Meškinis česnakas: nauda, savybės ir panaudojimo būdai
Meškinį česnaką geriausia valgyti šviežią
Meškinis česnakas yra naudingas žmogaus organizmui. Nikolett Emmert/Unsplash nuotrauka
Meškinis česnakas (lot. Allium ursinum) yra daugiametis svogūninis augalas, kuris priklauso česnakinių šeimai[1]. Kaip rodo Sanskrito įrašai, česnakai Ajurvedoje buvo vartojami prieš 5000 metų, o kinų medicina pripažino ypač naudingas organizmui česnakų galias daugiau nei prieš 3000 metų.
Meškinis česnakas auga drėgnose vietose, tokiose kaip slėniai ar paupiai. Tiesa, renkant šį augalą reikia būti itin atidiems, nes jo lapus lengva supainioti su mirtinai nuodingais pakalnutės (lot. Convallaria majalis) ar kroko (lot. Colchicum autumnale) lapais[2]. Meškinį česnaką nuo kitų augalų galima atskirti pagal stiprų kvapą ir skonį, panašų į įprasto česnako.
Šį augalą yra pamėgę ir Lietuvos gyventojai, kadangi jis pasižymi įvairiomis naudingomis savybėmis. Daugiausiai meškinių česnakų galima rasti Biržų, Kėdainių, Tauragės rajonuose, ypač daug jų būna Biržų girioje. Palankiomis sąlygomis meškiniai česnakai auga gausiais sąžalynais, kurių džiausią dalį sudaro daigai ir jauni augalai. Žydinčių augalų būna nuo 3 iki 15 proc[3].
Įdomu tai, kad nebūtina keliauti į miškus, norint džiaugtis meškiniais česnakais. Jei jiems sukuriamos palankios sąlygos, šie česnakai puikiai auga net ir paprastame darže. Meškiniai česnakai geriausiai augs drėgnoje dirvoje, pavėsyje, kiek toliau nuo tiesioginių saulės spindulių. Būtina įsidėmėti, kad šiems česnakams visiškai netinka rūgšti dirva, tačiau tinkamomis sąlygomis jie gali augti ine vienerius metus.
Tiesa, meškinį česnaką geriausia rinkti ankstyvą pavasarį, kol augalas dar nepražydo. Be to, svarbu rinkti tik iš taršos nepaveiktų, švarių vietovių.
Jau prieš šimtus metų patyrę žolininkai puikiai žinojo, kad meškinį česnaką galima naudoti kaip pavasarinį toniką, padedantį atsišviežinti kraujui, valyti venas ir stiprinti imuninę sistemą. Yra žinomas ir teigiamas jo poveikis kepenims, tulžiai, skrandžiui ir žarnynui[4].
Meškinio česnako nepatariama konservuoti, šaldyti arba džiovinti. Daugiausiai pačių naudingiausių medžiagų išlieka šviežiame augale, todėl geriausia jį sunaudoti vos tik nusiskynus. Verta atsiminti ir tai, kad jo lapai vartojami iki žydėjimo pradžios, balandžio ir gegužės mėnesiais. O kai meškinis česnakas pradeda krauti žiedus, lapai nebėra tokie naudingi ir pasidaro nebeskanūs[5].
Miškinį česnaką galima auginti savo darže, tad tikrai nebūtina jo ieškoti miškuose. Lukaszo Szmigielo/Unsplash nuotrauka
Meškinio česnako nauda: padeda kovojant su bakterijomis ir virusais, taip pat yra puikus vitaminų šaltinis
Kodėl verta valgyti meškinį česnaką? Nes jis pasižymi įvairiomis naudingomis savybėmis. Meškiniame česnake yra sieros junginių, kurie pasižymi ir antigrybinėmis, ir antibakterinėmis savybėmis. Augale taip pat ypač gausu geležies, magnio, fosforo, kalio, sieros, vario, vitaminų A, B1, B2, B3, B9, vitamino C.
Meškinis česnakas netgi naudingas gydant širdies ligas, skystinant kraują, turi cholesterolio kiekį mažinančių savybių. Jis taip pat stiprina imuninę sistemą.
Medikai yra nustatę teigiamą augalo poveikį kepenims, tulžiai, skrandžiui ir žarnynui. Meškiniai česnakai yra ir antioksidantas, gali naikinti net 23 rūšių bakterijas, net ir tokias kaip salmonelės ir stafilokoko, taip pat ir virusus bei grybelius.
