Kaukės mažamečiams vaikams privalomos net ir pamokų metu: džiaugtis ar susirūpinti?
Naujosios priemonės Covid-19 infekcijos suvaldymui palietė ir mažamečius moksleivius
Buvo paskelbta, jog karantino metu vyresni nei šešerių metų amžiaus vaikai pamokų metu privalo dėvėti kaukes.
Vos kelis mėnesius spėjus pasidžiaugti šiek tiek didesne laisve po pirmojo, iki birželio 16 d. 24h trukusio karantino, Lietuva ir vėl užsidarė. Nors teigiama, kad karantinas truks iki lapkričio 29 d. 24h, tačiau prisimenant pavasario karantiną ir matant kiek naujų COVID-19 atvejų randama kasdien, veikiausiai jis bus pratęstas. Primename, jog pirmasis karantinas, su nuolatiniais pratęsinėjimais, išsitempė iki 3 mėnesių.
Drauge su naujuoju karantinu visgi atsirado kiek kitokie ribojimai nei pirmojo karantino metu. Vienas iš jų – darželius, priešmokyklines ir pradines klases lankantys vaikai ir toliau gali sėkmingai kulniuoti į mokymosi įstaigas. Tėvams, šiuo atveju, didelės pasirinkimo laisvės taip pat nebuvo palikta, kadangi įstaigoms toliau tęsiant darbą, gauti išmokas už sėdėjimą su sveikais vaikais namuose, deja, negalima.
Negana to, buvo paskelbta, jog visi vyresni nei 6 metų vaikai mokymosi įstaigose privalės dėvėti kaukes net ir pamokų metu. Šis sprendimas buvo toks netikėtas ir vargiai suprantamas, jog iš pradžių nemaža dalis tėvų pagalvojo, jog tiesiog išgirdo kvailą gandą, o ne naują reikalavimą.
Visi vyresni nei 6 metų vaikai pamokų metu privalo dėvėti kaukes
Deja, tačiau priverstinis kaukių nešiojimas vyresniems nei 6 metų vaikams net ir pamokų metu iš tiesų tapo realybe. Pristatydamas visą aktualiausią informaciją apie COVID-19 padėtį Lietuvoje bei karantino ribojimus, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rėžė:[1]
Prievolė dėvėti apsaugines veido kaukes. Jų dėvėjimas yra privalomas visose viešose vietose asmenims, kurie vyresni negu šešerių metų amžiaus. <…> Ikimokyklinis ir pradinis ugdymas vyks įprastu būdu, laikantis visų nustatytų rekomendacijų. <…> Norėčiau akcentuoti, kad kaukės bus privalomos taip pat visiems ir ugdymo įstaigose esantiems vaikams, kurie yra vyresni negu šešerių metų.
Taigi, nors mažiausi mokyklas lankantys vaikai ir toliau gali sėkmingai į jas eiti net ir randant rekordiškai didelius naujų COVID-19 atvejų kiekius, jie turės visą mokykloje praleidžiamą laiką dengti kvėpavimo takus. Naujausiame sprendime dėl pradinio ugdymo organizavimo,[2] kuris įsigaliojo lapkričio 7 dieną, taip pat patvirtinta ši nerimą daugeliui tėvų sukėlusi naujiena:
Kad visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną (toliau – kaukės). Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (rekomenduojama dėvėti veido skydelį), kitais Nutarime nustatytais atvejais.
Žinoma, kaip ir iki šiol, kaukių pirkimo kaštų niekas nekompensuos ir tėvai privalės patys aprūpinti vaikus tinkamomis nosį ir burną dengiančiomis priemonėmis. Už tai, kad pamokų metu mokiniai tinkamai dėvėtų kaukes, mokykloje plautų rankas ir pan. turės būti atsakingi mokytojai.[3] Bet net ir toks faktas kelia abejonių, nes vargu ar mokytojai sugebės užtikrinti, jog mažamečiai vaikai kas kelias valandas keistųsi kaukes (tos pačios kaukės negalima dėvėti visą dieną), jų nečiupinėtų ir kitaip nepablogintų situacijos. Be to, vaikams bet kada gali pasidaryti bloga, dėl oro trūkumo, tvankumo jie gali net nualpti. Nors dalis tėvų apie tokias rizikas nėra informuoti, tačiau panašu, jog mokytojai žino apie šią situaciją:[4]
Kiek žinome, mokytojai išklausė rekomendacijas, kaip padėti alpstantiems vaikams.
