Migdolai – ypač naudingas maistas žmogaus organizmui

Firmus Medicus -

Populiarūs riešutai naudojami ne tik maisto, bet ir vaistų gamyboje

MigdolaiMigdolai yra labai naudingi. Austino Wilcoxo/Unsplash nuotrauka

Migdolų riešutai yra pakankamai dažnas svečias virtuvėje, nes jie naudojami įvairiems patiekalams arba valgomi vieni. Veikiausiai sunkiai rasite žmogų, kuris niekad neragavo migdolų. Bet dauguma žmonių nesuka galvos, kuo šie kaulavaisiai yra naudingi ir nežino apie išskirtines maistines ir sveikatinimo savybes, dėl kurių jie itin vertinami visame pasaulyje.

Iš tiesų daugelis netgi vadina migdolus riešutais, tačiau tai nėra tiesa, mat tai – erškėtinių šeimos slyvų genties medis.[1] Ką žmonės yra įpratę vadinti migdolų riešutais, tėra migdolo vaisiaus branduolys.

Migdolai nuo seno vertinami dėl savo išskirtinių sveikatinimo ir maistinių savybių. Šie kaulavaisiai yra gan populiariai paplitę ne tik maisto gamyboje, bet ir kosmetikos ir net vaistų pramonėje, todėl migdolų nauda vargu ar dar galima abejoti. Žinoma, jie vis dar populiariausi gaminant įvairius patiekalus, tačiau dėl naudingų savybių migdolai vis dažniau naudojami ir kitose srityse.

Ant mūsų stalų dažniausiai atsiduria migdolai iš Ispanijos. Visgi, migdolų medžiai natūraliai paplitę Artimuosiuose Rytuose – Saudo Arabijoje, Levanto regione, pietų Turkijoje, Irane. Migdolai specialiai auginami Viduržemio jūros regione, Kinijoje, JAV, Australijoje ir Pakistane. Išvykę paviešėti į kitus kraštus bene didžioji dalis į Maljorką nuklydusių poilsiautojų lauktuvėms perka ne ką kitą, o migdolus. Maljorkos saloje migdolų medžių žydėjimas kone prilygsta Japonijoje augančių sakurų žydėjimui.

Migdolų žydėjimas primena sakuras

Maljorkos sala yra viena iš pagrindinių vietų, iš kurių migdolai pasiekia kitas pasaulio vietas. Šių medžių žiedai yra baltai rausvi ir kiekvieną pavasarį Ispanijai priklausanti Maljorkos sala kone patvinsta nuo dailių žiedų gausos. Migdolų medžiai pražysta anksčiau nei kiti, tad ispanams baltai rausvų žiedų gausa, pranešanti apie pavasario pradžią, simbolizuoja prisikėlimą bei vaisingumą. Kol Lietuvoje sausio mėnesį dar vaikštome su žieminiais drabužiais ir dažnai stebime vienas šalčiausių dienų metuose, Maljorkoje bei kitose Viduržemio jūros regiono salose jau džiaugiamasi šiluma ir pradedančiu busti pavasariu, kurį pažymi vis daugiau sėkmingai išsprogusių migdolų žiedų.

Migdolų medisMigdolų riešutai iš tikrųjų yra migdolo vaisiaus branduolys. Marcios Cripps/Unsplash nuotrauka

Kad migdolai sėkmingai augtų ir duotų vaisius, šiems medžiams būtina gauti daug saulės šviesos ir šilumos. Deja, lietuviškas klimatas yra pernelyg šaltas, kad mūsų šalyje būtų įmanoma auginti šiuos medžius ir džiaugtis jų derliumi. Būtent todėl visi Lietuvoje pardavinėjami migdolai yra atvežtiniai.

Migdolų medžiai auga palyginti gan neilgai – apie 130 metų. Užaugę jie gali siekti 4-10 metrų aukštį. Tiesa, medeliai pirmuosius vaisius pradeda brandinti ne iš karto, o 4-5-ais metais. Migdolų žiedai – maždaug kelių centimetrų skersmens žiedeliai, kuriuos sudaro penki vainiklapiai. Įdomu tai, jog ant šakos susiformuoja tik po du žiedus. Palaipsniui jie pavirsta į maždaug 3,5-6 cm ilgio kaulavaisius, kurių kiekvienas sveria apie 5 gramus.

