Naudingi mitybos patarimai, kaip palengvinti sezoninę alergiją

Firmus Medicus -

Sezoninės alergijos simptomai vargins mažiau, jei imsitės kelių gudrybių ir tinkamai maitinsitės

Sezoninė alergija kamuoja daugybę žmonių. Brittany Colette/Unsplash nuotrauka

Pamažu ateinant pavasariui visi pradedame džiaugtis šiltesniais orais ir atbundančia gamta, Deja, daugeliui tai reiškia ne tik gražesnius gamtos vaizdus, bet ir nemalonius alergijų simptomus. Juk keičiantis metų laikui, aplinkui gausu žiedadulkių dulkių, dėl kurių daugybė žmonių patiria tokius varginančius pojūčius kaip sloga, nesibaigiantis čiaudulys, akių niežėjimas ir gerklės skausmas.

Visgi, nors sezoninė alergija užklumpa kasmet, ją galima palengvinti. Ekspertai sako, jog sušvelninti alergijos simptomus galima net ir pakeitus mitybą bei vengiant tam tikrų maisto produktų, kurie kartais sustiprina nemalonius alergijos pojūčius[1].

Dažnai žmonės nežino, jog riešutai, vaisiai ir kiti natūralūs maisto produktai, kuriuos galima rasti gamtoje, taipogi labai dažnai sukelia alergijos simptomus. Be to, alergijos sezono piko metu organizmas gamina specifinį augalinį baltymą, padedantį kovoti su žiedadulkių alergijos simptomais. Tačiau tam tikrų maisto produktų vartojimas ir šio baltymo veikimas gali sukelti kryžminę reakciją su žiedadulkėmis. Tad žinant kas tai per produktai, galima jų gudriai vengti ir taip sušvelninti alergiją.

Žinoma, svarbu ne tik mityba. Jei norite jaustis kuo geriau, suvaldyti alergiją padės kuo didesnė švara, taip atsikratant žiedadulkių savo aplinkoje. Lauke nuo jų, deja, neįmanoma pabėgti, tačiau grįžus namo reikia nepamiršti, kad šiuo laikotarpiu itin svarbus reguliarus namų ir drabužių valymas, dažnas rankų plovimas, persirengimas kitais rūbais ir prausimasis po dušu vos tik grįžus iš lauko bei panašūs būdai, kurie užtikrins, kad bent jau namuose nepasklistų žiedadulkės. Be to, dulkės ir žiedadulkės gali būti patekusios į šnerves, todėl labai praverčia nosies skalavimas sūriu vandeniu.

Kai kurie žmonės, kuriuos sezoninė alergija vargina pernelyg stipriai, pradeda ieškoti ilgalaikių problemos sprendimo būdų. Tokiu atveju pravers alergijos tyrimai ir imunoterapijos taikimas. Tiriant alergijas galima išsiaiškinti, į kuriuos konkrečius alergenus reaguoja organizmas. Tuo tarpu imunoterapija laikoma itin veiksmingu būdu sustiprinti organizmą prieš šiuos alergenus[2].

Alergijų sezonas tampa iššūkių vis didesnei daliai žmonių

Deja, alergijos kankina vis daugiau žmonių ir jos tampa stipresnėmis. Tyrimų duomenimis, iki 2100 m. alergijos žiedadulkėms sezonas gali prasidėti 40 dienų anksčiau ir trukti 19 dienų ilgiau, o metinis žiedadulkių kiekis gali būti nuo 40 % iki 200 % didesnis už pradinį lygį. Būtent todėl funkcinės medicinos ekspertas Bryce Wylde siūlo pažvelgti į sezoninę alergiją kitu kampu ir sušvelninti jos simptomus pasitelkiant mitybą[3].

Šis žinomas ekspertas tikina, jog žiedadulkės, dulkės ir pleiskanos skatina imunines ląsteles, vadinamas putliosiomis ląstelėmis, išskirti histaminus. Iš tiesų histamino užduotis yra teigiama, t. y., jis turi padėti atsikratyti varginančių alergenų. Tačiau dažnu atveju nutinka taip, jog mėgindamas atlikti šią užduotį histaminas sukelia organizmo chaosą, nes atsiranda alergijoms įprasti simptomai.