Kaip tokiomis nepavydėtinomis sąlygomis pradinukai sugebės dar ir mokytis, įsisavindami visą jiems pateikiamą informaciją, lieka neaišku. Galima tik spėti, jog vaikai ne tik rizikuos patirti įvairius negalavimus, bet ir nukentės jų mokymosi kokybė.
Pirmomis dienomis mokymosi įstaigose vyrauja chaosas
Mokymo įstaigos, regis, iki galo nesupranta kaip taikyti naująjį sprendimą dėl kaukių dėvėjimo mažamečiams.
Įvairiose socialinių tinklų platformose galima rasti daugybės tėvų diskusijas apie dabartinę padėtį. Iš viso to galima susidaryti įspūdį, jog kiekviena savivaldybė ar net mokymosi įstaiga nurodymus supranta skirtingai ir iki galo nežino kaip reikėtų elgtis. Vienur reikalavimas dėvėti kaukes paskelbtas tik pradinukams, kitur į šį reikalavimą įtraukiami ir priešmokyklinukai. Taip pat atsirado net ir tokių tėvų, kurie pranešė, jog priešmokyklinukų grupėje kaukes liepiama dėvėti net ir 5 metų vaikams, nors išplatintame dokumente aiškiai rašoma, jog veidą ir nosį turėtų užsidengti tik vyresni nei 6 metų vaikai.
Dėl tokio skirtingo reikalavimų interpretavimo galima daryti išvadą, jog mokymosi įstaigose vyksta chaosas ir niekas gerai nežino kaip elgtis paskelbus tokius griežtus siūlymus. Švietimo įstaigų vadovybė interpretuoja ir pritaiko siūlymus taip, kaip jiems atrodo geriausia, tačiau tai sukelia tik dar didesnį šurmulį tarp tėvų. Pavyzdžiui, Palangos miesto savivaldybės puslapyje rašoma:[5]
Pradinių klasių mokiniai ne tik pertraukų, bet ir pamokų metu turės dėvėti veido kaukes ar kitas veido apsaugos priemones.
Taigi, pagal Palangą kaukės privalomos tik pradinukams, o tuo tarpu daugybė darželių jau spėjo pirmadienio rytą pareikalauti kaukių net ir iš šešiamečių savo auklėtinių. Sveikatos apsaugos ministro potvarkis ir besąlygiškas įstaigų noras laikytis net ir pačių nelogiškiausių sprendimų pasmerkė tokius mažus, nuolat judančius vaikus kęsti nuolatinį kaukių dėvėjimą.
A. Veryga suskubo taisyti padėtį, tačiau rėžė, kad 6 m. mokyklą lankantis vaikas turės būti su kauke, o lankantis darželį – ne
Po pirmos chaotiškos dienos, kuomet daugybė tėvų pareiškė pasipiktinimą dėl to, kad mokymosi įstaigose iš jų vaikų reikalaujama visą dieną dėvėti kaukes, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga suskubo taisyti susidariusią padėtį. Jo teigimu, darželius lankantys vaikai tikrai neprivalo nešioti kaukių, todėl skubos tvarka parengs atitinkamas nutarimo pataisas.
Tačiau per daug džiaugtis nevertėtų, nes patikslinimai galios tik darželius lankančius vaikus. A. Veryga paaiškino:[6]
Vienintelis dalykas, kur tikrai sutikčiau su tėvais ir šiandien kaip tik buvo diskusija COVID-19 komitete, tai mes dabar esame kaukių dėvėjimo prievolę susieję su amžiumi, t.y. 6 metų ir vyresniems vaikams. Dalis tokių vaikų dar yra darželyje ir vieniems jau yra 6 metai, kitiems nėra. Patikslinsime ir paaiškinsime tuos dalykus, kad darželyje esantiems vaikams kaukės dėvėti dar nereikėtų, bet visiems, kurie ateina į mokyklą, ten kaukės būtų privalomos.
