip pat reikalinga ir tuo atveju, jei asmuo vartoja ar neseniai vartojo kokius nors vaistinius preparatus (įskaitant ir kitas vakcinas).

Nėščios, žindančios arba įtariančios, jog gali būti pastojusios ar planuojančios greitu metu pastoti moterys taip pat pirmiausia turėtų pasitarti su gydytoju, vaistininku ar slaugytoju, kuris turėtų paaiškinti, ar tokiu atveju galima suleisti šią vakciną.

Negalima šio vaistinio preparato maišyti su kitais tame pačiame švirkšte arba skiesti. Be to, skiepą griežtai draudžiama suleisti į veną, kraujagyslę, po oda ar į odą.

Perspėjama, jog kai kurie „Janssen“ COVID-19 vakcinos šalutiniai poveikiai gali laikinai paveikti pasiskiepijusio asmens gebėjimą vairuoti arba valdyti mechanizmus. Dėl šios priežasties reikėtų palaukti, kol išnyks neigiamas poveikis ir tik tada sėsti už vairo.

Šalutiniai poveikiai

Kaip ir kitos vakcinos, ši COVID-19 vakcina taip pat gali sukelti nepageidaujamus reiškinius. Tiesa, kadangi vaistinis preparatas yra vis dar naujas, o tyrimai pradėti palyginus neseniai, masinio vakcinavimo metu tikėtina, jog gali pasireikšti daugiau šalutinių poveikių. Rašoma, jog dažniausiai įvairūs nepageidaujami pojūčiai pasireiškia per 1-2 dienas po gauto skiepo.

Informaciniame lapelyje rašoma, jog būtina nedelsiant kreiptis į medikus ir neignoruoti prastos savijautos, jei buvo pastebėti sunkios alerginės reakcijos simptomai. Tokie simptomai gali pasireikšti kaip žemiau išvardintų požymių bet koks derinys. Be to, jeigu pacientui pasireiškė šalutinis poveikis, net ir toks, kuris nenurodytas informaciniame lapelyje, pacientas turėtų apie visus simptomus pranešti savo gydytojui, vaistininkui ar slaugytojui arba užpildyti duomenis nacionalinėje pranešimo sistemoje.

Labai dažnas (reiškiniai, galintys pasireikšti dažniau nei 1 iš 10)

 • pykinimas
 • galvos skausmas
 • skausmas vakcinos suleidimo vietoje
 • stiprus nuovargis
 • raumenų skausmas

Dažnas (reiškiniai, galintys pasireikšti rečiau nei 1 iš 10)

 • karščiavimas
 • kosulys
 • šaltkrėtis
 • patinimas vakcinos suleidimo vietoje
 • sąnarių skausmas
 • paraudimas vakcinos suleidimo vietoje

Nedažnas (reiškiniai, galintys pasireikšti rečiau nei 1 iš 100)

 • smarkus prakaitavimas
 • kojų ar rankų skausmas
 • raumenų silpnumas
 • bloga bendra savijauta
 • išbėrimas
 • silpnumo pojūtis
 • nugaros skausmas
 • drebulys
 • gerklės skausmas
 • čiaudulys

Retas (reiškiniai, galintys pasireikšti rečiau nei 1 iš 1000)

 • dilgėlinė
 • alerginė reakcija

Dažnis nežinomas (neužtenka turimų duomenų)

 • sunki alerginė reakcija

Nepageidaujamos šalutinės reakcijos, fiksuojamos masinio skiepijimo metu

COVID-19 Vaccine Janssen vakcinaCOVID-19 Vaccine Janssen vakcina pagaminta pasitelkiant laiko patikrintas technologijas. Mohammado Shahhosseini/Unsplash nuotrauka

Žiniasklaidoje, įvairių šalių organizacijų pranešimuose ir oficialiose duomenų bazėse galima rasti daug informacijos apie skiepijimo šia vakcina eigą, vykstančius tyrimus, užfiksuotas galimas šalutines reakcijas ir kitus svarbius faktus. Pateikiame reguliariai atnaujintą publikuojamų galimų šalutinių reakcijų ir įvairių naujienų sąrašą:

Kadangi įvairių įvykių, kurie galimai susiję su vakcinacija, yra itin daug, nebespėjame taip išsamiai pildyti informacijos ir nuo šiol pateiksime tik susistemintą užregistruotų mirčių lentelę. Po lentele žemiau rasite senesnius įvykius, kurie nėra paminėti šioje lentelėje.

