Kondicionierius gelbėja nuo karščio, bet gali pakenkti: svarbūs faktai apie priežiūrą

Firmus Medicus -

Oro kondicionieriaus sistema gali pridaryti žalos sveikatai

Oro kondicionieriusVasaros metu naudojamas šalto oro kondicionierius gali padėti ne tik atsivėsinti, bet ir sukelti sveikatos problemas. Raychano/Unsplash nuotrauka.

Karštomis vasaros dienomis ypatingai susimąstome apie tai, kaip lengviau pernešti į tropinius panašius karščius, kuomet termometro stulpelis lauke pakyla 30 ir daugiau laipsnių. Dauguma gyventojų tuo pasirūpina iš anksto – dar prieš prasidedant vasaros sezonui, skuba ieškoti kondicionierių, mat karščiams įsibėgėjus, parduotuvių lentynose jų galime ir neberasti. Tiesa, vieni nusprendžia įsigyti įmontuojamą kondicionieriaus sistemą, kuri gelbsti ne tik vasarą, bet ir žiemą, šildydama orą. Kiti perka pastatomuosius „vėjelius“, padedančius bent kiek atsigaivinti ne tik karštomis dienomis, bet ir tvankiomis naktimis. 

Tačiau ar kada susimąstėte, kad net ir nekaltais atrodantys kondicionieriai, gali pakenkti mūsų sveikatai? Yra nustatyta, kad daugybė sveikatos sutrikimų susiję su netinkama oro kondicionierių priežiūra, ypatingai išskiriant jų nusidėvėjimo požymius. Tai susiję ir su blogesniu kondicionierių efektyvumu, tačiau taupant finansus, mažai kas susimąsto ir apie gresiančias sveikatos problemas. Naujas oro kondicionavimo įrenginys kainuoja nemažus pinigus, todėl didžioji dalis stengiasi išlaikyti seną, siekiant šiek tiek sutaupyti.

Dr. M. Mendellas tyrė oro kondicionavimo sistemų poveikį sveikatai.[1] Jis sako, kad egzistuoja dvi pagrindinės problemos, kurios gali kilti dėl užterštos oro kondicionavimo sistemos. Tai – astmos priepuoliai ir alerginių reakcijų iššaukimas. Taip pat minimas ir grėsmingai skambantis reiškinys, apie kurį žino retas – sergančio pastato sindromas.

Dr. M Mendello teigimu, sergančio pastato sindromas susijęs su daugeliu iš pirmo žvilgsnio lyg visai nesusijusių simptomų: nosies užgulimu, kvėpavimo problemomis, galvos skausmu, nuovargiu ir sudirginta oda. Jo paties tyrimai susiejo oro kondicionavimo sistemas biurų pastatuose su daugeliu iš šių simptomų. Skirtingai nuo šildymo sistemų, karšto oro aušinimo procesas sukuria daug drėgmės ir kondensato. Jeigu jūsų oro kondicionavimo sistema blogai dirba dėl netinkamos priežiūros, gedimo ar broko, tai gali tapti bakterijų ir grybų dauginimosi vieta. Dr. M. Mendello teigimu, tam yra ir paaiškinimas, mat kondicionieriaus sistemoje gali augti keletas mikroorganizmų, kurie kai kuriems žmonėms gali turėti neigiamą poveikį.

Visgi, oro kondicionieriai ne tik kenkia, bet ir gali padėti. Pavyzdžiui, jie padeda apsisaugoti nuo priešlaikinės mirties, kurią sukelia širdies ir kraujagyslių problemos, kaip teigė Džeilio universiteto aplinkos sveikatos profesorė Michelle Bell. Profesorės atlikti tyrimai parodė, kad gerai prižiūrimas kintamosios srovės oro kondicionierių naudojimas sumažino žmogaus riziką susidurti su šiomis sveikatos problemomis, mat, profesorės teigimu, naudojant centrinį oro kondicionierių, į patalpas prasiskverbia mažesnė dalis užteršto oro, lyginant su atvirais langais.[1]

Tai ypač svarbus faktas didelės taršos ir intensyvaus eismo miestuose. Tinkamai įrengti ir prižiūrimi oro kondicionieriai filtruoja ir šalina lauk teršalų daleles. Taigi į patalpas pakliūna daug mažesnė dalis teršalų, negu atidarius langą.

Žala, kurią gali sukelti kondicionieriusOro kondicionierių sukeliamas sergančio pastato sindromas gali pasireikšti nosies užgulimu, kvėpavimo problemomis ir kt. sutrikimais. Brittanės Colette/Unsplash nuotrauka.