Taigi, staiga mokykloje laiką leidžiantys šešiamečiai ir darželį lankantys šešiamečiai vaikai patapo lyg visiškai skirtingų grupių atstovai, nors tiek fiziologija, tiek psichologinėmis savybėmis jie yra visiškai vienodi. Vienintelis skirtumas – jog vieni eina į mokyklą, o kiti vis dar leidžia paskutinius metus darželyje. Tačiau staiga šešiamečiai mokyklinukai vos per dieną patapo tarsi labiau virusą nešiojantys ar užsikrėsti galintys vaikai nei šešiamečiai darželių auklėtiniai.
Veikiausiai dauguma pritars, jog net ir toks sveikatos apsaugos ministro pataisymas nepakeis situacijos kvailumo ir nepavydėtinos mažamečių vaikų padėties. Tai tik sukels dar didesnį chaosą, nerimą ir pagrįstus klausimus, kodėl priimami tokie keisti nutarimai.
Neaišku kokiais tyrimais remiantis nustatyta, jog vaikams nekenks nuolatinis kaukių dėvėjimas
Nepaisant to, jog mažamečiams visą dieną dėvėti kaukes yra nepatogu, norime atkreipti dėmesį į dar svarbesnį aspektą – galimą žalą vaikų sveikatai. Niekur viešai nepateikta jokie pakankamai informatyvūs ir kelių skirtingų laboratorijų atlikti moksliniai tyrimai, kurie įrodytų, jog kaukių dėvėjimas uždaroje patalpoje nepakenks mažamečiams. Juk su kaukėmis jie turės išbūti pusę dienos, o dalis jų – net ir visą dieną, kadangi ilgiau dirbančių tėvų vaikai pasilieka mokyklose ilgiau nei įprasta.
Net ir suaugusiems ilgalaikis kaukių dėvėjimas kelia bėdų: gali pradėti skaudėti galvą, trūkti oro, pradėti pykinti. Kenčia ir susikaupimo galimybės, bendra savijauta. Visiems turėtų ir taip būti aišku, jog mažiems vaikams ilgalaikis kvėpavimo takų uždengimas bus dar sunkiau pakeliamas. Tačiau vietoj to, jog pradinukai mokytųsi nuotoliniu būdu kaip ir likę mokiniai arba galėtų mokytis be kaukių, jiems liepiama toliau žygiuoti į mokyklas ir kęsti nepatogumus bei galimus sveikatos nusiskundimus.
Žinoma, yra padaryta išimtis, jog kaukių gali nedėvėti neįgalieji, turintys sveikatos problemų, dėl kurių gali pabloginti savo sveikatą, jei nešios kaukes.[7] Tačiau pats A. Veryga tikina:[8]
Esu ne kartą minėjęs, kad jei ta būklė susijusi su kvėpavimo sistemos pažeidimais, sunkiomis ligomis, kaukės dėvėjimas yra dar prasmingesnis, nes tokiam žmogui komplikacijų rizika užsikrėtus COVID-19 yra didesnė.
Tad kyla klausimas ar žmonės neprisidarys papildomų bėdų ypatingai bijodami infekcijos ir vis tiek dėvėdami kaukę, nors jų sveikatos būklė pernelyg prasta. Ypač tai pasakytina apie vaikus, kurie gali nesugebėti savarankiškai priimti teisingų sprendimų ar nesuspėti laiku nusiimti kaukę, jei pritrūktų oro.
Vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jog neaišku kiek kaukių dėvėjimas išvis yra naudingas viruso plitimo stabdymui. Nors Lietuvoje jau kuris laikas kaukės buvo privalomos uždarose viešose erdvėse, COVID-19 atvejų ne tik nesumažėjo, bet ir rekordiškai augo.
Mokslininkai perspėja apie galimą kaukių žalą
Ilgalaikis kaukių dėvėjimas vaikams gali kelti žalą.
