Kepenų liga: mitas, jog tai – tik besaikio alkoholio vartojimo pasekmė

Firmus Medicus -

Akivaizdūs požymiai dažniausiai pastebimi tik ligai įsisenėjus

Dažnai kepenų problemos prasideda dėl prastų mitybos įpročių. Sanderio Dalhuiseno/Unsplash nuotrauka

Kepenų ligos užklumpa nemažai žmonių, tačiau visuomenėje vis dar gajus mitas, jog tai – išskirtinai tik saiko alkoholiui neturinčių asmenų problema. Daugelis tiki, kad nevartojant alkoholio arba vartojant jį saikingai, kepenys visada išlieka sveikos. Deja, realybė yra kiek kitokia.

Su kepenimis susiję sutrikimai gali pasireikšti net ir tiems, kurie visiškai nevartoja svaigiųjų gėrimų. Tokias problemas gali lemti nutukimas, antsvoris, mažas fizinis aktyvumas, diabetas, metabolinis sindromas ar išvis neaiškios kilmės priežastys. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytoja Toma Šimulienė sako[1]:

„Pasaulyje itin sparčiai plinta kepenų liga, kuri ilgainiui pažeistose kepenyse sukelia uždegimą, kepenų cirozę ar net kepenų vėžį. Nealkoholinis steatohepatitas (NASH), dar kitaip vadinamas nealkoholine suriebėjusių kepenų liga, yra susijęs su riebalų kaupimu kepenyse. Ligos pradžioje pacientai nejaučia jokių simptomų. Tai ypač svarbi problema, nes laiku neatkreipus dėmesio, ši liga gali baigtis sudėtingomis komplikacijomis.“

Negana to, pačią ligą sunku aptikti ir atpažinti, todėl ji pakankamai klastinga. Dažnu atveju žmogus apskritai nieko nejaučia, nes kepenyse nėra skausmo receptorių. Tad galiausiai problema išaiškėja tik vėlyvoje ligos stadijoje.

Sutrikus kepenų veiklai gali kamuoti nuovargis, miego sutrikimai, padidėjęs dirglumas ar energijos trūkumas. Tačiau šie simptomai būdingi daugybei kitų ligų, todėl daugelis net nepagalvoja apie kepenų problemas.

Tiesa, suriebėjusias kepenis gali išduoti juntamas maudimas po dešiniojo šonkaulio lanku, pilvo skausmai ir dispepsijos požymiai (pykinimas, pilvo pūtimas, ankstyvas sotumo jausmas, pilnumo jausmas viršutinėje pilvo dalyje). NASH ir pažengusiai cirozei gali būti būdingi raudoni delnai, padidėjusi blužnis, pilvo patinimas, gelta, išsiplėtusios kraujagyslės odos paviršiuje. Pastebėjus tokius simptomus reikėtų nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją, jog būtų nuodugniai ištirtas organizmas ir išaiškėtų, ar dėl diskomforto nėra kaltos kepenys.

Gydytoj T. Šimulienė teigia:

„Nustačius metabolinį sindromą, cukrinį diabetą, podagrą, širdies ligas – būtina pasitikrinti kepenų būklę. Padidėjusi pilvo apimtis, gelta, kraujavimas iš nosies ar dantenų signalizuoja apie progresuojančią kepenų ligą.“

Kepenų ligos rizika didėja turint problemų su svoriu

Sportuojant ir sveikai maitinantis sumažėja kepenų problemų rizika. Jenny Hill/Unsplash nuotrauka

Iš tiesų, nuo kepenų problemų nėra apsaugotas niekas. Nors daugumai atrodo, kad kepenys sustreikuoja tik nuo alkoholio vartojimo, tai yra mitas. Agresyviai suriebėjusių kepenų ligos formai būdingas kepenų uždegimas, kuris gali progresuoti iki cirozės ir kepenų nepakankamumo. Tai yra panaši žala į tą, kurią sukelia gausus alkoholio vartojimas, tačiau visa tai nutinka net ir visiškai alkoholio nevartojantiems žmonėms.

