Medaus nauda žmogaus organizmui: nuo kosulio malšinimo iki atminties gerinimo

Firmus Medicus -

Medus – natūralus vaistas nuo daugybės sveikatos problemų

MedusMedus buvo vertinamas nuo seno. Benyamino Bohlouli/Unsplash nuotrauka

Kai pasireiškia peršalimo simptomai, daugelis veikiausiai griebiasi ne ko kito, o medaus. Juk jis nuo seno žinomas kaip natūralus vaistas kankinant kosuliui ar norint sustiprinti organizmą. Tačiau iš tiesų šis bičių sukuriamas produktas gali padėti dėl daugybės skirtingų problemų.

Tiesa, tam, kad būtų gauta maksimali nauda, reikėtų rinktis natūralų produktą. O didesnė dalis žmonių, deja, medų perka maisto prekių parduotuvėje pagriebę dailų meškos formos butelį su niekad nesukietėjančiu sirupu viduje. Šis maisto produktas jau yra filtruotas ir pasterizuotas, todėl yra laikomas perdirbtu medumi.

Medaus gaminimo procesas prasideda filtravimu. Tokiu būdu iš medaus pašalinami bičių likučiai, žiedadulkės, vaškas ir kietos medžiagos, dėl kurių klampus skystis reičiau kristalizuotųsi. Tad filtravimas padeda pasiekti tolygesnę konsistenciją.

Po to atliekamas pasterizavimas. Aiškinama, jog medaus apdorojimas aukštoje temperatūroje padeda pratęsti medaus galiojimo laiką. Tačiau tokio proceso metu pašalinama dalis naudingų maistinių medžiagų ir gyvų fermentų, tad pasterizuotas medus, žiūrint iš naudingųjų medžiagų pusės, tampa nebe toks geras.

Tuo tarpu natūralus medus yra praturtintas daugybe naudingų maistinių medžiagų ir neturi jokių dirbtinių priedų. Sirupas, cukrus ar aromatinės medžiagos randamos tik dirbtiniame meduje. Jei norite ragauti gerą produktą, turėtumėte rasti patikimą bičių ūkį ar žinomą prekės ženklą, nes dalis pigesnių produktų gali būti maišyti su sirupu. Net jei neturite jokių nusiskundimų sveikata, medus yra geresnis pasirinkimas už cukrų ar daug fruktozės turintį klevų sirupą.

Natūralaus medaus privalumai yra išties stulbinantys:

 • Priklausomai nuo konkrečios medaus rūšies, jis turi antibakterinių ir priešgrybelinių savybių: kai kurie tyrimai rodo, kad žalias medus (medus be priedų) gali naikinti nepageidaujamas bakterijas.
 • Jame yra fitonutrientų, įprastai esančių augaluose, kurie stiprina imuninę sistemą ir tarpląstelinį ryšį, atstatydami toksinų sąlygojamą DNR žalą ir pakeisdami estrogeno metabolizmą.
 • Turi daug antioksidantų, kurie siejami su sumažėjusia širdies priepuolių, insulto ir kai kurių vėžio rūšių rizika; taipogi jie stiprina akis.
 • Diabetikams medus yra ne toks kenksmingas kaip cukrus; be to, jis mažina širdies ligų riziką.
 • Prisideda prie cholesterolio kiekio organizme reguliavimo.
 • Mažina trigliceridų kiekį. (Trigliceridų kiekis paprastai didėja laikantis dietos, kurioje yra daug cukraus ir rafinuotų angliavandenių).
 • Apsaugo širdį nuo oksidacinio streso.
 • Greitina žaizdų gijimą: natūralus medus gana efektyviai gydo nestiprius nudegimus, nedideles opas ir žaizdas, užkrėstas po operacijos.
 • Padeda slopinti kosulį: kai kurie tyrimai rodo, kad jis yra netgi efektyvesnis nei vaistai nuo kosulio[1].
 • Galiausiai medus yra skanesnė bei sveikesnė cukraus alternatyva.

Medus kūdikiams – žalingas, nes kelia botulizmo riziką

Medaus naudaMedus naudingas dėl daugybės teigiamų savybių. Danikos Perkinson /Unsplash nuotrauka

Turbūt visi žinome, kad nuo seniausių laikų medus buvo naudojamas ir kaip maistas, ir kaip vaistas, mat dėl jame esančių maistinių medžiagų bei augalų junginių jis yra itin naudingas mūsų sveikatai.