Tuo tarpu kai kurie mokslininkai jau spėjo pareikšti susirūpinimą dėl galimos žalos vaikams, kurie nešioja burną ir nosį dengiančias kaukes. Ir toji žala susijusi ne tik su fiziologinėmis, bet ir psichologinėmis problemomis. Pavyzdžiui, Belgijos medikai perspėja apie kaukių dėvėjimą ir kokių bėdų gali sukelti ilgalaikis jų naudojimas, kalbant apie vaikus:[9]
Privalomas kaukių dėvėjimas yra didžiulė grėsmė jų vystymuisi. Tai užkerta kelią esminiams augančio vaiko poreikiams. Vaikų ir jaunų žmonių gerovė yra labai priklausoma nuo emocinio santykio su kitais. Reikalavimas dėvėti kaukes sukuria mokykloje bauginančią ir nesaugią aplinką, kurioje emocinis artumas tampa sunkiai pasiekiamas.
Mes diagnozuojame nerimą ir miego problemas, elgesio sutrikimus ir užsikrėtimo baimę. Mes pastebime padažnėjusius smurto proveržius, izoliaciją ir netekimo jausmo atsiradimą. Daugeliui trūksta fizinio ir emocinio kontakto.
Tiesa, net nespėjus praeiti pirmajai pradinukų kaukių dėvėjimo pamokose dienai, Delfi žurnalistai jau sugebėjo užsipulti tėvus, kaltindami juos melo skleidimu apie galimą kaukių žalą.[10] Nors patys ne taip seniai rašė apie galimą didžiulį neigiamą kaukių dėvėjimo poveikį,[11] kurį pagrindžia išsilavinę Belgijos medikai, praėjus vos porai mėnesių jie, regis, visiškai prarado atmintį ir dabar jau tikina:
Tačiau įrašo autorė ir komentatoriai piktinasi be reikalo – moksliniai faktai paneigia teiginius, kad apsauginės kaukės kenkia vaikams ar suaugusiems.
Verta paminėti ir anglies dioksido (CO2) žalą. Mokyklos ir taip susiduria su nerimą keliančiais anglies dioksido kiekiais. Nacionalinės pasyvaus namo asociacija (NPNA) atliko tyrimą[12] Vilniaus mokyklose ir išsiaiškino, jog anglies dioksido (CO2) koncentracija Lietuvos mokyklose 1,6 karto viršija rekomenduojamą ribą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertė Asta Razmienė perspėja:[13]
Net jeigu vaikas turi neblogą imunitetą, bet yra didelė mikroorganizmų koncentracija, yra didelė tikimybė, kad jų bus įkvėpta pakankamas kiekis ligai išsivystyti
Būdami tokiose patalpose vaikai rizikuoja patirti galvos skausmus, dažniau sirgti kvėpavimo takų ligomis, būti irzlūs, jausti nuovargį, koncentracijos stoką. Taigi, tokia padėtis kenkia vaikų sveikatai ir gebėjimui mokytis.
Nepaisant to, sveikatos apsaugos ministras nusprendė mestelėti dar didesnę naštą vaikų kūnams, reikalaudamas nuolatos dėvėti kaukes. Šitaip rizikuojama vaikų sveikata, kadangi kaukės zonoje būna padidinta drėgmė, taip sukeliant puikias sąlygas skatinti bakterines respiratorines ligas, o dėl vaikų aktyvumo (pripažinkime, jog vaikai yra aktyvūs net ir dėvėdami kaukes) jų normalus širdies ritmas sutrikdomas. Tokios potencialios problemos įrodytos moksliškai.[14]
Be to, privačiai paklausus A. Verygos apie kaukių dėvėjimą ir akivaizdaus palengvėjimo jas nusiėmus, ponia Asta (tikrasis vardas redakcijai žinomas) gavo tokį atsakymą:
Anglies dvideginis kaukėje nesilaiko, nes tai ne koks nors rezervuaras. Kaukė yra tik filtras. <…> Sunkesnis kvėpavimas yra dėl to, kad per audinį oras sunkiau praeina ir reikia daugiau pastangų, kad iškvėpti ir įkvėpti.
Visgi, kalbant apie aktyvius vaikus, kurie natūraliai daug juda ir yra priversti vis tiek dėvėti kaukes, galima atkreipti dėmesį į atliktą kaukių dėvėjimo sportuojant tyrimą:[15]
Sportuojant su veido kaukėmis gali sumažėti deguonies kiekis ir padidėti oro sulaikymas, užkertant kelią svarbiam anglies dvideginio apsikeitimui. Dėl hiperkapniškos hipoksijos gali padidėti rūgštinė aplinka, širdies perkrova, anaerobinė medžiagų apykaita ir inkstų perkrova, o tai gali labai pabloginti nustatytų lėtinių ligų patologiją.
