Listeriozė: kylant kainoms gali vis labiau didėti apsinuodijimo maistu rizika

Firmus Medicus -

Atvejų gali padaugėti, jei žmonės nepalaikys tinkamos temperatūros šaldytuve ar nepaisys produktų vartojimo terminų

Pragyvenimo išlaidų krizė gali padidinti apsinuodijimo maistu riziką. Ante Hamersmit/Unsplash nuotrauka.

Augant pragyvenimo išlaidoms tai gali tiesiogiai atsiliepti ir žmonių sveikatai. Kylančios maisto ir energijos kainos gali įvairiais būdais pakenkti sveikatai, o vienas iš jų – listeriozė. Spėjama, kad vis aštrėjanti ekonominė padėtis gali padidinti šio ypač mirtino apsinuodijimo maistu skaičių[1].

Listeriozė yra apsinuodijimas maistu, kurį sukelia bakterija Listeria monocytogenes. Simptomai gali prasidėti jau praėjus kelioms dienoms po to, kai žmogus suvalgė užteršto maisto, bet gali praeiti ir 30 ar netgi daugiau dienų, kol pasirodys pirmieji simptomai, tokie kaip aukšta temperatūra, skausmai, nuovargis, pykinimas, vėmimas ar viduriavimas.

Žmonėms, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, listeriozė gali sukelti rimtų bei gyvybei pavojingų problemų, tokių kaip meningitas ir sepsis[2]. Ir nors kasmet listerioze sergančių žmonių skaičius, kaip žinia, yra mažas, ši liga neretai yra mirtina (net ir gydant antibiotikais, miršta 20–40 proc. listerioze sergančių žmonių).

Galų gale, verta žinoti ir tai, jog listeriozė dažniausiai siejama su atšaldytu, paruoštu maistu, kurio nereikia virti ar pašildyti, pavyzdžiui, rūkyta žuvimi, paruošta valgyti mėsa, nepasterizuotais sūriais, salotomis bei sumuštiniais. Tuo tarpu veiksmai, kurių galime imtis norėdami sumažinti listeriozės riziką, tai viso labo užtikrinti, kad mūsų šaldytuvai veiktų žemesnėje nei 5 ℃ temperatūroje, taipogi laikytis ant maisto produktų nurodyto vartojimo termino, vadovaujantis instrukcijomis, pavyzdžiui: „Atidarytą suvartoti per dvi dienas“.

Net ir nedidelis atvejų padidėjimas vis dar yra bloga žinia. Heike Trautmann/Unsplash nuotrauka.

Listerijos auga greičiau, jei šaldytuve yra 8 ℃ temperatūra

Nors nemažos dalies žmonių šaldytuvai vis tik veikia esant 8 ℃, norint išvengti listeriozės, vertėtų naudoti šaldytuvo termometrą, kad patikrinti, ar šaldytuvo temperatūra yra žemesnė nei 5 ℃.

Priešingai, kiti apsinuodijimai maistu dažniausiai atsiranda dėl netinkamo maisto tvarkymo – tarkim, neatskiriant žalio ir termiškai apdoroto maisto arba nenusiplaunant rankų – dėl ko atsiranda kryžminė tarša, arba maisto nepavyksta virti pakankamai aukštoje temperatūroje, kad sumažėtų bakterijų skaičius.

Bet kokiu atveju, padidėjusios maisto bei energijos kainos daro didelę įtaką žmonių finansams. Tačiau pastarieji, mėgindami sumažinti energijos suvartojimą ar išlaidas maistui, gali netyčia rizikuoti susirgti listerioze.

Pavyzdžiui, žmonės gali būti labiau linkę valgyti maistą pasibaigus jo tinkamumo vartoti terminui arba laikyti maistą ilgiau nei rekomenduojama atidarius, kad nebūtų švaistomas maistas ir pinigai. Be to, jie, tikėtina, labiau reguliuos savo šaldytuvo temperatūrą, kad sumažintų elektros suvartojimą.

Kai kurie žmonės, galvodami apie žiemos sezoną, netgi kalba apie tai, jog, norėdami sutaupyti, planuoja bent trumpam laikui išjungti šaldytuvus. Dėl šios priežasties būtent JK sveikatos apsaugos agentūra paragino žmones laikyti šaldytuvus įjungtus, ir įspėjo apie galimą apsinuodijimo maistu pavojų.

Listerijos auga daug greičiau, kai maistas yra laikomos šaldytuve 8 ℃ temperatūroje. Kulli Kittus/Unsplash nuotrauka.

Maisto produktų ženklinimas „geriausias iki“ nurodo tik kokybės būklę, tačiau jie saugūs naudoti

Nors dalis pasaulyje esančių prekybos centrų iš šviežių vaisių ir daržovių pašalino tinkamumo vartoti terminą, tai vis tik nereiškia, kad mums nereikia jo laikytis[3]. (JK prekybos centrai pašalino „geriausias iki“ datas nuo tūkstančių šviežių maisto produktų, siekdami sumažinti maisto švaistymą.)

Ir štai, „geriausias iki“ yra maisto kokybės, o ne saugos rodiklis. Priešingai, tinkamumo vartoti data nurodo, kada valgyti paruoštą ir greitai gendantį maistą. Tuo tarpu tinkamumo laikas ir laikymo instrukcijos nustatomos atliekant griežtus mikrobiologinius tinkamumo vartoti terminus maisto laboratorijose, parodančius, kada bakterijų lygis viršija saugias ribas.

Nors šiuo sunkiu metu daugelis žmonių ieško įvairių būdų, kaip sutaupyti pinigų, turime atsiminti, kad per ilgai laikant maistą netinkamoje temperatūroje listerijos gali „įgauti pagreitį“.

Deja, listerijos negalime pamatyti, užuosti ir paragauti. Taigi, norint apsaugoti save ir savo šeimos narius, ypač pragyvenimo krizės metu, būtina užtikrinti tinkamą šaldytuvų veikimą bei konkrečių produktų laikymo trukmę.

Galų gale, įdomu tai, kad vienas iš didžiausių prekybos centrų tinklų „Sainsbury's“ minėtas etiketes pakeitė produkto pranešimais, kuriuose sakoma, kad datų vengimas padeda sumažinti atliekų kiekį.

Pavyzdžiui, obuoliai, bananai, bulvės, agurkai ir brokoliai yra vieni iš labiausiai švaistomų maisto produktų. Vien nuo šių maisto produktų nuėmus etiketes „geriausias iki“, atliekų kiekis sumažės maždaug 50 000 tonų per metus.

Ir nors kai kurie gali nerimauti dėl maisto saugos, akivaizdu, kad galiojimo datos pašalinimas gali padėti išvengti didžiulio maisto atliekų kiekio. (Tam tikslui, tarkim, Australijoje naudojamos dviejų tipų etiketės – „geriausias iki“ ir „naudoti iki“; maistas su „geriausias iki“ gali būti legaliai parduodamas ir vartojamas po šios datos, mat tokie produktai turėtų būti saugūs, tačiau gali būti praradę dalį savo kokybės.)

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e