Pranešame, jog darome pertrauką šalutinių reakcijų pildyme. Manome, jog pateikėme pakankamai informacijos, jog būtų galima susidaryti nuomonę. Papildysime duomenis tuomet, kai bus pilnai baigti COVID-19 vakcinos tyrimai. Numatyta, jog tai turėtų įvykti 2023 metais.

Šaltinis Data Mirčių kiekis Konkrečių atvejų aprašymai
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-09-27 571 37 metų moteris (VAERS ID 1683324-1) mirė praėjus 9 dienoms po vakcinacijos. Jai buvo nustatyta vakcinos sukelta trombocitopenija ir trombozė. Ir nors gydytojai stengėsi išgelbėti jai gyvybę, tačiau jų pastangos buvo bevaisės.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-09-01 485 Visi nauji atvejai per pastarąsias savaites buvo registruoti vyresnėje nei 40 metų amžiaus pasiskiepijusių asmenų grupėje.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-08-09 442
 • 28 metų moteris (VAERS ID 1510268-1) mirė praėjus 8 dienoms po vakcinacijos. Gavusi skiepą ji kelias dienas jautėsi labai blogai ir galiausiai mirė savo lovoje, kai jai prasidėjo traukuliai. Prieš tai ji buvo visiškai sveika jauna moteris, kuri nesiskundė jokiomis sveikatos problemomis.
 • 21 metų jaunuolis (VAERS ID 1511577-1) mirė praėjus 24 valandoms po vakcinacijos. Kol kas nėra žinoma ar buvo atliktas skrodimas.
 • 28 metų vyras (VAERS ID 1464651-1) mirė praėjus 10 dienų po vakcinacijos. Prieš mirtį jis kankinosi dėl stipraus pykinimo. Skrodimas dar vis neatliktas, todėl nėra žinoma oficiali mirties priežastis.
 • 26 metų vyras (VAERS ID 1461829-1) mirė praėjus 9 dienoms po vakcinacijos. Deja, plačiau nerašoma ar jis jautė kokius nors negalavimus ir ar buvo atliktas skrodimas.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-07-26 412 Visi nauji atvejai per pastarąsias dvi savaites buvo susiję su 40 metų ir vyresnio amžiaus žmonėmis.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-07-12 392 26 metų vyras (VAERS ID 1427855-1) mirė praėjus vos 6 dienoms po vakcinacijos. Deja, plačiau nerašoma ar jis jautė kokius nors nemalonius pojūčius ir ar buvo nustatyta mirties priežastis.
JAV su vakcinomis susijusių šalutinių poveikių registracijos sistema (VAERS) 2021-07-12  20 Tai tie mirties atvejai, kur liko neaišku, kurią iš COVID-19 vakcinų gavo mirę asmenys.
 • VAERS duomenų bazėje registruoti 347 mirties atvejai. Per savaitę JAV gyventojų galimas šalutines skiepų reakcijas registruojanti duomenų bazė pasipildė dar 21 mirtimi. Tarp mirčių atvejų yra ir šie:
  * 35 metų moteris mirė po 7 dienų. Deja, nepateikta papildomos informacijos apie moters (VAERS ID 1401679-1) sveikatos būklę prieš mirtį, taip pat nebuvo nustatyta oficiali mirties priežastis.
  * 57 metų vyras mirė po 10 dienų. Neaišku ar vyras (VAERS ID 1402809-1) turėjo kokių nors alergijų ar gretutinių ligų, tačiau vos po 10 dienų netikėtai mirė. Skrodimas nėra atliktas, todėl oficiali mirties priežastis taip pat nenustatyta.
  * 59 metų vyras mirė dieną po vakcinacijos. Rašoma, jog jis (VAERS ID 1397724-1) mirė dėl vainikinės arterijos trombozės, t. y. arterijos užsikimšimo, kai jos spindulyje susiformavo kraujo krešulys.
  * 46 metų vyras mirė po 22 dienų. Nors pacientas (VAERS ID 1396581-1) buvo sėkmingai paskiepytas šia vakcina, tačiau vis tiek susirgo COVID-19. Prieš mirtį jis dar buvo paguldytas į ligoninę ir prijungtas prie kvėpavimo aparato, tačiau galiausiai vis tiek mirė.
  * 65 metų vyras mirė po 21 dienos. Praėjus 10 dienų po vakcinacijos, vyras (VAERS ID 1392406-1) pradėjo jaustis nekaip, jam atsirado stiprūs pilvo ir nugaros skausmai. Tą dieną jis valgė labai nedaug ir tai buvo paskutinis jo maistas iki pat vyro mirties. Praėjus 12 dienų po vakcinacijos jo žmona nuvežė vyrą į priimamąjį dėl stipraus skausmo. Jis buvo paguldytas į ligoninę ir čia buvo atlikta daugybė tyrimų. Jo natrio ir kitų elektrolitų kiekis nukrito iki pavojingai žemo lygio, pacientas patyrė didelį patinimą, skausmas ir toliau niekur nedingo, tačiau vis labiau silpnėjo rijimas, širdis plakė daug greičiau nei įprasta, o pats vyras jau nieko nevalgė. Vėliau jis tiesiog buvo perkeltas namo, kur sulaukė paskutinių savo dienų.

