Mitas, jog kūdikiui tinka tik jo mamos pienas: donorės kasmet padeda tūkstančiams vaikų

Firmus Medicus -

Kai kuriems tėvams donorinis pienas vis dar atrodo nesaugus ar nenaudingas

Donorių pienasDonorių motinų pienas yra geresnis pasirinkimas už mišinukus. Kauno klinikų nuotrauka

Motinos pienas nenuginčijamai yra pats geriausias kūdikio maistas, kurio nepajėgia pilnai imituoti joks pieno mišinukas. Dėl to dar nėštumo metu mamos yra šviečiamos apie žindymo svarbą, o vaikui gimus jos skatinamos neskubėti griebtis mišinukų. Tačiau pasitaiko nemažai atvejų, kai dėl įvairių priežasčių gimdyvėms nepakanka pieno ar jos negali žindyti pačios. Tokiu atveju pereinama prie mišinukų, nors neišnešiotiems ar sunkiai sergantiems kūdikiams ypač svarbu gauti žindyvės pieną. Deja, dalis tėvų vis dar dvejoja dėl galimybės duoti donorinį motinos pieną, nes tiki nepagrįstais mitais.

Kai kurios šeimos vis dar mano, jog donorinis motinos pienas nėra tinkamas kūdikiui ir geriau rinktis pieno mišinį. Tarp dalies tėvų vis dar vyrauja įsitikinimas, kad mažyliui gali tikti tik jo paties mamos pienas.

Tačiau tai – visiškas mitas, kurį paneigė jau ilgą laiką įvairiuose pasaulio kampeliuose naujagimiams naudojamas žindančių moterų dovanotas pienas. Toks maitinimas yra antras pagal gerumą ir nusileidžia tik biologinės motinos pienui.

Be to, kai kurie tėvai nuogąstauja dėl saugumo klausimų, tokių kaip ar donorinis pienas tikrai saugus, ar jis paimtas iš sveikų, užkrečiamomis ligomis nesergančių žindyvių ir ar buvo užtikrinta tinkama higiena.

Tačiau kalbant apie donorinio pieno bankus, jie iš tiesų veikia kokybiškai ir saugiai bei kasmet padeda daugybei naujagimių augti stipriais ir sveikais.

Vienas iš tokių donorinio motinos pieno bankų yra įsikūręs ir Kauno klinikose. Čia jis buvo atidarytas dar 2016 metais. Per šešerius metus donorėmis tapo 325 žindyvės, iš kurių iš viso surinkta beveik 4 000 litrų pieno. To pakako, jog būtų pamaitinta beveik 3 000 naujagimių.

Žindyvių pieno nauda

Pasak Neonatologijos klinikos vadovės prof. Rasos Tamelienės, donoriniu motinos pienu Kauno klinikose yra gydomi neišnešioti naujagimiai, kurių mamos neturi pakankamai pieno. Taip elgiamasi laikantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijų, mat specialistai skatina neišnešiotiems naujagimiams tokiu atveju skirti ne adaptuotą mišinį, o donorinį motinos pieną. Prof. R. Tamelienė sako[1]:

„Donorinis motinos pienas padeda neišnešiotiems naujagimiams ypatingai tada, kai mama dėl streso ar kitų priežasčių neturi savo pieno. Remiantis moksliniais duomenimis, motinos pienas naujagimiams sumažina nekrozinio enterokolito, sepsio riziką, padeda augti svoriui, pagerina kardiovaskulines išeitis. Pastebėta, kad jis gali sutrumpinti gulėjimo trukmę Naujagimių intensyvios terapijos skyriuose ir paskatina moteris maitinti krūtimi.“

Lietuvoje kasmet per anksti gimsta 5–6 proc. naujagimių, kurie nemoka kvėpuoti, palaikyti normalios kūno temperatūros ar žįsti, ir todėl yra maitinami per zondą[2]. Deja, ne visos mamos gali pilnai išmaitinti savo mažylius, todėl donorinis pienas gali tapti tikru išsigelbėjimu. Be to, jis skiriamas ir išnešiotiems, tačiau sunkiai sergantiems kūdikiams.

Pieno bankuose užtikrinama, jog būtų gautas tik saugus pienas

Nors daugeliui tėvų kyla baimių, jog donorinis motinos pienas gali būti renkamas nesaugiai ar netgi iš kuo nors sergančių moterų, tai yra visiškas mitas.

