Natūralūs būdai, kaip apsisaugoti nuo uodų ir lengviau iškęsti įkandimus
Uodai labiau mėgsta nulinę kraujo grupę
Uodams nepatinka degančios kavos kvapas. Shardaro Tarikulo Islamo/Unsplash nuotrauka
Nors atėjus vasariškiems orams dauguma stengiasi kuo dažniau būti gryname ore ir gamtoje, tačiau čia laukia ir kraujasiurbiai. Vos po kelių minučių besimėgaujant lauko pramogomis ir šiluma, jau galima pastebėti atskridusius uodus, kurie tik ir taikosi kuo greičiau įkąsti. Deja, gan drėgna ir šiltas lietuviška vasara sukuria puikias galimybes veistis uodams.
Nors yra sukurta daugybė repelentų nuo uodų, mėgstantiems natūralumą irgi yra įvairių išeičių, kurios gali padėti apsisaugoti nuo šių kraujasiurbių, o jiems įkandus – lengviau iškęsti odos sudirginimą ir niežėjimą. Jei iki šiol apie tai nieko negirdėjote, žemiau pateikti patarimai jums tikrai pravers.
Įdomu tai, jog kaip stipriai puls uodai priklauso ne tik nuo jiems atbaidyti naudojamų priemonių, bet ir nuo kraujo grupės ar net amžiaus. Štai „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė tikina, jog uodų aktyvumas priklauso net nuo dėvimų drabužių spalvos[1]:
„Įdomus faktas yra ir tai, kad uodams labiau patinka vaikai nei suaugę ir šviesiaplaukiai žmonės nei tamsiaplaukiai. Besiruošdami į gamtą venkite mėlynos ir kitų tamsių spalvų drabužių, nes jie du kartus labiau traukia uodus nei šviesios spalvos.“
Vaistininkė taip pat sako, jog uodai labiau mėgsta nulinę kraujo grupę, nes tokį kraują turinčius asmenis uodai puola du kartus dažniau nei A kraujo grupės savininkus. Be to, sušilusiam, daug kvėpuojančiam žmogui uodai irgi teiks pirmenybę.
Uodus padės atbaidyti kava, gvazdikėliai ir eteriniai aliejai
Prieš keliaujant į gamtą pirmiausia reikėtų pasirūpinti tinkama apranga. Nors šiltomis dienomis daugumai norisi dėvėti plonus lininius ar medvilninius audinius, jie nėra geriausias pasirinkimas. Uodams sunkiau įveikti sintetinio auginio, sportavimui skirtus šviesius rūbus.
Žinoma, vien drabužiai nepadės atbaidyti uodų. Tam reikėtų rinktis aštrius kvapus, kadangi kraujasiurbiai jų labai nemėgsta. Tačiau svarbu suprasti, jog uodų neatbaidys kvepalai, kūno losjonai ir kitos malonų kvapą skleidžiančios priemonės. Jos kaip tik padarys meškos paslaugą ir pritrauks nuodus. Tuo tarpu, jeigu norite juos nubaidyti, čia padės įvairūs eteriniai aliejai: citrinžolės, pipirmėtės, gvazdikėlių ar jų mišiniai. Vaistininkė aiškina:
„Pats efektyviausias yra gvazdikėlių aliejus, tačiau dėl itin specifinio kvapo dalis žmonių jo nemėgsta, todėl rekomenduojame jį maišyti su mėtos ar citrinžolės eteriniais aliejais. Kadangi tai natūralios priemonės, jos tinka ir vaikams. Juos reikia naudoti dažniau nei cheminius repelentus.“
Eteriniai aliejai labai pravers ir su kūdikiais ar mažais vaikais, kurie vis dar sėdi vežimėlyje. Tereikia užlašinti kelis lašus eterinio aliejaus ant vežimėlio uždangalo ir uodai veikiausiai nebenorės skristi artyn.
Norint atbaidyti uodus, priemonėmis reikėtų pasitepti likus 10–15 min. iki atvykimo į gamtą. Mareko Piwnickio/Unsplash nuotrauka
Kad uodų atbaidymas gamtoje būtų dar efektyvesnis, taip pat galima pasigaminti smilkstančią priemonę. Tam tereikės karščiui atsparaus indelio ir kavos. Į indą reikėtų įdėti 2-3 valgomuosius šaukštus maltos kavos ir ją padegti. O norint sustiprinti atbaidymo efektą, į kavą galima įmaišyti maltų gvazdikėlių.
Jei visgi atrodo, kad niekas nepadeda, galima griebtis ir cheminių repelentų. Tačiau pasirenkant konkrečią priemonę labai svarbu atkreipti dėmesį į sudedamąsias dalis ir įsitikinti, kad repelento sudėtyje nėra nieko, kam esate alergiški. Vaistininkė R. Truncė sako:
„Cheminius repelentus būtina naudoti ypač atsargiai, kad jų nepatektų į gleivines, akis ar burną, todėl negalima purkšti repelento tiesiogiai aplink galvą. Verčiau įsipurkšti šiek tiek priemonės į delną ir tik tada patepti kaklą ar už ausų – taip išvengsite preparato patekimo į gleivines.“
Repelentų taip pat nereikėtų purkšti tiesiai ant drabužių. Jais įsitrinkite rankas, alkūnes, riešus, kulkšnis ir kitas vietas, kur oda yra itin plona[2]. Be to, kad ir kokias priemones pasirinksite, svarbiausia nepamiršti jomis pasinaudoti dar prieš atvykimą į gamtą. Tai geriausia padaryti likus 10-15 minučių iki atkeliavimo į vietą, kurioje gali būti uodų.
Svogūnas ir citrina gali pagelbėti dėl niežulio ir patinimo
Nuo uodų gali apsaugoti tinkleliai, eteriniai aliejai ir repelentai. Klaros Kulikovos/Unsplash nuotrauka
Deja, net ir naudojant įvairias priemones, neretai vis tiek tenka patirti, ką reiškia uodo įkandimas. Niežtinčią vietą iš karto norisi kasytis. Tačiau įkandimo vietoje oda jau yra pažeista, joje lengvai formuojasi žaizdelės, per kurias gali patekti užkratas, todėl svarbu atsispirti norui draskyti tą vietą nagais. Vaistininkė pataria:
„Galite naudoti vaistinėje įsigytas priemones, malšinančias niežulį bei patinimą. Tačiau jei neturite gelio su savimi, galite panaudoti aplink dažnai turimas priemones – niežtinčią vietą patrinkite svogūnu ar svogūno laiško vidine puse, citrinos griežinėliu ar patepti skiesto acto tirpalu.“
Tiems asmenims, kuriems pasireiškia alerginė reakcija ir nuo uodo įkandimo pradeda tinti, reikėtų profilaktiškai išgerti vaistų nuo alergijos. Vaistininkės teigimu, tai turėtų sumažinti galimas alergines reakcijas, apmalšinti niežulį ir tinimą.
- ^ Džeraldas Kauneckas. Vaistininkė: apsisaugoti nuo uodų padės eteriniai aliejai ir malta kava. BNS Spaudos centras.
- ^ Patarimai, kaip apsisaugoti nuo uodų: padės ir natūralios priemonės. Jonavos žinios.