 

 • VAERS duomenų bazėje užfiksuotos 326 mirtys. Tai reiškia, jog per savaitę JAV duombazė pasipildė tik 7 mirtimis. Tai, lyginant su kitomis vakcinomis, yra išties maži skaičiai, tačiau šio skiepo naudojimo apimtys taip pat yra mažesnės. Visi septyni mirusieji buvo vyresnio amžiaus, jie priklausė 65-90 amžiaus grupei.

 

 • Paaiškėjo, jog „Janssen“ veikliosios medžiagos partija buvo užteršta kitos vakcinos medžiagomis. Kita vakcina buvo gaminama toje pačioje vietoje kaip ir „Janssen“ COVID-19 vakcinos veiklioji medžiaga – Merilende (JAV), Emergent Biosolutions“ priklausančioje laboratorijoje. Užteršta partija buvo skirta ne Europos sąjungos valstybėms, tačiau Europos vaistų agentūros ekspertai pranešė, jog dėl viso pikto nuspręsta neberealizuoti tos į Europą išsiųstos vaistinio preparato partijos, kuri buvo pagaminta panašiu laiku kaip ir užterštos vakcinos.[2]

 

 • VAERS duomenų bazėje registruota 319 mirčių. Šie mirties atvejai ištiko neseniai „Janssen“ COVID-19 vakcina pasiskiepijusius žmones, todėl buvo užfiksuoti JAV duomenų bazėje, skirtoje aktyviai pranešti apie galimus įvairių vakcinų šalutinius poveikius. Dauguma mirusiųjų – senyvo amžiaus, gretutinių ligų turėję asmenys, tačiau yra užfiksuotas ne vienas jaunų bei sveikų žmonių staigios mirties atvejis. Pateikiame kelis pavyzdžius:
  * 45 metų moteris mirė po 12 dienų. Praėjus savaitei po pasiskiepijimo jai (VAERS ID 1114806-1) palaipsniui vis labiau stiprėjo galvos skausmas. Dar po kelių dienų moteris buvo paguldyta į ligoninę su staiga smarkiai sustiprėjusiu galvos skausmu ir kairės kūno pusės silpnumu. Apžiūros metu galvoje rastas didelis kraujavimas. Dėl pablogėjusios psichinės būklės ją teko intubuoti, o sveikatos būklė ir toliau blogėjo. Pakartotinės apžiūros metu buvo aptikta kortikalinių venų trombozė. Jau kitą dieną buvo pranešta, jog moters smegenys mirė. Galutinė diagnozė: smegenų žievės venų trombozė (kraujagyslių užsikišimas kraujo krešuliais), masyvus intracerebrinis kraujavimas su tentorialine išvarža, trombocitopenija (trombocitų kiekio sumažėjimas kraujyje)
  * 38 metų vyras mirė po 4 valandų. Jaunam vyrui (VAERS ID 1154639-1) prasidėjo traukuliai, kai po vakcinacijos praėjus maždaug 4 valandoms jis viešėjo pas savo draugą. Po traukulių vyras tiesiog mirė. Nežinoma ar jis turėjo kokių nors gretutinių ligų, tačiau vyras buvo alergiškas penicilinui.
  * 25 metų moteris mirė po 7 dienų. Jauna moteris (VAERS ID 1157506-1) vakcinacijos dieną nejuto jokio šalutinio poveikio, tačiau kitą dieną ji skundėsi:

  Šiandien vakcina mane žudo. Man skauda ranką, esu be galo išsekusi, patiriu galvos, pilvo, ausų skausmus.