Tuo tarpu tinkamai pakeitus mitybą galima suvaldyti slogą, gerklės perštėjimą, čiaudulį, niežtinčias akis ir panašius nemalonius pojūčius, atsirandančius prasidėjus alergijos sezonui. Mokslininkai aiškinai, jog lengviausia šį laikotarpį iškęsti tinkamai suderinus mitybą, homeopatinius preparatus ir elgesį.

Maisto produktai, kurių geriau vengti turint alergiją žiedadulkėms

Mityba gali palengvinti sezoninę alergiją. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Kiekvieno žmogaus sveikatai tinkama mityba suteikia daug pliusų. O mokslininkai teigia, jog būtent mityba gali padėti sušvelninti sezoninę alergiją. Tad kaip ją keisti, kad jaustumėtės geriau?

Manoma, jog kiekvieną rytą reikia gerti žaliąją arbatą. Žaliojoje arbatoje yra natūralių antihistamininių medžiagų, kurios, kaip įrodyta, mažina alergines reakcijas. Be to, manoma, jog geriausia mityba tokiu atveju yra pagrįsta Viduržemio jūros regiono dietos princimais, nes ji gali padėti įveikti kvėpavimo takų alergijas, įskaitant astmą. Ekspertai tikina, kad švaraus ir šviežio maisto, įtraukto į šią dietą, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, pupelių, neskaldytų grūdų, žuvies ir alyvuogių aliejaus, valgymas padeda sušvelninti simptomus.

Tuo tarpu apie maisto produktus, kuriuose gausu prieskonių, reikėtų kol kas pamiršti, nes jie gali sustiprinti alergijos simptomus. Taip pat vartokite mažiau druskos. Reguliariai vartojant mažiau druskos, gali pagerėti plaučių funkcija. Jei nežinote kaip kitaip pagardinti maistą, siūlome tam naudoti šviežias žoleles ir prieskonius.

Kaip jau minėjome, ekspertai aiškina, jog riešutai, pavyzdžiui, migdolai, graikiniai ir lazdyno riešutai gali pasunkinti alergijos simptomus. Tad prasidėjus alergijos sezonui geriausia vengti riešutų ar apsiriboti tik labai nedideliais jų kiekiais. Be to, nors daugeliui tai gali skambėti itin keistai, visgi reikėtų nevalgyti daug šviežių vaisių, tokių kaip obuoliai, kriaušės, persikai ir vyšnios. Ekspertai taip pat siūlo vengti žalių arba nepakankamai termiškai apdorotų daržovių, tad geriausia kuriam laikui nevalgyti morkų, cukinijų ar salierų.

Medus taip pat gali turėti neigiamą poveikį, jei kasdien kenčiate nuo alergijos. Nepaisant to, kad medus laikos natūraliu saldikliu ir rekomenduojamas stiprinant organizmą ar persišaldžius, tačiau jame taip pat gali būti žiedadulkių, kurios stiprina alergijos simptomus.

Žinoma, reikia suvokti, jog kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas ir ne visi žiedadulkėms alergiški žmonės reaguoja į minėtus maisto produktus. Visgi, jei jų suvalgius pastebite, kad paūmėja alergijos simptomai, tai yra aiškus signalas, kad geriau tokių maisto produktų vengti, kol nepasibaigė alergijos sezonas.

Mitybos nauda alergijų sezono metu yra išties didelė

Svarbu įsidėmėti, jog geri mitybos įpročiai yra labai svarbūs kiekvieno žmogaus sveikatai. Jeigu norite kuo mažiau sirgti, jaustis sveiki ir žvalūs, turėtumėte rūpintis savo kūnu. Reikėtų valgyti įvairius neperdirbtus maisto produktus, vartoti mažiau pridėtinės druskos, nesveikų riebalų ir panašių dalykų. Vietoj to rinkitės neskaldytus grūdus, daržoves, vaisius ir pamažu sveiki mitybos įpročiai taps įprastu gyvenimo pasirinkimu.