Kiekviena pieno perteklių norinti padovanoti žindyvė yra ištiriama, o vėliau nuodugniai tikrinamas ir jos pienas, kuris taip pat yra pasterizuojamas. Gydytoja neonatologė Vilma Ivanauskienė sako[1]:

„Pieno donorėmis gali tapti visos mamos, kurios turi perteklinio motinos pieno, užpildžiusios specialią anketą ir patikrintos dėl infekcinių ligų. Paaukotas pienas yra saugus, nes visos mamos ir jų pienas atidžiai tikrinamas. Raginame mamas nebijoti ir paaukoti pieno mažiausiems klinikos pacientams.“

Pieno donorystėGydytoja neonatologė Vilma Ivanauskienė ragina drąsiai aukoti motinos pieną, nes jis labai svarbus neišnešiotiems kūdikiams. Kauno klinikų nuotrauka

Užpildžiusios sveikatos deklaraciją ir sutikimą tapti motinos pieno donorėmis, moterys iš karto ištiriamos dėl infekcijų, paimant kraujo mėginį. Tiesa, atsižvelgiama ne tik į infekcijas, bet ir į kitus svarbius su sveikata ir saugumu susijusius aspektus, kad tokia donorystė būtų visiškai saugi tiek donorei mamai, tiek ir jos pieną gausiantiems kūdikiams. Tad donorėmis negali tapti[3]:

  • rūkančios ar vartojančios kitus tabako gaminius,
  • geriančios alkoholį,
  • vartojančios narkotikus,
  • vartojančios medikamentus, kurie nesuderinami su žindymu,
  • moterys, kurioms per paskutinius 12 mėnesių buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai,
  • kurioms per paskutinius 12 mėnesių buvo atlikta organų ar audinių transplantacija,
  • kurios per paskutinius 12 mėnesių pasidarė tatuiruotę ar įsivėrė auskarų (išskyrus į ausis),
  • kurios per paskutinius 12 mėnesių turėjo seksualinių santykių su galimais ŽIV, ŽTLV ar hepatito nešiotojais, arba tais, kurie naudojo švirkštus nelegaliems narkotiniams preparatams leistis ar sergančiais hemofilija,
  • lėtinių infekcijų nešiotojos (pvz., ŽIV, ŽTLV, hepatitas B ar C, maliarija ar aktyvi tuberkuliozė),
  • sergančios vėžiniais susirgimais,
  • kurios maitinasi pagal nepatvirtintas dietas, kuriose trūksta svarbių pagrindinių maisto produktų.

Dažnu atveju donorėmis tampa netgi toje pačioje ligoninėje atsidūrusios neišnešiotukų mamos. Žinodamos, jog neišnešiotų naujagimių skyriuje yra kūdikių, kuriems trūksta motinos pieno, jos mielai sutinka tapti donorėmis ir padėti mažiausiems Klinikų pacientams.

Kaip pasakoja prof. R. Tamelienė, taip kuriasi tvirta neišnešiotų naujagimių tėvų bendruomenė, kuri pasiryžusi padėti vieni kitiems pačiomis sunkiausiomis akimirkomis. Apie sulauktą pagalbą ir norą atsilyginti tuo pačiu kalba ir Viktorija, paaukojusi 25 litrus pieno[1]:

„Mano sūnelis gimė per anksti. Jam išvydus pasaulį, aš pieno neturėjau keturias paras, todėl berniuką maitino kitų mamų paaukotu pienu. Vėliau man pieno atsirado daug, todėl nusprendžiau likutį, kurio nesuvalgo Timūras, paaukoti. Žinau, kad tokiu būdu padėjau kitiems neišnešiotiems naujagimiams ir atsidėkojau mamoms, kurios padėjo mums, kai labiausiai to reikėjo.“

Neišnešiotiems kūdikiams reikia pienoNeišnešiotų kūdikių mamos supranta pieno svarbą, todėl mielai tampa donorėmis, jei turi pieno perteklių. Christiano Boweno/Unsplash nuotrauka

Tuo tarpu 2021 metų rekordininkė Raminta, paaukojusi net 120 litrų pieno, juo dalinosi todėl, jog nuo pat pradžių turėjo daug pieno. Be to, ji puikiai žinojo, koks svarbus ir nepakeičiamas yra motinos pienas[1]:

„Motinos pienas – tiek maistas, tiek ir vaistas mažiausiems pacientams. Jis padeda vaikučiams augti ir stiprėti. Aš turėjau gana daug pieno, todėl pagalvojau, kad galiu juo pasidalinti su tais vaikučiais, kuriems pieno trūksta. Stengiausi skaityti knygas, žiūrėti filmus, kad išsaugočiau gerą nuotaiką ir tikėjau, kad tokiu būdu mano pienas bus kokybiškesnis bei įkvėps vilties mažiausiems. <…> Raginu ir kitas mamas nebijoti bei paaukoti pieno tiems, kam labiausiai jo reikia.“

Pienas yra daug naudingesnis už pieno mišinį

Kūdikio maitinimas donoriniu motinos pienu nėra naujiena. Ne tik motinos, bet ir žindyvės pienu mažyliai buvo maitinami net ir prieš daugiau nei tūkstantį metų. O dvidešimtojo amžiaus pradžioje prasidėjo donorinio motinos pieno bankų kūrimosi bumas.