  Kiti žmonės taip pat atkreipė dėmesį, jog ji atrodo išbalusi. Ir nors vėliau tą dieną mergina teigė, kad jaučiasi geriau, tačiau po kelių dienų mirė. Oficiali mirties priežastis vis dar nėra žinoma.
  * 50 metų moteris mirė po 4 dienų. Deja, plačiau nerašoma ar ji (VAERS ID 1118314-1) skundėsi kokiais noras negalavimais prieš pat mirtį. Oficiali mirties priežastis taip pat dar nenustatyta, laukiama skrodimo.
  * 51 metų moteris mirė po 13 dienų. Praėjus 7 dienoms po vakcinacijos moteris (VAERS ID 1134819-1) buvo paguldyta į ligoninę dėl dusulio. Kadangi ji buvo stabili ir neprireikė deguonies, pacientė buvo išsiųsta namo, tačiau dar tą pačią dieną ji grįžo atgal su paūmėjusiais simptomais. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad buvo smarkiai padidėjusi troponinų koncentracija, o echoskopijos metu buvo pastebėti dešinės širdies pusės įtampos požymiai. Jos embolija buvo smarkiai pažengusi praėjus vos kiek daugiau nei dienai nuo ankstesnio kompiuterinio tomografo duomenų. Galiausiai moters gyvybės išgelbėti nepavyko ir jos gydytojas mano, kad ji mirė nuo plaučių embolijos (plaučių arterijų užsikimšimo), tačiau skrodimas vis dar nėra atliktas.
  * 60 metų moteris mirė po 12 dienų. Praėjus vos 3 dienoms po vakcinacijos moteris (VAERS ID 1157733-1) buvo paguldyta į ligoninę dėl smegenų kraujavimo. Nepaisant atliktų daugybės tyrimų, gydytojai niekaip negalėjo rasti kraujavimo šaltinio ir priežasties. Laikui bėgant kraujavimas išplito į kitas smegenų sritis, įskaitant ir smegenų kamieną. Žala buvo tokia didelė, jog buvo aišku, kad moteris niekada nepasveiks. Galiausiai ji mirė, kai buvo atjungta nuo gyvybės palaikymo aparatų.
  * 57 metų vyras mirė po 22 dienų. Praėjus kelioms dienoms po vakcinacijos vyras (VAERS ID 1181925-1) pradėjo skųstis smarkiu nugaros skausmu ir teigė, jog jam sunku vaikščioti. Jo patiriamas skausmas vis stiprėjo, kol galiausiai po 8 dienų nuo vakcinacijos buvo iškviesta greitoji pagalba ir vyras buvo išvežtas į ligoninę. Jis sakė, kad jaučiasi taip, lyg apatinė kūno dalis būtų atsiskyrusi nuo liemens ir visi pastebėjo, kad jam sunku vaikščioti. Medikai skyrė jam valiumą, padarė rentgeno nuotrauką ir išsiuntė namo. Tačiau dar po 4 dienų pacientas ir vėl buvo nugabentas į ligoninę dėl kojų silpnumo, rankų bei kojų dilgčiojimo ir didelio skausmo. Jam buvo diagnozuotas Guillain-Barre sindromas. Vyras mirė po dar 10 dienų.
  * 45 metų vyras mirė po 2 dienų. Prieš mirtį jis (VAERS ID 1186471-1) skundėsi prakaitavimu, viduriavimu, bendru silpnumu. Galiausiai jam staiga sustojo širdis ir nors vyrą dar buvo mėginta gaivinti, pastangos buvo bevaisės ir teko konstatuoti jo mirtį.