Mokslininkai taip pat patvirtino,[16] jog net ir sveikiems asmenims, vaikščiojantiems su medicininėmis kaukėmis, smarkiai padidėja dusulio tikimybė. Galime lengvai nuspėti, jog daug tokių atvejų pasitaikys tarp vaikų, kurie ne tik vaikšto, bet ir labai dažnai mėgsta aktyviai žaisti ar bėgioti. Apie pastebėtą nepageidaujamą poveikį kvėpavimo takams ir dalinio deguonies kiekio (PaO2) sumažėjimą rašė ir kiti mokslininkai,[17] kurie tyrė asmenis, nešiojusius N95 kaukes sirgdami paskutinės inkstų ligos stadija.
Tiesa, A. Veryga bando visus raminti:[18]
Medikai daugybę metų su kaukėm dirba, <…> nėra tekę girdėti, kad nors vienas būtų uždusęs. Nepasiduokime baimėms.
Galbūt kol kas dar nebuvo uždusimo atvejų dėvint kaukes ar respiratorius, tačiau tyrimų, kurie patvirtintų galimą žalą buvo atlikta ne vienas. Pavyzdžiui, mokslininkai perspėja:[19]
Įrodyta, kad kvėpavimas per N95 kaukių medžiagą trukdo dujiniams mainams ir papildomai apkrauna nėščiųjų sveikatos priežiūros darbuotojų medžiagų apykaitos sistemą, ir į tai reikia atsižvelgti respiratorių naudojimo gairėse.
Negana to, nuolat kalbama apie tai, kaip pavojinga liesti kaukę, ją užsidėti ne pagal rekomendacijas, kartojama ir tai, jog būtina jas keisti kas kelias valandas. Veikiausiai visiems ir taip aišku, jog mokytojai nepajėgs užtikrinti, kad visi pradinukai niekad nečiupinėtų kaukių, jas užsidėtų tinkamai ir reguliariai jas keistų. O juk šitaip rizikuojama, jog vaikai lengvai užsikrės įvairiais virusais, įskaitant ir COVID-19, nes ant kaukių paviršiaus viskas kaupiasi ir jas ilgai nešiojant padidėja tikimybė užsikrėsti tiesiog nuo jų.[20]
Be to, daugkartinės kaukės, kurias dažniausiai renkasi tėvai savo vaikams, yra dar pavojingesnis pasirinkimas. Mokslininkai teigia:[21]
<…> rezultatai įspėja nenaudoti medžiaginių kaukių. <…> Dėl drėgmės sulaikymo, pakartotinio medžiaginių kaukių naudojimo ir blogo filtravimo gali padidėti infekcijos rizika.
Visos šios priežastys parodo, jog priimtas sprendimas nebuvo apgalvotas tinkamai bei atsižvelgiant į galimą žalą vaikams. Nuolatinis kaukių dėvėjimas veikiausiai pridarys kur kas daugiau problemų nei tikimasi, jog jų išspręs.
Sveikatos apsaugos ministro sprendimai kertasi su PSO rekomendacijomis
Remiantis PSO ir UNICEF, kaukes turėtų sugebėti tinkamai nešioti tik vaikai, kuriems jau yra 12 ar daugiau metų. Tokie mokyklinio amžiaus vaikai jau geba tinkamai užsidėti ir nusiimti kaukes, jas laiku keisti, nečiupinėti veido ir panašiai. Tuo tarpu jaunesniems vaikams, t. y. 6-11 metų amžiaus, kaukes rekomenduojama nešioti tik atsižvelgiant į tokius faktorius:[22]
- Ar virusas šiuo metu plačiai paplitęs ten, kur vaikas gyvena,
- Ar vaikas sugeba saugiai ir tinkamai naudoti kaukę,
- Ar yra tinkamas prieinamumas prie kaukių, taip pat jų plovimo ir keitimo galimybė tam tikrose vietose (pvz., mokyklose ir vaikų priežiūros institucijose),
- Ar suteikiama tinkama suaugusiųjų priežiūra ir instrukcijos vaikui, kaip užsidėti, nusiimti ir saugiai dėvėti kaukes,
- Ar atsižvelgiama į galimą kaukės dėvėjimo poveikį mokymuisi ir psichosocialiniam vystymuisi, konsultuojantis su mokytojais, tėvais/globėjais ir (arba) medicinos darbuotojais,
- Ar vaikas bendrauja su žmonėmis, kurie turi didelę riziką susirgti sunkia ligos forma (pvz., pagyvenusiais žmonėmis, ar asmenimis, sergančiais gretutinėmis ligomis).
