Kambariniai augalai – puošmena, kuri kartais žalinga sveikatai

Firmus Medicus -

Namų gražinimui naudojami augalai kai kuriais atvejais gali sukelti sveikatos problemų

Pavojingi augalaiDaug augalų, kuriuos mėgstame auginti namuose, iš tiesų gali būti pavojingi gyvūnams ar net žmonėms. Darios Shevtsovos/Pexels nuotrauka

Žmonės dažnai augina įvairius augalus savo namuose, jog šie tiesiog puoštų aplinką ir pagyvintų be jokios augmenijos gan niūriai atrodančius kambarius. Be to, dalis augalų padeda gryninti orą ar tiesiog ramina, džiugina akį, todėl jie yra laikomi gan sveikintinu pasirinkimu, dailinant savo namų palanges, baldus ar kitas vietas. Tačiau visgi ne visi kambariniai augalai yra visiškai nekalti ir atneša į namus tik teigiamus dalykus.

Ar žinojote, jog kai kurie dažnai auginami kambariniai augalai gali kelti pavojų sveikatai? Nors suaugusiesiems dažniausiai nekyla jokių problemų, visgi tam tikri augalai gali būti netinkami auginant vaikus ar naminius gyvūnus. Jei visgi iš žemiau aprašytų kambarinių augalų kažkuriuos jau turite, užtikrinkite, jog prie jų negalėtų lengvai prieiti nei mažamečiai vaikai, nei augintiniai.

Nepasirūpinus tinkama mažųjų namų gyventojų izoliacija nuo tokių augalų, gali laukti itin skaudžios pasekmės: pilvo skausmai, vėmimas, lėkimas į ligoninę, jog būtų išplautas skrandis ir panašiai. Kai kuriais itin sunkiais atvejais ir laiku nesuteikus reikiamos pagalbos viskas gali baigtis mirtimi, todėl svarbu žinoti ką auginate namuose ir nuo ko reikia saugoti savo vaikus bei gyvūnus.

Populiarūs kambariniai augalai gali būti itin pavojingi vaikams ir augintiniams

Kalbant apie gyvūnų ar vaikų saugumą, tikriausiai pirmas į galvą šaunantis augalas yra kaktusas. Smalsiausi namų gyventojai mėgsta paliesti įvairiausius jiems įdomiai atrodančius dalykus, o spygliuoti kaktusai tikrai patraukia akį. Deja, prisilietus prie šių augalų pasaulio „ežiukų“ iš karto tenka patirti skausmą. Tačiau tai ne vienintelė priežastis, kodėl kaktusai turėtų stovėti vaikams nepasiekiamoje vietoje. Įsidūrus kaktusu, jo spygliai ne tik gali giliai įsmigti į jautrią odą, bet ir sukelti uždegimą.

Susižeisti dėl spyglių galima ir auginant karpažoles. Rekomenduojama jų nestatyti šalia vaikų lovos ar kitų lengvai prieinamų vietų. Taip pat verta atkreipti dėmesį į kai kurių augalų lapus, nes dalis jų yra itin aštrūs. Pavyzdžiui, labai lengva įsipjauti į jukų ar agavų lapus, kadangi šie yra aštrūs it peiliai.

Sveikatai pavojingi kambariniai augalaiNet ir puikiai žinomi kambariniai augalai gali būti toksiški. Claudios Zuidemos/Pexels nuotrauka

Tuo tarpu kalbant apie pavojingus augalus veikiausiai retas susimąstytų, jog prie tokių augalų reikėtų priskirti alijošių. Deja, šis augalas yra mirtinai pavojingas gyvūnams.[1] Tiesa, šunims ar katėms veikiausiai tiesiog prasidės stiprus viduriavimas, tačiau graužikai, paragavę alijošiaus, žūva iškart. Be to, alijošius gali būti pavojingas ir žmonėms. Alijošiaus sulčių perdozavimas gali sukelti sunkų apsinuodijimą, o nėščiosioms – net ir persileidimą.

Fikusas irgi yra gan dažnas augalas įvairią augmeniją mėgstančių asmenų namuose. Iš tiesų fikusai ne tik puošia kambarį, bet ir valo jo orą. Tačiau nors patys fikusai nėra nuodingi ar kažkuo pavojingi tik todėl, jog yra pastatyti jūsų namuose, visgi ir jie gali pridaryti problemų. Jei jums reikia persodinti fikusus į naujus vazonus ar juos apkarpyti, nedarykite to prie mažų vaikų. Garuojančios fikuso sultys gali sukelti jiems alergiją, todėl persodinimo darbus atlikite kitose patalpose arba kol vaikų nėra namuose, o vėliau išvėdinkite kambarį.