  * 45 metų moteris mirė po 14 dienų. Praėjus savaitei po vakcinacijos moteris (VAERS ID 1198162-1) pradėjo skųstis smarkiu galvos skausmu, vėmimu ir galvos svaigimu. Kadangi tai tęsėsi kelias dienas, galiausiai, praėjus 11 dienų po vakcinacijos, ji nusprendė apsilankyti pas medikus. Tebebūdama priėmimo skyriuje ji patyrė smegenų venų sinusų trombozę, o dar po trijų dienų buvo pranešta, kad jos smegenys mirė ir buvo konstatuota moters mirtis.
  * 21 metų vyras mirė po 10 dienų. Jis (VAERS ID 1198540-1) buvo rastas be gyvybės ženklų gulintis gatvėje. Praeivis dar bandė jį gaivinti, kol atvyko greitoji, o greitosios pagalbos medikai perėmė darbą, tačiau nuvykus į ligoninę buvo konstatuota jaunuolio mirtis. Vis dar neaišku kodėl jis mirė.
  * 23 metų vyras mirė po 4 dienų. Jaunas vyras (VAERS ID 1204016-1) buvo visiškai sveikas, neturėjo jokių alergijų ar gretutinių ligų, tačiau staiga tiesiog susmuko ir mirė. Plačiau nerašoma ar jam buvo atliktas skrodimas ir ar buvo nustatyta oficiali mirties priežastis.
  * 58 metų moteris mirė po 13 dienų. Šiai moteriai (VAERS ID 1205684-1) kraujo krešulys blokavo deguonies patekimą į smegenis. Ji patyrė sunkų insultą, buvo hospitalizuota, jai tino smegenys, o galiausiai buvo konstatuota visiška smegenų mirtis.
  * 21 metų vyras mirė kitą dieną. Po vakcinacijos jaunas vaikinas (VAERS ID 1206323-1) jautėsi gerai, tačiau tą pačią naktį prabudo skųsdamasi, jog jaučiasi blogai ir apsivėmė. Vėliau jis grįžo į lovą, tačiau vakare jo draugas rado vaikiną be gyvybės ženklų. Atvykę greitosios pagalbos medikai konstatavo jaunuolio mirtį, tačiau oficiali mirties priežastis vis dar neaiški, nes laukiama skrodimo.
  * 59 metų vyras mirė po mėnesio. Praėjus dviems dienoms po vakcinacijos, vyras (VAERS ID 1210630-1) jam pradėjo skaudėti galvą, prasidėjo kojos skausmai ir silpnumas. Jis du sykius buvo nuėjęs į ligoninę, kad pasiskųstų dėl prastos savijautos. Praėjus 11 dienų po vakcinacijos jis jau negalėjo vaikščioti ar vairuoti, nes galvos skausmai buvo pernelyg stiprūs. Praėjus 26 dienoms po skiepo gavimo vyras nualpo. Ligoninėje buvo rasti kraujo krešuliai smegenyse ir širdyje, o dar po kelių dienų pacientas mirė.
  * 50 metų moteris mirė po 3 dienų. Praėjus maždaug 12 valandų po vakcinacijos moteriai (VAERS ID 1212295-1) pakilo temperatūra, ėmė krėsti drebulys, kaklas atrodė sustingęs. Laikui bėgant simptomai darėsi vis blogesni. Praėjus 2 dienoms po vakcinacijos moteris nusišnekėjo, ji vis dar karščiavo ir ją krėtė šaltis, skaudėjo koją ir kankino stiprus galvos skausmas. Kai prabudo trečios dienos rytą, ji skundėsi galvos, kojos ir kaklo skausmais, o sesuo turėjo padėti nueiti iki tualeto. Moteris vėl atsigulė į lovą, tačiau po kelių valandų jos sesuo jau rado ją be gyvybės ženklų. Sesuo bandė gaivinti moterį, bet atvykę medikai konstatavo jos mirtį.