Taigi, sveikatos apsaugos ministro reikalavimas visiems 6-11 metų vaikams dėvėti kaukes (išskyrus neįgaliuosius ar turinčius sveikatos problemų, dėl kurių kaukių dėvėjimas negalimas) iš esmės prasilenkia su PSO rekomendacijomis, nes į šiuos faktorius nėra atsižvelgiama. Negana to, nuo šiol tokie maži vaikai privalo net ir pamokų metu sėdėti su kaukėmis. Toks reikalavimas dar labiau kertasi su PSO aiškinimais.
Veikiausiai dauguma tėvų sutiks, jog priešmokyklinukas ar pradinukas nemokės pats tinkamai naudoti kaukės. T. y., toks mažas vaikas vargu ar atsisakys norui čiupinėti veidą, vis netinkamai pasitaisyti nepatogią kaukę ar ją keisti kas kelias valandas, kaip kad rekomenduoja medikai. Negana to, neaiškus ir tinkamo kaukių prieinamumo užtikrinimas. Nors A. Veryga teigia, kad kaukių aprūpinimas – tėvų pareiga, tačiau vaikui įžengus į mokymosi įstaigą vaikų saugumo ir sveikatos užtikrinimo našta tenka mokytojams, o tėvai nuotoliniu būdu negali užtikrinti, jog vaikas dienos bėgyje pasikeis kaukę. Mokytojai taip pat nėra visagaliai prižiūrint didesnę mažamečių grupę, tad natūralu, jog galbūt nesužiūrės ar visi vaikai pasikeitė kaukes, jas tinkamai nešioja ir jų nečiupinėja. Tad iš esmės net ir žiūrint į menamą kaukių dėvėjimo dėl viruso plitimo stabdymo naudą, žingsnis reikalauti 6-11 metų vaikus dėvėti kaukes pamokų metų atrodo perteklinis ir nelogiškas. Čiupinėdami kaukes, visą dieną nešiodami tą pačią nosį ir burną dengiančią priemonę vaikai kaip tik didina tikimybę užsikrėsti įvairiomis ligomis.
O pats svarbiausias PSO minimas faktorius – kaukės dėvėjimo poveikis mokymuisi ir psichologiniam vystymuisi. Būtina ne tik atsižvelgti į šią problemą, bet ir konsultuotis su medikais, mokytojais ir tėvais prieš galutiniai priimant sprendimą, ar kaukės dėvėjimas neturės neigiamos įtakos. Tokio amžiaus vaikai yra ypač jautrūs, jiems būtinas normalus psichologinis kontaktas, gebėjimas bendrauti su aplinkiniais, o daugiau nei pusę veido dengiančios kaukės tikrai nepasitarnauja teigiamam jų psichologiniam vystymuisi. Be to, visą dieną išbūti su kauke ir taip tvankiose klasėse bus išties sunku ir nereikėtų stebėtis, jog tai neigiamai atsilieps mokymosi kokybei. Tačiau vietoj to, kad A. Veryga tinkamai atsižvelgtų į PSO rekomendacijas, pasipiktinusius tėvus ir mokytojų nuogąstavimus, jis griežtai atkerta, jog jokių diskusijų negali būti ir 6-11 metų mokiniai vis tiek privalės dėvėti kaukes pamokų metu. Jis taip pat akcentuoja, jog bet koks nerimas dėl nepatogumo ar sveikatos yra nepagrįstas:[23]
O visi tie pasakojimai, kad tai trukdys vaikui, kad tai sukels kažkokius deguonies trūkumus ir panašius dalykus yra tikrai iš piršto laužti
Tėvai priversti rinktis – vaikų sveikata ar mokslas
Kas lieka tokioje nepavydėtinoje situacijoje? Mokykloms pačioms palikta galimybė spręsti dėl nuotolinio mokymo pradinukams, atsižvelgiant į mokinių, tėvų ir mokytojų poreikius. Deja, bet iš esmės palikta tik viena išeitis – tėvai turi teisę parašyti prašymą mokytis iš namų. Tuomet jiems bus užduotos užduotys, kurias turės atlikti per tam tikrą laiką, tačiau pamokos nuotoliniu būdu nevyks.