Nuodingumu pasižymi filodendrų ir difenbachijų lapai. Šie augalai gali sukelti kvėpavimo sutrikimus arba burnos ertmės sudirginimą, todėl jų geriau nelaikyti vietoje, kurio vaikai lengvai juos pasiektų ir galėtų skabyti lapus. Daugelio difenbachijų sultys yra tokios nuodingos odai, jog gali atsirasti dermatitas, o patekus į akis pažeisti rageną, sukelti konjunktyvitą. Difenbachijos ypač pavojingos katėms, nes šios gali nugaišti net ir nuo mažo kiekio augalo sulčių.

Nuodingomis sultimis pasižymi ir spatifilumas. Nors jis patinka žmonėms dėl patrauklių žiedų ir yra rekomenduojamas laikyti užterštose patalpose, nes sugeria toksinus, su šiuo augalu vis tiek reikėtų elgtis labai atsargiai. Jei spatifilumo sulčių pateks ant odos, gali atsirasti ilgai neužgyjantis pūlinys.

Monstera – dar vienas augalas, kuris traukia žmonių akį savo dailiais, žvilgančiais lapais, dėl kurių daug kas nusprendžia pritaikyti augalą savo namų interjere. Tačiau dailios formos lapuose yra toksinų, kurie sukelia pykinimą, virškinimo sutrikimus, gleivinės deginimą, uždegimą ir stiprų seilių išsiskyrimą.

Tuo tarpu azalijos, nors ir mėgiamos, nes pasižymi prabangiais, ryškiaspalviais žiedais, turėtų būti laikomos gerai vėdinamose patalpose, o vaikų kambaryje ar miegamajame tokių augalų geriau išvis neauginti. Azalijų žiedų aromatas gali sukelti galvos skausmą, o jeigu kambarys yra prastai vėdinamas, jame esantis žmogus gali išvis netekti sąmonės. Taip nutinka todėl, jog azalijose yra narkotinių medžiagų.[2]

Gebenė taip pat puikiai žinomas augalas, kuriuo puošiami namų interjerai. Nors, kaip ir fikusas, gebenė sėkmingai valo patalpų orą ir jos nemėgsta grybeliai ir bakterijos, tačiau tokia naminė liana gali būti pavojinga. Gebenės lapai ir stiebai yra nuodingi, todėl jų paragavęs augintinis gali žūti. Be to, gebenė kas kelerius metus gali žydėti, o jos vaisiai yra dar nuodingesni, todėl specialistai pataria pašalinti juos, kol šie dar nespėjo išsiskleisti.

Jei namuose auginate puansetiją, ją taip pat rekomenduojama laikyti atokiau nuo vaikų. Vos tik pažeidžiamas augalo stiebas ar lapas, jis išskiria pieno sultis, kurios patekusios ant odos sukelia susierzinimą. Negana to, jei augalo sultys patenka į akis, tiek gyvūnas, tiek ir žmogus gali laikinai apakti.

Oleandrai irgi gan dažnai pasirenkami augalų mylėtojų, nes jie išties gražiai žydi ir puošia namus. Tačiau ar žinojote, kad oleandras taip pat vadinamas bene vienu nuodingiausiu augalų pasaulyje? Nuodingi ne tik oleandro žiedai ar lapai – skirtingų nuodų yra visose šio gražaus augalo dalyse. Tą įrodo ir faktas, jog šalia oleandrų visada galima rasti nustipusių musių ar kitų vabzdžių, kurie sugebėjo patekti į namus. Visi tie vabzdžiai paprasčiausiai nustipo todėl, jog paragavo itin nuodingo augalo.

OleandraiOleandrai – nuodingi augalai, kuriuose yra kelios skirtingos toksiškos medžiagos. Alfauzikri/Pexels nuotrauka

Oleandruose yra tokių nuodingų ingredientų kaip digitoksigeninas, oleandrinas, nerinas ir oleondrozidas.[3] Ir oleandrai yra pavojingi ne tik vabzdžiams, bet ir žmonėms. Šio augalo nuodai pakankamai stiprūs, jog galima apsinuodyti tiesiog užvalgius oleandrų neaplenkusių bičių medaus. Gyvūnai dažniausiai jaučia, kad su šiuo augalu geriau nejuokauti ir tiesiog jį aplenkia ratu, tačiau vaikus kaip tik gali traukti gražūs žiedai. Būtent todėl šeimoms su mažamečiais vaikais geriau neturėti oleandrų arba juos laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Užtenka vos vieno oleandro lapo, kad vaikas smarkiai apsinuodytų ar net numirtų.[4] Dažniausiai apsinuodijimas oleandru pasižymi įprastais stipraus apsinuodijimo požymiais: vėmimu, viduriavimu, stipriu pilvo skausmu, galvos svaigimu, mieguistumu. Jis taip pat iššaukia širdies aritmiją, o smarkiai apsinuodijęs vaikas miršta dar tą pačią dieną. Jei mažamečiui visgi suteikiama skubi pagalba ir per pirmąsias 24 valandas jo gyvybė neužgęsta, tuomet dažniausiai vaiko gyvybę pavyksta išgelbėti.