  * 53 metų vyras mirė po 11 dienų. Vyras (VAERS ID 1221145-1) prieš tai buvo skundęsis žmonai, jog po vakcinacijos jį kamuoja galvos skausmai, trūksta oro ir iš esmės jaučiasi nekaip. Mirties dieną jo žmona rado vyrą sėdintį, jam iš nosies bėgo skaidrus skystis, o tada jis mirė.
  * 32 metų vyras mirė po 4 dienų. Dieną po vakcinacijos (VAERS ID 1243648-1) jis pradėjo skųstis galvos skausmu, o po keturių dienų tiesiog staiga mirė. Deja, daugiau informacijos nepateikiama.
  * 36 metų moteris mirė po 15 dienų. Ji (VAERS ID 1247816-1) paskambino greitąjai pagalbai, pranešdama, jog kenčia smarkų skausmą ir nieko nemato abiejomis akimis. Moteris buvo nuvežta į skubios pagalbos skyrių, bet čia jai sustojo širdis ir pacientė mirė.
  * 26 metų moteris mirė po 9 dienų. Nerašoma ar jauna moteris (VAERS ID 1286275-1) turėjo kokių nors alergijų ar gretutinių ligų ir ar skundėsi kokiais nors negalavimais. Tačiau praėjus 9 dienoms po vakcinacijos ji mirė nuo subarachnoidinio kraujavimo – t. y. kraujavimo plote tarp arachnoidinės membranos ir švelniojo galvos smegenų dangalo.
  * 51 metų moteris mirė po 5 dienų. Ši moteris (VAERS ID 1292213-1) neturėjo jokių sveikatos nusiskundimų, tačiau staiga mirė praėjus vos 5 dienoms po vakcinacijos. Oficiali mirties priežastis vis dar nenustatyta, nes vis dar laukiama skrodimo.
  * 43 metų vyras mirė po 3 dienų. Dieną prieš mirtį jis (VAERS ID 1313803-1) skundėsi galvos skausmu, pilvo pūtimu, karščiavimu ir vidurių užkietėjimu. Praėjus vos 3 dienoms po vakcinacijos vyras buvo rastas negyvas savo namuose.
  * Vaisius nustojo vystytis praėjus 15 dienų po vakcinacijos. Sveika 37 metų moteris (VAERS ID 1317507-1) laukėsi vaiko, kai nusprendė pasiskiepyti. Kitą dieną po vakcinacijos prasidėjo karščiavimas, pykinimas ir vėmimas, kuris tęsėsi net ir po savaitės. Apie tai, jog vaisius nustojo vystytis ir mirė įsčiose moteris sužinojo tik praėjus kiek daugiau nei mėnesiui nuo vakcinacijos, tačiau pagal vaisiaus dydį buvo aišku, jog jis žuvo praėjus ~15 dienų po skiepo gavimo.
  * 53 metų vyras mirė po 5 dienų. Jam (VAERS ID 1347530-1) tiesiog staiga sustojo širdis. Nors atvykę medikai ilgai stengėsi jį gaivinti, tačiau vyras vis tiek mirė.
  * 57 metų vyras mirė po 4 dienų. Deja, plačiau nerašoma ar jis (VAERS ID 1365365-1) jautėsi blogai paskutines kelias dienas. Taip pat nėra duomenų ar yra nustatyta oficiali mirties priežastis.