Mitybos požiūriu 1 šaukšte medaus yra 64 kalorijos ir 17 gramų cukraus, įskaitant fruktozę, gliukozę, maltozę ir sacharozę[2]. Ir nors jame yra šiek tiek vitaminų ir mineralų, praktiškai neaptinkama ląstelienos, riebalų bei baltymų, dėl kurių stygiaus sotumo jausmas pasiekiamas sunkiau. Ir visgi, kai užplikote puodelį karštos arbatos, imate medų ar cukrų?

Tiesa ta, kad abu ingredientai gali suteikti gėrimams ar patiekalams saldumo, tačiau tikėtina, jog jų maistinė vertė išties skirsis. Ne paslaptis, jog medus ir cukrus yra angliavandeniai, daugiausia sudaryti iš gliukozės ir fruktozės, todėl jie yra naudojami kaip daugelio fasuotų maisto produktų bei receptų sudedamosios dalys. Be kita ko, kadangi šie saldikliai neretai lemia svorio didėjimą, rekomenduojama juos vartoti atsakingai.

Įdomu tai, kad skirtingų rūšių medus turi specifinį skonį bei kvapą ir būna šviesiai geltonos arba tamsiai rudos spalvos. Tuo tarpu dienos norma priklauso nuo jo kilmės. Kalbant apie medaus skirtumus, pavyzdžiui, grikių medus yra itin populiarus dėl tamsios spalvos bei salyklo skonio, priešingai nei ugniažolių, kuris nepasižymi tokiu intensyviu poskoniu ir yra absoliučiai permatomas. Kita vertus, nesvarbu, kokio tipo medus jums labiausiai patinka – gaminys gali stipriai padidinti cukraus kiekį kraujyje jeigu jo padauginsite.

Žinoma, šis gamtos stebuklas turi labai daug privalumų, susijusių su organizmo stiprinimu, tačiau tiems, kas skundžiasi sveikatos problemomis, tokiomis kaip diabetas ar nutukimas, patartina jo vengti. Beje, svarbu paminėti ir tai, kad dėl meduje esančių bakterijų sporų ir galimos botulizmo rizikos jo negalima duoti kūdikiams iki vienerių metų.

Medaus nauda – įvairiapusė: gali padėti gydant pūslelinę, žvynelinę ar hemorojų

Natūralus medusSvarbiausia rinktis natūralų medų, o ne dirbtinį. Meggyno Pomerleau/Unsplash nuotrauka

Kaip jau išsiaiškinome, tyras medus, praturtintas antioksidantais, buvo ir tebėra naudojamas kaip liaudies medicinos priemonė per visą jo gyvavimo istoriją. Tačiau verta pažymėti, kad produktas turi ir daug kitų privalumų – tiesa, ne visada pasiteisinančių, iš kurių bene įdomiausi yra šie:

 

 • Jis gerina atmintį: sakoma, jog medus gali pagerinti tiek trumpalaikę, tiek ilgalaikę atmintį, ypač moterims po menopauzės. (Poveikis toks pat, kaip ir taikant hormoninį gydymą).
 • Jis yra veiksmingas gydant burnos bei lytinių organų pūslelinę: medus gali išgydyti herpeso pažeidimus taip pat greitai, kaip tepalai, kuriuos rasite vaistinėje.
 • Gydo hemorojų, sukeliantį niežulį ir skausmą išangėje, taip pat mažina kraują išmatose.
 • Didina vyrų ir moterų vaisingumą. Tiesa, rezultatų yra įvairių. (Ko gero, reikia atlikti daugiau tyrimų šiuo klausimu).
 • Gali būti veiksmingas gydant žvynelinę, mažinant paraudimą, odos pleiskanojimą ir intensyvų niežėjimą.

Be kita ko, galime pasidžiaugti, jog šiemet Lietuvos gamta medaus taip pat negailėjo, mat bitininkai kone vienbalsiai teigia, kad jo trūkumo kaip praėjusiais metais nebus[3]. Ir nors vasaros karščiai šiek tiek paankstino medunešį ir išdžiovino grikius, visų kitų nektarų medaus bitininkai prikopinėjo pakankamai ir jo tikrai nepritrūks iki kito sezono.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e