Vienais iš nuodingiausių dekoratyvinių augalų taip pat laikomi adeniumai. Nors jie traukia žmonių akį dailiais raudonais žiedeliais, tačiau, kaip ir oleandrai, šie augalai yra nuodingi, kad ir kokią jo dalį sugalvotų paskanauti vaikai ar naminiai gyvūnai. Po adeniumų žiedų ar kitų dalių įsidėjimo į burną jūsų augintinis ar vaikas gali patirti stiprų apsinuodijimą.

Apsinuodijimo augalais požymiai

Aukščiau išvardinti kambariniai augalai tikrai nėra vieninteliai, kurie gali sukelti įvairius negalavimus. Tokių augalų yra šimtai, todėl reikia nepamiršti atsargumo priemonių. Jei norite išvengti įvairių nelaimių ar negalavimų, tačiau svajojate apie kambarinius augalus, prieš juos įsigyjant turėtumėte gerai apsvarstyti, kurie iš jų yra tinkamiausi. Auginant vaikus ar laikant įvairius augintinius, ypač svarbu išsiaiškinti ar nusižiūrėtas augalas nėra pavojingas žmonių bei gyvūnų sveikatai.

Naminiai augalaiJei nesate tikri kurie kambariniai augalai yra saugūs augintiniams ir vaikams, geriau pasikonsultuokite su specialistais. Cottonbro/Pexels nuotrauka

Apie tai, ar augalai yra nuodingi arba kitais būdais pavojingi, jums mielai papasakos augalų parduotuvėse dirbantys specialistai. Jei visgi nuspręsite įsigyti net ir kuo nors žalingą kambarinį augalą, tuomet pasirūpinkite mažiausiųjų šeimos narių bei gyvūnų saugumu: laikykite tokius augalus sunkiai pasiekiamose vietose, mokykite, jog negalima liesti augalų, vaikams paaiškinkite, kuo jie gali būti pavojingi.

Jei neturite jokių vietų, kurios būtų sunkiai prieinamos ir kuriose galėtų netrukdomai stovėti kambariniai augalai, tuomet geriau susilaikykite nuo pavojingos augmenijos pirkimo. Apsinuodijimas augalais, net jei galiausiai ir baigsis tik trumpu negalavimu, gali sukelti daug išgąsčio tiek jums, tiek ir vaikams. Apsinuodijusiam vaikui sukeliamas vėmimas, jei reikia – išvalomas skrandis. Tokia patirtis nėra maloni, o stipraus apsinuodijimo atveju viskas gali baigtis net ir mirtimi.

Jei nežinote kokie yra pagrindiniai požymiai, signalizuojantys, apie apsinuodijimą augalu, jie yra tokie:

  • pykinimas,
  • vėmimas,
  • išblyškusi oda,
  • pilvo skausmai,
  • kvėpavimo sutrikimai,
  • galvos svaigimas,
  • sąmonės pritemimas ar netekimas.

Įtarus, kad vaikas apsinuodijo kokiu nors kambariniu augalu, reikia nedelsiant jam sugirdyti kuo daugiau vandens ir duoti aktyvuotos anglies tablečių. Taip pat būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, kad apsinuodijęs asmuo būtų tinkamai apžiūrėtas ir nuspręsta, ar reikia imtis papildomų priemonių.

Kartais vaikai ar net suaugę nuo augalų nukenčia kitaip – į jų akis patenka nuodingo augalo sulčių. Tokiu atveju reikėtų nedelsiant plauti akis vėsiu tekančiu atveju ir taipogi vykti į ligoninę.

Nors augalai ir puošia namus, tačiau pirmiausia vertėtų apgalvoti, ar jie nesukels sveikatos problemų šeimos nariams ar augintiniams. Iš tikrųjų specialistai apskritai nerekomenduoja statyti jokių augalų šalia vaiko lovos ar kitų vietų, kur mažametis praleidžia daug laiko. Net ir tie kambariniai augalai, kuriuos laikote jau daug metų ir niekad nesusimąstėte apie galimą jų pavojų, gali pasirodyti žalingi sveikatai.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e