Manoma, jog vien Maljorkoje auga apie kelis milijonus migdolų medžių. Kol jie žydi, salos kraštovaizdis kardinaliai pasikeičia ir atrodo lyg baltai rausva pasaka, į kurią suplūsta tūkstančiai žmonių. Tačiau pačių vaisių brandinimas užtrunka – jie subręsta daugiausia tik rudenį. Tiesa, priklausomai nuo regiono, dalis derliaus nuimama jau birželio ar liepos mėnesiais. Vaisiai nuimami tiesiog purtant šakas specialiomis kartimis, nes taip vaisiai nukrenta ant žemės ir juos paprasta surinkti. Tuomet prasideda apdorojimo procesas ir vaisiaus viduje esantys kauliukai galiausiai pakliūna į parduotuves ar būna panaudojami kitais tikslais.

Migdolai padeda peršalus ar turint virškinimo problemų

Migdolai išsiskiria maistingosiomis savybėmis ir manoma, kad yra bene naudingiausi, lyginant su kitais riešutais. Juose yra daug mineralų, vitaminų, maistinių skaidulų bei augalinės kilmės baltymų. Migdolai yra tokie maistingi, jog suvalgius vos 30 gramų jau gauname 1/8 reikalingų baltymų.

Jų kauliukuose taip pat yra net iki 60% nedžiūstančio aliejaus, kuris išgaunamas šaltojo presavimo būdu. Toks produktas labai dažnai naudojamas likerio gamyboje. Kaip tikriausiai ir patys žinote, migdolai yra itin plačiai naudojami kulinarijoje, o sėklos valgomos tiek žalios, tiek džiovintos, tiek ir kepintos. Kai kur netgi iš migdolų gaminamos uogienės ir gėrimai.

Esame įpratę, jog migdolai dedami į įvairius saldžiuosius patiekalus, tačiau Rytuose įprasta migdolais skaninti paukštienos, kiaulienos ar kitos mėsos patiekalus, taip pat ryžius. Pilnais migdolų kevalais gardinami alkoholiniai gėrimai, o kai kurie įsigudrina kauliukų kevalais šerti gyvulius.

Migdolų naudaMigdolai naudojami gaminant vaistus, kosmetiką, maistą. Nacho Fernándezo/Unsplash nuotrauka

Veikiausiai geriate ar bent jau esate girdėję ir apie migdolų pieną. Šį gėrimą galima gan lengvai pasigaminti patiems. Tereikia šviežias migdolų sėklas suskaldyti, nuimti nuo jų odelę, smulkiai sumalti paruoštas sėklas, į masę vis įpilant vandens. Kai masė smulkiai sumalama, ją reikia užvirti vieną arba du kartus (internete rasite skirtingų receptų), vis nepamirštant nuolat maišyti.

Žinoma, tai dar ne viskas. Virinant migdolų masę į ją dedami kiti produktai – cukrus, sutarkuotos citrinų žievelės ir cinamono lazdelės. Gautas gėrimas yra labai maistingas ir sveikas, o jį galima vartoti tiek be jokių priedų, tiek ir maišant su sausainiais, džiovintais vaisiais ar kitais produktais.

Bet kaip jau minėjome, migdolai naudingi ir sėkmingai naudojami ne tik maisto gamyboje. Jau nuo seno yra žinomos gydomosios kauliukų savybės. Jei iki šiol negirdėjote kuo gali būti naudingi migdolai, jų naudingumo sąrašas yra išties ilgas. Manoma, kad migdolai mažina blogojo cholesterolio kiekį, mažina širdies smūgio ir kitų širdies ligų riziką bei apsaugo arterijų sieneles nuo pažeidimo. Migdolai taip pat padeda išlaikyti stiprius kaulus ir dantis, palaiko gerą smegenų funkciją, mažina cukraus kiekį kraujyje. Šie kaulavaisiai šarmina organizmą, palaiko sveiką odą, netgi padeda metant svorį ar esant plaukų problemoms. 

Be to teigiama, kad migdolų sėklos teigiamai veikia virškinimo sistemą. Svarbu įsidėmėti, kad besaikis karčiųjų migdolų vartojimas gali sukelti apsinuodijimą. bet kitos rūšys tinka gydyti vidurių užkietėjimą, turint problemų su virškinimo sistema ar gydant skrandžio opaligę. Negana to, migdolai tinkami gydyti kosulį, peršalimą, plaučių uždegimą. Jei atidžiau paskaitysite natūralesnių tepalų nuo skausmo ingredientus, juose veikiausiai irgi rasite migdolų aliejų. Migdolų produktai padeda lengvinti migrenos, nemigos, diabeto, anemijos simptomus. Tad migdolai – tikrai naudingas augalas, kurį verta įtraukti į savo valgiaraštį ar naudoti kitais būdais.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e