Taigi, tėvams telieka patiems priimti sunkų sprendimą – arba rizikuoti vaikų sveikata ir leisti pradinukus į mokymosi įstaigas, kur jiems teks visą dieną prabūti su kaukėmis, arba laikyti juos namuose, tačiau nusiteikti, jog nesulauks tinkamos pagalbos juos mokant namuose. Kadangi nuotolinių pamokų, kokios yra organizuojamos 5-12 klasių mokiniams, pradinukams ir priešmokyklinukams neparuošta, visa atsakomybė dėl vaikų mokymosi gula tik ant tėvų pečių.
Be to, lieka neaišku ir ar tokiu atveju išduodamas nedarbingumas su vaiku liekančiam vienam iš tėvų/globėjų ar senelių. Kadangi pagal nustatytas taisykles šiuo metu pradinukai ir priešmokyklinukai gali eiti į mokymosi įstaigas, iš esmės tokių vaikų tėvams negalioja tokios pačios nedarbingumo taisyklės kaip pirmojo karantino metu. Taigi, belieka tikėtis šeimos gydytojų geranoriškumo, jog pateiks melagingus dokumentus apie vaiko sirgimą. Arba, nesulaukus medikų užnugario, tėvai vėlgi gali rinktis tik iš visiškų kraštutinumų – vesti atžalas į mokymosi įstaigas, nors nerimauja dėl vaikų sveikatos, arba savo noru sėdėti namuose, taip smarkiai nukenčiant finansiškai.
Daugybė tėvų pasipiktinę valdžios sprendimais
Paviešinta peticija prieš reikalavimą dėvėti kaukes pamokų metu per trumpą laiką jau sulaukė daugybės parašų. Susirūpinę tėvai akcentuoja, jog jei neįmanoma užtikrinti vaikų saugumo, jie turėtų mokytis nuotoliniu būdu, o tėvams turėtų būti suteikiamos išmokos, dėl negalėjimo eiti į darbą. Tėvai klausia, kodėl vaikai turi kentėti kaukių dėvėjimą visą dieną ir šitaip veikiausiai kenkti savo sveikatai, kai vyresniems mokiniams tiesiog galima likti namuose.
Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas pastebi:[24]
Šiandien visuomenė yra pastatyta į visišką nežinią, mes girdime tik pastovų gąsdinimo srautą ir baimės laviną, verčiamą ant žmonių. Todėl dalis žmonių ištiesų yra išsigandę ir pasimetę, nežino ką daryti. Skambina tėvai ir sako: kaip čia yra, kad penktokai neis į mokyklą, mokysis nuotoliniu būdu, o pradinukas turės eiti, o mes šeimoje gyvename kartu su vyresniais tėvais, tai jie yra rizikos grupė ir pan.
Po pirmosios dienos su kaukėmis daug tėvų jau dalijosi pastebėjimais, kad vaikai grįžo iš pamokų skųsdamiesi galvos skausmu, silpnumu ir panašiomis problemomis.
Papildyta 2020-11-11. Kaukės ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo proceso metu – nebeprivalomos
Sveikatos apsaugos ministerija, sulaukusi didelio visuomenės pasipriešinimo, buvo priversta persvarstyti skubotai priimtą sprendimą dėl vaikų nuo 6-erių metų privalomo kaukių dėvėjimo pamokų metu.
Nutarimo projektu siūloma nustatyti, kad vaikams, vyresniems nei 6 metai, ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo proceso metu nebūtų taikomas reikalavimas dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).