 

 • Lietuva nusprendė nebepirkti „Janssen“ COVID-19 vakcinos. Nepraėjus net ir dviems mėnesiams po vakcinacijos pradžios, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pasiūlė Vyriausybei nebepirkti papildomų šios vakcinos dozių. Pateikdama tokį pasiūlymą SAM teigė, jog vakcina nėra tinkama pakartotinei revakcinacijai, nors ir pirmoji jos dozė yra veiksminga imunitetui susidaryti.[3] Po pasitarimo Vyriausybė pritarė SAM siūlymui ir nusprendė nebepirkti numatytų papildomų 616 tūkstančių „Janssen“ COVID-19 vakcinos dozių. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys aiškino sprendimą:

Žiūrint į ateitį, 2022–2023 metus, duomenys rodo, jei žiūrėsime į naujas viruso atmainas, variacijas, variantus, jei galvosime apie būsimas revakcinacijas, šitos vakcinos platforma nėra tam tinkama.

 • Vakcinos realizacija buvo sustabdyta tiriant kraujo krešulių atvejus. „Janssen“ COVID-19 vakcinos pirmoji siunta į Lietuvą atvyko dar šių metų balandžio mėnesį, tačiau gamintojas paprašė vakciną gavusias šalis pristabdyti jos realizavimą,[4] kol nebus ištirti galimi reti šalutiniai poveikiai, pastebėti JAV.[5] Tiesa, praėjus vos 8 dienoms po skiepų užlaikymo Lietuvoje, jie ir vėl buvo pradėti naudoti.[6]

 

 • Kraujo krešuliai oficialiai pripažinti šalutiniu vakcinos poveikiu. Balandžio 20 dieną EVA pranešė, jog neįprasti kraujo krešuliai turėtų būti įrašyti kaip labai retas šios vakcinos šalutinis poveikis. Visgi ekspertai pabrėžė, jog toks šalutinis poveikis, kuris buvo užfiksuotas ir tarp „Vaxzevria“ vakciną gavusių asmenų, neturėtų būti laikomas pakankamu pagrindu atsisakyti vakcinos apskritai. Ekspertų teigimu, „Janssen“ vakcinos nauda nusveria riziką.[7]

 

 • Pradėjus skiepijimą šia vakcina, JAV buvo fiksuoti 8 kraujo krešulių atvejai. Vienas iš jų baigėsi mirtimi. Visi atvejai buvo registruoti jaunesnių nei 60 asmenų tarpe per tris pirmąsias savaites po vakcinacijos. Didesnė dalis nukentėjusiųjų – moterys. Pažymėtina, jog kraujo krešuliai dažniausiai pasireiškė neįprastose vietose, pavyzdžiui, smegenų venose, pilvo srityje, arterijose, kartu su mažu trombocitų kiekiu ir kartais – kraujavimu. Pastebėti atvejai panašūs į tuos, kurie buvo registruoti tarp pasiskiepijusių „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) vakcina. Specialistai perspėja, jog per tris savaites po vakcinos suleidimo labai retais atvejais gali pasitaikyti kraujo krešulių kartu su mažu trombocitų kiekiu, todėl skiepą gavę asmenys turėtų nedelsdami vykti į gydymo įstaigą, jeigu pastebi šiuos simptomus: dusulį, krūtinės skausmą, kojos patinimą, nuolatinį pilvo skausmą, neurologinius simptomus (pvz., stiprų ir nuolatinį galvos skausmą, neaiškų matymą), mažas kraujo dėmes po oda už injekcijos vietos.[8]
Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e