Pravartu į mitybą įvesti ir konkretaus maisto, galinčio padėti valdyti alergijas. Tai gali būti:

  • Atogrąžų vaisiai, kuriuose gausu vitamino C ir bromelaino. Tai cheminės medžiagos, kurios gali padėti palengvinti simptomus, kuriuos sukelia astma[4].
  • Riebios žuvys, kuriose gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios, kaip įrodyta, labai sumažina alergijos simptomus.
  • Svogūnai, turintys kvercetino, natūralios cheminės medžiagos, mažinančios natūralią organizmo reakciją į alergenus.
  • Vietinis medus, kuriame yra žiedadulkių, gali taip pat ir padėti priprasti prie alergeno. Nedidelėmis dozėmis vartojant medų ištisus metus, jis gali padėti žmonėms sustiprinti imunitetą sezoninių alergijų poveikiui. Tada jis nebus toks erzinantis.
  • Jogurtas, kuris yra natūralus probiotikų šaltinis, galintis padėti asmenims mažiau reaguoti į alergenus, ypač vaikams, kuriuos veikia žiedadulkės.

Tad jei norite jaustis geriau net ir alergijos sezonu, atminkite, jog tiesiausias kelias į gerą savijauta yra tinkama mityba.

Svarbu išlaikyti balansą: stebėkite save, mitybą ir naudojamus vaistus

Sezoninę alergija bus lengvesnė, jei tam pasiruošite. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Ekspertai pastebi, jog alergijos kamuojami žmonės turėtų rinktis maisto produktai, kuriuose yra daug augalinių sterolių, flavanolių ir kitų augalinės kilmės junginių. B. Wylde siūlo mažinti cukraus ir perdirbtų maisto produktų vartojimą, kadangi tai tikrai nėra sveikas pasirinkimas. Be to, jis ragina rinktis ryškiaspalvius vaisius ir daržoves, valgyti ekologišką jautieną ir vištieną, taip pat rinktis sveikus riešutus ir sėklas.

Svarbu įsidėmėti, kad sezoninę alergiją gali sustiprinti mums gan įprasti ir sveiki maisto produktai: fermentuoti ir marinuoti produktai, brandintas sūris, avokadai, baklažanai, alyvuogės, pomidorai,, pupelės, citrusiniai ir džiovinti vaisiai, perdirbta mėsa ir alkoholiniai gėrimai.

Be to, kai kurie maisto produktai gali būti netinkami, nes juose yra baltymų, panašių į randamus žiedadulkėse, o tai gali pabloginti simptomus. Pavyzdžiui, turint alergiją medžių žiedadulkėms, kartu su kitais maisto produktais ir prieskoniais galite turėti kryžminę reakciją į obuolius, slyvas, morkas, salierus ir bulves.

O jeigu alergija atsiranda dėl žolių žiedadulkių, venkite melionų, apelsinų, pomidorų ir žemės riešutų. Ambrozijos alergija sergantys asmenys gali skųstis, jog niežti burną ir sutriko virškinamojo trakto veikla valgant bananus, melionus, cukinijas ir agurkus. Tad svarbu stebėti, ar simptomai nepablogėja valgant šiuos maisto produktus arba tiesiog iš anksto jų vengti.

Visgi, kiekvienas atvejis yra labai individualus, tad geriausia stebėti savo organizmą. O jeigu alergijos itin vargina, reikėtų pasitarti su gydytoju ir rasti idealiausius būdus, kaip kovoti su sezonine alergija.

Apie autorių

Firmus Medicus
Firmus Medicus

Firmus Medicus - asociacijos „Firmus Medicus“ ir jos narių nuomonę atstovaujantis projektas. Jo tikslas - supažindinti svetainės lankytojus su Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais.

Susisiekite su Firmus Medicus
Apie Firmus Medicus

Šaltiniai
Pamėk Mus Facebook'e