Augalas naudingas net žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu: skatina insulino ir kasos sekreciją, todėl padeda organizmui reguliuoti cukraus kiekį. Meškinis česnakas pasižymi didele maistine verte.
Jo nauda atsispindi ir gamtoje, esą toks pavadinimas šiai česnakų rūšiai buvo suteiktas ne veltui. Pasakojama, kad meškos, atsikėlusios po žiemos miego būna tokios silpnos, kad joms vos sekasi pastovėti ant kojų. Tačiau sukaupusios paskutines jėgas jos esą šliaužia ieškoti būtent šių augalų – jų užkrimtusios sutvirtėja.
Vis dėlto, verta atsiminti, kad meškinis česnakas gali sukelti tam tikrus virškinimo sutrikimus, aukštą kraujospūdį, arteriosklerozę, odos bėrimus ir kitas panašias būkles, tad vartojant augalą pirmą kartą, rekomenduojama nepersistengti, stebėti kaip į jį reaguoja jūsų organizmas ir vartojamą dozę didinti tik įsitikinus, kad augalas jums tinkamas.
Aplinkosaugininkai primena nepersistengti su meškinio česnako rinkimu
Atšilus orams pradeda augti ir ypač žmogui naudingo meškinio česnako lapai. Bet aplinkosaugininkai prašo šiuos augalus skinti atsargiai, pabrėžiant, kad jų pjovimas silpnina augalą, jis negali sukaupti pakankamai reikalingų medžiagų sėkloms brandinti ir kitais metais vėl sužydėti[6]. Negana to, meškinis česnakas anksčiau buvo įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Tiesa, vėliau buvo nuspręsta jo nebesaugoti.
Tik 2022 m., pastebėjus perteklinį augalo rinkimą, Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėse jam nustatytas apribojimas rinkti iš gamtos siekiant parduoti. Taigi dabar meškinį česnaką draudžiama parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti, jeigu jis nuskintas, nupjautas, išrautas, surinktas ar kitaip paimtas iš gamtos jo natūralaus paplitimo vietose Lietuvos teritorijoje. Jo galima pasirinkti tik savo reikmėms, įvertinus, ar tai nepadarys žalos šiam augalui.
Nusižengus nustatytoms taisyklės, piliečiams pagal Administracinių nusižengimų kodeksą gręsia bauda nuo 10 iki 30 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims bauda nuo 70 iki 140 eurų. Bet atidžiai sekant numatytus įstatymus, savo reikmėms pasirinkti meškinio česnako galima. O tai daugelis medikų ir gamtininkų ypač rekomenduoja. Juk šis augalas yra tikras sveikatingumo eliksyras!
Meškinis česnakas tinkamas ne tik salotoms, bet ir sriuboms
Meškinis česnakas gali būti vartojamas įvairiais būdais. Švieži augalo lapai puikiai tinka prie įvairių patiekalų, salotų, nes turi stiprų skonį ir kvapą, gali tapti išskirtiniu jūsų patiekalų papildu[7].
Kai kurie iš meškinio česnako mėgsta gaminti ir populiarų pesto padažą. Suspaudus ir sutrynus augalo lapus su aliejumi ir prieskoniais, gautas padažas gali puikiai tikti tiek prie įvairių daržovių, tiek prie makaronų ar net mėsos patiekalų.
Didžiausi sveikatingumo ir sveikos mitybos šalininkai iš meškinio česnako mėgsta spausti sultis. Jei jos jums pasirodys pernelyg stiprios ir aitrios, jas atskiesti galima vandeniu.
Tiesa, visada atminkite, jog prieš valgant šiuos augalus, juos būtina gerai nuplauti šaltame vandenyje. Taip be purvo atsikratysite ir įvairių vabzdžių bei kitų nešvarumų.
- ^ darze.lt. Meškinio Česnako Nauda Ir Savybės. darze.lt.
- ^ forest.lt. Pavasarinis vitaminų šaltinis miške- meškinis česnakas. forest.lt.
- ^ delfi.lt. Lietuvos bioįvairovė. Meškinis česnakas. delfi.lt.
- ^ tv3.lt. Miške nesupainiokite šio Lietuvos augalo su kitu: galite apsinuodyti. tv3.lt.
- ^ Živilė Kairytė. Žolininkė Rasa 1 augalą laiko aukso gysla: ragina nepamiršti svarbios taisyklės. tv3.lt.
- ^ ve.lt. Prasidėjo meškinių česnakų sezonas: ministerija primena apie baudas. ve.lt.
- ^ bbcgoodfood.com. How to use wild garlic. bbcgoodfood.com.