Apskritai, suriebėjusios kepenys vis labiau plintanti problema – ypač Vakarų šalyse ir JAV. Amerikoje tai yra labiausiai paplitusi lėtinės kepenų ligos forma, kuria serga maždaug ketvirtadalis gyventojų[2]

Kepenys gali suriebėti tiesiog neatsakingai maitinantis ir užmirštant fizinį aktyvumą, nes tada atsiranda nutukimas arba metabolinis sindromas. Tiesa, pastarasis gali būti įgimtas, bet vis tiek lemti kepenų bėdas. Be to, kepenys suriebėja ir visiškai sveikiems, aktyviems žmonėms. Ekspertai tiksliai nežino, kodėl kai kurie žmonės kaupia riebalus kepenyse, o kartais net negali atsakyti, kodėl išsivysto uždegimas, progresuojantis iki cirozės. Gydytoja T. Šimulienė aiškina:

„Aukštas kraujospūdis, padidėjęs šlapimo rūgšties kiekis ir didelis cholesterolio bei trigliceridų kiekis kraujyje – dar vieni pavojaus signalai. Esant šiems veiksniams ženkliai padidėja kepenų suriebėjimo rizika.“

Gydytoja taip pat priduria:

„Kitas svarbus aspektas – aktyvus gyvenimo būdas. Fizinis aktyvumas turėtų būti kasdienė rutina. Tinkamas fizinis aktyvumas didina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje, padeda sumažinti svorį. Taip pat nepamirškite profilaktiškai stiprinti sveikatą ir reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją, esant poreikiui išsitirti kepenų veiklą.“

Svarbu atsakingai vartoti vaistus ir nepamiršti subalansuotos mitybos

Nors medicina yra smarkiai pažengusi ir vis daugiau sužinome apie žmogaus organizmą, tačiau dažnai lieka neaišku, kodėl užklumpa kepenų problemos. V2osk/Unsplash nuotrauka

Kepenų ligas itin dažnai sukelia ne tik alkoholis, bet ir prasta mityba. Kad būtų išvengta tokių rimtų problemų, reikėtų rinktis daug skaidulų turinčius maisto produktus ir laikytis subalansuotos, įvairiapusiškos mitybos principų. Daug riebalų, cukraus, angliavandenių tikrai nėra sveika. Kaip ir rūkytas ar sūdytas maistas. Žinoma, retkarčiais galima paragauti ir ne tokio sveiko maisto, tačiau svarbu išlaikyti saiką ir nepiktnaudžiauti pernelyg riebiais patiekalais.

Gydytoja T. Šimulienė primena, jog yra nemažai tokių maisto produktų, kurie gali padėti kepenims:

„Įtraukite į mitybos racioną kepenis valančius produktus, tokius kaip avokadai, morkos, greipfrutai, burokėliai, žalia arbata, česnakai, žalios lapinės daržovės, ciberžolė ir t.t. Kepenys mūsų organizme atlieka itin svarbų vaidmenį – padeda atsikratyti toksinų, tad jų veiklai itin kenkia sveikatai nepalankių riebalų ir rafinuotų angliavandenių prisotintas maistas bei neracionaliai vartojama maisto papildų gausa.“

Be to, kepenų būklę gali keisti ne tik vartojamas maistas, bet ir vaistai. Vartojant įvairius medikamentus būtina atsižvelgti į jų poveikį kepenims. Juos reikėtų vartoti tik tada, kai iš tiesų reikia ir nepamiršti, jog vaistų negalima vartoti su alkoholiu.

Tiesa, yra tokių preparatų, kurie mažina kepenų pažeidimus ir jas apsaugo. Tad esant poreikiui galima vartoti vaistinius preparatus, kuriuose yra esencialinių fosfolipidų, skatinančių kepenų audinio atsinaujinimą. Gerai kepenų funkcijai taip pat svarbūs antioksidantai: vitaminas E, selenas, cinkas, vitaminas C.

Deja, net ir laikantis sveikos mitybos principų, sportuojant ir vengiant alkoholio, gali suriebėti kepenys. Dėl to neretai kalti genai, todėl žinant, jog yra paveldėtas polinkis sirgti šia liga, reikėtų nepamiršti periodiškai tikrintis kepenų būklę, kad būtų laiku pastebėti pokyčiai ir užkirstas kelias smarkiam ligos progresavimui.

O nepaisant to, jog kepenų problemos atsiranda ne tik dėl akoholio, vis tiek svarbu jo vartoti kuo mažiau. Mokslininkai jau įrodė, kad saugus alkoholio kiekis tiesiog neegzistuoja. Piktnaudžiaujant alkoholiniais gėrimais ne tik rizikuojama susargdinti kepenis, bet ir pakenkti savo sveikatai kitais būdais.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e