Karštomis vasaros dienomis nepamirškite ne tik naudoti, bet ir prižiūrėti kondicionierių

Tyrimai rodo, kad naudojant oro kondicionierius verta susimąstyti apie jų priežiūrą: „Jeigu turite blogai prižiūrimą ar blogai suprojektuotą oro kondicionavimo sistemą, nesvarbu, ar jūsų namuose, ar biure, ar transporto priemonėje, ji gali būti užteršta ir potencialiai kenksminga“, – sako Dr. Markas Mendellas, Kalifornijos visuomenės sveikatos departamento epidemiologas.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė perspėja, jog dažniausia sukeliama kondicionierių žala yra peršalimo ligos.[2] Jos teigimu gyventojai neturėtų ieškoti kaltų dėl perštinčios gerklės ar varvančios slogos, nes greičiausiai dėl to kalti jie patys. Vaistininkė taip pat atkreipia dėmesį dėl netinkamos kondicionierių priežiūros, kadangi tai tampa veisykla mikroorganizmams ir grybelinėms sporoms.

Mikroorganizmai bei grybelinės sporos gali būti alerginių ligų sukėlėjai, tokių kaip sausas kosulys, čiaudulys, varvanti nosis. Sunkesniais atvejais gali atsirasti pakitimų ir plaučiuose. Pasitaiko ir galvos bei sąnarių skausmų. Tokiu atveju gali laukti ilga diagnostika bei gydymas – kol paaiškės, kad negalavimų sukėlėjas yra kondicionierius, liga gali ir paūmėti. Todėl nusprendus įsigyti kondicionierių namie, gerai apsvarstykite jo priežiūros galimybes, – atkreipia dėmesį R. Truncė.

Netinkama bet kokio prietaiso priežiūra gali sukelti ir gedimus, ne išimtis ir oro kondicionierius. Kad daiktas ilgiau tarnautų, juk būtina jį tinkamai prižiūrėti! Uždelstos problemos, apleistos dėl finansinių išteklių stygiaus ar kitų aspektų, vėliau gali atsieiti ir dvigubai brangiau, todėl, siekiant apsaugoti prietaisą nuo gedimų, svarbu juo tinkamai rūpintis, o užfiksavus gedimą – kreiptis į specialistus. 

Taigi, kaip teisingai prižiūrėti oro kondicionierių? Pats pirmas ir daug pastangų nereikalaujantis žingsnis – tai termostato veikimo patikrinimas. Tiesiog reikia įsitikinti, kad kondicionieriaus termostatas veikia tinkamai ir palaiko tinkamą oro temperatūrą namuose.

Toliau – filtrų valymas. Patariama valyti du kartus per metus – rudenį ir pavasarį. Patį pirmą kartą, visgi, nepatariama sistemos valyti patiems, tam tikslui rekomenduojama išsikviesti specialistą, kuris bevalydamas prietaisą dar ir paaiškins kaip jį valyti sekančius kartus savarankiškai.[3] Suprasti, kad filtras užsikišęs nėra sudėtinga – kai jis yra pilnas dulkių ir kitų dalelių, kondicionavimo sistema dirba sunkiau, nei turėtų, o pašalinamas oras gali būti su dulkėmis. Tai reiškia viena – pats laikas pakeisti sistemos filtrus.

Štai aukštos kokybės stiklo pluošto filtrai gali būti puikus sprendimas – šie filtrai nepririnks tokių smulkių dalelių kaip: žiedadulkės, bakterijos bei virusai, todėl tarnaus ilgiau – juos reikės keisti kas 30 dienų.[4]

Oro kondicionieriaus priežiūraKaip ir visi prietaisai, oro kondicionieriai taip pat reikalauja reguliarios priežiūros, kad būtų išvengta įvairių bakterijų kaupimosi ir pučiamo dulkėmis užteršto oro. Álvaro Bernalo/Unsplash nuotrauka.

Sloga, galvos skausmas ir kiti negalavimai signalizuoja, jog galbūt netinkamai naudojate kondicionierių

Patalpų oro tarša kartais gali būti daug didesnė nei lauke.[5] Jei namuose oras prastai cirkuliuoja arba jame yra alergenų, gali pradėti varginti varvanti nosis, pradėti niežėti akis, pasireikšti galvos skausmas ar pasunkėjęs kvėpavimas. Kraštutiniais atvejais gali išsivystyti netgi astmos priepuoliai ir plaučių uždegimas. Jei taršos šaltinis namuose išlieka nepašalintas metų metus, simptomai gali stiprėti ir vystytis sunkesnė sveikatos būklė.