Pats pirmas toks bankas buvo atidarytas dar 1909 metais Vienoje, Australijoje[4]. Kiek vėliau jų atsirado ir JAV, Italijoje, Prancūzijoje bei kitose šalyse. Tad donorinio motinos pieno bankai pirmą kartą buvo pristatyti daug anksčiau nei donorinio kraujo bankai.

Nors atsiradus pieno mišiniams, donorinio motinos pieno bankai tapo mažiau populiarūs, jų skaičius vis tiek nuolat augo. Tiesa, dalis bankų buvo uždaryta 1980-aisias, kai buvo išsiaiškinta, kad ŽIV infekcija gali būti perduota per motinos pieną. Bet galiausiai buvo atlikta daugybė mokslinių ir klinikinių tyrimų, kurie įrodė nenuginčijamą tiesą: motinos pienas yra neabejotinai pranašesnis už pieno mišinius ir turi daugybę privalumų. Žinoma, jis turi būti paimtas tik iš nesergančių žindyvių.

PSO ir Amerikos Pediatrijos Akademija (APA) yra oficialiai pranešusi, jog donorinis motinos pienas – pats geriausias maistas naujagimiui, jei šis negali gauti biologinės motinos pieno. Tad pieno pergalė, nesvarbu, ar jis būtų biologinės, ar visgi donorės mamos, prieš mišinuką yra nenuginčijama ir visuotinai pripažinta jau daug metų.

Pieno donorystė vyksta jau daug metųPieno donorystė vyksta jau daug metų, o tai ypač svarbu neišnešiotiems ar sunkiai sergantiems vaikams. Sharon McCutcheon/Unsplash nuotrauka

Tiesa, biologinės mamos pienas vis tiek yra geresnis nei donorės. VUL Santaros klinikų Donorinio motinos pieno banko įkūrėjas, gydytojas neonatologas doc. dr. Arūnas Liubšius sako[5]:

„Donorinis motinos pienas pasterizuojamas, termiškai apdorojamas, todėl netenka tam tikrų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios kaitinant suyra, bet pagrindinė sudėtis, t.y. makronutrientai (baltymai, angliavandeniai, riebalai) išlieka motinos piene, kaip ir kiti svarbūs komponentai.

Gyvame motinos piene yra įvairių gerųjų bakterijų, kurios patenka į naujagimio organizmą ir padeda virškinimui. Tačiau ir pasterizuotame donoriniame mamoș piene yra įvairių komponentų, pvz. oligosacharidų, kurie padeda formuotis geroms bakterijoms naujagimio žarnyne. Naujagimiai, maitinami mamos pienu, rečiau serga įvairiomis ligomis (pvz., sepsiu), geriau toleruoja maistą ir pan.“

Tik svarbiausia imti pieną iš tam sukurtų pieno bankų, nes taip užtikrinamas saugumas ir kokybiškumas. Deja, kai kurie tėvai nusprendžia pirkti pieną internetu, o taip rizikuojama gauti kuo nors užkrėstą, taip pat nepasterizuotą ar net praskiestą produktą. Doc. dr. A. Lubšius perspėja:

„Žinau, kad dalis motinų perka pieną internetu pagal skelbimus, bet esu prieš tokius dalykus. Juk mama nežino, kokį pieną gaus. Nežino, ar mama donorė yra sveika, o gal tas pienas yra maišytas su karvės pienu ar turi kitų priemaišų, juk neįmanoma patikrinti jo sudėties, kaip tai darome pieno banke. Todėl pirkti pieno internetu nerekomenduoju. Nebent tai jūsų gera draugė ar pažįstama, kuria pasitikite. Ir jei ji turi perteklinio pieno, o jūsų kūdikiui jo labai reikia, tad kodėl nepriėmus tokios dovanos. Kitais atvejais tikrai nepatarčiau.“

Taigi, bijoti donorinio motinos pieno ar manyti, jog jis yra prastesnis už pieno mišinius, tikrai neverta. Jei neišnešiotam ar sunkiai sergančiam kūdikiui pati mama negali suteikti pakankamai pieno, donorių paslaugos yra pats geriausias pasirinkimas.

Be to, svarbu suvokti, jog maitinimas pieno mišiniais ne visada yra būtinas, o kartais net gali sukelti problemas, kurių nebuvo. Pavyzdžiui, yra pasitaikę daug atvejų, kai moterys pačios nemaitino ir rinkosi mišinukus tik todėl, jog negavo reikiamos pagalbos, o pieno mišinių reklamos atrodo itin įtaigiai.

Apie autorių
Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e