Ministras Aurelijus Veryga teigia, kad nutarimo pakeitimas priimtas atsižvelgus į įvairią skirtingų šalių praktiką bei sulaukus itin didelio visuomeninių organizacijų ir tėvų pasipriešinimo naujajai tvarkai. Džiaugiamės visa bendruomene, kuri taip aktyviai reiškė savo poziciją ir nenusileido griežtai prieštaraudama privalomam kaukių dėvėjimui mažamečiams vaikams visą dieną mokyklose. Džiaugiamės, kad vieningas darbas atnešė teigiamų rezultatų ir mažamečiai mokyklose neturės kentėti kaukių dėvėjimo nepatogumo, kurį turbūt dauguma suaugusiųjų jau seniai pajuto ir pripažįsta. Tikimės tokio pat bendruomenės susitelkimo ir kituose mūsų visų ateičiai svarbiuose klausimuose.
- ^ Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos konferencija. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
- ^ V-2544 Dėl pradinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų. E-seimas.lt.
- ^ Modesta Gaučaitė-Znutienė. Veryga pranešė – visiems vaikams mokyklose privaloma dėvėti kaukes. LRT.lt.
- ^ Nuo pirmadienio pradinukams nustatytas reikalavimas dėvėti kaukes ir pamokų metu. Lietuvos tėvų forumas.
- ^ Nuo lapkričio 9 d. iki lapkričio 29 d. Palangos ugdymo įstaigos dirbs kitaip. Palangos miesto savivaldybė.
- ^ Agnė Černiauskaitė. A. Veryga persigalvojo: kaukių darželinukams dėvėti nebereikės. Lrytas.lt.
- ^ Dėl mokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
- ^ Aigustė Tavoraitė. Veryga tikslina reikalavimą dėl kaukių darželinukams. Tv3.lt.
- ^ Atviras 70 Belgijos medikų kreipimasis dėl privalomųjų kaukių vaikams mokyklose. The Brussels Times.
- ^ Nuo pirmadienio vaikai mokyklose turi dėvėti kaukes: supykę tėvai skleidžia melą – tai neva vaikų žudymas. Delfi.lt.
- ^ Evaldas Labanauskas. Belgijos medikai išdėstė priežastis, kodėl vaikams kaukės mokykloje labai kenkia. Delfi.lt.
- ^ Ištirta: vaikai mokyklose kvėpuoja oru, prisotintu anglies dioksido. LRT.lt.
- ^ Augustas Stankevičius. Nepavydėtina oro tarša Vilniaus mokyklose – patalpose pelėsis, anglies dvideginis viršija normas. LRT.lt.
- ^ Y. Li, H. Tokura, et al.. Effects of wearing N95 and surgical facemasks on heart rate, thermal stress and subjective sensations. Nature Public Health Emergency Collection.
- ^ Baskaran Chandrasekaran, Shifra Fernandes. "Exercise with facemask; Are we handling a devil's sword?" - A physiological hypothesis. Medical Hypotheses.
- ^ E Person, C Lemercier, A Royer, G Reychler. Effect of a surgical mask on six minute walking distance. Respiratory Disease Review.
- ^ Tze-Wah Kao, Kuo-Chiang Huang, Yu-Ling Huang, et al.. The physiological impact of wearing an N95 mask during hemodialysis as a precaution against SARS in patients with end-stage renal disease. Journal of the Formosan Medical Association.
- ^ Augustas Stankevičius. Veryga: kaukės skirtos ne tam, kad apsaugotų nuo baudų. Delfi.lt.
- ^ Pearl Shuang Ye Tong, Anita Sugam Kale, et. al. Respiratory consequences of N95-type Mask usage in pregnant healthcare workers-a controlled clinical study. Antimicrobial Resistance & Infection Control.
- ^ Abrar Ahmad Chughtai, Sacha Stelzer-Braid, William Rawlinson, et. al. Contamination by respiratory viruses on outer surface of medical masks used by hospital healthcare workers. BMC Infectious Diseases.
- ^ C Raina MacIntyre, Holly Seale, et. al. A cluster randomised trial of cloth masks compared with medical masks in healthcare workers. BMJ Open.
- ^ Coronavirus disease (COVID-19): Children and masks. World Health Organization.
- ^ Gailė Jaruševičiūtė. Planuojama tikslinti nutarimą: darželinukams dėvėti kaukių nebereiks. Respublika.lt.
- ^ Margarita Vorobjovaitė. Nepaisant naujų susirgimų rekordų pradinukai traukia į mokyklas, vyresnių klasių moksleiviai lieka namuose. Alfa.lt.