Ilgą laiką nenutraukiamai veikiantis centrinis oro kondicionierius gali išsausinti odą. Tokiu atveju rekomenduojama tinkamai prižiūrėti odą drėkinančiomis priemonėmis. Štai R. Truncės teigimu, net ir vasaros sezono metu nederėtų pamiršti oro drėkintuvo, mat oro drėgmė patalpose turi būti maždaug 40-60 proc., kad žmogus, būnantis patalpose, jaustųsi gerai. Būtent dėl drėgmės patalpose trūkumo, gali atsirasti virtinė problemų – sausėti oda, išdžiūti gleivinės, paūmėti alerginės reakcijos. Todėl, pasak vaistininkės, nereiktų vadovautis mitais, kad oro drėkintuvas naudingas labiau šildymo sezono metu.[2]

Tai ne vienintelės sveikatos problemos, kurias gali sukelti netinkama oro kondicionieriaus priežiūra. Kur kas baisesnės pasekmės gali ištikti užsikrėtus legionelioze, galinčia sukelti Legionierių ligą, kurios metu pasireiškia karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija bei Pontiako karštligę, kuri yra kiek lengvesnė ligos forma.[6]

Svarbu ir tai, kad šia liga gali užsikrėsti visi. Tiesa, didesnė tikimybė tenka tiems, kurių imuninė sistema yra pažeista, taip pat asmenims, turintiems lėtinių ligų, vidutinio ar vyresnio amžiaus žmonėms bei rūkaliams. Taigi, kuo ši liga yra susijusi su oro kondicionavimo sistemomis?

Pažymima, kad pastaraisiais metais Jungtinėje Karalystėje vis pasitaikantys legioneliozės atvejai privertė vėl atkreipti dėmesį į galimą ligos ir oro kondicionavimo sistemos sąsają. Kaip skelbiama, pagrindinė oro kondicionavimo ir legioneliozės plitimo priežastis yra prasta sistemos priežiūra ir netgi dizainas.

Siekiant apsaugoti sistemą nuo užteršimo, labai svarbu įdiegti sistemą, kurioje būtų naudojamas oru aušinamas šaltnešis. Tik tokiu būdu yra išvengiama vandens dulksnos ar aerozolių, susijusių su vandens pagrindo sistemomis. Kitaip tariant, tokiu būdu yra visiškai apsisaugoma nuo užteršimo Legionella bakterijomis. Svarbu atminti, kad naudojant sistemą vandens pagrindu, būtina reguliari jos priežiūra ir valymas – tik tokiu būdu bus galima išvengti dumblių, rūdžių bei nuosėdų kaupimosi, kas sukuria puikią terpę Legionella bakterijų vešėjimui.[7]

Taigi, „MedClique“ išskiria pagrindines sveikatos problemas, su kuriomis dažniausiai susiduria žmogus, turintis namuose oro kondicionierių ar jo sistemą:[8]

  • išsausėjusi ir niežtinti oda dėl drėgmės trūkumo;
  • temperatūrų skirtumo sukeliamas stresas organizmui, ypatingai kuomet iš vėsios patalpos staigiai pereinama į karštą orą lauke. Tai gali sukelti net mirtį;
  • Legionieriaus liga;
  • sloga;
  • išsausėjusios akys;
  • gerklės skausmas;
  • galvos skausmas;
  • plaučių ligos;
  • artritas, sąnarių skausmas. Pažymima, kad dar 2013 metais buvo nustatyta, jog oro kondicionierius yra pagrindinė šių ligų padaugėjimo priežastis;
  • širdies veiklos sutrikimai.

Tad apibendrinant svarbu suvokti, kad visame kame labai svarbu saikas. Saikingas oro kondicionieriaus sistemos naudojimas ir reguliari jo priežiūra sveikatai nepakenks, bet padės išvengti užteršto oro, su kuriuo susiduriame laikydami nuolat pravirus langus. Taip pat labai svarbu saikingai pasirinkti patalpos temperatūrą – reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad išėjus į lauką, organizmas nepatirtų šoko dėl susidariusio per didelio temperatūrų skirtumo.

Oro temperatūra patalpojeSvarbu protingai pasirinkti oro temperatūrą patalpoje, kad išėjus į lauką išvengti organizmo šoko dėl staigaus temperatūrų skirtumo, ko pasekoje – ir mirties. Danp LeFebvre’o/Unsplash nuotrauka.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e