Mobilieji telefonai gali kelis kartus viršyti spinduliuotės ribas
Paaiškėjo, jog 89% telefonų viršijo leidžiamą spinduliuotės skleidimo lygį
Atlikti bandymai parodė, jog daug mobiliųjų telefonų peržengia leistinas spinduliuotės ribas.
Telekomunikacijų bendrovės nuolat kartoja, jog elektromagnetinės spinduliuotės žala neįmanoma, nes jų produktai gaminami taip, jog neviršytų nustatytų limitų. Visgi mokslininkai ne tik perspėja, jog nustatytos spinduliuotės ribos neapsaugo nuo galimo žalingo poveikio, bet ir daug mobiliųjų telefonų viršija nustatytus limitus.
Bene didžiausio atgarsio sulaukė 2012–2016 m. Prancūzijos nacionalinės dažnių agentūros (ANFR) atlikti testavimai.[1] Ši agentūra išbandė 379 skirtingus mobiliųjų telefonų modelius dėl jų skleidžiamos spinduliuotės. Teismas įpareigojo ANFR paviešinti surinktus duomenis. Rezultatai buvo pavadinti „PhoneGate“.
Kas išaiškėjo šioje „PhoneGate“ ataskaitoje? Prancūzijos vyriausybė nustatė, kad 89% išbandytų telefonų viršijo nurodytą spinduliuotės skleidimo lygį (SAR[2] lygį arba specifinę sugerties normą). Kai kurie – net iki 300%. Tai reiškia, kad šie telefonai skleidė net keturis kartus didesnę spinduliuotę, nei teigė gamintojai. „The Environmental Health Trust“ taip apibendrino duomenis:[3]
Prancūzijos vyriausybės atlikti šimtų mobiliųjų telefonų bandymai atskleidžia, kad 2015 m. 9 iš 10 telefonų viršijo gamintojo nurodytus spinduliuotės bandymo lygius, kai jie buvo iš naujo išbandomi telefonams liečiantis su kūnu. Vyriausybė atsisakė paviešinti šiuos bandymų rezultatus, kol to nepareikalavo teismas.
Tai skamba gana blogai. Bet iš tikrųjų yra dar blogiau. Šie telefonai skleidžia ne tik daugiau spinduliuotės nei teigia gamintojai, bet ir liesdamiesi su žmogaus kūnu, šie telefonai viršija įstatymines spinduliuotės ribas.
ANFR paviešino duomenis tik po teismo sprendimo. Dr. Marc Arazi teko eiti teisiniu keliu, reikalaujant šių svarbių duomenų, kadangi Prancūzijos vyriausybė atmetė paprastą peticiją, kurioje M. Arazi reikalavo atskleisti ataskaitos skaičius.
Gamintojų atliekami telefonų bandymai neatitinka realybės, nes jų metu telefonas nutolęs nuo kūno
Kalbant telefonu laikome jį tiesiogiai prispaustą prie galvos, tačiau gamintojams leidžiama bandymų metu laikyti telefonus nutolusius nuo kūno.
Dr. M. Arazi paaiškina:
Kaip gydytojas, esu labai susirūpinęs, ką tai reiškia mūsų sveikatai ir ypač mūsų vaikų sveikatai. Žmonės turi teisę žinoti, kad kai mobilieji telefonai išbandomi taip, kaip žmonės dažniausiai jais naudojasi – pavyzdžiui, tiesiogiai liečiantis su kūnu – vertės viršija dabartines normatyvines ribas. Tai yra pirmoji skaidrumo pergalė šiame pramonės skandale.
Bėda ta, jog mobiliųjų telefonų gamintojai išbando telefonus tik laboratoriniu būdu, o tai neatitinka realybės. Nes iš tikrųjų kalbant telefonu ar nešiojantis jį kišenėje, telefonas liečiasi su kūnu ir skleidžia ribas peržengiantį spinduliuotės kiekį. Taigi, laboratorijose atliekami telefonų bandymai smarkiai prasilenkia su tikrove, tačiau būtent laboratorijų duomenys panaudojami tam, kad telefonai pakliūtų į rinką. Kitaip tariant, mobiliųjų telefonų gamintojai neapgaudinėja reguliuotojų. Vietoj to, reguliuotojai leidžia mobiliųjų telefonų gamintojams apgauti visuomenę vis tiek sėkmingai laikantis įstatymų. Šie testai paprasčiausiai neatitinka to, kaip žmonės iš tikrųjų naudoja telefonus ir bandymų rezultatai neatskleidžia realaus spinduliuotės poveikio.
Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose telefonus galima išbandyti 5–15 mm atstumu nuo vartotojo galvos ar kūno. Tačiau realiame gyvenime žmonės, kalbantys telefonu (nenaudojant garsiakalbio ar laisvų rankų įrangos), telefoną laiko prie pat galvos, o ne 5 ar 15 mm atstumu. Tas pats pasakytina apie tuos, kurie telefonus nešiojasi kišenėse ar liemenėlėse.
Tad didžiausia problema ne gamintojų melas, o tai, kad bandymai yra suklastoti taip, jog parodytų „saugesnį“ spinduliuotės ir žmogaus sugerties lygį, nei iš tikrųjų patiriame realiame gyvenime.
Keli telefonai išimti iš rinkos arba atnaujinti, tačiau bandymų pobūdis nepasikeitė
Realybę atitinkančiais bandymais laimėta, jog keli telefonai išimti iš rinkos arba atnaujinti.
Kas vyko po šių ANFR gautų duomenų paviešinimo? 2019 m. vasario mėn. profesorius Om Gandhi paskelbė recenzuotą straipsnį,[4] kuriame jis išnagrinėjo ANFR „Phonegate“ duomenis. Prof. Gandhi nustatė, kad „Phonegate“ duomenyse užfiksuoti telefonai gali skleisti 11 kartų daugiau spinduliuotės nei JAV FCC riba ir 3 kartus viršyti Prancūzijos spinduliuotės ribas 9 iš 10 išbandytų telefonų.
2019 m. balandžio mėn. buvo paskelbta,[3] kad 13 skirtingų telefonų modelių buvo arba atnaujinti, arba visiškai atšaukti iš rinkos, remiantis „Phonegate“ duomenimis. Tarp šių telefonų pakliuvo ir tokių puikiai žinomų gamintojų kaip Nokia, Xiaomi ar Huawei įrenginiai.
Buvo galima tikėtis, jog „Phonegate“ duomenys privers pakeisti dabartinius telefonų testavimo būdus bei limitų dydžius. Tačiau, deja, to nebuvo imtasi. Nepaisant to, kokie svarbūs ir nerimą keliantys buvo šie paviešinti skaičiai, duomenys vis tiek nepaveikė elektromagnetinės spinduliuotės normų nustatymo bei bandymų reglamentavimo.
Ir toliau visi telefonai išbandomi realaus naudojimo neatitinkančiu būdu, tad išlieka tikimybė, jog turite kur kas kenksmingesnį mobilujį telefoną nei įsivaizduojate. O į rinką ateinant 5G ryšiui ir 5G telefonams, ši problema gali virsti dar didesne, kadangi naujoji technologija dar nėra pakankamai ištyrinėta.
- ^ DAS mobile telephony. ANFR.
- ^ What is SAR and How is Cell Phone Radiation (Not) Regulated?. Shield Your Body.
- ^ Phonegate: French Government Data Indicates Cell Phones Expose Consumers To Radiation Levels Higher Than Manufacturers Claim. Environmental Health Trust.
- ^ Om P. Gandhi. Microwave Emissions From Cell Phones Exceed Safety Limits in Europe and the US When Touching the Body. IEEE.